Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Pe Rares l-am nascut la stat la Cuza Voda. Am avut o nastere grea, copilul statuse mai mult de 12 ore fara lichid amniotic, asa ca mi-a fost luat si dus unde tin copiii prematuri si unde e si terapia intensiva, pentru a fi monitorizat. Vreau sa va zic ca Rares nu avea absolut nimic, am inteles ca asa se procedeaza in acest caz ca ezista suspiciuni de infectie bla bla bla. In sectia aia vreau sa va zic ca e ca la NASA, ca sa pot intra sa-mi vad copilul ma echipau din cap pana in picioare ma dezinfectau si apoi aveam acces la bebe, am vazut acolo si copii de 900 g, foarte emotionant. Rares nu a avut nimic statea in patut normal, doar nu mi l-au mai dat decat cand am plecat acasa cica asa e procedura, o data ce a ajuns acolo nu ti-l mai da pana pleci.
Nu va zic ca imediat dupa ce am nascut vine o asistenta si-mi zice ca Rares e la terapie intensiva, sa mor nu alta. Ea de fapt se referea la locatie, dar nici ca locatie nu era bine spus caci terapia intensiva desi e in aceeasi sectie, e separata de aripa cu copiii prematuri. In fine, ce le pasa lor de emotiile unei proaspete mamici...

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Am uitat sa va zic ca in sectia aia unde a stat Rares, asistentele erau foarte severe dar corecte, nu primeau absolut nimic. E drept ca existau si camere de luat vederi. Iar intreaga sectie e ff moderna, numai in filme am vazut asa ceva.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Doxy, eu pe asta nu o inteleg...adica daca ar naste sotul meu, as fi de acord sa mearga sa nasca unde vrea el, dar atata timp cat eu sunt cea care tb sa stea intr-un spital nenorocit, unde femeia care spala pe jos se crede de 10 ori mai buna decat mine, cred ca sunt cea care hotareste.

Am fost vineri cu copilul la niste analize la spitalul de stat, ca i s-a parut dr ca prefer sa fac analizele gratuit. Ok, am zis sa incerc. Ne-a chemat la 8:30 si pana la 10 nu i-am vazut fata doctoritei si apoi a mers sa-i scrie reteta copilului si efectiv a uitat de noi. Nu le pasa de nimic, se cred Dumnezeu. Dar si eu am facut la fel de multa scoala ca si ei, si eu am un job, si eu am nervi si sentimente.
Am jurat ca eu nu mai intru in spital de stat, decat daca nu am de ales. Si mai asteapta si spaga pt bataia de joc pe care o fac cu noi.

Imi cer scuze de la fetele care lucreaza in sistemul medical de la noi, poate nu ar tb bagati toti in aceiasi oala, dar nu vreau sa am ocazia sa-i gasesc pe cei care fac cinste acestui sistem. Stiu ca sunt salarii mici, dar nu eu sunt vinovata...daca ar fi dupa mine, primii la care le-as creste salariile ar fi ei. Desi mi-e jena si mi-e rusine, as da si bani, doar sa stiu ca sunt tratata cum merit, eu si familia mea. Dar ei mai intai vor banii si apoi se schimba totul...eu nu sunt bataia de joc a nimanui.Si mie ca sa-mi fac treaba, nu-mi da nimeni spaga.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

In rest, in ceea ce ma priveste, am stat cu vreo 12 mamici in salon, noroc ca pirandele erau alaturi si nu cu mine in salon. M-am deconectat total si ma amuzam. Unele ascultau manele pe telefon (era un salon cu mamici de copiii prematuri asa ca bebeii erau sus). Stiam ca Rares e bine ingrijit, iar eu ma descurcam cu asistentele, nu am dat nici un banut, din principiu. Si nici nu si-au permis sa ma trateze in vre-un anume fel. Cred ca depinde cum te simt ele, daca te vad un pic mai slaba de fire isi permit multe.
A ba da am dat banuti la o asistenta care m-a ingrijit imediat dupa nastere, a fost asa de draguta incat i-am zis sotului sa o caute si sa-i lase niste bani, pe mine ma mutase de acolo si nu mai aveam treaba cu ea. Si bineinteles am dat banuti la dr. si asistenta cu care am nascut.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_1981 spune:

Si eu sunt de acord cu Paula, insa mie imi e mai teama de tratamentul copilului la stat decat neaparat de mine. Stiu situatii urate in care copii au ajuns acasa cu fracturi obtinute in spital de la niste tanti care i-au infasat cu manuta intoarsa, si tot asa.
Eu voi opta pentru spitalul nou de la Regina Maria. Sper doar sa nu treaca propunerea ministrului sanatatii si sa nu se mai deconteze parte din costuri. Am fost ieri acolo si e ca afara.
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Paula, eu nu dau doi lei pe femeia de servici. Ultima data la un spital cand o asistenta a incercat sa fie mai desteapta decat noi a facut sotul un scandal de s-au aliniat toti in rand. Pai eu stau cu copilul de 6 luni pe jumatate lesinat si aia intra fara rand? Drta se scuza ca ea nu are nici o vina, de fapt asa este, ea nu avea de unde sa stie ca asistenta intra fara rand cu pacientii preferati.


Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Cu siguranta nu trebuie bagati toti in aceeasi oala. Mie chiar nu prea mi s-a intamplat sa fiu tratata urat si nu sunt genul care sa umle cu "atentii".

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Cand am zis "nu dau doi lei pe femeia de servici" m-am referit la aia care se crede mai destepta. Sa nu intelegeti in alt sens, respect munca oricui.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Dupa parerea mea, aceasta discutie despre spitale, ar trebui discutate/ organizate intre persoane care au nascut la aceleasi spitale de stat/clinici private. Exista o mare diferenta intre spitalele de stat in acelasi oras, cu atat mai mult intre orase. Fiecare vorbeste pe limba ei, pt ca nu poate intelege ce se intampla in alta parte. Acest gen de discutie l-am avut de doua ori cu cumnata mea din Miercurea Ciuc si eu am renuntat la discutie pt ca nu intelegea cum in ditamai orasul se intampla atatea... uite ca se intampla si e greu de inteles.

viitoare mamica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Doxy, pe grupul cu mamici din Ms, pe FB, acum e o discutie despre nasterea la stat. Iti jur ca as vrea sa public aceea discutie, dar nu-mi permit si nu e treaba mea. Eu am plans cand am citit, si sunt femei de toate felurile, din toate mediile sociale. Pai eu innebuneam de pateam asa ceva. Desi cred, ca cumva, iti gasesti putere sa rezisti 3, 4 zile pt copilul tau si sa ajungi cu bine acasa.
Nu e vb ca una e mai slaba de inger, si isi permit infirmierele si asistentele nu stiu ce...sunt toate bagate in aceeasi oala, si cand nasti, sau cand ti-e puiul bolnav, ti-e si frica sa zici ceva, sa nu cumva sa se razbune pe tine in alt fel.
Poate doar la Tg Mures se intampla asa ceva, desi m-as mira...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput