Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

ZIZOU, soacra-mea a fost prima persoana la care a plans in brate. La vremea respectiva imi explicam prin energii negative, ea era (si este) in doliu dupa sot.

Dar de cand a inceput stranger anxiety, e si mai si - daca avem musafiri sau suntem in vizita, trebuie sa stea lumea la minim 1-2m de el, sa nu vorbeasca tare direct spre el, sa nu se apropie, sa nu il atinga, etc. Altfel, pune botic si plange, chiar daca e la noi in brate. In vreo ora, sa zic, ii accepta mai aproape. Daca suntem in hypermaket, e OK, nu il deranjeaza nici lumea nici galagia - totul e sa nu se interactioneze direct cu el.

Eu una sper sa fie OK cand revine la noi mama mea, ca se reimprietenesc repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ada, se vede ca te plictisesti. Auzi la ea, Nectarel coada de purcel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi

mie imi trebuie mult ZEN... si cred ca o mai buna organizare

sa o iau cu inceputul:
se pare ca a trecut per de incubatie si victor are acum viroza lu frate su de sapt trecuta...adica 38-38.5 febra, fornaie da nu se vede picior de muc si tuse ff putina...


asa ca am trecut pe tratament + aerosoli ca maine tr sa fie ok, e ziua mea de birou si il duc la mama si nu prea am cum sa fentez... is multe rau care tr rezolvate

ieri nu prea a avut chef de mancat legume... l-am lasat in apele lui
in schimb nu am fost atenta si dragutu de frate su i-a dar o rotocoala dina ia de orez expandat de la Mega Imagine (sunt unele bio) domnule cu asa fericire rodea/sugea la chestia aia ca i-am lasat-o
am vazut ca in afara de orez are ceva sare marina...
stiu ca nu tr pana la un an (sau pe aproape) da era fenomenal cum molfaia la ea..

asa ca mai mult ca oricand m-am decis ca pe langa borcanele sa facem pasi si in directia autodiversificarii...

am gasit niste bloguri si am vazut ca unele mame au mers combinat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ana, a mea nu comenteaza la lume straina, din contra rade, dar doar daca e mami prin preajma, daca nu s-a rupt treaba ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ada dar necterel parca mai are un prenume, nu?
copii pot intradevar fi tare rautaciosi uneori...

balanta ce ati decis sa faceti mai departe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Porumbita - si eu ma gandeam sa merg cu amandoua in paralel, dar nu m-am documentat inca.
Fetele care adoptati BLW - ce puteti da in mana?
Cu rondelele nu stiu ce sa zic, mi se par asa.. false..
Sanatate la pui

Ali - la mine masina de spalat vase ar fi unul din cele 3 lucruri pe care le-as lua pe o insula pustie
Cand mi-au livrat-o am inceput sa o folosesc cu ea asa in mijlocul bucatariei, nu am avut rabdare sa mi-o monteze
Sunt asa de lenesa, daca imi raman vase care nu mai incap in masina, nici nu le spal de mana, astept sa golesc masina si le pun apoi la spalat

Balanta - cu traansportul sunt si eu de acord, daca trebuie sa vina de departe, dar 100 nu e mult? Asa e la voi abonamentul? De fapt nici la Iasi nu stiu cat e..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Asa e Porumbita . Il mai cheama si Ianis. Dar acum ne e greu sa-i spunem asa.
BALANTA, si prietena mea are un singur rinichi. Nu stiu daca te incalzeste chestia asta, dar, sunt convinsa ca va fi totul bine ptr. Eric.
Da, fetele este si pe facebook un grup de fete cu aotodiversificare. Majoritatea sunt de la odiseea de mai iunie. Am intrat si eu ingrupul lor si mi se pare interesant.
ZIZOU, bine ca nu te-ai lovit.
OLI, m-am cam plictisit. De fapt le-am lasat mai mult pe fete azi, ca nu prea am avut chef. As fi stat doar la vorbe pe ici, pe colo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Nu am mai intrat demult, dragelor, dar sa stiti ca ma gandesc la voi .

Noi suntem foarte prinsi cu bb, facem in fiecare zi kineto (Ada,si noi facem cu Madalina, am intrebat-o de Nectarel si a zis " cel blondut cu ciuf?" ), lucram si acasa si speram sa se vada si rezultatele. Deocamdata sta bine in fundulet, dar nu prea mult, incearca sa se rostogoleasca, dar nu isi poate trage fundul (deh, daca-i mare!), dar e vesel si trage de toate cele. A inceput sa ceara lucruri si plange de ti se rupe sufletul daca ii iei ceva cu care se joaca - prosopel, jucarie etc.. Se joaca foarte mult cu manutele - ai vostri se mai joaca cu mainile? Credeam ca etapa asta trece dupa trei-patru luni, el le ridica, le invarte si le studiaza minute in sir, cateodata noaptea il gasesc treaz jucandu-se cu degetelele.

Altfel, inaintam cu diversifcarea, dar incetisor, avem doar o masa de legume completata cu lapte, mananca bine cam orice ii dau acolo. Cam in doua saptamani incepem si cu fructe, sa vedem ce succes o sa avem.

Cam asta despre noi, ma enerveaza zapezile astea ca n prea putem sa ne plimbam - nu de frig, ci de frica sa nu cad, alunec etc, plus ca noi stam la 3 fara lift si caratul lui bb de 9 kile jumate, plus haine, e cam mult pentru spatele meu busit. Oricum il tin si in casa in brate - cere sa il iau cand vin langa el-, dar parca nu e atat de greu ca atunci cand iesim la plimbare. Noroc cu mersul la kineto, mai iesim si noi din casa.

Trimit ca suna cineva la usa, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ali masina de spalat vase face toti banii!!!!

dupa ce o ai te intrebi cum ai trait fara ea

michelle ai dreptate cu rondelele alea...

ada vreau si eu sa intru in grupul ala de pe FB; poti intreba fetele?

balanta poti eventual plati abonamentul pe luna, dar ala e in jur de 50 lei; insa dc vine mai multe zile pe sapt; dc vine odata pe sapt nu mi se pare ok

Iiuli ai pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Porumbita, sanatate pt cel mic, sper sa fie bine pana maine. Cu autodiversificarea si eu m-am convins ca e "altceva", cand am inceput, ieri. S-a jucat vreo 10 minute (si ar ma ifi stat, dar m-am oprit eu) cu bucatile (de avocado, cu asta am inceput after all), ori el la lingurita dupa 2 minute protesteaza rau, pana ii dau lingurita in mana sa se joace cu ea . S-a comportat asa cum zice teoria si ne-a spus si Freedelia, cand a rupt bucati mai mari, le-a plimbat prin gura si le-a scuipat fara nicio problema. Ma intreb si eu acum, de ce sa ma chinui sa il obisnuiesc sa manance de la altcineva, cu lingurita, cand el este deja obisnuit, dornic si curios sa apuce lucruri si sa le bage in gura. Cu lingurita va invata singur atunci cand va fi in etapa in care ne va imita.

Astazi a facut si un pas in plus, a dus mancarea un pic mai in spate, pana la zona de pe limba care il face sa gag. A scuipat-o inapoi, nu s-a intamplat nimic. Evident ca emotii am avut, dar m-am straduit sa fiu relaxata pt el. In rest, a molfait, gustul i-a placut.
In tot cazul, sper ca e clar ca "metoda" nu e pentru parintii pentru care conteaza cantitatea de hrana efectiv inghitita.

Mergi la inceput