Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

L-am lasat un pic in patut, sa vad cat rezista.

Balanta, sanatate multa lui Eric, sa gasiti solutia optima pentru rmn si pentru o interventie, daca va fi cazul. Ti-as recomanda Canada, dar am o parere nu prea buna despre sistemul medical de aici.

Lorena, sanatate Onutei!

Porumbita, nu am apucat sa zic LMA pentru baiatul tau cel mare, sa iti aduca numai bucurii. Imi pare rau ca Victor e racit, sper sa treaca repede.

Iiuli, bine ai revenit. Fat Frumosul tau are acceasi greutate la 5 luni cat al meu la 7!

Muraturica, Eric nu adoarme singur ziua, e o minune si un eveniment cand o face. Azi de ex., l-am leganat 45 de minute si a dormit 40! Ceva gresec pe undeva cu somnul lui, nu stiu...

Roxy, felicitari Antonicai pentru tata! Deci, urmatorul va fi baby boy...

Fetelor, voi iesiti afara cu bb-ii cand ninge? Aici dupa gerul ala grozanic s-a "incalzit" la -6, dar ninge. As iesi ca simt ca innebunesc, si eu si el, in casa, dar nu stiu daca e bine (ninge slab si marunt).

Nu mai stiu ce sa scriu, sunt intr-o stare proasta, alba la par si cu un munte de vase de spalat... Imi cumpar si eu masina de spalat vase, gata nu se mai poate!!!

A, despre blw mai voiam sa mai spun, vom incepe si noi, cam la fel ca Ali, ca nu mai putem manca de fata cu el, e scandal. O sa-i dau din legumele fierte la abur si fructe, mai intai in safe feeder (stiu, asta nu-i blw), apoi direct bucatele pe masuta.

Ana, sunt curioasa cum i-ai dat bucatele de avocado, ca e atat de moale si pastos.

Pupici, ma duc la corvezile cotidiene...sau poate imi iau inima in dinti si iesim afara (nici nu stiu cu ce: sanie, carucior, carrier...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Iuli ce durduliu avem noi
Si noi am fost zilele Astea mai agitati,maraiti ,nervosi...eu am puso pe seama dintilor.
EU ii dau morcov,pastarnac,telina,cartof,cartof dulce,patrunjel...ma gandeam ca la autod se dau si alte chestii cum ar fi castravetele ce il da Delia.
fleur EU am iesit cu el si cand a nins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ma uit la Suleyman si scriu si aici.
IIULI, daa si noi facem cu Madalina. Nectarel sta foarte bine in fund.Acum sa vedem daca-si da drumul si pe burta. El merge ca omida pe spate.
PRUMBITA, eu am dat autodiversificare la search pe facebook si mi-am cerut prietenie.Sunt convinsa ca fetele accepta.Majoritatea sunt de la odiseea mai -iunie.
In rest nu am mai facut nimic interesant.
IIULI, tu de ce fcai in fiecare zi kineto?Noi, facem de 2 ori pe saptamana.As vrea si eu de 3 ori.
Le povesteam fetelor, ca eu am un frate in Bruxelles casatorit cu o cehoaica. Fratele meu preda in Anglia la o universitate din Nothingam. Nu stiu daca am scris corect. Cand a venit la Bruxelles, a dat peste ei un turc la trecerea de pietoni. Au avut noroc ca nu au patit nimic. Pe cumnata-mea a luat-o pe capota. Turcul a fugit.
Necazul vine repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Porumbita, am incurcat borcanele, cred ca grupul de care zice Ada nu e acelasi cu ala in care te-am invitat eu, dar un ochi poti sa arunci oricum si acolo..

Ada, bine ca n-au patit nimic. Mi-am amintit ca ieri cand am fost la bebe tei pe trecerea de pietoni a trecut intr-o viteza pe langa mine o masina de CD. Noroc ca stiam ca aia nu se uita si nu m-am bagat.

Fleur, avocadoul care se gaseste la noi in supermarket nu prea este copt, il mai las 2-3 zile in hartie. Oricum nu se face f moale, as fi vrut sa fie mai moale - i-am taiat cat mai mult dinspre exterior, mai moale.
Imi pare rau ca ati avut o noapte proasta. Cand nu e una, e alta...

IIuli, tare mi-ar fi placut si mie Inglesina Fast, dar masa noastra e din sticla, marginea (ca o rama, cum ar veni) e f ingusta, si n-ar fi mers...

Am luat pana la urma ala de plastic din IKEA si e f bun, cu singura precizare ca perna lor nu e suficienta, ca nu ii protejeaza capul, acum ca e mititel (se mai arunca pe spate, si da cu capul in spatar). Ii mai pun un prosop pe spatar .

Si Vlad isi mai studiaza mainile, se trage cu stanga de dreapta si invers.

Lorena, imi pare rau pt analize.

Noi am fost la ortoped, arata OK dar trebuie sa continuam masajul, cu miscari "pana plange", ca altfel e doar "gadilat". Vrea sa il vada iar peste 2-3 saptamani. Si acum am fost cam tarziu, ne astepta mai devreme, dar am avut noroc ca e OK. Chiar asa, fetele cu tal valg sau cine mai are probleme cu piciorusele, cat de des vrea sa ii vada ortopedul? Sau va bazati doar pe ce spune kinetoterapeutul. Sau, cum faceti?

Dupa dr am fost la IKEA sa mancam, asa, neplanificat. Nu aveam manduca la noi, dar a stat frumos in scaunel de masa si s-a uitat la noi cum mancam. M-am simtit un pic ciudat, dar a fost si amuzant, langa noi erau niste parinti cu o fetita care nu era mult mai mare decat Vlad, maxim cu o luna-doua mai mare (judecand dupa cap, ha ha), intai i-au dat un iaurt (Napolact), l-a mancat f frumos, apoi au mancat si ei si ea se juca in carucior. Noi n-aveam nici carut, nici manduca, nicio jucarie la noi (geanta de scutece era in masina), statea in scaun, se uita la noi si isi sugea buza de jos sau mai lipaia si el din buzite, ca mancam. Daca ne-au observat ceilalti parinti, nu cred ca ne-au "vazut" prea bine :)). Aaa, el pe sub cosmonaut era in pijama, fetita era evident imbracata frumos, de oras. Era in pijama pt ca am avut la dispozitie cam 5 minute sa il alaptez, sa ma imbrac si sa il imbrac inainte de a merge la dr.

Ma duc sa il culc, maraie a somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ana, dar voi faceti kineto?Eu am vazut la kineto, cand am mers un baietel, si-i explica doctora mamei ca are tal vag si-i recomanda kineto. Acum nu stiu. Nectarel e putin hipoton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Buna seara dragi mamici de piersicute!

Cum la voi la odiseea sunt multe mamici de pepenasi, v-am urmarit destul de des. La un moment dat, cand se discuta despre celulele stem, Biribu a scris un post f frumos despre asta. Aveti idee, daca as putea regasi acel post?

Multumesc mult!


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

mcoca, eu nu stiu discutia respectiva, dar google m-a trimis la pagina asta din odisee.

Ada, nu facem kineto, la noi e si destul de simplu ce are, si ne-a zis ca parintele e cel mai bun kinetoterapeut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cred ca de postarea asta vb?



Oki acum sa va zic cite ceva de celule stem si de ce eu nici nu ma gindesc la asa ceva.
conceptia populara ar fi cred ca aceste celule te-ar ajuta cumva in viitor sa vindeci cancere sau leucemii. ori asta e de fapt incorect. un copil care de pilda se imbolnaveste de leucemie nu poate beneficia de propriile celule stem, pt ca acestea sunt evident purtatoarele aceluiasi bagaj genetic si boala cu siguranta va recidiva. in tumori solide nu exista nici un beneficiu din transplant de celule stem.
mai ramin anumite anemii din cauze genetice, gen talasemii severe sau sickle cell disease(la populatia africana, deci romanii oricum ies din discutie) unde se pot folosi cu oarecare rezultate, insa iarasi, nu la copilul/persoana donatoare de celule.
se poate pune problema ca le folosesti pt un alt membru al familiei, desigur. ei bine, nu ai nevoie in cazul asta de celule stem cind se poate obtine maduva osoasa direct de la donator, in plus cantitatea de celule stem e oricum putin probabil sa fie suficienta. nu vad logica de a recolta si astepta doar doar se imbolnaveste vreunul din familie (repet, nu donatorul) si sa mai si presupun ca acest copil donator de cel stem dispare de pe fata pamintului pina la vremea respectiva si asa mai departe. e o logica morbida.
singurul caz in care ar avea cit de cit un sens ar fi sa zicem cind deja exista cineva in familie cu o boala deja diagnosticata, cu probabilitatea relativ mare de a necesita un transplant de maduva osoasa intr-un viitor apropiat. in cazul asta se presupune ca ar putea exista compatibilitate si merita recoltate si testate.
in occident se mai practica donarea catre banci publice, in ideea ca cineva ar putea fi compatibil si beneficia de transplant. problema cea mai mare in cazurile astea e chiar cantitatea insuficienta de celule pt un copil cam de peste 4 ani. plus statisticile sunt extrem de dezamagitoare in cazurile in care s-au folosit, cu supravieturi la 2 ani de sub 20% in leucemii.
cam asta. insa inca odata, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, asta e literatura medicala de specialitate la ora asta, restul ce zice reclama bancilor clar nu are nici o relevanta stiintifica, e doar o reclama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

clay cam la 2 luni l-a vazut cineva pe victor pt evaluare.

iiuli merci, am primit

fleur te inteleg cu noaptea grea... eu asa am 2-3 pe sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ada, m-ai molipsit si pe mine cu Suleyman...

Noi am mancat, Eric o combinatie: cereale-dovlecel-curcan-fructe (da, numai cu fructe a vrut sa manance), eu un ardei umplut.

Ana, mi-a placut cu cata naturalete l-ai luat pe Vlad in pijama. Imi amintesc la dr.pediatra odata se plimba un baietel de vreun an si ceva in pijama si bocanci si tatal lui i-a spus asistentei: today is a pyjama day.
Avocado incearca sa il lasi fara hartie la temp. camerei, cu alte fructe in cos. Eu il cumpar tot necopt si in 2-3 zile max. se face moale si copt. Daca il zdrobesti cu furculita devine pasta.

Noapte linistita!

Mergi la inceput