Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Clasa a IV a : 2012-2013 (2) | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Am deschis un alt topic, celalalt era prea plin :)

Se pare ca multe scoli vor da sau au inceput deja sa dea probe de evaluare pentru formarea claselor a V a.
Din cate imi dau eu seama, acest lucru este un motiv de tensiune maxima intre parinti si de stres pentru copii, in special in scolile de top ale Bucurestiului.
Si eu sunt pusa in fata unei alegeri din cauza acestui lucru, dar problema este legata mai ales de volumul de munca de la o clasa de performanta la a V a.

La matematica, "carnati" de exercitii cu nu stiu cate operatii si nu stiu cate paranteze cu sau fara necunoscute, la romana "adjectivul", la Stiinte "resurse naturale", la Istorie "perioada medievala romaneasca".

Concursuri apropiate:

26 ianuarie: Concursul Scolii 56 Jose Marti, concurs tare, gen olimpiada, cu 4 sub a 7 puncte, pe model olimpiada.

3 februarie: Euclid etapa a II a

7 februarie: Cangurasul de engleza. Am trait sa o vad si pe asta: acest concurs are doua date diferite: una in timpul saptamanii, alta pe la inceputul lui martie, sambata. Si de aici discutii nesfarsite despre subiecte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neata
habar n-am avut de concursul de la Jose Marti, nu stiam ca e si pt clasa a 4-a.
Sofia evident ca nu va merge, in primu and ca we asta nu s-a mers la Busteni :D, deci urmatorul obligatoriu, si in al doilea ca refuza tot ce e legat de scoala in ultima vreme, isi face temele ‚ca trebuie”, am reluat de joi germana si cam atata....
Nu ii place deloc, dar DELOC istoria. Adevarul e ca manualul e jale. F aiurea scris pt un copil. Acum insa citeste mituri germanice din vechea colectie bpt :), care a fost a bunicului ei, asa ca e clar ca nu stiinta istoriei e problema, ci modul in care e predata.
Noi nu plecam la alta scoala.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Examenul de "limba" are aceeasi structura peste tot (multumesc, pt ca nu stiam la ce subiecte te referi). La noi se da la engleza. Matei va da examenul dar nu sunt foarte convinsa (chiar daca il ia) ca il voi lasa la clasa asta si nu la una normala. Depinde de cum se fac clasele. Daca grupul de copii ok de la el din clasa raman in clasa de baza, probabil ca il voi lasa cu ei. Daca se sparge gasca merge la clasa speciala (evident, daca ia examenul). Oricum , de clasa asta nu am auzit de bine (ca ar fi doar fitze, ca profesorii au pretentii nu numai la invatatura...). Nativ, Matei e bun la sport si limbi straine (cica are ureche ff buna dar cum mama lui a tot neglijat sa-l duca la un instrument...). O varianta pt el ar fi o scoala sportiva (exclus pt ca nu se invata mai deloc) sau una axata pe limbi straine (Cosbuc). Cu Cosbucul apar alte probleme...invata bine limbi straine, dar la mate...mai nimic, motiv pt care daca va vrea mai tarziu liceu real ii tai sansele. Nu in ultimul rand, am doi copii in scoala si unul la o scoala, altul la alta, eventual si distante mari de strabatut in aglomeratie....pica. In concluzie cred (99,9 %) ca ramanem la aceeasi scoala.
Zicea cineva de Vianu - la noi exclus. Anul trecut cursurile de la Arhimede erau un chin. Nu ca nu ar fi priceput ce zicea profesoara, dar de ce trebuie sa faca exercitii in plus? Nici acum nu vrea sa puna mana pe creion sa faca ceva nu in plus fata de teme, dar macar intai pe caietul de ciorna. El vrea exercitii care sa se faca direct pe caietul de teme si daca se poate cu marea majoritate a rezolvarii "in minte". Culmea e ca ii da bine, dar matematica se face cu creionul pe hartie si multa munca.
La istorie, nu stiu ce le povesteste in clasa, dar temele sunt fise despre diverse chestii (portofoliile). Acum are despe Decebal si ii place sa caute pe net, sa ia cu copy paste si apoi sa lege si cizeleze informatiile. Am remarcat ca retine ce scrie. De Craciun se lansae intr-o discutie destul de documentata cu bunicul lui despre Imperiul Roman de rasarit si cum s-a separat Imperiul Roman...Varianta asta de invatat la el prinde. Daca l-ar pune sa invete date - ar rejecta materia.
La stiinte a avut de facut fisa despre Cameloni si iar i-a placut sa afle informatii noi (cate specii, arie de raspandire...clocesc ouale 10 luni!...).
Am auzit si eu de concursul de la 56 (ca doar e la noi in scoala) dar daca e in 26 ianuarie zicem pas. De fapt toti copiii buni din clasa vor zice pt ca avem o petrecere la Laser Max si evident ca nimeni nu da petrecerea pe concursuri. Daca nu avea petrecerea mergeam la munte - asa ca tot pica.
Ma gandeam sa-l dau la Cangur sa se mai joace de-a engleza, dar am uitat sa-i dau bani pana acum... La Euclid mi se par problemele infioratoare si destul de aiurea. Parca Arhimede e mai normal si apropiat de logica normala (chiar daca depaseste manualul). Uff! Concursuri in timpul saptamanii nu fac astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Sabina, manualul de istorie este buba. Fiica-mea vrea sa ii povestesc eu pe temele din manual, mie mi-a placut/imi place istoria, manualul este un talmes balmes aprobat nu se stie cum de minister. Nu este atragator si nici din punct de vedere stiintific nu e mare branza.

Cangurasul de engleza este in timpul orelor de curs.

La concursul scolii 56 participa, in principiu, 2 elevi dintr-o scoala, pe nivel de studiu. Bine, unele scoli vor veni cu mai multi din cauza dificultatii alegerii. Din pacate, si sper sa ma insel, la clasa a IV a castigatorul va fi cel mai probabil de la voi din scoala :(.

Edit: de obicei, clasa de engleza este o consolare, cel putin la trei scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nu stiam ca examenul de limba are aceeasi structura poeste tot, credeam ca sunt ai nostri de la scoala mai ...... cum sa zic frumos?
Un examen dupa structura asta dovedeste doar (eventual) o memorie buna sau "tocitul" - in nici un caz nu dovedeste ca stii limba respectiva. Adica ce trebuie ei sa faca e sa invete pe dinafara (la virgula, ca pentru autodictare) cateva chestii. De asta nici nu ma stresez inca, o sa le invete in iunie ....

In alta ordine de idei stiti ceva de examenul de a VI-a? M-ar interesa niste modele de subiecte pentru "matematica si stiinte" in caz ca s-au publicat pe undeva. Sau, macar, subiectele de la scolile pilot de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce examen de a 4-a? Imi dai emotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anya si tu mie, ca stiam ca am scris a 6-a
Deci - examenul de a 6-a
Tocmai am citit ca va fi tot pilot deci e ok, nu mai imi trebuie pentru ca ... nu va conta. M-am apucat sa fac ceva fizica cu o prietena a Monicai (e intr-a 6-a) si eram curioasa cam ce subiecte se dau la fizica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ieri a aparut pe hotnews lista cu scolile in care se dau testarile pilot. Scoala mea e doar la clasa a 2-a. Am scapat .
Referitor la concursul Scolii 56, e exact cum m-am asteptat. Invatatoarea se gandea ca va avea prea multi candidati i nu va avea de unde sa aleaga. Le spusese ca pe toti copiii care vor sa mearga ii va testa inainte (cateva exercitii la clasa). Ieri a ramas surprinsa ca nu a vrut nimeni. Pana la urma s-au inscris 2 fetite (dar nu cele mai bune). Toata "floarea" clasei are treaba. Sambata dimineata au petrecere la Laser Max si nimeni nu da petrecerea pe concurs.
Cat despre Matei...nu stiu ce sa ma fac cu el. Isi face temele "ca trebuie" dar in ultimul moment, fara chef, cat mai scurte si scrise "cu picioarele". Am tot incercat sa-l responsabilizez, sa ii explic cum e cu notele dntr-a 5-a, ca invatatul acum il ajuta mai departe sa ajunga la un liceu bun, cu copii cuminti...Ieri mi-a zis ca el ar vrea sa se mute la o scoala de sport sau pictura. M-a apucat rasul dar m-am abtinut. Am incercat sa ii explic ca o astfel de scoala are valoare in momentul in care esti foarte talentat, ca pentru oamenii obisnuiti nu e un castig deoarece nu se face "carte" si ca el nu e prost ci doar puturos . (Mai exact ca o scoala vocationala e buna cand chiar ai vocatia respectiva). Ce ma fac? Are numai fluturi in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

De la noi si de la celelalte scoli invitate merg cei mai buni.

Si noi am scapat de testarea pilot, mai mult stres ar fi fost decat vreun castig real.

In rest, teste, munca independenta, teste, munca indepoendenta, teme, teme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabib spune:

Pentru cei interesati de performanta la matematica

http://www.ismb.edu.ro/Subpagini/Inspectie%20Scolara%20si%20Curriculum/anunt%20excelenta.pdf

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mie mi se pare cam fantastic sa cari copiii 4(patru) ore in aceeasi zi la un centru de performanta timp de 15 saptamani.
Si am un copil foarte bun. Sunt foarte curioasa cati rezista la un asemenea program .

Abia astept sa vad si cum se vor desfadura etapele, daca ajung intr-adevar cei mai buni sau cei cu pile. Deja la clasa a IV a copiii incep sa se cunoasca si sa stie cine ce poate.

Mergi la inceput