Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Paula, subscriu, cu privire la frica de nastere. Eu pe la sfarsitul primei sarcini deja nu mai puteam, ma dureau coastele ingozitor, ziceam fie ce-o fi numai sa nasc odata.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Eu am nascut la stat, in 2004.
Si vorba e ca pana la d-zeu , te mananca sfintii. Deci la dr nu am avut ce comenta.
Deci am stat in camera cu inca 2 mamici, una era piranda. Probabil din euforia nasterii, nici nu m-am gandit vreun minut ca ar putea sa imi fure banii sau telefonul. Binenteles ca identificam intai buzunarele infirmierelor si dupa ne vedeam de treaba: la fiecare calmant, la fiecare toaleta (erau crunte suite pe capra cu burta taiata), la fiecare intrebare care le-o adresai.

Imi amintesc ca am urat camasile lor de noapte patate cu de toate (dar sterilizate). Am dormit noaptea cu becurile aprinde in salon ca sa nu se uite carcalacii pe copii. ce e drept ca unii au facut ulterior conjunctivita. Denisa scapase.

Infirmierele si-au cerut drepturile (prosop+sapun) imediat dupa nastere. Nu inteleg de ce, ca nu m-au asistat , nu au facut nimic la nasterea mea. Ce puteau sa faca la cezariana??!!

Cu toate astea inca nu sunt hotarata unde o sa nasc. Am card la medlife, deci as putea naste Eva (ca e tot a lor) dar probabil tot m-ar ajunge 3000-4000. am zis ca in apropiere de eveniment o sa pun pe o lista cat ma costa statul (cu spagi cu tot) versus privat.

Elena & Denisa (26.10.2004)
16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

mai fetelor, am si eu o "problema". Mi se intampla, din diverse motive, sa ma enervez destul de tare. rar dar se intampla. In trafic, la serviciu...ca unui om normal (sper). Numai ca parca e mai intens ca de obicei si ma ia cu palpitatii si o durere surda in burtica. Stiu ca nu e bine dar...nu ma pot inchide intr-un glob de sticla...voi patiti?

Ms

Happy_Ama 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Ihi , eu si cand mi se intampla trag aer in piept si incerc sa ma calmez, sa nu sufere Bubu. Mie la volan mi se intampla, de aia incerc pe cat posibil sa nu conduc prea mult. Merg pe jos la serviciu, mai mult, asa ma si trezesc dimineata.

viitoare mamica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Rodica, incerci, incerci...dar reusesti asa usor?!

Happy_Ama 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

la Bogdan am dat 70 mil. chiar in ziua in acre am nascut au semnat contractul cu casa si mi-au returnat 30. in principiu si acum voi ajunge tot pe la 40 avand in vedere ca e vb de medic colaborator si nu angajat. cu angajat ajungi pe la 30 cezariana si vreo 25 naturala. avand in vedere ca probabil se vor dubla preturile ma va ajunge spre 80. dar cum am dat 70 acum 2 ani voi incerca sa fac un efort si acum. de ce? pt ca o vad ca pe o investitie in sanatatea copilului dar si a mea, mentala cel putin.

-----

O poveste cu Minuni - o roza, un fluturas dragalas si 11 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Da, reusesc, ma gandesc intr-una ca vreau copil sanatos si o sarcina linistita, dau drumul la muzica mai tare sau pun o stire, ceva sa-mi distraga repede atentia. De multe ori ma gandesc ca daca ei sunt mai...retardati eu de ce sa le dau satisfactie. Deci in general imi reuseste.

viitoare mamica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delia_Rodica

Da, reusesc, ma gandesc intr-una ca vreau copil sanatos si o sarcina linistita, dau drumul la muzica mai tare sau pun o stire, ceva sa-mi distraga repede atentia. De multe ori ma gandesc ca daca ei sunt mai...retardati eu de ce sa le dau satisfactie. Deci in general imi reuseste.

viitoare mamica 12+


Eu ma linistesc abia dupa ce ma enervez, ca sa zic asa...Sunt o mama denaturata

Happy_Ama 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Of, eu nu mai pot cu sensibilitatile astea Vineri am plans pentru prima data de cand sunt ... azi a doua oara. Si cel mai ciuda mi-e ca nu a fost un motiv cine stie cat de serios. Nu-mi place sa fiu plangacioasa! As vrea sa fiu o viitoare mamica foarte curajoasa pe care sa n-o doboare nimic! Va invidiez pe cele care sunteti asa

11+

PS Chiar daca ma simt ok, nu m-am abtinut si l-am sunat pe dr ... m-a chemat la el doar ca sa ma linistesc ... a zis ca daca ar fi dupa el, nu m-ar purta pe la cabinet ca nu e cazul La 7 plec ... pupici


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Ce vorbiti voi aici de mamici curajoase? eu zic ca pe toate ne dau hormonii peste cap.
Si la prima si acum...ma emotioneaza copiii la maxim. Plang la stiri la care copiii sunt subiectul principal, la telenovele (noroc ca nu am timp de ele), la filme de dragoste. Deci ce sa zic ..plang la orice.
Am noroc ca la munca am furnizori pe care ma pot "calma" ori de cate ori mi-au dat si motiv.

Elena & Denisa (26.10.2004)
16 saptamani

Mergi la inceput