Test alergii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

mamagiuliei, n-am inteles ce ai vrut sa zici.

Stiam doar de teste cutanate, nu de recoltat de sange.
Nu stiam de dermografism, e prima data cand aud.

De fapt, nu stiam de mai nimic din ce zice histamina in postul ei. N-am avut de-a face pana acum cu asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Testele de sange sunt pe 3 categorii de alergeni, cel putin asa era in 2008: alergenii din mediu (polen, mucegai, etc), alergenii alimentari si alergenii din medicamente.
Cele cutanate sunt pentru alergenii din mediu.

Asa ca ai de cautat un alergolog la voi in localitate si te prezinti cu Daria la un prim consult. Cred ca de acolo te vor indruma spre lab daca e cazul.
Nu stiu de ce crezi ca e ceva complicat

Inainte de testari am avut nevoie de minim 7 zile fara niciun tratament.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu ma asteptam sa fie atatea categorii, retinusem de la Scutece, de la mine, doar de cele cutanate. Plus histamina a zis asta:

atentie, in situatia unei slabe activitati a enzimei care descompune histamina,deci o productie slaba de diaminoxidaza, atunci ,desi ies negative, se poate face o reactie alergica chiar letala.
intai te asiguri ca nu e vb de intoleranta la histamina,faci DAO (activitatea diaminoxidazei),costa 180 de lei.
cu acel rezultat vei sti ce ai de facut

Multumesc pentru tip-ul cu 7 zile. Mai avem de asteptat, atunci, inca nu i-a trecut otita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

histamina multam...strumful nu are probleme..sper nici sa nu aiba

eu am si e rinita alergica, nu are legatura cu ce mananc, dar o sa iti dau un mail sa imi zici, ca nu strica sa fiu informata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Dupa ce am citit ce a zis Histamina legat de testele cutanate, intrebarea mea poate fi copilareasca, chiar prosteasca, dar, totusi, risc.
Am fost cu copilul (3ani si 5luni) la un cab unde i s-au facut si testele cutanate, numai ca la ultimile intepaturi el a plans si greu l-am tinut 5 min(din 15 standard) fara sa isi stearga subst de pe maini(a dat o data cu manuta si s-a sters). In final dr a spus ca testul nu e concludent insa probele de acarieni si mucegai s-au inrosit pe un diametru de 5mm respective 3 mm. Intrebare: cei 3 si 5 mm sunt un indicator si al gravitatii reactiei alergice? Exista o scara de evaluare? Daca ar fi stat 15 min s-ar fi marit acel diametru?Daca aceasta alergie e minima, e necesar un tratament ca cel pe care l-am primit? Exista alta solutie?
Consultul a continuat cu examinarea corporala: are o cuta nu stiu ce fel la pleoapa ochisorului + pielea un pic mai aspra pe un brat, sus, aproape de umar(mie mi s-a parut ca acolo e urma de bronz care se curata in timp)=> dermatita atopica alergie si astm alergic! Probleme dermatologice noi nu am avut cine stie ce. Cea mai grea a fost in vara dinainte de a implini un an cand intepaturile de tantar se umflau si inroseau si durau cateva zile pana se treceau. Lucrul asta nu s-a mai intamplat in urmatoarele veri. Asta am spus si dr-lui.
Tratament 3 luni Singulair si Flixo.
(Noi am ajuns la dr pt ca racelile le face cu wheezing si mereu am primit tratament cu Flixo+Ventolin, mai nou, cand plange tare-tare incepe sa tuseasca si sa suiere si cand e asa rau trebuie sa apelez la Ventolin. Am vrut sa facem si investigatii de specialitate si uite asa, am inceput cu alergologia! IgE = 140. max 60, Am facut teste de sange pt alergie la alimente-nu are.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu cred ca tot din sange trebuie depistat cat de puternic a actionat un alergen.

Madalina, voi aveti avantajul varstei, copila ta este mica si ar putea sa i treaca simptomele si sensibilitatea pana spre 12 ani, asa au spus toti medicii la care am mers noi, fi`mea de la 5 luni facea rinite si o tineau saptamani in lant, nu mai spun de raceli, bronsite, tuse, tuse spastica, etc.
Asa mi au spus si mie despre fi`mea si asa a si fost, acum are aproape 9 ani si nici urma de nebuneala anilor trecuti, chiar daca a mostenit teren alergic. Cum va fi in viitor nu stim, dar au aparut medicamentele de desensibilizare in care eu imi pun mari sperante.



(Asta cu reactiile la testele cutanate la mine a fost asa: pus alergen, desi am spus ca sunt alergica la ambrozie si mi s a inrosit tot bratul in cateva secunde :D am mers la un medic nou in oras si vroia el sa vada cu ochii lui ... )


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

madalina,evident ca cele pe sange sunt cele mai safe.ti el recomand.,asa cum iti recomand si paneul 2 respirator.acolo vezi f clar.
daca esti din bucuresti,atunci la malaxa,mediclass, irina bucur.
e faina de tot si are competente inalte,profesional vb.

Mergi la inceput