Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Sotul tau ce parere are despre divort?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu


Eu inclin sa cred ca sotzul nici nu stie de intentziile ei,dar poate ma insel.(atita timp cit nu exista comunicare intre ei,deci nu stiu efectiv de ce sunt in situatzia asta si deci ncii nu incerac sa rezolve ceva,ma indoiesc ca l-a anuntzat d eintentziile ei)

Bubulina,repet si eu intrebarea,stie sotzul tau d eintentziile tale?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sora mea a divortat dupa multe, multe sanse date exului si cand a pierdut si banii pt a doua casa.
deci a fost un divort bine intemeiat.
sora mea ne-a avut neconditionat,dar neconditionat pe noi, toata familia ei alaturi.
a incercat din rasputeri 10 ani sa salveze casnicia si nu s-a putut.

de 13 ani toata familia crestem nepotelul,iar sor-mea intra in sala de operatii la 7 dimneata si iese dupa ora 17.cand ajunge acasa,lectii,mancare,curat.e franta.

nepotelul e la criza adolescentina,urata,dificila sinuoasa.
ce ii lipseste:tatal.
cand m-am casatorit i-a spus sotului meu f serios ca ii da voie sa se casatoreasca cu mine,dar el sa ii fie si unchi si tata.si il copiaza pe sot.
repet,suntem f unite surorile, ne ajutam enorm una pe celalata.directoarea de la noul liceu,chiar glumea ca nepotelul e copilul cu 3 mame si ne suna alternativ daca are vreo problema cu rebelul.

ce am vrut sa spun;
la voi e o problema de comunicare.mare.una de atitudine.
e greu sa ild ezveti,da rnu impobil.
taie-i banii pt mofturi.sa aleaga mereu:am bani,dar sunt pentru X lucru pt copil.

senzatia de saturatie apare si cred ca oricine a trecut in casnicie prin asa ceva,dar s-a mers mai departe si nu oricum.asta e important.

nu ignora un lucru de care noi ne-am lovit:banuiesc ca nu te duci la manastire,ci ca iti vei mai gasi o relatie. e cumplit de greu ca strumful s ail accepte.mai intai ca prieten ,apoi sa locuiasca impreuna cu voi si voi,o buna perioada sa aveti nervii pe bigudiuri.

am doua prietene care,pt vase murdare au aplicat urmatoarele solutii:
prima,campioana balcanica la judo.vine acasa,sotul stramba din nas ca nu i-a lasat macar o farfurie curata. prima data iarta, a doua ignora, a treia oara a luat constiincios toate farfuriile,le-a spart,apoi i-a spus trantorului senina:acum,intr-adevar nu mai ai nicio farfurie.
a doua,fara competente sportive,a facut pachet toata vesela si a trimis-o la maica-sa si a inaugurat vesela din plastic.ai ce stii sa intretii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine

(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)



Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate sau asa ceva, ca sa nu vada mai tarziu copilul hartia. Nu retin exact termenul.

Referitor la custodie se va merge pe custodie comuna fara restrictii la vizite, nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Sotul tau ce parere are despre divort?



Sotul meu m-a amenintat ca daca divortez imi va lua copilul. Am discutat deja cu avocatul despre asta, sper sa nu ajung acolo.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Ah, mi-e rau, deci mai face si atmosfera! Adica cum, casatorit fiind nu prea se baga sa te ajute cu copilul si brusc vrea sa-l creasca?!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Asta cu amenintatul chiar ca e .
cum crede domnul sot ca fara un venit stabil, ca sa nu mai insir alte eventuale "bube" descoperite la un proces iti va putea lua copilul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Dragutz... cand ti- e mila de...pai da, dansul n- are intretinator de lasat, asa ca musai sa ii apartina nu conteaza cum!
Bubulina, ai citit topicul lui Eleni?
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175936&nm=Un-deceniu-de-reusite-si-o-noua-evolutie2


off topic: e chiar atat de greu sa i se citeasca fiecare mesaj cap coada al Bubulinei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine

(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)



Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate sau asa ceva, ca sa nu vada mai tarziu copilul hartia. Nu retin exact termenul.

Referitor la custodie se va merge pe custodie comuna fara restrictii la vizite, nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Bubulina,tu ai discutat cu sotzul tau care sunt motivele pentru care vrei sa divortzezi?

Ce spune el vis a vis de doleantzele tale?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:

Ooo daa de aceea am spus sa-i taie facilitatile acordate. Daca vrea facilitati nu are decat sa si le obtina singur ca de aceea e major si insurat. Daca ii este lene ... asta e ghinion.


Am reusit aseara sa-i tai facilitatile, dar azi dimineata nu am mai scapat. Nu cred ca va merge zilnic, adevarul este c a nu mi-am batut joc de el si nici acum cand sunt foarte suparata nu am sa o fac. Dar daca nu va reusi sa gaseasca ceva de lucru, nu stiu ce vom face, bruma de venit ramasa dupa rate + facturi nu ajunge pentru 3 persoane, asta este o realitate f dureroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:


Bubulina,tu ai discutat cu sotzul tau care sunt motivele pentru care vrei sa divortzezi?

Ce spune el vis a vis de doleantzele tale?

Dana


De cand am fost la avocat nu i-am spus nimic, nu are timp de discutii serioase si nici eu nu am chef de cearta. Joi seara am gasit un motiv sa iesim in oras si am de gand sa vorbesc foarte serios cu el, cand nu e de fata nimeni altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1


Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate... nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



what's wrong with this picture?
pai ce sa ii reprosezi, dc el nu se implica? Neimplicarea? Ignorul dat copilului? Zic si io...numa ma cine nu munceste nu greseste si spui ca, subiectul te- a si amenintat ca iti ia copilul? si ca avocatul stie? Coool!

Mergi la inceput