Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

Depinde ce intelegi prin un nivel inalt la matematica. Parerea mea - un profesor bun este suficient. Daca vrei concursuri - sunt 2 culegeri esentiale (si ICHB merge de multi ani dupa acestea) care acopera toate concursurile/ olimpiada la mate.
Artur Balauca "Olimpiade, concursuri si centre de excelenta", ed. Taida
si "Olimpiade si concursuri scolare" ed. Paralela 45
Mai exista un site bun http://www.viitoriolimpici.ro/, merge foarte bine si pt clasa a 4-a.
Este prea devreme sa vb despre liceu. Nu stiu cum o sa fie aici peste 2 ani. La gimnaziu vad ca mult s-a schimbat spre bine in ultimii 2 ani (cu noua conducere). Cu liceul este mai greu. E problema sistemului de invatamant bolnav (meditatii, meditatii, meditatii. Numai asa :( ). Dar este total fals ca numai copiii din Vianu fac fata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Grape,ne vom procura culegerile care mi le-ai scris. Nu stiu daca vreau neaparat concursuri dar vreau sa se mentina la nivelul de acum.
Nu te-am intrebat, au fost copii la el in clasa care au renuntat, adica au plecat la alte scoli/la scolile de la care au venit?
Ai dreptate ca este prea devreme sa vorbesti despre liceu, mai ai 2 ani, dar sistemul existent la liceu(meditatii, meditatii, meditatii), nu exista si la gimnaziu? Pentru ca daca este asa e foarte bine, la gimaziu ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

Cel putin din clasa noastra n-a plecat nimeni. In schimb au venit cativa copii din alte scoli cu rezultate la olimpiade de mate/ info.
Meditati fac numai copiii care vor sa-si imbunatateasca rezultatele, chiar daca deja ajung la judeatana/nationala (sincer am aflat asta numai acum de la copilul meu), adica nu pentru programa scolara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Francois, intotdeauna vor exista nemultumiri, poate unii chiar vor pleca, dar acest lucru nu are neaparat legatura cu copilul tau. Nu are sens intrebarea, fiecare copil reactioneaza in felul lui. Unii copii merg foarte bine cu un ritm rapid si cu un mediu concurential, altii nu.


Despre meditatii la copiii cu rezultate: in general, acesti copii au o sete de cunoastere foarte mare, daca nu esti profesor de mate sau nu ai pe cineva in familie, apelezi la un profesor. Cu totii stim ca in Ro e greu sa pui la scoala intrebari care depasesc limitele din 'fisa de post", e drept, sunt si exceptii, profesori care intr-adevar lucreaza cu acesti copii, dar nu toti vom avea norocul sa dam peste asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi lumea nu se agita de scoli. Principalul subiect de discutie e banchetul. Voi cum va organizati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Banchet - la noi pana la urma (dupa discutii despre o excursie de 2 zile) s-a ramas la varianta unei dupa-amieze sau seri pe undeva, local.
S-a schimbat programul din saptamana altfel si a disparut religia cu totul (pana la urma se pare ca nu e chiar asa activ proful).
Deocamdata ne bucuram ca vine vacanta (saptamana altfel e tot un fel de vancanta).
Dupa vacanta cred ca o sa ne apucam sa citim pentru examen, pana acum n-am facut mai nimic dar incep sa ma gandesc ca se apropie.
De la noi probabil vor pleca cativa, sunt multi care se gandesc dar nu sunt hotarati. Motivul principal pentru plecare este programul - la noi se va invata dupa-amiaza, in liceu se invata dimineata, pentru copiii care fac un sport de performanta este mult mai bun programul de dimineata.
Au fost cateva discutii despre diriginte si profesori, acum nu se mai "aude" nimic.
In general pe la sedinte se discuta de examen, banchet, profesori de gimnaziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dupa lupte seculare se pare ca a iesit fumul alb. Habemus banchet. Se vor catara in copaci 3 ore si apoi se muta in "carciuma" la muzica si voie buna. Langa Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

vai de cand n-am mai intrat aici.

da nici n-am ceva grozav de zis.
la clasa lor vor face o excursie de o zi, la care eu as fi vrut sa merg, dar cel mai probabil ca voi fi plecata.

mai tare sa stresez cu Ghe, are pe 15 evaluarea lu Peste.
invatatoarea Sofiei nu stia daca ia pregatitoarea sau nu, nimeni nu stie:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sunt 4 care iau pregatitoare. Deja se stie: Pana Elena, Popeanu Florina, Magda Baron si Camarasescu Carmen. M-au intrebat fetele pe PM de ele. Cel putin Pana (pe care o am la a 4-a) ia sigur, ca am intrebat-o eu. Voi ce invatatoare aveti?
Ce faci? Te-ai mutat in acte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu ma mut, pt ca are pe sofia sora si e criteriu.
si celelalte cum sunt?
joi dimineata doamna mi-a zis ca nu se stia nimic

Mergi la inceput