Homeland si eclere in pielea goala

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Deci, sa revenim, cafeaua!




neata!

ooo, daaa, cafeaua! cobor acum s-o savurez la restaurantul hotelului. aici e buna, ca au esspresor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mersi de cafea! O beau cu placere.

Am stat azi noapte pana la ora unu sa citesc. Azi trebuie sa ma abtin sa deschid cartea pana dupa ce vin de la scoala...am un laborator de la 16 la 18 si incerc pana atunci sa scriu raportul. Despre cromozomi si boli produse din defecte aparute pe cromozomi (sper sa nu sune ciudata exprimarea mea, dar traduc din suedeza, in romana nu am avut contact cu termenii astia ).

Carmen eu te cunosc mai putin pe tine, te intreb direct, sper sa nu deranjez: cum sa ii gasiti o surioara Alexiei? adoptati?

O zi faina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Biroul nostru da direct in sectie si azi dimi un catel de pripas si-a facut treaba mare exact la usa noastra.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Biroul nostru da direct in sectie si azi dimi un catel de pripas si-a facut treaba mare exact la usa noastra.

Alexandra Maria
14.12.2007



ce o fi vrut sa va transmita???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

cum ce? noroc acuma depinde daca norocu-i cand intra in birou sau cand ies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Neatza! Dana, o fi un mesaj pt seful tau

Eu am terminat cursurile si azi ma relaxez la prietena mea inainte de a lua trenul spre casa. V am zis ca prietena la care dorm aici e o tipa super extra realizatoare de documentare? Nu cunosteam nimic din lumea asta si imi place de mor cand vin la ea si imi arata cum au avansat proiectele la care lucreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Mersi de cafea! O beau cu placere.

Am stat azi noapte pana la ora unu sa citesc. Azi trebuie sa ma abtin sa deschid cartea pana dupa ce vin de la scoala...am un laborator de la 16 la 18 si incerc pana atunci sa scriu raportul. Despre cromozomi si boli produse din defecte aparute pe cromozomi (sper sa nu sune ciudata exprimarea mea, dar traduc din suedeza, in romana nu am avut contact cu termenii astia ).

Carmen eu te cunosc mai putin pe tine, te intreb direct, sper sa nu deranjez: cum sa ii gasiti o surioara Alexiei? adoptati?

O zi faina!




pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Dap. Si Alexia e adoptata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

chuny nu ne-ai spus . Unde faci scoala, ce fel de scoala? Io-s curioasa azi .

carmen, nu stiam nici de Alexia. Cati ani are, de la ce varsta ati adoptat-o (daca pun intrebari ne la locul lor, spune, nu ma supar). Noi ne gandim de o vreme sa adoptam un copil, aici se aduc copii din Africa sau Asia, ne gandeam si la Ro dar nu stiu daca se poate. Tu esti mai la curent poate...e posibil sa adoptam in strainatate?

Recent am aflat de o fosta colega a sotului meu din Ro. Tipa e tare faina, sotul meu s-a inteles tare bine cu ea. Era singura, necasatorita, cred ca are catre 50 de ani acum. Ne-a trimis o felicitare de sarbatori si a semnat cu numele ei si un nume de baiat. Initial am crezut ca s-a maritat numai ca era un diminutiv si parea ciudat. Sotul a intrebat-o si i-a scris pe scurt. Mie mi-au dat lacrimile. A adoptat un baietel abandonat in maternitate. L-a gasit acolo la o saptamana (ea e medic gastro dar probabil ca i-a spus cineva de pe sectia de nasteri) si cand l-a luat in brate a stiut ca va fi al ei...la 4 saptamani l-a primit acasa, in plasament. Acum baietelul are 10 luni, l-am vazut in poze e o minune de baiat! Dar inca nu l-a putut adopta, a scris ca e un stufis de hartii si proceduri...dar ca spera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Alexia e la noi de cand avea aproape 4 luni. Acum are 3 ani si 5 luni. Este minunata. Am terminat de mult toate actele.
Acum ea vrea o surioara si noi nu avem nimic impotriva asa ca am luat-o de la capat.

Legea adoptiilor a fost modificata acum aproape un an. Trebuie citita cu mare atentie. Prea multe detalii despre procedura in cazul in care nu esti in tara nu stiu, ca nu m-a interesat, dar intra la sectiunea adoptii si intreaba acolo, sigur sunt fete care stiu.

Pentru mine nu e nici o diferenta ca am adoptat-o si nu am nascut-o eu. Mai mult decat o iubesc este imposibil sa o fi putut iubi.
Este absolut minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Oh, sper sa îl poata adopta. E inuman sistemul din Romania! Carmen, iti tin si tie pumnii sa va gasiti cel de al doilea copil si sa fie usor sa il adoptati!

Mihaela, studiez aba pt a deveni educator. Ca sa iti faci o idee, in Franta 90 % din copiii cu autism nu au parte de o terapie adaptata, iar 80% din copii nu sunt la scoala. Diagnosticul se pune extrem de tardiv, pe la 8 sau 10 ani cand e prea trziu ... Sau chiar niciodata. Toate sputalele sunt controlate de psihiatri de obedienta psihanalitica ce mananca sume enorme de la buget pt a dustruge copii care invata de la la 4 pana la 18 ani sa se joace cu plastelina si sa asculte povesti.

La noi in oras nu exista educatori aba ... Adica sunt 3, dar lucreaza full time si exista o lista de asteptare de vreo 200 de copii.

Ps. Foarte interesanta lucrarea ta despre boli si anomalii genetice.

Mergi la inceput