Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Bobitza si mie mi-a zis dr sa-mi fac DT in saptamana 11, iar eco dupa saptamana 12, pentru a avea si rezultatul de la DT. Pt. eco morfofetala m-am programat la 12 s si 3 zile, adica pe 11 feb.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Na..am revenit..ingrijoarata..
La TT, am risc scazut de varsta, risc scazut defect de tub neural, dar risc crescut a trisomiei 18 (sindrom edwards) 1:50.

Stiu ca sunt statistici, dar bine nu ma simt. Maine ma duc la medic.

Elena & Denisa (26.10.2004)
16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ele eu din cate stiu , trisomia se vede la eco , eu asa am citit , hai ele cu siguranta cum spui si tu e statistica




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

fetele cum luati oscillococcinum,ce doza?

Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana303maria spune:

BUna dragele mele gradivute!
Abia am reusit sa va citesc cele 3 capitole ramase restanta cat am fost in spital. Din pacate nu am mai intrat pt ca fix martea trecuta mi-a venit rau la gradi cand l-am dus pe David. M-a luat cu lesin de la ce dureri de mijloc si burta aveam. A fost groaznic, ma simteam ca in timpul travaliului, dar m-am mai linistit cand l-am vazut pe bebe la eco si cum ii batea inimioara. Tare mi-a fost teama ca l-am pierdut. Azi am fost la dr mea la control si suntem bine, nu intelege de ce am avut acele dureri cumplite, nu am chisturi pe ovare, nu am fibrom nu am hematom, nimic. Doar un bebe miscator, de 3 cm. Acum sunt bine si linistita, cu toate ca am avut dureri mari pana sambata.

MTHFR A1298C - stare homozigota
David
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana303maria spune:

Azi am dat sange pt DT si pe 7 feb merg la morfologie la dr Botica la Medlife. El o sa-mi interpreteze DT.

MTHFR A1298C - stare homozigota
David
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Bobitza, felicitari!

Ele, si eu stiu ca Olimp

Mony, oscillo dimineata si seara cate un tubulet. Ai racit?

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Ele, statistica asta ... m-a pus si pe mine pe ganduri vreo 2 zile apoi am decis sa ma calmez. La mine riscul mare a iesit din ecografie ca n-a vazut ecografista nasul bebelusului, dupa ce am mai consultat 2 medici care l-au vazut si la al doile DT a fost trecut ca prezent, deja datele problemei s-au schimbat radical, de la 1:8 risc a ajuns la 1:1831. Tie ce markeri ti-au fost modificati de ti-a iesit riscul la Eduards? oare ai avut Pap-A valoare Mom corectata in jur de 0,5 sau sub? parca markerul ala daca-i scazut da risc de Eduards. Da-le incolo de statistici, vb si cu medicul si vezi ce zice, oricum la Eduards cut-offul este 1:100 nu 1:250 cat e la Down deci nu esti asa departe de riscul ok.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Gagici, multumesc pt pumnii stransi, am simtit ca sunt multi si ma declar multumita. Va spun daca au functionat cand primesc nota

Elena, pt tine am intrat si nici nu m-am dezbracat. Chiar eram curioasa de rezultatul tau la TT. Imi pare rau, dar eu sunt sigura ca e bine.
Eu cred ca tu nu ai fost atenta cand am scris vreo 3, deci 3 dr diferiti au spus ca rezultatele la TT dau chixuri mult mai des decat DT. Si la trisomia 18 si 13, din ce stiu, tb sa se vada pe eco, neaparat. Daca 21 ( sindromul Down) mai poate trece neobservat la celelalte 2, stiu sigur ca se observa, dr meu a spus ca in general daca ai un copil cu trisomia 13 sau 18, nu duci sarcina la sfarsit ca nu rezista copilul. Deci eu zic sa stai linistita( daca poti)

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Paula, poti fi sigura ca aici au fost perechi perechi de pumni si pumnisori stransi pt tine!

Cand am ajuns mai inainte acasa si m-am dezbracat in hainele de casa m-am speriat sa vad pe burta o ditamai vanataie de la injectia de azi dimineata, n-am mai patit asa ceva pana acum ...e adevarat ca m-a piscat putin cand am bagat acul azi dimineata dar acum cand am vazut rezultatul am ramas cu gura cascata ... am o vanataie neagru cu rosu inchis cat o moneda ...e cazul sa ma alarmez?

14+

Mergi la inceput