Poza Lace

Poza Lace | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Tocmai mi-am adaugat la avatar o poza cu Lace

Mi-am petrecut ziua/seara/noaptea studiind istoria familiei lui Lace. I-am gasit in Pedigree noua generatii 9!!!! Acum ii stiu si stra-stra-stra-stra-stra-stra-strabunicii

I-am aflat si ziua de nastere intre timp Este nascuta in luna mai deci nu are 3 anisori impliniti, face 3 anisori acum in luna mai

Iubesc culorile de "curcubeu" din rasa Havaneza Pana sa descopar Havanezii credeam si eu ca toata lumea ca toti Bichonii sunt albi, nu alte culori dar nu si in cazul Havanezilor

Sunt in continuare in legatura zilnica cu crescatoarea si sambata asta abia asteptam sa mergem la concursul canin

Murim de nerabdare sa o luam pe Lace acasa

Voi incerca sa adaug mai multe poze cu Lace, inca nu stiu cum pot face ca sa le vada si altii aici pe forum Vad eu

Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Uitandu-ma la poza lui Lace din nou, mi-am amintit mai multe lucruri care m-au impresionat profund la vizita la crescatoarea ei.

In primul rand, cand i-am cunoscut pe Havanezii ei a fost un adevarat deliciu. Am citit mult despre aceasta rasa si m-am uitat la multe poze si videouri cu ei si ma cam asteptam la cum vor fi. Dar...realitatea a fost mult mai dulce, de fapt. A fost mai bine decat mi-am imaginat. Infinit mai bine Si mai ales cand am cunoscut-o pe Lace, ea a fost...nu stiu...nu pot descrie in cuvinte ce am simtit...nu pot spune decat ca Lace a fost magica

Si in al doilea rand, m-a impresionat, pana la lacrimi profesionalismul si dedicatia crescatoarei fata de aceasta rasa si fata de animale in general. Ne-a invitat acasa la ea, in curtea ei si ne-a aratat pe toti cainii ei si conditiile in care traiesc, conditii extrem de bune. Mai mult decat atat, ne-a pus o gramada de intrebari, ne-a raspuns la o gramada de intrebari. Ea are vreo 10 caini Havanezi si ne-a descris pe fiecare in parte, pe fiecare cu personalitatea lui/ei. Nu a vorbit niciodata la plural, s-a vazut ca ii cunoaste extrem de bine pe fiecare in parte. Toti cainii ei sunt dresati, educati si asculta comenzi, educatie pe care ea insasi le-a facut-o. Ce m-a impresionat cel mai mult a fost cand ne-a spus ca sute de oameni au vrut sa ii cumpere pe Dante si pe Lace (amandoi Havanezi, Dante este baiat, 9 luni, negru tot cu putin gri deschis) si i-au oferit zeci de mii de dolari numai ca sa ii cumpere de la ea iar ea i-a refuzat pentru ca nu indeplineau conditiile cerute de ea pentru fiecare in parte. Conditiile sunt diferite pentru Lace si diferite pentru Dante. Chiar in timp ce vorbeam cu ea, a sunat-o cineva care vroia sa il cumpere pe Dante si ii oferea bani multi si am auzit-o cum intreba daca indeplineste acele conditii si cand nu le-au indeplinit, i-a refuzat in ciuda sumei imense de bani oferite. Este extrem de stricta cu conditiile ei si se vede ca se gandeste in primul rand la cainii ei si viitorul lor nu la bucuria/nefericirea potentialilor cumparatori si nici macar la propria bogatie materiala. Foarte rar gasesti un asemenea crescator, extrem de rar.
Mai mult decat atat, ea ne-a observat pe mine si pe sot cum interactionam cu Dante si cu Lace, cu fiecare pe rand separat si apoi dupa ore intregi ne-a spus ca ne potrivim cu Lace si nu cu Dante exact ceea ce simteam si noi, desi ne place si de Dante si daca ea ar fi considerat ca Dante ar fi mai potrivit pentru noi, l-am fi acceptat cu cel mai mare drag din lume
Apoi tot ea ne-a spus istoria lui Lace, totul despre ea spunand ca nu o va da nici pe ea si nici pe Dante decat atunci cand simte ca le-a gasit stapanii perfecti, ca nu este grabita sa ii dea, mai bine asteapta ani sa le gaseasca familia perfecta decat sa ii dea repede. Si cand vorbea de cum ar da-o pe Lace, de familia potrivita pentru Lace, avea lacrimi in ochi si vocea ii era putin ragusita, semn ca ii va fi foarte greu sa se desparta de Lace. Ea a crescut-o pe Lace de cand era Lace pui si este extrem de atasata de ea. Vazandu-i lacrimile, eu am intrebat-o de ce nu poate sa o tina pe Lace avand in vedere cat de mult o iubeste si crescatoarea mi-a raspuns ca nu o poate tine pe Lace pentru ca este prea ocupata cu restul cainilor, cu concursurile, cu dresajul lor, cu calatoriile prin tara pentru concursuri si nu ar avea timp suficient pentru Lace si mi-a spus ca Lace merita o familie care sa ii dedice timp, sa o rasfete, sa ii acorde atentie si de aceea doreste sa o dea pe Lace, ca o iubeste prea mult ca sa o tina privata de atentia si compania pe care le merita. M-a impresionat nespus de mult.
Nici nu ma prea asteptam ca ei sa ii placa de noi ca potentiali stapani pentru Lace, dar i-a placut. A spus ca vrea sa o dea pe Lace la o familie care nu are copii deloc de nici o varsta pentru ca Lace e mica si sensibila si copiii ar rani-o si totodata vrea sa o dea la o familie in care cineva este in permanenta acasa cu Lace macar pentru cateva luni/1 an la inceput. Iar noi indeplinim aceste conditii
Crescatoarea doreste sa ii cunoasca pana si pe socrii mei ca sa se asigure ca o vor trata cu bunatate si blandete pe Lace si daca parintii mei ar fi fost in Australia ar fi vrut sa ii cunoasca si pe ei Atat de mult o iubeste pe Lace. Tot crescatoarea ne-a invitat la concursul canin unde concureaza si cainii ei (dar nu Lace din moment ce e de vanzare) si o va aduce si pe Lace si impreuna cu noi si Lace va merge la un magazin specializat de caini acolo in cadrul concursului ca sa aleaga impreuna cu noi zgarda/lesa lui Lace, plus toate produsele de ingrijire a corpului/blanitei pentru Lace, deci nu ne lasa pe noi sa alegem dupa ureche, ne va indruma ea si o aduce si pe Lace ca sa ii potrivim zgarda la gat sa ii fie perfecta Atat de mult interes arata ea fata de Lace. Chiar si de viitorii ei pui pe care ii va vinde a spus ca ii va potrivi pe fiecare pui cu viitorul stapan in functie de temperament si in functie de situatia in care traieste acel stapan. A spus ca daca intreaba pe viitorul stapan ce fel de catelus vrea de la ea, daca viitorul stapan raspunde ca oricare catelus atunci ea ii va spune:"De la mine nu vei primi niciodata un oricare catelus. Daca vrei orice catelus, du-te la altii." Sunt total de acord. Ea pune pe primul loc viitorul catelusului/cainelui, nu banii sau dorintele stapanului ceea ce mi se pare impecabil si foarte normal. Este dura, refuza multi oameni, are foarte mari asteptari, controleaza acte, semneaza contracte cu stapanii, le cere oamenilor sa vina sa o viziteze, in cazul meu doreste sa imi cunoasca si socrii fata in fata, da orice caine la inceput in perioada de proba, suna ea personal stapanii sa intrebe de fiecare caine in parte cum este, cere telefonul veterinarului ales de stapani ca sa vorbeasca ea direct cu veterinarul sa se asigure ca totul e bine si ca stapanul nu minte, etc. Pune pe primul loc cainele orice ar fi. Deci...este impecabila din toate punctele de vedere.

Noi speram sa fim noi cei care o vor adopta pe Lace definitiv dar daca crescatoarea gaseste pe cineva mai bun, ne vom bucura pentru ca vrem ca Lace sa fie fericita si bine ingrijita. Deocamdata nu e sigur nimic, crescatoarea vrea sa ii cunoasca pe socrii mei mai intai, apoi se gandeste si daca acea vizita decurge bine conform criteriilor ei, atunci poate ne-o da pe Lace intr-o perioada de proba de 2-4 saptamani si daca totul decurge bine in acea perioada si Lace si crescatoarea mai ales sunt multumite, numai si numai atunci se definitiveaza totul, asa ca nu se stie. Pana acum pare sa incline spre noi mai mult dar cine stie, oricand se poate schimba ceva. In orice caz, noi stim sigur ca ea va alege pe cine considera ea ca va fi cea mai buna familie pentru Lace si din moment ce vrem ca Lace sa aiba parte de cea mai buna ingrijire, ii vom accepta decizia cu bucurie, oricare ar fi ea. Si cine stie, poate ni-l va da noua pe Dante daca nu pe Lace Sau daca nici Dante, atunci cu siguranta un pui mic peste cateva luni ca deja suntem inscrisi pe lista de asteptare de mult timp In fine, vom vedea cum va fi

Asta voiam sa zic despre ea, ca mi-a facut o impresie de n-am cuvinte, merita sa scriu despre ea


Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

E superba, Lace
Te ai gandit daca o sa o duci mai departe la concursuri ? Sau daca o sa faca pui ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Szivarvany, multumesc, Lace este intr-advar frumoasa si dulce, dulce Foarte lipicioasa si iubitoare si afectuoasa

Lace a facut deja o serie de pui. Doar o singura serie, 6 pui sanatosi si frumosi, dar nu a fost prea bine pentru Lace si a trebuit sa fie sterilizata la cererea veterinarului. Deci nu va mai putea face pui niciodata. Oricum eu nu as fi vrut ca ea sa faca pui, nu as fi vrut sa ii complic viata, si o stresez si sa ma stresez si pe mine insami.

Cat despre concursurile canine, din cate am citit eu despre ele, cainii trebuie sa fie intacti, nesterilizati/necastrati ca sa participe, iar Lace este sterilizata, deci nu poate participa. Din nou, nu as fi vrut sa particip deci nu este o pierdere pentru mine.

Noi o vrem pe Lace ca pet, ca animal de casa. Vrem sa o rasfatam, sa avem grija de ea, sa faca parte din familia noastra, nu sa fie un caine de show, ci un caine de familie, iubita si ingrijita si rasfatata si tratata ca o printesa cum vrea si crescatoarea ei

Ma gandeam ca daca o vom adopta noi pe Lace as putea sa o inscriu, daca veterinarul imi da okul bineinteles (nu vreau sa ii risc sanatatea)la concursuri de agilitate (sare peste/prin obstacole rapid), la freestyle/dog dancing unde "danseaza" cainii pe muzica Vom vedea noi cam ce activitati putem avea cu ea, nimic profesional, doar de distractie, ca sa o tinem ocupata si sa ii consumam energia

Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput