Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@Victoria_mami: Au probleme amandoi el pleaca bine merci cu baietii la baute ea ramane cu necazurile pe acasa.

Pe de alta parte nu ai citit suficient de atenta ce am scris exact deasupra:
Citat:

"Inca o precizare: cand am spus printre altele "no sex" nu m-am referit la un mijloc de santaj pentru ca nu am scris ceva de genul no sex decat daca "

@portocalia - asa este insa nevoile sexuale ale femeii sunt mult mai "cerebrale" decat cele ale barbatilor.



Pai si daca ramane si el acasa sa planga langa ea, se rezolva problemele? Poate ca ideea ar fi sa mai iasa si ea din cand in cand, sa se mai relaxeze, poate atunci chiar nu i-ar mai parea toate atat de intunecate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai citi ce am scris in prima parte a acestui topic ai remarca faptul ca i-am sugerat acelasi lucru. Ca nimic nu o impiedica sa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Bun sa luam respunsurile date de tine.
1. Nimic nu te opreste sa te concentrezi si acum pe tine si pe copilul tau indiferent daca esti sau nu divortata. Deci nu este o motivatie obiectiva. Prin divort nu vei avea mai mult decat acum din moment ce spui ca acum nu ai nimic sau aproape nimic din partea lui decat cel mult acele 1-2 iesiri pe saptamana pe care va trebui insa sa ce compensezi tu dar nu e mare lucru din cate inteleg oricum tu ai crescut copilul si pana acum deci divortata fiind nu se schimba nimic cu sau fara el.
2. Nimic nu te opreste nici acum(presupun ca nu te-a legat de pat - glumesc)) nci divortata fiind sa pleci dintre blocuri cu copilul. Poti sa mergi si acum si daca esti sau nu divortata nu are relevanta dupa mine statutul insa am remarcat ca tu ai spus ca nu ai avut cum... Ce sau cine te-a oprit? Sotul?
3. Am mai raspuns - nimic nu te impiedica sa-ti administrezi banii indiferent de statutul tau. Daca insa sotul tau nu castiga nimic si acest fapt este unul care depinde de el (adica ar putea sa castige dar nu vrea) atunci da acesta devine un motiv obiectiv. Daca insa nu poate sa castige indferent de vointa lui... nu este un motiv obiectiv. Deci depinde de tipul de raspuns. Dar indiferent de raspuns nu va dun motiv [rin care tu sa nu poti sa-ti administrezi banii dar nu are relevanta ca esti sau nu divortata. Tu esti tot tu si tot atata castigi.
5. Nu se schimba nimic daca esti divortata. Deci nu este un motiv. problema a fost este si ramane aceeasi divortul nu rezolva aceasta problema. Cauta alta solutie. Asta nu e.
6. Aici vina este a voastra a mandorora. Voi amandoi trebuie sa decideti ce pretentii(solicitari/doleante) aveti in relatia voastra unul de la celalalt si ce sunteti dispusi sa oferiti in relatia voastra. Nu inseamna ca tot ce cereti sigur se si indeplineste sau ca ceea ce oferit sigur este suficient. Dar doar voi doi trebuie sa stati de vorba unu la unu si sa vedeti ce si cum la modul deschis.
7. Este relativ acest raspuns. Deci problema nu sut banii ci altceva, relatia si implicarea. Raspunsul este deja la pct. precedent.
...
9. O familie nu poti sa-i oferi esti doar o parte din familie asa cum este si el. Nu poti sa-i oferi o familie. Nu are validitate aceasta afirmatie. V-ati oferit amandoi de buna voie si nesiliti de nimeni si in egala masura o relatie de familie. Si tu lui si el tie in egala masura. Casa este a ta personala? Adica i-ai oferit cazare? Sau ce inseamna i-am oferit casa?
I-ai spus vreodata > alo domnul sot eu iti ofer asta si asta (casa mea ) si la schimb am pretentia sa-mi oferi...asta si asta... altfel sunt nemultumita? Adica el stie ca tu pretinzi mai mult sica ai primit foarte putin fata de cate i-ai dat lui?
10. Depinde de raspunsul de la pct. 3 de mai sus
11. Depinde de tine ce pozitie adopti fata de el dar nu are relevanta daca esti sau nu divortata. Poti sa ai aceeasi pozitie indiferent daca esti sau nu intr-o relatie maritala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Nu am cum sa scriu de acasa, oare de ce?
Am vazut ca exista multe intrebari pentru ca nu aveam cum sa scriu absolut toate detaliile. In 7 ani nu a lucrat in total mai mult de 4, a avut foarte multe perioade cand fie nu i-a pasat, fie i-a pasat si nu a gasit. Are 41 de ani, nu s-a omorat invatand si acum piata muncii este saturata de oameni calificati care abia asteapta sa lucreze. El are doar liceul si cu toate ca facut anul trecut un curs, nu l-a ajutat pana acum sa se angajeze.
Problema banilor cred ca este ultima din acest tablou, prima este problema de atitudine. Cand eu lucrez de dimineata pana seara si el este acasa si nu face absolut nimic din menaj, ba mai gasesc si teancul de vase si bucataria arata ca dupa razboi, imi vine sa plang. Si cand mai aud da-mi si mie niste bani ca eu ma duc sa-mi iau tigari, frustrarea este maxima. Ce sa fac mai intai? Curat, sa stau cu copilul pe care-l vad doar cateva ore pe zi? Da, sunt depasita de situatie si cred ca as scapa doar de iluzia ca am un ajutor daca voi recurge la divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Nu am cum sa scriu de acasa, oare de ce?
Am vazut ca exista multe intrebari pentru ca nu aveam cum sa scriu absolut toate detaliile. In 7 ani nu a lucrat in total mai mult de 4, a avut foarte multe perioade cand fie nu i-a pasat, fie i-a pasat si nu a gasit. Are 41 de ani, nu s-a omorat invatand si acum piata muncii este saturata de oameni calificati care abia asteapta sa lucreze. El are doar liceul si cu toate ca facut anul trecut un curs, nu l-a ajutat pana acum sa se angajeze.
Problema banilor cred ca este ultima din acest tablou, prima este problema de atitudine. Cand eu lucrez de dimineata pana seara si el este acasa si nu face absolut nimic din menaj, ba mai gasesc si teancul de vase si bucataria arata ca dupa razboi, imi vine sa plang. Si cand mai aud da-mi si mie niste bani ca eu ma duc sa-mi iau tigari, frustrarea este maxima. Ce sa fac mai intai? Curat, sa stau cu copilul pe care-l vad doar cateva ore pe zi? Da, sunt depasita de situatie si cred ca as scapa doar de iluzia ca am un ajutor daca voi recurge la divort.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



S-au spus multe si nu am de gand sa repet, dar imi amintesc de o chestie pe care mi-a spus-o o prietena in tinerete vizavi de amicul meu de atunci: tu (adica, eu) faci o investitie in viitorul tau. Pe langa sentimentele pe care le ai, trebuie sa stii daca investitia asta va fi pozitiva sau nu. La tine este clar negativa, nu-i vorba ca nu castiga, ci nu participa de nici un fel la familia voastra.
Categoric iti va fi mai usor fara el.
PS. cand mai cere bani de tigari spune-i ca nu ai decat ptr laptele (ex) copilului. Ce zice? ia tigari sau lapte?

Eu zic sa-i intentezi divort si sa mergi la un mediator. Va fi un dush rece ptr el, probabil isi inchipuie ca o mai poate duce in continuare tot asa. Chiar daca nu divortezi din prima, macar il scuturi putin si cand chiar vei ajunge la divort nu va putea spune ca nu l-ai avertizat.



Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Nu am cum sa scriu de acasa, oare de ce?
Am vazut ca exista multe intrebari pentru ca nu aveam cum sa scriu absolut toate detaliile. In 7 ani nu a lucrat in total mai mult de 4, a avut foarte multe perioade cand fie nu i-a pasat, fie i-a pasat si nu a gasit. Are 41 de ani, nu s-a omorat invatand si acum piata muncii este saturata de oameni calificati care abia asteapta sa lucreze. El are doar liceul si cu toate ca facut anul trecut un curs, nu l-a ajutat pana acum sa se angajeze.
Problema banilor cred ca este ultima din acest tablou, prima este problema de atitudine. Cand eu lucrez de dimineata pana seara si el este acasa si nu face absolut nimic din menaj, ba mai gasesc si teancul de vase si bucataria arata ca dupa razboi, imi vine sa plang. Si cand mai aud da-mi si mie niste bani ca eu ma duc sa-mi iau tigari, frustrarea este maxima. Ce sa fac mai intai? Curat, sa stau cu copilul pe care-l vad doar cateva ore pe zi? Da, sunt depasita de situatie si cred ca as scapa doar de iluzia ca am un ajutor daca voi recurge la divort.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Problema de atitudine nu se va schimba, cel putin nu fata de tine. Din totdeauna i-a mers asa, lui ii e bine, nu are ce schimba. Daca ar fi vrut sa schimbe ceva schimba pana acum.
Imi pare rau de suferinta ta si ca treci prin asta.
Eu cred sincer ca te vei descurca mult mai bine din toate punctele de vedere si ca iti va fi mult mai bine si tie si copilului dupa divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred ca divortul ar rezolva ceva din cele ce nu iti convin. Divortata fiind tot vasele nespalate le vei avea tot casa neordonata tot acelasi copil cu aceleasi probleme pentru ca divortul nu iti solutioneaza problemele tale. Ca exista el azi sau nu exista pt ca suneti divortati nu vad schimbarea.
Insa daca pe el il pui in situatii care nu-i convin exista probabilitatea sa schimbe ceva. Asa cum spui nu el fizic este problema ci el ca implicare ca atitudine. Un divort rezolva doar problema fizica daca ar fi aceasta o problema.
Asa incat raman la opinia ca trebuie "taiate" de pe lista "facilitatile". Defapt nu taiate ci 'ajustate". Daca le vrei trebuie sa ti le obtii tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

de acord cu Marius. incearca intai metoda asta, ca sa nu zici ca n-ai incercat tot posibilul. daca nu vei obtine din partea lui reactiile pe care le doresti, macar esti cu inima impacata la divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui radu_r

Draga Bubulina,

Cu curaj trebuie sa mergi inainte ca esti tanara si ai tot viitorul inainte. Numai tu stii cel mai bine daca mai e vreo sansa de impacare. Decat nefericita alaturi de el poate ca mai bine iti refaci viata cu altcineva daca simti ca asta e singura solutie, copilul nu are nici o vina dar nu poti sa stai cu cineva doar pentru copil daca tu crezi ca nu merge relatia voastra.

Oricum eu iti zic sa ai incredere in tine ca va fi bine intr-un final. Poate ca asa e sa fie si peste ceva timp o sa gasesti ceea ce cauti.. niciodata nu stii ce iti ofera viata dar trebuie sa-ti doresti in primul rand sa ajungi acolo unde crezi tu ca e bine pentru tine.




nu sunt adepta divortului dar, uneori este o solutie. Nu e musai sa te bata barbatul, ori sa fie curvar, ori sa fie betiv.
Marius, schimbare ar fi dc...caci nu s- ar mai frustra. Ar sti din capul locului, ca e singura in toate, nu s- ar mai amagi, ar dramui mai bine banii, in folosul copilului. Ar avea liniste. Toate lucrurile astea lucreaza in mod negativ la psihicul ei. Eu nu cred ca el s- ar schimba, nici macar scuturat. Sa dea Domnul sa ma insel. Dar odata invatat ca se poate, merge si asa...greu de intors carul la180 de grade. Mai este o chestie: a postat o intrebare retorica, oare de ce nu poate raspunde aici, de acasa?
Eu am inteles ft bine de la inceput ca nu vrea sa dea detalii, mi se pare de bun simt ca nici noi sa le cerem. Mi se pare ca s- a cam hotarat ce sa faca, probabil ca inca nu a trimis actele pt copil si pt ca ii este teama de ce va fi dupa. Vrea sa stie cum e dupa? O singura persoana i- a raspuns efectiv. Nu optimist, dar i- a spus din experienta ei, cum este pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok

Mergi la inceput