Test alergii

Test alergii | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

In legatura cu subiectul meu cu "Sanatatea precara", din experienta vostra, imi puteti spune:

1. Ce implica un test de alergii, ce anume se testeaza?
2. Cum se face - fizic vorbind, plus, am nevoie de trimitere de la medicul de familie?
3. Unde se face?
4. Cat costa?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Exista 2 tipuri de teste: din sange (se recolteaza sange normal si se fac analize specifice unui singur alergen sau unui grup; ce anume se testeaza stabileste medicul; conteaza mult cat de precis descrie mama reactiile copilului) si cutanate (se pune pe mana copilului alergenul la care se banuieste a fi sensibilizat si care se stabileste printr- o discutie cu medicul-1 sau mai multi, se "zgarie" un pic locul si se asteapta aprox 30 min reactia locala a carei gravitate este apreciata de medic). Testele de sange pot fi foarte scumpe la un laborator privat (recomand Synevo- vezi preturi pe site sau gratuite daca te internezi cu copilul pentru 1 zi, cu trimitere, intr- un spital de stat, unde exista posibilitatea asta. Cele cutanate sunt mai ieftine si se fac in conditii de spital , (de dorit), nu la cabinet (desi am intalnit ambele situatii in practica), fiindca daca exista o reactie alergica puternica trebuie sa existe posibilitatea sa se intervina de urgenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am facut acu` multi ani testul Phadiatop Infant pt alergenii din mediu, dar mai exista si pt medicamente + alergenii alimentari, astea se fac din sange. Apoi am facut testele cutanate.
Fi`mea avea 4 ani parca, toate au fost ok :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In primavara, copilul meu "caraia" din cand in cand. Nu era o tuse ci mai degraba un dres de voce care se accentua sau nu in anumite perioade, dar nu gaseam nimic care sa il justifice. Dupa ce l-au cautat la ORL, i-au dat siropele de toate felurile, au facut spirometrie...si n-au gasit nimic, am trecut la probabilitatea sa fie alergie. I-au facut atat teste cutanate cat si analize de sange.
Testul cutanat a presupus niste mici intepaturi (nedureroase) facute intr-o picatura de alergen pusa pe manuta. A avut 6 pe o mana, 6 pe alta. In realitate 10 "chestii" se testeaza, 2 intepaturi fiind de control la nimic si la histamina. Trebuie sa vorbesti cu medicul alergolog ca sa incerce sa nimereasca cele 10 la care ar putea fi alergic din multitudinea de posibilitati. Rezultatul il ai pe loc, in cabinet.
Analizele de sange au doua componente - cea generala (IGE, IGG...)care indica daca e predispus la alergii si cea specifica, daca e alergic la anumiti alergeni (exista alergeni la care testul cutanat nu e concludent).
In cazul nostru, nu numai ca nu e alergic la ce ne gandeam ca ar putea fi, dar nici macar fond alergic nu are.



Editez ca am uitat sa scriu. Am facut testele si analizele la Medicover dar nu stiu cat costa pt ca am abonament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

selene,
1. testele cutanate sunt relevante in putine cazuri,asta daca pacientul nu sre dermografism.la mine ies toate pozitive.adica,daca ar eo piele mai sensibila,ies fals pozitive.
2. testele pe sange sunt relevante,insa trebuie facute cu cap,de un alergolog bun,nu din categoria fenistil,ca de locoid nu am auzit/zyrtec ca xyzalul e prea nou,doar de vreo 5 ani si inca nu s-a auzit la noi.

testele investigheaza fie alergia la un aliment,medicament si costa de la 50 de lei pana la 200 de lei de alergen.
atentie, in situatia unei slabe activitati a enzimei care descompune histamina,deci o productie slaba de diaminoxidaza, atunci ,desi ies negative, se poate face o reactie alergica chiar letala.
intai te asiguri ca nu e vb de intoleranta la histamina,faci DAO (activitatea diaminoxidazei),costa 180 de lei.
cu acel rezultat vei sti ce ai de facut.
la vizita la dr identifici f clar alergenii,adica la ce reactioneaza rau.
daca-s alergeni respiratori,atunci s eface panelul 2,care costa 250 de lei.
daca sunt alergeni alimentari,atunci faci punctual,pe aliment,50 de lei de aliment.
testul phadiatop infant arata predispozitia genetica de a produce anticorpi IgE ca raspuns la cantitati mici de alergeni si se numeste atopie.
ti-o recomand pe dr Irina Bucur din Bucuresti sau laboratoarele synevo.

ca idee,cazul meu fiind complex si dificil, analizele de sange au costat 160 de miloane vechi.dar nu e cazul al voi.

testul phadiatop cost 40 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

histamina la ce te-ai referit cand ai zis de zyrtec si de Xyzal? ma intereseaza si pe mine ca lui Sebi ii dau ZYrtec si eu mai iau Xyzal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

este vb de un medicament de generatie mai veche,are ca substanta activa cetirizina.xyzalul este un urmas al lui,e un izomer, are levocetirizina.adica,pe babeste: cetitirzina se descompune ,se sintetizeaza si se absoarbe.xyzalul contine deja substanta pe care organismul o descompune din zirtec.scurtezi procesul de descompunere,implicit toxicitatea pentru rinichi (se elimina renal) si cresti absorbtia.
ca idee
daca iei flonidan,iei loratadina de 10 mg,ei el s edescompune in desloratanida........dar daca iei aerius iei direct desloratadina si iei numai 5 mg.salvezi din toxicitate,cresti eficienta.
dar mai e mult pana sa se scape de fenistil.
exista alergologi care inca mai dau clorfeniramin.

in fine.
eu iau numai de ultima generatie,pt ca iau multe, 10 de zi,minim, si atunci protejez rinichii care deja au calculi.
pe scurt asta e povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

am intelesc acum, mersi. deci in loc de zyrtec mai bine dau aerius la copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

draga mea,
in loc de claritine merge aerius,care e cel mai bun pt rinita.mare,iimens avantaj:nu da somnolenta si nici "pauze d ememorie".
in loc de zyrtec, xyzal.
zirtec are alta substanta activa decat aerius.
xyzalul e un muncitor cu mltiple calificari.f bun pt urticarie, dar acopera si rinite,alergii respiratorii.partea naspa:somnolenta la adulti,la copii agitatie initial,somnolenta dupa.
mare atentie:
trebuie un diagnostic precis,pt ca antihistaminicele luat emult timp dau retard de crestere la copii,iar adultilor le cam temrina rinichii.
la mine cum toate se elimina renal,rinichiul drept e plin de pietre si a inceput si stangul.numai ca eu nu am ce face.le iau.
insa la strumfi trebuie evaluat mult,mult.
ti-o recomand pe irina bucur.malaxa/mediclass

lala,daca imi dia pm cu mailul tau iti trimit alimentele cu histamina.evitandu-le,strea strumfului tau se va imbunatati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pfuai, nu credeam ca e atat de complicat...

Acum are o eruptie sub unul dintre mameloane, extinsa cat jumatate de palma, rosie, zgrunturoasa la pipait, ca si cum s-ar fi adunat fire de nisip acolo.

A mai avut o data o eruptie, dar diferita, din cate imi aduc aminte, dupa ce a mancat un anume tort (nu stiu detalii) la gradinita, la ziua unei fetite. Mi-a iesit din cap sa intreb parintii atunci.

Eruptia o mananca.

M-ar fi interesat si altele - gen praf, acarieni, polen, puf de plop sau ce Doamne e puful ala de zboara pe aici vara, mucegai... De-astea de se transmit pe calea aerului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Selene, cateodata ma intreb si io, tu citesti ce iti scriem ? ...


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput