Burtici cu stelute de iulie- august 2013 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

happy_ama eu nu mai citesc nimic de pe net,ma refer la tot felul de reportaje,consider ca sunt mai mult daunatoare decat folositoare.
Mie doar aici pe forum imi place sa vorbesc si sa citesc,pentru ca avem cam aceleasi temeri,trecem aproape prin aceleasi simptome,ne incurajam unele pe altele.
Iti spun sincer ,la un moment dat eream invidioasa pe acele mamici care spuneau ca nici n-au simtit ca sunt insarcinate, e adevarat,mi-a fi dorit si eu.
La prima sarcina am incercat sa privesc totul ca pe ceva normal,sa fiu si eu ca toata lumea,mergeam la cumparaturi,veneam cu plasele pline acasa, la firma alergam dintr-o parte in alta,pana am vazut ca aveam dureri din ce in ce mai mari,pana mi s-a deschis colul. De atunci am inceput sa vad ca gravidutele sunt diferite,sarcinile sunt diferite,si nu pot face tot ce vreau eu,am fost internata de 2 ori,mi s-a facut ulterior cerclaj,am stat cat mai mult la pat,si tot am nascut mai devreme,desi lumea imi zicea ca nu ai facut miscare nu o sa poti sa nasti,o sa ai colul tare,nu o sa te dilati.....da de unde,la 36 de saptamani mi s-au rupt membranele,si in vreo 5 ore am avut dilatatie maxima,2 ore nu le pun ca aveam inca cerclajul,iar nasterea a fost ca in filme,impingi de 2 ori si a iesit
La sarcina asta am sperat ca va fi totul mai usor. Nu ma panicam cu absolut nimic,ca eream obisnuita cu durerile,daca nu incepeau de la 6 saptamani sangerarile. Si de data asta chiar nu pot sa spun ca am facut vreun efort. Si de atunci ma bucur de fiecare zi cand nu am acele scurgeri. Suport cu greu gura lumii,pe care nimeni nu poate s-o inchida si incerc sa ma menajez cat mai mult,pentru ca fac asta pentru copilul meu,nu pentru mine.


Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Fetele sunt f socata. Hy sa va arat o fata pe un alt forum ce intreaba "Buna fetelor....eu sunt fericita tare...acum 3 zile bebelina mea a zis (mama)....si ieri a zis si (tata).....oare nu e prea devreme ca sa inceapa sa vorbeasca?...bebelusa mea miercuri face 3 luni....."
Sincer am eu ceva probleme nu am citit destul de bebelusi??? Nu am auzit niciodata asa ceva. In cazul in care nu stiu eu va rog sa imi atrageti atentia. Nu vreau sa fiu rautacioasa dar pe bune faci un copil fara sa ai habar care sunt etapele??? Mai am o prietena care mi-a spus ca bebe al ei la 2 saptamani gangureste. .

15+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Fetele aveti dreptate fiecare gravidutza e asa cum este si fiecare cu organismul ei dar pe mn ma socheaza anumite viitoare mamici. Daca vrei un bebe parerea mea este ca suporti absolut orice chiar si statul in pat 9 luni asta daca iti doresti bebele daca nu .....nu. Si pe mine ma mai doare burta, spatele nu am chef de nimic dar totusi nu ma plang. Sunt altele care stau cu mamici si bunici in casa si totusi se plang vaiiii nu pot sa fac aia vaiiiii nu pot sa fac ailalta. Inca o data nu vreau sa credeti ca sunt rea. Eu stau singura cu sotul la curte intr-o casa si fac curatenie mancare toate cele. Am o prietena este gravida cam cu 2 sapt mai putin si sta cu mama in casa. Mama spala, mama calca, mama face mancare, mama face cumparaturi etc( nu va ganditi ca pana acum ea facea ceva). Si totusi saracuta nu poate sa faca nimic. Ok iti este rau dar de ce trebuie sa te plangi intr-una? Nu stiu daca imi dati dreptate dar mie nu imi plac oamenii care se vaita sa zic asa. Ok imi spui o data de 2 ori de 3 ori dar chiar asa de cand ai aflat ca esti gravida in fiecare zii aceleasi cuvinte.

15+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Da, mai Dana, si Raul face ecuatii diferentiale si stie 8 limbi la 2 ani jumate.
Sunt femei care sunt un pic exagerate si in prostia lor nu-si dau seama de ce exagerari sunt capabile.
Ideea e ca sunt alte mamici care nu stiu exact ce si cum, si se necajesc cand le aud pe specimenele astea ca, copii lor nu fac la fel.
Astept vesti de la Happy, Olimp si Elena. Mai sunt si alte burtici la controale?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Mony gandurile oamenilor si vb lor sunt f puternice mai ales cand e vb de o persoana vulnerabila cum suntem noi acum. nu e mai bine sa nu mai vb chiar cu toata lumea? "cum te simti? bine! ce face bebe? bine!" si asta e tot, schimbati subiectul eu recunosc ca m-am izolat la fata pt ca eram prima din gasca cu bebe la purtator si toti se uitau la mine ca la un extraterestru, si inca unul care sta numai in pat...la baiat cand am vazut ca nu a vrut sa ne arate ca e si el pe acolo decat in trimestru 2 am ales si eu sa spun doar daca ma intreaba cineva, ca doar nu era sa mint. si incepeau cu intrebarea: "vaaaaai! nu-mi spune ca esti insarcinata! nu-ti spun daca nu vrei " si acum am facut la fel. numai prietenii f apropiati, in nr de 3, stiu, si familia - adica mama, tata nu si bunica, bunelu', etc. cand ne-om intalni or sa isi dea seama asa am considerat ca imi protejez bebelusul.

-----

O poveste cu Minuni - o roza, un fluturas dragalas si 12 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Hey ... si eu am facut DT azi Am retinut doar atat:
- CRL 60,7 mm
- Translucenta nucala 1,2 mm
- Os nazal prezent

Fisa mi-a retinut-o cand am mers sa dau sange ... altceva nici nu stiu ce mai era notat pe ea.

Dr. gine mi-a spus ca sunt ok masuratorile ... sper sa iasa si sangele ok.

In alta ordine de ide, am stat juma de ora la gine ... a numarat degete de la maini, picioare, vazut pleoapele, burtica, nasucul ... am ascultat iarasi inimioara ... dar bebe dormea dus ... s-a trezit intr-un final ... a dat din mani si picioare ... apoi a stat picior peste picior ... Mi-a placut maxim!

Va pup si astept vesti si de la Olimp, Ama si Elena

Maria, tu vorbeai de budinca de caramel? Era vorba de budinca din comert? Sau ceva reteta de casa? Mie imi place foarte mult crema de zahar ars ... oare de asta e vorba?

11+


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

unidanad faci curatenie si toate cele pentru ca poti,nu pentru ca esti singura. Daca ar trebuii sa stai la pat pentru bebele tau,n-ai mai face nimic. Si acele gravidute care povestesc prin ce trec sau cum spui tu "se vaita",suporta orice pentru copilasul ei. Cum spuneam , fiecare om este diferit,fiecare graviduta este diferita,unele au o sarcina usoara si normala si alte nu. Asta nu inseamna sa ne comparam cu celelalte,ca sa te citez "Si pe mine ma mai doare burta, spatele nu am chef de nimic dar totusi nu ma plang". N-ai de unde sa sti ce simte cealalta graviduta si daca ai fi in situatia ei cum ai reactiona.Cat despre acea prietena poate ca ti se confeseaza pentru ca te considera prietena. Daca te deranjeaza ar fi mai bine sa evitati discutiile despre sarcina.
Cat despre bebelusi si dezvoltarea lor,sunt si mame care exagereaza,dar in acelasi timp fiecare copil se dezvolta diferit.

maitreyi imi place mesajul tau si intradevar ai dreptate.Si la mine stie putina lume,dar sunt atat de deranjante sfaturile gratuite si cum spuneai si tu privirile alea ca i cum ai venii de pe alta lume. Nici mie nu imi place sa ma confesez si sa dau detalii.
Mai sunt si intrebari enervante : de ce nu mergi pe jos la lucru,de ce nu iesi si tu afara ca iti face bine, de ce stai in pat, de ce de ce de ce....... si pe langa asta se mai adauga si hormonii de gravida cand ma deranjeaza aproape orice

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Cris ma bucur sa aud vestile bune. Cand vine rezultatul la DT?

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Seara buna...
Eu am fost si m-am tuns si mi-am luat baietelul de la gradi. L-am dus la un ceai cald si am vorbit despre ce a facut fiecare azi. A fost tare frumos. Acum stam in casa la caldura ca afara e jale... ninge, bate vantul etc.
Am coborat la Catena sa imi iau No-Spa si mi-am luat si eu faimoasa Color^Soin - vopseaua fara parabeni, silicon, amoniac etc, pe baza de pigmenti vegetali. Cred ca voi intreprinde o vacsuiala ca e jale mare la mezanin. Am discutat cu doc care mi-a zis ca e ok sa ma vopsesc insa neaparat sa fac testul de toleranta cu 48 de ore inainte asa ca o sa ii urmez sfatul intrucat e prima oara cand ma fac cu genul asta de vopsea.
Of nu mai vorbiti de hata-hata pe sub paturi ca eu sunt suferinda tare. Cu pumnul de pastile la purtator insa nu m-as risca mai ales ca noi nu prea stim sa fim cumpatati si sigur "degenereaza". Pfff... si la cum ma simt eu asa in sos azi... m-am manichiurat, pedichiurat, am facut o baita lunga, m-am epilat si tuns.. of... sunt numai buna de tavalit.
Si prima sarcina a fost cu buba insa el a fost plecat din tara primele 5 luni. Cand a venit eram in 21 de saptamani implinite si primul trimestru a mers struna. Acuma ca mai e si langa mine in pat si se intinde toata noaptea ca un motan mare si lenes si i se mai ridica si tricoul pe colo pe colo de lasa sa se vada o bucatica de spate una bucata iliac in relief etc... imi vine sa-mi smulg parul din cap si sa mi-o cos cu ata rosie... Barem de as dormi noaptea dar cum sunt pe fus orar de Australia stiu si vad tot si ziua bag ca migul somn,.
La V. am prestat de caeva ori si nu ne-am mai facut atatea procese de constiinta. Acum insa parca suflam si in iaurt fir-ar sa fie. Cred ca ne-a pocnit constiinta brusc.
Na! ca am dat din casa. Acuma serios... nu simte nimeni ravagile de hormoni de trimestru 2?

Alina 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Mony am spus de la inceput ca nu vreau sa par rautacioasa. Eu am avut 2 sangerari pana la 10 saptamani si iminenta de avort si nu am incetat sa fac diverse in casa pt ca totusi mama sau parintii nostri sau descurcat cum au putut nu stau sa ii zic mamei care are probleme cu coloana vino si calca-mi sau vino si ajutama la curatenie. Ma ajuta si sotul f mult si tocmai asta spun nu ma plang. Dupa cum am spus aceasta prietena i-a spus doc ca are voie sa faca orice fara rezerve si u in continuare te plangi cand sunt altele saracele care se chinuie sa aibe un bebe si nu reusescx si altele care sunt obligate sa stea 9 luni numai in pat pentru a avea bebelusul mult visat? Imi pare rau dar eu astfel de cazuri nu suport. Doamne fereste sa ai o sarcina cu probleme. Stiu ce inseamna sa pierzi o sarcina pentru ca am pierdut una desi nu scrie la semnatura ( asta pt ca nu stiu sa pun ) dar consider ca daca ai probleme minore mai bine nu spune nmk nu de fata cu alte gravide care au anumite probleme si nu isi permit sa stea in pat sa vina mami cu mancarica. Sper ca ai inteles la ce ma refer. Departe de mine sa critic femeile care au o sarcina dificila.

15+
Dana

Mergi la inceput