Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

Am un copil in clasa 6 la Vianu.
Clasa a 5-a invata dupamiaza, 6-8 incep programul de la 7.30 (daca stati departe nu este usor)
Din pacate sclipirea nu prea ajuta :(. Trebuie munca, munca, munca. Cel putin cate 3-4 ore pe zi de rezolvat niste probleme grele (nivel de concursuri nationale si judetene). Important - copilul tb sa faca acest lucru singur, fara gura parintilor! Daca nu vrea, nu o sa aiba rezultate dorite, atunci apar frustrari. Si este mare pacat sa nu ai 10 la matematica (pb nici 9) numai pt ca esti la Vianu si vezi ca fostii tai colegi au 10 pe linie la mate. Nivelul subiectelor la teste/ teze este f ridicat. Nici olimpicii nationali nu iau 10 usor. Nu sunt mai multe ore de matematica. Exista cerc o data pe saptamana, dar nu se tine de fiecare data.
Da, clasa este f buna. La alte materii nu se dau note usor (ceea ce este bine), adica chiar invata.
Activitati extrascolare nu exista (dar asta depinde si de diriginta, cred).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Lory1974,
Este excat cum spui. Nu lucreaza suplimentar dar obtine rezultate spectaculoase, de ne miram si noi. In plus, este un copil cu un puternic spirit competitional. Totusi, nu stiu daca merita sa-l chinui cu Vianu. Voi tot la Vianu vreti sa mergeti dintr-a cincea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Grape acum am vazut ce ai scris. Iti multumesc mult, m-ai ajutat mult sa ma decid. Deci intr-a cincea incep dupa-amiaza. Nu ma incanta varianta asta. Dintr-a sasea de la 7.30. Iarasi nu e bine, ca stam departe, tb sa plecam de la 6.30 de acasa.
O intrebare, cele 3-4 ore de munca sunt urmare a temelor date de profesori sau pur si simplu ca sa faca fata nivelului ridicat al clasei. Ca al meu, temele si le face cu constiinciozitate dar in plus nimic. Doar daca il bat eu la cap, nu de placere. Si inca ceva toti copiii din clasa sunt fff buni la mate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Grape, daca tot am "prins" pe cineva din interior, cum a fost examenul de admitere? Cam de ce nivel au fost subiectele? Ati facut pregatire cu cineva de acolo?Intreb pentru ca am o colega care a terminat Vianu(prin 2007) si care imi povestea cum a intermediat cuiva meditatii cu un prof. de acolo ca sa fie siguri ca intra copilul. Daca am retinut corect nu a a fost admis copilul deci oricum nu e o garantie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu stiam ca de anul trecut sunt doua clase de a V a, una invata dim, alta dupa-amiaza.

Nu cred ca mergem in Vianu, dar, daca vrei parerea mea, fiecare copil are un anumit stil de a invata/a lucra suplimentar. Si, de asemenea, cred ca un copil care iubeste competitia va face fata in Vianu.
Stiu desigur si copii care s-au dus acolo din ambitia parintilor, care au cazut in capcana concursurilor usurele din primara,mai ales ca au intrat 62, si le e greu sa tina pasul.


Edit: Anul trecut au fost subiecte foarte dificile in prima zi.
Cred ca un copil care ia constant peste 35 sau in apropiere la Arhimede se va descurca la intrare si mai apoi. Sau care poate rezolva subiectele de la Arhimede, Jose Marti pe bune, nu cu ajutor , hai ca ai o idee , dar stai sa vezi ca nu ai redactat rezolvarea sau ai gresit la calcule etc. Asta pentru prima zi. A doua zi, e mai lejer pare-se, dar tot trebuie sa fi luat un punctaj mare la un concurs de genul Lumina Math, undeva peste 85 p in faza a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

3-4 ore - numai munca suplimentar la mate (ce da doamna simplimentar si chiar in plus, avem cumparate toate culegere pt munca individuala). la alte materii n.au multe teme. la matematica - da, si teme deobicei sunt grele (adica cand are de facut exercitii numai din 'mate 2000' e o mare bucurie :)
daca toti copiii din clasa sunt buni la mate - da, toti sunt buni (altfel nu intrau la Vianu, concursul de intrare a fost corect). si notele lor mici (5,6,7,8) la mate au valoarea mult mai mare decat 10 in alte scoli (vb in general, e clar ca mai sunt scoli bune). de fapt, nota la matematica (din Vianu)/ rezultate la olimpiada arata cat de mult muncesti suplimentar
legat de informatica - exista cluburi/ cercuri unde invata informatica (de ex. Palatul copiilor, Cygnus Computer, clubul copiilor sector 1), majoritatea copiilor cu rezultate la info incep drumul acolo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

EliaElia subiectele nu au fost usore, nici f grele. Copilul meu a participat la cerc sumpimentar la ICHB (de fapt, au fost 3-4 lectii) si cam atat. Nu pot sa spun ca a lucrat mult suplimentar.
De intrat, daca vrei - intri. Mai greu sa tii pasul mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Grape, ne esti de mare ajutor si iti multumim mult.

Stii cumva, daca vor fi 2 clase, care va invata de dimineata si care dupa-amiaza. Cei de-a cincea tot la 7.30 vor incepe?
Inteleg ca nici copilul tau nu lucra prea mult suplimentar inainte sa intre la Vianu. Si totusi acum face fata programului de acolo si lucreaza mult suplimentar. Ai vreun regret ca l-ai inscris acolo, nu te superi ca te intreb?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grape_s spune:

Ma bucur ca sunt de ajutor :), stiu cat de grea este decizia. Acum cativa ani cautam si eu in disperare orice informatia legata de Vianu...
Nu stiu cate clasa vor fi, stiam ca ambele clase a 5-a sunt dupa-amiaza (la fel ca si anul trecut, dar pb gresesc).
Programul incepe la 7.30 fara exceptii.
N-am regretat nici o clipa alegerea facuta. Nivelul clasei din scoala primara a fost scazut, nici profesoara de mate care prelua clasa nu era grozava. Am avut de ales dintre orele plictisitoare la scoala cu repetarea tablei inmultirii si niste ore in care tb sa pui minte la contributie :). De precizat: copilul meu face 15 min pana la Vianu.
In plus, avand experienta trista cu copil mai mare (tot cu sclipire si cu o lene enorma) nu pun nici un pret pe olimpiade si alte concursuri. Nu consider ca participarea la olimpiada de mate si cunostintele solide la matematica sunt lucruri egale. Din pacate am vazut destul de multi copii buni pe care i-a omorat acest sistem de performanta.
Acum copilul meu este multumit de Vianu si de colegi. Nu lucreaza sumplimentar la mate, este pasionat de informatica (la care sta ore bune). Fara nici un stres, fara presiunea din partea parintilor. Nu este stresat de note. Pb o sa regret toata asta cand va fi admiterea in liceu, dar acum nu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Grape,
Iti sunt recunoscatoare ca ne scrii atat despre Vianu.
Nu o sa-l inscriu pana la urma, pentru ca e prea departe si nu putem sa pierdem atat timp pe drum. Ramanem la scoala noastra. Sincer imi pare rau, dar asta este. Cum am putea sa facem sa se mentine la un nivel inalt la matematica in urmatorii ani?
Apropos voi o sa mergeti si la liceu tot la Vianu, nu-i asa? Mi se pare normal.Cineva ne-a spus ca daca vrem sa urmeze Vianu dintr-a noua, va trebui sa-l dam dintr-a cincea, ca nu va face fata altfel. Totusi nu cred ca e chiar asa.

Mergi la inceput