burta umflata tare

burta umflata tare | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,m-am tot uitat pe net sa vad care ar putea fi cauza burtii mele umflate dar vad ca este un simptom comun a mai multor boli... am aceasta problema de cand am nascut,cum mananc ceva putin prajit , sosuri sau mazare ..(cam ceea ce baloneaza)mi se umfla burta,de cateva zile o am enorma si respir si greu din cauza asta ,fara sa exagerez -parca as fi in ultima luna de sarcina ,am observat si ca in partea stanga ,chiar sub coasta ,ma umflu tot dupa ce mananc ..
cu scaunul ies la cel mult 2 zile ,nu pot sa spun ca e constipatie ..ma gandesc sa nu fie o problema la ficat :(,poate retin apa ,
nu stiu...v-ati confruntat cu astfel de probleme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Da, eu ma confrunt din cind in cind, depinde ce maninc;si exact ca tine in partea stinga; nu suport in general alimentele sanatoase de genul salate crude, legume crude , piine multigrain, dulciuri (in general inghetatele si chestii facute cu grasimi multe)legumele trebuie sa le fierb mult sa nu ramina in general crude ca altfel...si incerc sa evit mincaruri care ma baloneaza. Personal, m-am tratat cu homeopate de fiecare data cind am sarit calul(de obicei cu dulciuri) si cind am avut probleme am mai luat simeticone (ce se da la copii). Dar eu iti recomand tie sa te duci la doctor poate au ceva tratamente pt asa ceva (aici nu se da nimic), sau sa vizitezi un homeopat.
Editez: era in Ro un ceai care mie imi facea foarte bine la starile astea aici nu se gaseste, poate mai este la vinzare pe acolo: "digestie usoara" de la lipton incearca-l daca il gasesti poate iti foloseste. Altfel pina ajungi la doctor poti incerca un ceai de sunatoare/musetel/menta poate te simti mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Eu iau carbun vedetal.....suna cam aiurea dar e recomandat de dr.
Efoarte eficient la mine,iau cate 2 odata,si sunt ok.
Nu stiu cum ai puut sta pana acum asa.....mergi totusi la un medic.
Eu am o aciditate de speriat,am fc ecogradie......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Balonarea poate avea multe cauze, mai 'usoare', gen infectie digestiva cu candida (caz in care trebuie sa tii regim, sa faci tratament si sa iei probiotice), alergie alimentara (de ex. la gluten - care si asta poate fi secundara candidozei), sau, doamne fereste, poate avea cauze mai grave. De aceea ar fi indicat sa mergi la medic, sa faci o ecografie abdomniala, un control ginecologic, urocultura si analize de sange daca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

in stanga ce se umfla este stomacul, cel mai probabil pt ca nu mananci corect, adica inghiti mult aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

in stanga ce se umfla este stomacul, cel mai probabil pt ca nu mananci corect, adica inghiti mult aer.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Ceea ce mi-a zis si al meu medic.....alimentatie nu e corecta si modul cum mancam...in graba,in picioare ,pe fuga tot timpul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

si eu par gravida dupa unele mese, insa recunosc: nu am rabdare sa mestec bine. la fel, stiu ce alimente nu imi priesc (legume si fructe crude sau dulciuri facute in casa), dar e greu sa le evit. daca am de iesit la restaurant, de ex, mereu sunt atenta sa ma imbrac cu ceva ce sa ascunda burtoiul de dupa masa.

simeticona ma ajuta enorm , la fel si carbunele medicinal




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng




simeticona ma ajuta enorm , la fel si carbunele medicinal




Ce mai povesteste Ana...





Si eu am problemele astea. cand iei medicamente> Cand te balonezi sau tii un tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

le iau doar la nevoie




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Si eu am avut probleme cu balonarea. Am consumat tarate de psilyum amestecate cu seminte de in macinate. Din acest amestec luam doua lingurite zilnic,le amestecam cu iaurt . Il mananci la micul dejun. Ti se regleaza si scaunul,te detoxifici,si nici nu te mai balonezi. Nu e scumpa o punga de tarate,cam 10 lei iar inul vreo 2 lei . Incearca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Sunt simptome pe care le am si eu. La mine s-au manifestat de cand am ramas insarcinata si e si din cauza colonului iritabil si a muncii mele care ma obliga sa stau sezut aproape tot timpul(la calculator).Scaunul il am si eu odata la 2-3 zile iar dupa pauza de masa (nu conteaza ce mananc) ma balonez groaznic.
Iau aproape in fiecare dimineata cate 2 pastile dintr-un medicament natural,aici se numeste "Le 12 erbe" care e facut din 12 plante medicinale si asa mai reusesc sa ma descarc.
Cand fac mult exercitiu si schimb aerul(de ex. cand plec in tara) nu am probleme.
Te sfatuiesc sa schimbi si apa de baut si sa nu umbli cu blugi care te strang la burta,cauta medicamente homeopate si mananca cereale si fructe(nu banane1)

Mergi la inceput