Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
...

Tu ai accepta sa te duci la lucru, sa fii obosita, sa te intorci acasa epuizata si sa ai un sotz care sa-ti toace banii si sa nu fie in stare macar sa te scoata la aer dintre blocuri o data pe an?


Mik.


Pai el nu lucreaza. Cu CE sa o scoata dintre blocuri? Banii sunt facuti de ea, deci si el ar putea sa-i reproseze ca 'nu-l scoate dintre blocuri'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Nadia, intr-o familie adevarata fiecare are rolul lui si, mai ales, e respectat pentru ceea ce face. Bubulina lasa impresia unui om epuizat, e nesigura pe ea, tot ce vrea e un pic de ajutor si nu acuzatii de genul "l-ai luat de bun, ce, acum nu mai e ?"
Si da, ai dreptate, banii sunt ai familiei si nu ai domnului sotz sa-i toace, caci nu sunt deloc multi.

Parerea mea e ca lucrurile trebuie spuse di lamurite (daca se poate), daca nu, tot trebuie facut ceva.

Mik.


Disclaimer: NU am nimic cu tine.

Ea nu spune nimic daca el face ' nu face ceva in casa; in afara faptului ca iasa cu copilul o ora o data-de 2 ori/saptamana. Copilul e la cresa/gradinita sau acasa cu el toata ziua? El face curat? Am inteles ca mancare face cand vede ceva si ii e pofta. Atunci, face numai ptr. el sau ptr toti? Ea ii arata apreciere atunci cand el gateste sau cand face ceva in casa? Cine face tot menajul/spalat/mancare/ etc.???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Mai, e clar ca au ajuns intr-un punct critic....nah el fara munca ,munceste doar ea ,nu e ok...dar asta e tot ce ne-a prezentat,si gata ne spalam mainile si la divort!Nu sunt de acord!
Numai zic ca subiectul are cu totul un alt nume,adica ea e foarte tematoare, e foarte nesigura....dar totusi vrea sa divorteze ca ce ?
Tind sa dau foarte multa dreptate Nadiei si Portocoliei,asta pana mai vine Bubulina cu amanunte daca doreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Copilul e la cresa/gradinita sau acasa cu el toata ziua?




copilul e la gradinita (a spus-o in alt topic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama
dar totusi vrea sa divorteze ca ce ?



ca se simte singura, ca este neinteleasa acolo unde o doare cel mai tare, copilul. De fapt, nici macar nu o asculta...
vrea sa- i ofere copilului cat mai mult bine, bun, o iesire la aer de ex, dimpreuna cu parintii lui, dedicati lui, ba chiar ca sa se bucure unii de altii, caci altfel care- i rostul lui casa- serviciu, serviciu - casa?
Victoria, din ce am putut deduce din postarile ei, nu, nu cred ca este genul care sa planga pt ca el iesea cu baietii. Doar el risipeste banii casei, pt ca ea culmea! este cea care ii faciliteaza accesul la ei.
Bubulina spune un lucru, deloc strain multor cupluri: ca problemele au inceput ac ei au devenit trei. Probabil ca felul lui real, pus in practica, nu a puscat cu ideea ei de sot/ tata de dinainte de copil...si a fost dezamagita mai ales ca partener de parinteala, si de aici bulgarasul a crescut tot mai mult lin coborare. Stim cam toate cum e dupa ce devenim mame.
Bubulina, chiar nu stiu ce sa zic. E greu... sper sa iti fie/ va fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Marius, mie nu mi se pare tocmai corect; ptr. ca in situatia de a fi fara serviciu, ar putea fi si ea si tu si oricare. Eu zic ca cel care aduce bani in casa, o face ptr. familie, nu numai ptr. el/ea personal si ptr. copil. Acolo unde e o familie banii sunt la comun si sunt ptr. intreaga familie. Desigur ca toti membrii adulti ai familiei trebuie sa fie responsabili si sa cunoasca (si mai ales sa aiba aceleasi) prioritati. Problema intervine acolo und eprioritatile sunt altele si acolo unde cel ce cheltuie nu are aceleasi prioritati cu cel care castiga banii.



Da, asa este sunt adeptul ideii de casatorie unde amandoi lupta pentru relatia lor pentru viata lor. Am spus clar daca el nu isi gaseste de lucru sau nu poate lucra (motive medical etc) atunci nu i se poate reprosa, daca incearca si nu a reusit nu se poate reprosa insa citind atent am sesizat altceva (si cunosc si aceasta tipologie) de "ma doare'n paispe" unde caruta este trasa de un singur cal iar celalalt nu doar ca nu mai trage (atat cat poate) ci mai mult "isi pune picioarele la spate". Asta nici eu nu inghit. Si atunci se schimba politica. Fara reprosuri fara acuze dar este lasat la liber adica "ia mai descurca-te si singur daca vrei ceva" Nu am spus sa divorteze ci am spus sa isi securizeze nervii si demnitatea. Raman la opinia expusa.
Inca o precizare: cand am spus printre altele "no sex" nu m-am referit la un mijloc de santaj pentru ca nu am scris ceva de genul no sex decat daca ... Ideea este alta. Femeile au nevoi. Si barbatii au nevoi. Daca o femeie avand rabdare nu i se indeplinesc nevoile de catre barbatul de langa ea oare de ce barbatului ar trebui musai sa i se indeplineasca nevoile? Tot o chestiune de demnitate. Adica eu femeia sa fiu atenta la tine dar invers nu? Ok daca tu nu si nu... atunci sa echilibram situatia. Nu te oblig dar nici eu nu ma simt obligat(a) la randu-mi. Nu e razbunare ci (re)echilibrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Marius, te-ai gandit ca poate sexul intr-un cuplu e facut si de ea de placere, si nu ca si obligatie? Sincer, mie chestia asta cu 'nu mai fa sex cu el pana cand..." mi se pare asa o copilarie... o imaturitate. Adica, sexul ca si obiect de santaj... hmmm. Si daca pe el nu-l deranjeaza, atunci cu ce-l mai santajeaza? Adica, exista multe motive ptr. care unul dintre parteneri sa nu mai doreasca relatii sexuale cu partenerul, dar santajul nu mi se pare cel mai matur mod de a obtine ceva de la partener. Modul matur este comunicarea; ori pana cand invata sa comunice, nu o sa rezolve nici una dintre problemele din casnicie. Pentru ca in relatia lor se pare ca nici unul dintre ei nu stie cum gandeste si/sau ce simte celalalt.

Te rog sa-mi arati unde a zis ea ceva ce ti-a dat tie de inteles ca pe el 'il doare-n paispe", ca mie imi scapa. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Ideea este alta. Femeile au nevoi. Si barbatii au nevoi. Daca o femeie avand rabdare nu i se indeplinesc nevoile de catre barbatul de langa ea oare de ce barbatului ar trebui musai sa i se indeplineasca nevoile? Tot o chestiune de demnitate.


Marius, dar si femeile au nevoi sexuale. Nu inteleg logica ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Victoria_mami: Au probleme amandoi el pleaca bine merci cu baietii la baute ea ramane cu necazurile pe acasa.

Pe de alta parte nu ai citit suficient de atenta ce am scris exact deasupra:

Citat:

"Inca o precizare: cand am spus printre altele "no sex" nu m-am referit la un mijloc de santaj pentru ca nu am scris ceva de genul no sex decat daca "

@portocalia - asa este insa nevoile sexuale ale femeii sunt mult mai "cerebrale" decat cele ale barbatilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

hm, zici? :)

Mergi la inceput