Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Piscotel, parola este cea veche fara 2013. M-am logat acum un minut si e ok.

30 sapt. Edward BIG DAY 26 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Gata merge am verificat si eu .



Danina 33 sapt. cu
AMR 7

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, atata vreme cat medicul zice ca e totul ok, chiar nu trebuie sa iti faci griji. Discutam si noi pe-aici de greutate, dar intr-adevar nu e relevant, fiecare cu ritmul lui de crestere

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Danina, si eu m-am uitat dupa cercei, si cred ca am sa aleg de la Kids Bijou (cerceifetite.ro), sunt si in mall Baneasa la etaj 1 sau poti comanda de pe site.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Fara stresuri in ce priveste greutatea, fiecare copil e diferit plus ca si eu am mai auzit de niste erori la eco de numai si pana la 700 g am auzit pe la prietene. Nici ecografele astea nu sunt infailibile.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Elena, cu greutatea e cu dus si intors. Daca greutatea e prea mare te suspecteaza de diabet gestational. Daca greutatea e prea mica te suspecteaza de trombofilie (cheaguri sau hipercoagulabilitate care nu lasa copilul sa se hraneasca si oxigeneze bine). Daca IR-urile (rezistentele pe arterele uterine si ombilicala) sunt ok atunci e ok.
Uite cat ar trebui sa fie:
Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

Cu cat sunt mai crescute aceste rezistente cu atat e mai serioasa treaba pentru ca asta inseamna ca sangele tau e prea gros, trece prin artere prea greu si deci ajunge la bebe prea greu.
Atunci trebuie introdus Clexane (sau crescuta doza) sau Aspenter dar Aspenterul nu e recomandat in trimestrul 3 deci un hematolog si un ginecolog bun iti vor spune ce sa faci.
Nu te panica, doar verifica cat erau IR-urile pe ultima eco si daca sunt mari si copilasul e prea mic trebuie sa ceri si sa urmezi tratamentul. In ceea ce priveste greutatea copilului, stui ca erorile ecografice sunt +/- 10% in general.
Chiar si daca exista astfel de probleme de coagulare exista si sarcini care decurg bine pana la final desi bebe e mic si nu se oxigeneaza bine. Eu am fost un astfel de caz norocos. Am avut greutate ff mica la nastere desi m-am nascut la termen (zic ca am fost norocoasa pt ca mama pierduse inainte de sarcina cu mine multe sarcini si pe vremea respectiva nu se stia de trombofilie, hipercoagulabilitate s.a.m.d. si motivele pt care mamei i se spunea ca pierde sarcini erau din cele mai stupide imaginabile gen "slaba de mijloc", "exces de foliculina"...).




29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi multumesc pt parola,

Ai explicat f bine motivele greutatii bb-ilor.
De-ar avea si medicii atata rabdare......ce bine ar fi.
Am intalnit cazuri cand nici nu masoara IR-urile. Este strigator la cer.

Pup fata desteapta si informata

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Emilia, multam de detalii.
Si m-am uitat pe ultima morfologie, de la 22 saptamani si bebelusa mea avea 473 grame(chiar putin mai mult decat media) si S/D era 3.01, ceea ce indica referinte normale.

Peste 2 saptamani am alta vizita la medic, prin urmare, ne lamurim atunci :))

Si mai e un indicator, greutatea parintilor la nastere, eu am avut 3,450 si sotul 3,6, prin urmare, ma astept ca bebelina sa faca media :)

Multumesc!

Va!

Happy30 cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Despre vizitele mele la medic:
1 data pe luna la medicul curant, care masoara, se uita la detalii, dar nu-mi da hartie scrisa.
Imi da trimiteri la analize si eco morfo fetala de fiecare data si doar la morfofetale am vazut detaliile despre mine si bebe, scrise pe hartie :)

Oricum, nu ma ingrijorez caci eu ma simt bine, bebelusa misca, a fost vazuta periodic, analizele mi-au iesit ok.

Happy 30 cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Acuma se zice ca daca trece un copil de 4 kg la nastere sunt mari sanse ca mamica sa fi avut diabet gestational.
Eu am avut o mamica in salon la al treilea baiat cu greutatea de 4600, la fel ca primul, iar cel de-al doilea 5 kg. Nu era nici un diabet de vina, de vina erau genele tatalui care nu era gras, dar era un om foarte bine facut, foarte lat in spate, cap mare, totul mare si foarte sportiv. Si a meu e mare, dar fata de omul asta era ca un baietandru.
Si baietelul era copia lui mai mica, si mamica ne-a zis ca soacra ei a avut toti baietii asa, numai ca i-a nascut natural. Saraca!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput