Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Oxana, pe 6 decembrie a facut 4 ani. A fost insa mereu terminat sa faca el lucrurile singur. E un copil enorm de fixist si ca sa preintampin anumite crize am inceput sa anticipez anumite chestii. Asa cum a fost cu pusul hainelor de seara pe scaun. M-a vazut pe mine facand asta. La el in dormitor este sifonierul cu toate ale noastre iar eu fiind prima care pleca la munca dimineata imi scoteam mereu ce-mi trebuia de seara. Asa am inceput sa i le scot si lui. Seara aveam alta toleranta fata de dimineata cand eu sau, mai ales sotul ca el il ducea la gradi, ne grabim si nu avem timp de ifosele lui. De imbracat singur s-a imbracat cam cand a putut... cand pe dos, cand invers... incet incet i-a iesit. Am trecut si prin perioada cu imbracatul pe dos fata de vremea de afara. A trebuit sa il las sa poarte ce vrea el si sa suport criticile parcului ca sa isi dea copilul seama ca e prea cald afara si sa vrea sa se imbrace mai subtire cu proxima ocazie. Nu am intentionat sa il las sa vada cum e dar la firea lui nu prea am avut de ales. tot raul e spre bine se pare... Cert e ca se imbraca singur de cam un an jumate... de ceva vreme stie ca eticheta vine la spate si tot asa.
La mancare mai cere ajutorul cand ii e lene. Fiind in colectivitate de la 1 an si 9 luni incet incet a invatat sa pape fara ajutor pentru ca n-a avut de ales. La gradi n-a mai stat nimeni de fundul lui.
Am incercat in general sa ii facilitez diverse chestii prin casa ca sa nu ma mai scoale de jos pentru te miri ce. si asta demult... de cand eram pe baricade la munca si ajungeam seara acasa mai mult moarta decat vie. Si cu Murphy saracul adevaruri a grait, taman atunci cand iti pui oasele in pozitie asezat el vrea apa, vrea lumina aprinsa la baie ca nu vede, vrea nu stiu ce de nu stiu de unde etc. Asa ca am pus o veioza la usa de la baie, in priza pe care o aprinde de cate ori are nevoie. Cand si cand isi ia scaunul de la birou si il plimba de colo colo pentru a se urca pe el si a-si lua diverse chestii de unde n-ajunge. Apa e la nivelul lui,,, la baie se descurca ok atata doar ca nu-l las inca sa-si stearga funduletul desi el ar vrea... a si incercat, urmarile nu vi le zic acum...
In baie cand sta se joaca cu jucariile si se sapuneste singur. Il rog de fiecare data sa le stranga inainte sa iasa din cada si se executa. Evident avem si zile cand refuza absolut orice, nu-i intri in gratie cu nimic etc... ca toata lumea.
Mai nou ne laudam cu statul singur in casa. Cat am fost pe la spital dupa concedii si alte cele... sau afara cu catelul mai nou... nu indraznesc sa il las foarte mult singur. I-am explicat ce are si ce n-are voie sa faca ... in special faza cu ne-datul drumului la usa nimanui. Plus ca ii dau ceva de facut... sa deseneze, in ger=neral ceva pana vin eu, sau sa faca un puzzle etc. Cand vin de afara imi spune prima oara ca n-a dat drumul la nimeni si a doua oara imi arata ce a facut pana atunci.
Trebuie insa sa fiu cronometrata la maxim intrucat uneori dimineata decurge in felul urmator (va spuneam ca fixismul e la el acasa):
il trezesc cand ma trezesc eu. De obicei ii fac laptele cu miere inainte sa il trezesc, in dimineata respectiva am zis ca il fac dupa. Tragedie... de ce nu e ala facut... nu poti sa urli si sa-i arzi una la fund ca mai rau face asa ca trebuie sa te inarmezi cu tot calmul din lume si sa ii explici atat cat e necesar... uneori si jumatate de ora... pana pricepe. In sfarsit ies cu cainele afara dupa o jale gen: vreau bluza cu maneca scurta nu cu maneca lunga ca asa a avut nu stiu cine la gradi... revin dupa 10 min ca deja era tarziu. El, in schimb urla din baie ca sa mai plec o data ca el nu s-a spalat inca pe dinti si eu am venit prea repede cu catelul de afara.
Sa nu mai zic de faptul ca hainele se imbraca intr-o anumita ordine... daca schimbi 0.3% din rutina il dai peste cap total. Cred ca e o tzara obsesiv compulsiv sagetatorul meu.
Deci puiul broastei subsemnate e si roz si minunat si pufos... pana la proba contrarie...

Alina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Cat depsre bebe... i-am zis ca poate sa auda cam de pe acum si insista sa vorbeasca cu el... ma mai si pupa pe burta din cand in cand.
La noi lucrurile au mers cam asa. prima oara m-a intrebat pe unde iese. I-am explicat ca mamicile au o gaura speciala, diferita de celelalte doua cu care facem una alta pe la toaleta. N-a parut prea fericit de raspuns si mi-a zis: " Lasa mami, gasim noi o cale...". Bine ca nu l-a interesat cum a intrat. Normal, a insistat si el ca o sa fie si el mare si tatic si o sa aiba bebelus in burtica. Atunci i-am servit-o pe aia cu the birds and the bees... ca baietii nu pot face copii insa fara baier=ti nici fetele n-ar putea, ca sa mai sterg din pacate. Eu i-am spus ca tati si cu mine ne-am iubit mult de tot. S cand asta se intampla de obicei apare si un bebelus care si el va fi tare iubit la randul lui. A parut multumit de raspuns si m-a intrebat cum o sa il cheme... i-am zis atunci ca nu stiu ce este. A zis: "Nu-i nimic... vedem noi ce e cand iese.. daca are rochita sigur e fetita."
Ma tot intreaba cand iese... i-am zis ca va iesi cand burta va creste mare mare si cand va fi cald si frumos afara si el va ptea sa poarte sandale si pantaloni scurti si va merge la plaja. De cate ori da afara o geana de soare se duce la sertar si isi scoate pantalonii scurti si ma intreaba daca acum iese bebelusul.
Ama... dpa 3 ani incolo o sa-ti stea mintea in loc la ce logica simplista si surprinzatoare au. Efectiv raman perplex de 2-3 ori pe zi. Cred ca asta e mandria cea mai mare.. nu atunci cand merge sau zambeste etc pentru prima oara... ci atunci cand incepi sa-i simti umorul si sa vezi ca intelege o aluzie, o subtilitate de limbaj, ca foloseste diverse tertipuri.. ce mai... ca-i merge creierul.... atunci te loveste cea mai mare dragoste si mandrie...

Alina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Asa e cu Isirescu... dar e cam tot pe acolo si cu Tom si Jerry cand ala ia foarfeca si taie cablul de la priza... eu am crescut cu ele si n-am pus in practica ce am citit si vazut. Evident... sunt cam lungi pentru el insa le-am luat ca sa facem colectia... eu cu astea am inceput sa citesc, apoi m-am indragostit pe rand de Legendele Olimpului, Cei trei muschetari, Toate panzele sus... romanele victoriene si tot asa.
Mama imi povestea de dimineata ca ii spunea nepoatei mele de 6 ani istorioarele cu Nastratin Hogea. Am fost putin geloasa... Mama mea e un om extraordinar si cel mai drag sufletului meu si cu care vorbesc orice si chiar am ce vorbi. Ma doare ca V. n-o vede decat foarte rar aiar Andreea, nepoata mea e mai mereu la ea si ies impreuna si fac lucruri deosebite amandoua. ew drept ca si noi ne vedem la 2-3 luni odata si vorbim la tlefon de cateva ori pe zi... chiar si V. vorbeste mult cu ea insa nu e acelasi lucru.

Alina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Monicaa, e asa greu!!

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Maitreyi, esti din Iasi? Rares merge la Iris de la 1an si 8 luni, cand bona a zis "nu mai pot". Am fost la H&M si C&A si am ramas dezamagita vis-a-vis de haine de gravida. O sa incerc si magazinul de care ziceai.
Alina apropo de Tom si Jerry, ma intreba Rares de ce Tom poate sa bage degetele in priza sau sa dea foc la casa si el nu are voie? asa ca acum stam numai si numai pe Disney junior.
De fazele horror din desene/povesti ma feresc caci mi-e frica sa nu cumva sa refuze sa mai stea singur in camera, la culcare sau chiar ziua.
Noi am avut o problema in acest sens, m-am chinuit groaznic, apropo, ne-a salvat filmul "Monsters Inc", asta l-a lecuit de frica de monstri. Chiar ma intreba dezamagit intr-o dimineata de ce la dansul nu vine nici un monstru.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Alina, daca ma gandesc la 3 ani deja mi se pare... wow!! Parca nu as vrea sa ratez nicio secunda din existenta lui bebe si deja ma doare asa cand ma gandesc cate momente speciale vor trece fara ca eu si tati sa il vedem...Dar ceea ce povestiti voi este de-a dreptul minunat! imi imaginez numai cum ar fi si parca ma topesc toata

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Ama, trece repede timpul. Parca ieri numaram saptamanile la Rares si acus face 4 ani. Si aceasta este o perioada frumoasa, savureaz-o! Gandul la bebe si la cumparat lucrusoare e minunat.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Da, asa e...sunt convinsa ca o sa ma gandesc cu dor la perioada asta. Dar acum sunt atat de nerabdatoare!!

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Hello fetele ce mai faceti?? Nu prea am timp sa tin pasul cu voi sunteti foarte vorbarete . Am si eu o intrebare este posibil sa il simt deja pe bebe facem 16 saptamani sambata si mi sa parut ca il simt de cateva ori. Simt asa ca o bula de aer in burtica cam pe unde este bebe. Ce ziceti sunt sanse sa fie el?


15+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Fetele cand se intoarce bebe cu capul jos la 20 si ceva de sapt sau la cat se intoarce revine apoi sus ca la 9 luni sa vina iar cu capul in jos? cumnata mea este gravida in 8 luni si doc ei asa i-a spus ca se intoarce la 7 luni cu capul in jos la 8 e iar sus si la 9 se intoarce jos. Eu stiam ca nu mai are loc sa se intoarca voi ce stiti? tot ea spune ca este mai bn sa nasti l;a 7 luni decat la 8 ca la 8 poate sa pateasca ceva bebe. Eu nu am mai auzit niciodata asa ceva. Cum sa fie mai bine cand este mai micut si ca greutate si ca tot?? Nu stiu sunt f derutata.

15+
Dana

Mergi la inceput