Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Yvy multumim de link.
Eu sunt de acord pe jumatate cu independenta asta fata de parinti.
Noua parintii ne-au dat bani de scoala, de ore la cei mai buni profesori, ne-au dus prin lume in excursii, lucru care acum deocamdata inca nu mi-l permit( na copii mici, mai trebuie sa punem de-o parte), insa noi am muncit mult acasa faceam de mancare in locul parintilor care erau foarte ocupati, si curat de la clasa a 6-7a si in vacante o ajutam pe mama in afacerea ei si la tara la agricultura cand trebuia.
Ne-au si rasfatat, dar si ne-au pus la lucru. Niciodata nu m-au refuzat sa-mi dea bani de ceva daca mi-au trebuit, dar trebuia sa fie ceva rezonabil si cu folos. Si nu vreau ca la batranete sa stea la azil, ci langa noi, chiar daca separat, daca va fi nevoie voi plati pe cineva sa-i ajute, dar ii vreau langa copiii mei, langa mine si in vacante pana vor putea calatori. Si la sotul meu tot cam asa e situatia au fost sprijiniti financiar, dar si ei au lucrat de mici.
Fiecare cu viziunea lui. Eu nu vreau ca ai mei copii sa doarma pe bancile facultatii de oboseala de la servici pentru ca trebuiau sa-si plateasca si scoala, si chirie si sa traiasca, si nici una si nici alta sa nu faca. Acuma nici vila cu piscina nu o sa le dau si nici nu cred ca o sa pot sa le dau, si nici nu vreau.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Stiti ce-mi doresc eu? Sa fim impreuna pe forum si cand vor ajunge copii la facultate si sa cautam link-uri cu parerile pe care le-am avut cand aveau ei 2 ani

Inainte sa am copii, si vedeam copii altora, ziceam ca ai mei nu vor face aia, sau ailalta...acum situatia e altfel si multe pareri mi le-am schimbat/educat.

In seara asta dupa gradi am facut clatite cu copii. Sotul este la fotbal asa ca ne-am facut de cap....de fapt nu le-am facut doar eu...va pun niste filmulete ... pentru cine are rabdare sa le vada, Cristi a fost baza

pe Cata acum abia o scot din baie ..nici asa nu e bine. Inainte refuza sa stea pe olita, acum nu mai vrea sa se ridice. Sta in speranta ca va mai face putin-putin cat sa aiba ce arunca in wc. O scot de acolo spunandu-i ca tb sa mergem sa mai bea apa, daca vrea sa mai faca pipi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

deci roxy clar faci parte din acea categorie despre care vorbeam . eiii nu spunea nimeni sa iti lasi copilul in drum, ci, cum a spus si miky, il indemni sa lucreze in vacante. si, da, se poate lucra foarte bine si in timpul facultatii. eu am lucrat si am facut si scoala.


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!




nu fac parte din nici o categorie ca la ce ai enumerat tu acolo.....
si eu am lucrat primii 2 ani de facultate si nu a fost tocmai placut si usor. nu stiu cum ati facut voi facultatea dar la noi a fost mult si greu, nu se putea si facultate si serviciu asta era clar cu programul care il aveam. asa ca anul 3 si 4 n-am mai lucrat.

eu am vrut sa lucrez, nu m-au pus ai mei. ei mereu mi-au spus sa-mi vad linistita de scoala ca o sa am timp si sa lucrez dar eu nuuu, ca vreau sa lucrez

cred ca conteaza educatia, familia..daca dai copilului o educatie buna nu va deveni un lenes si un profitor chiar daca va lucra dupa scoala. clar ca-i insuflii de mic placerea asta, de a munci el, de a face el bani si de a realiza ceva dar asta nu inseamna ca-l trimit la munca
si hai sa fim seriosi...in vacantele de vara o sa-i trimiteti voi la munca? nu prea cred, chiar nu. sunt curioasa sa vorbim peste cativa ani daca copilul va vrea sa mearga normal ca nu-l opresti. dar daca nu va vrea nu cred ca o sa-l trimiteti.

dar clar sunt pareri diferite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

felicitas exact ca tine si eu. imi dadeau parintii bani dar si eu eram pe langa casa si faceam ce se putea.mai ales curatenie in toata casa, ala era domeniul meu de baza
si exact, nu sa doarma pe la facultate din cauza serviciului.

madutza daa, ar fi super asa. iti zic eu ca multe se vor schimba. acum se zic multe dar nimic nu se va respecta

miki poate la voi era altceva, stateati in chirie? nu aveati bani? ca daca este musai sa muncesti clar muncesti, nu? ca doar n-o sa cersesti.

bb_yasmi nu este numai in Romania treaba asta cu facutul caselor. noi am copiat-o de pe dincolo dar diferenta este ca aia au cu ce. si pe dincolo toti care au firme, companii isi baga acolo si copiii, verii, nepotii, amantii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ailed ce faci? cum te mai simti?

madutza acum a trecut in extrema cealalta Cata, nu mai vrea jos de pe oala bine ca face pisu
sa lasi filmuletele ca poate n-am timp sa ma uit in seara asta

mergem sa ne pregatim de baie si nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Miki si eu care credeam ca am descoperit America

Atunci cand se cearta ei intre ei zic si eu sa intervii cat mai putin si doar daca e cazul (isi scot ochii, se lasa cu vanatai etc.)
Eu asa am facut cu L la locul de joaca, si-a luat multe palme si paruieli de la copiii mai mari, dar n-am intervenit decat f rar, tin minte odata cand ea avea vreun an si 2 luni ca un baiat de vreo 3-4 ani mi-a prins-o pe tunelul de la tobogan si efectiv o strangea de gat nu mai nimeream sa ajung mai repede la ei m-am cotopenit pe dracia aia ...
In rest depinde, daca intervenea parintele celui care o paruia era OK (mai rar asa), ziceam amandoi sa se impace etc. daca nu intervenea si ea chiar plangea rau ma duceam sa o impac, iar daca fetita/baietelul continua sa o lovasca ii spuneam ca doare si sa nu o mai loveasca, dar stii ca multi lovesc si pleaca, dau din mers ca sa zic asa si ea se uita in prima instanta dupa mine, ma cauta sa-i vin in ajutor, dar eu ma faceam ca ploua...

In fine, fiecare face cum crede, dar acum ea se descurca perfect la locul de joaca, daca cineva o impinge sau imbranceste fara motiv am remarcat ca riposteaza, adica impinge si ea si nu cred ca e cazul sa intervin, de multe ori copiii isi regleaza intre ei conturile! Odata chiar i-a dat cateva palme unui baietel mai mare decat ea cu un an (el a imbrancit-o primul), dar si cate batai/trante isi luase de la el pana atunci nu stiu cum de a prins curaj si a ripostat atunci si acum chiar ca nu o mai necajeste deloc! Nici atunci nu am intervenit, era culmea sa o apostrofez ca s-a aparat, mai ales ca parintii baietelului nu prea se sesizau, cred ca erau tare mandri ca e fiul lor mare bataus
Am niste prieteni care au stat numai dupa fundul baietelului lor non-stop, nu-l lasa pe tobogan sa nu-l loveasca/imbranceasca copiii mai mari etc si acum nu are curaj sa faca doi pasi si sa se indeparteze de parinti, daca e intr-un loc cu mai multi copii parca ii e teama, striga "mama, tati p-aicea" adica sa vina cu el si face scandal nu pleaca singur, acum ziceau ca parca le pare rau ca l-au cocolosit atat.
Si mie imi venea sa-i iau pe sus pe toti copilasii care i-au dat palme/trante lui L prin parc si la locurile de joaca, imi era greu sa ma stapanesc si sa nu ma duc sa-i apostrofez, dar nu vroiam sa perceapa ea ca eu sunt mereu prezenta sa ii iau apararea, acum vad ca am luat decizia cea mai buna, nu incepe sa planga si sa faca jale mare daca o tranteste vreun pusti sau ii altoieste una (bine, nu ma refer la lovituri serioase, cand plange de durere) si a invatat sa gestioneze singura situatia, ma uit la ea ca-l masoara initial pe copil de sus in jos si daca vede ca problema o depaseste la propriu o ia la sanatoasa, daca e cam de teapa ei incepe si ea si-l impinge, isi apara jucaria etc.
Asa ca Anda eu zic ca e normal ca incepe si A sa impinga copilasii, cred ca pana s-a acomodat la cresa a suportat el una-alta si acum a vazut cum sta treaba; si L mai impinge copiii pe la locurile de joaca fara sa-i fi facut nmk si ea nu e deloc violenta, m-am mirat cand am vazut ca incepe si ea sa initieze trante, dar la cate si-a luat, acum isi ia revansa!


Deea si eu zic precum Miki, incearca sa fii mai relaxata, ma gandeam acum, mai stii cum te plangeai acum un an si ceva ca A doarme f f mult, ii dai sa manance in somn si ea nu sta treaza prea mult sa socializeze precum alti fluturasi, chiar iti faceai probleme; ei uite ca acum ai vrea sa doarma mai mult nu-i asa? Glumesc bineinteles, dar atunci si-a incarcat bateriile pentru acum! Eu zic ca te simte tensionata si face si mai multe nazbatii; eu de multe ori ii zic lui L cand face o prostie (imprastie prin casa mizerie etc.) :"Fa acolo, mami, asa, asa, da-le pe jos, hai, fa mizerie!" si stupoare, deja daca vine de la mine ca un ordin se opreste!!! Oricum cu ghivecele, ojele etc ti-am zis nu sunt la indemana lui L! Iar cu ajutatul in bucatarie, am sa pun eu o poza pe picasa cum m-a ajutat L sa fac paine, era numai faina si coca peste tot pe jos de am strans si spalat bucataria jumatate de zi








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Hello,

Am culcat copilul, mi-am pus un pahar de vin bun, ma uit la film si mai butonez
V-ati dus la somn?

Madutza, ehee, ce pasiune a facut Catalina ta pentru olita, as vrea sa faca si al meu macar un strop in ea dar el crede deocamdata ca olita e un fel de scaun pe care se relaxeaza

Yvyana, da, asta cred si eu, ca a fost si el impins de cei mai mari, a prins ideea si acum exerseaza.Bine, educatoarele nu recunosc nimic, ele zic ca nu l-a impins nimeni, dar na...sper sa-i treaca totusi sau sa se atenueze altfel la vara in parc o sa fie jale

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

vai feteleeeeeeeeeeee ce de teme pe aici
sa tot comunici constructiv asa

imi place ca ne unim din ce in ce mai tare aici si ca ne suntem mereu aproape cand ne este greu

yasmi ma bucur ca esti bine dupa plecarea mamei tale

roxy sa stii ca atat m-a costat masa
de sfantul antonie care a fost pe 17 ianuarie
am fost 12 adulti si 2 copii
si s-a mancat aproape tottoti veneau de la munca
si s-a baut corespunzatoradica nu un suc si un desert
multe sticle de vin si altele
deci si asta se socoteste
plus ca nu poti face o felie de friptura de persoana
trebuie cel putin doua
carnaciori
mici etc
de aia am zis ca de ziua de nastere ma mai gandesc ce fac cu banii pe criza asta

si acum referitor la subiectele dezbatute de voi

si eu sunt undeva pe la mijloc
eu sunt o persoana foarte independenta
desi vorbesc cu mama mea absolut tot
nu sunt ascunsa cu nimic fata de ea
nu imi place sa o giugiulesc cand ma vad cu ea
imi place sa vorbim ca prietene in schimb
si cred ca relatia noastra este una foarte speciala
avand in vedere ca nu i-am ascuns niciodata nimic despre mine
niciodata nu am inteles copii care se giugiuleau cu parintii si nu le ziceau nimic
sau nu erau apropiati
sau se ascundeau de ei
nu am nimic cu giugiulelile
eu sunt foarte afectuoasa
doar ca prefer sa am o relatie cu copii foarte deschisa si foarte apropiata chiar daca poate va fi la distanta

cat despre facultate
NICIODATA NU AM FOST DE PARERE CA E F OK SA MUNCESTI
am zis ca toata viata voi munci
vreau ca anii de facultate si de liceu sa ii simt cu adevarat
]sa ma bucur de fluturasii in stomac
care numai atunci apar
sau mai mult atunci
vreau sa ma bucur dee vacantele multe si lungi alaturi de parintii mei
vreau sa invat si alte chestii decat cele de la scoala
eu am procedat altfel
am invatat foarte mult in facultate
si am luat de la ea toti banii pe care am fost capabila sa ii castig ca si student
adica am preferat sa fac o faqcultate pe bune
sa invat
sa iau cele mai tari burse
si sa iau bani cat un salariat al universitatii
caci am avut bursa de merit
decat sa muncesc
intr-un ritm care m-ar fi maturizat foarte repede
si care mi-ar fi schimbat poate prea repede perceptia despre viata
asa ca am stat in bucuresti 10 ani din viata
si am invatat si am trait numai din burse in marea majoritate a timpului
si nu erau bani putini
pentru ca mai aveam si unele extrascolare
si sotul meu a avut acelasi mers
fara sa ne cunoastem decat la sfarsitul studentiei

iar ca profa de geogra]
imi sfatuiiesc elevii
oricat de saraci ar fi
sau fara posibilitati materiale
ca in loc de un pantof de firma de 100n euro
si inca ceva de suma asta
sa isi plateasca o excursie
in austria
in grecia
si asa isi vor deschide ochii
vor vedea ca mai exista si lume fericita
sau ca exista si alte sanse
sau ca exista si alti oameni
nu neaparat mai buni
ci altfel
alte orizonturi
nu doar cel pe care il vedem noi din linia casei noastre sau a scolii noiastre
si ma bucur mult ca unioi dintre ei chiar imi dau dreptate
si apoi se extazxiaza
ca au reusit sa vada ceva
sa faca altceva decat faceau in mod cotidian

eu de aceea ma bucur ca existati voi
CA PUTEM AUZI PARERI DIFERITE
CA NE PUTEM ASTFEL AUTOEDUCA
SI CONTROLA
ATAT IN RELATIILE NOASTRE CU ALTI ADULTI CAT SI IN RELATIILE CU COPII NOISTRII
citindu-va in seara asta am
pentru ca stiu ca e usor sa vorbesti despre parintii tai
DAR ESTE FOARTE GREU SA FII PARINTE
va pup si va multumesc ca existati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada da nu am fost pe faza
ce faci cu cata cand incepi munca?
si de ce ai vrut sa mergi la munca?
te-ai plictisit acasa
sau motive financiare
ca nu mai aveai mult pana incepeai in mod normal nu?

miki si fetele mele sunt total diferite in manifestari
petra plage cand vrea ceva si nu are voie
sau cand are motiv clar
dar e f suparacioasa in schimb
pe cand antonia plange din orice
dar nu se supara deloc usor
chiar si pe copii care ii fura jucariile
sau care nu ii dau nici o jucarie ii tolereaza foarte usor

insa petra e foarte iubitoare
ne-a invatat sa ne imbratisam mai mult
ca va ziceam ca nu le am cu astea
si antonia e la fel ca mine
nu te pupa nici daca o rogi frumos
ahahahahha
dar este extrem de sensibila
comparativ cu petra care e f lipicioasa da nu o intereseaza prea mult despre tine decat daca are vreun interes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Am culcat si noi copilasii, mi-am pus niste Cola Zero , stau putin pe aici apoi ma bag in pat, ca ma simt obosita.

cami, ce-i cu tine asa emotionata?

Mergi la inceput