Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Personal, pe o femeie o vad indemnand o alta femeie sa-si santajeze sotul folosindu-se de sex. Pe un barbat... greu spre deloc.

szirvarvany, ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mi-am spus si eu parerea. Acuma ce sa zic? Eu sunt pragmatic. Ascult, citesc, ma gandesc si spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Bubulina, ( ce ID frumos ti-ai ales, sotul tau te alinta asa, nu?) daca aveti probleme de comunicare, incearca sa-ti schimbi modul de abordare. Ce vreau sa-ti spun?! In niciun caz ca nu stii sa comunici ci ca el ,observ, nu stie sa asculte. Unii dintre noi sunt buni ascultatori, altii nu. Sunt barbati (exceptie cazurile de fata, a nu se lua drept o jignire) care in momentul cand sotia/partenera comunica cu ei si are un flux intens de informatii , nu retin nimic dar exista si aceia care retin tot , sunt mai receptivi. Asa ca, din pct meu de vedere ,trebuie sa-i atragi in mod expres atentia asupra ta. Eu i-as spune : Te rog, ajuta-ma, am mare nevoie de ajutorul tau(acum pt ca oricum n-are un loc de munca)! Laude multe cand o face, recompensa ,o bere,ceva bun gatit doar pt el sau... stii tu la ce ma refer!.Plimba copilul, sugereaza-i un ,,plan" , te poti inspira din ceea ce faci tu de obicei , nu-i iese din prima dar, incet ,incet se va stradui daca va vrea. In concluzie , unora le trebuie un ghidaj, trebuie sa le ,,desenezi".
Si, uite-asa, incet , incet , veti putea sa comunicati. Nu are acum un loc de munca dar poate ca-i ceva de moment. Explica-i ca va este foarte , foarte greu financiar,pt ca tu primesti o retributie pt o singura persoana si nu pt 2, ca ar fi bine daca ti-ai gasi un alt loc de munca mai bine platit sau un al doilea job pt ca nu faceti fata dar ca in cazul acesta va trebui el sa-si indeplineasca functia de casnic din toate pct de vedere. ....s.a.m.d Dar , toate pe rand nu toate dintr-o data, tu trebuie sa ai multa rabdare!
Solutia in cazul tau nu este divortul, crede-ma (stiu foarte bine ce spun!), aceste probleme nu sunt probleme de nerezolvat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mai marius, iar mi s-a accentuat impresia ca nu esti tu. Adica tu, ca barbat, sfatuiesti o femeie sa santajeze alt barbat cu... sexu'?




Printre altele

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Cred ca a zis-o bine Marius, ca "il doare in paispe". Din pacate :(. Deci el nu vrea sa faca nimic pentru familia lui, pe care se presupune c-o iubeste, nu-l intereseaza nici binele sotiei, nici al copilului, nu vrea sa comunice, nu e grijuliu cu banii desi nu contribuie etc. Urat tablou.

Sincer, nu stiu ce se poate face pentru ca unui om caruia nu-i pasa sa ajunga sa-i pese. Nu stiu daca merge cu ignoratul si "privarea de sex", daca pe el chiar nu-l intereseaza. Eventual se va simti jignit, strict din orgoliu, dar nu va fi indurerat ca sotia nu-l mai baga in seama.

Bubulina, nu stiu ce sa zic, eu nu am copii, n-am fost casatorita (si nici nu-mi doresc), deci nu am experienta la capitolul asta, dar cred ca tu ar trebui sa te gandesti daca el ar putea sa-si schimbe total atitudinea, si ce l-ar putea determina sa faca asa ceva. Si sa te gandesti inainte de toate la tine si la copil, sa va fie voua bine (si daca v-ar fi mai bine fara el decat cu el...).

Pana la urma, el cu ce contribuie in relatia voastra, in familia voastra (nu ma refer numai la partea materiala)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

De cand numai munceste?
Cand muncea cum administra banii?
De cand s-a schimbat? De cand a vz ca-i un intretinut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Bubulina, problema importanta este doar cea a lipsei locului de munca? De cand numai lucreaza sot? Concret: ce planuri ai/ati facut in sensul gasirii unui alt loc de munca? L-ai/s-a inscris la cursuri/calificari/specializari? Ati reajustat impreuna bugetul familiei? Ati revizuit CV-ul lui? Sunt chestii marunte, insa care fac diferenta daca va comportati ca si o familie: adica impreuna, cu multa intelegere si toleranta, si mai ales comunicare.

Sunt absolut de-acord si stiu exact ce rau poate sa faca o rutina zilnica de genul casa-serviciu si cat de important este concediul (mereu voi pleda pt un concediu pe an, mai ales pt sanatatea noastra mintala), insa tb sa existe modalitate sa va permiteti o iesire oriunde din oras: la bunici/rude (chiar sa nu cunoasteti pe nimeni in toata tara asta care sa va ofere cazare cateva zile?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mai vreau sa adaug ceva: NU te grabi; orice decizie iei, nu te grabi pt ca ai timp destul pt a inainta un divort. Divortul, chiar daca nu e ceva fatal cum am mai zis, totusi e o ruptura dtpdv.
Asa ca pana atunci e bine sa epuizezi toate posibilitatile si sa crezi in sansa voastra, chiar daca acum ai ajuns la un punct de epuizare maxima. Poate mai rau de atat nu poate fi, doar mai bine


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ia sa vin eu cu un sfat care sa contrazica cele 5 pagini de pana acum ...

Divorteaza !!! Va fi ca un pahar de apa rece pentru el, care pe tine te va elibera de obligatii. Inteleg ca oricum te ajuta mama cu copilul, asa ca, din ce ai spus, divortul iti va acorda tie mai multa independenta si liniste mentala. Mie nu mi se pare ca ramai singura deloc ... viata ta nu mare a se schimba mult si orice schimbare pare a fi in bine.

Daca va iubeste, pe tine si pe copil, veti ramane impreuna, nu trebuie sa fiti casatoriti ca sa stati impreuna ...

Daca nu te iubeste, vorba cuiva - de ce sa lupti pentru ceva ce nu mai este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:

3. Am mai raspuns - nimic nu te impiedica sa-ti administrezi banii indiferent de statutul tau. Daca insa sotul tau nu castiga nimic si acest fapt este unul care depinde de el (adica ar putea sa castige dar nu vrea) atunci da acesta devine un motiv obiectiv. Daca insa nu poate sa castige indferent de vointa lui... nu este un motiv obiectiv. Deci depinde de tipul de raspuns. Dar indiferent de raspuns nu va dun motiv [rin care tu sa nu poti sa-ti administrezi banii dar nu are relevanta ca esti sau nu divortata. Tu esti tot tu si tot atata castigi.


Aici este buba. Daca ar fi fost asa, nu ajungeam aici. Dar cand zilnic imi cere bani sa cumpere ba una, ba alta, ajung la mijlocul lunii sa constat ca s-au risipit banii si nu stiu cum sa traiesc pana la sfarsitul lunii. Eu de felul meu sunt mai echilibrata si eu tin finantele casei, el habar nu are de facturi decat daca ii povestesc eu. Dar intrucat traim dintr-un buget f redus si el nu intelege ca nu e cazul sa-si ia atatea tigari sau sa mearga cu masina la interviuri, atunci eu pierd controlul intrucat i-am dat mereu. Am zis mereu ca sa nu sufere in situatia in care e, eu zic ca el vrea sa munceasca dar e piata muncii asa cum e. Dar nu pricep de ce nu vrea sa faca si economii sa putem pleca macar 2 zile? Oare nu se gandeste decat la el?

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)


Aha... pai uite eu as fi mai drastic. Nu i-as da bani. Vrei tigari? Bine, du-te si cumpara-ti... eu nu te tin. Nu ai bani? Du-te si fa-ti rost de bani, eu nu te tin. Nu am obligatia sa-ti dau bani daca esti sanatos si apt de munca. Nu-ti convine? Ghinion. Cauta solutii. E viata ta, tigara ta.
Nu m-as feri deloc sa-i pun pe foaie situatia familiei.
Verde in fata.
Uite amice cum sta treab. Ia loc si baga la bibilica.
Deci eu (nu tu) castig X lei. Aici sunt banii
1.Eu (nu tu) platesc pentru copil z t y l m sume de bani.
2.Eu (nu tu) platesc pentru casa z t l m n sume de bani.
3.Eu (nu tu) platesc pentru mine z l t m n sume de bani.

Exceptand punctul 3 unde eu platesc pentru mine daca mai ramane de la punctul 1 si 2 (deci m-am lasat ultima din toti banii pe care eu ii castig din munca mea) te intreb pe tine care esti exact ca si mine sot si parinte punctele 1 si doi adica copilul si casa ce sume acoperi?
Nu ma intereseaza punctul 3 de la tine ci doar punctele 1 si 2.
Eu ti-am prezentat situatia mea.
Situatia ta este?
....

Tigarile etc etc intra la pct. 3
Inaintea lor sunt punctele 1 si 2
Deci rasunsurile sunt?

Ori transezi problema punctual si concret si rece ori chinuiala lunga si fara raspuns.

Uneori e bine sa ne facem curat in viata dar in mod corect.




Marius, mie nu mi se pare tocmai corect; ptr. ca in situatia de a fi fara serviciu, ar putea fi si ea si tu si oricare. Eu zic ca cel care aduce bani in casa, o face ptr. familie, nu numai ptr. el/ea personal si ptr. copil. Acolo unde e o familie banii sunt la comun si sunt ptr. intreaga familie. Desigur ca toti membrii adulti ai familiei trebuie sa fie responsabili si sa cunoasca (si mai ales sa aiba aceleasi) prioritati. Problema intervine acolo und eprioritatile sunt altele si acolo unde cel ce cheltuie nu are aceleasi prioritati cu cel care castiga banii.

Mergi la inceput