Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ana, daca ai facut deja rani, alapteaza-l pe bebe doar de la un san pana iti trece, iar pe celalalt mulge-l, sa nu pierzi laptele. In restul timpului lasa 1-2 picaturi de lapte sa se usuce pe sfarc si umbla cat poti fara tricou, sau daca nu se poate, macar cu o camasa de bumbac foarte larga. Si ai grija cum pozitionezi copilul la san, sa nu mai faci rani apo

Onutz, geniala faza cu ciorbita :))) Auzi, pofta :)))

De unde pana acum ma laudam cu o copila cuminte, care adoarme singura, blablabla, de cateva zile plange non stop daca nu e in brate SI plimbata. Nu mai doarme ziua mai mult de o ora, in rest plange. M-a capiat, nu mai apuc sa fac nimic altceva.
Sper sa fie de la un puseu de crestere cva, ca nu mai stiu ce sa-i fac. De mancat mananca la fiecare 2 ore si ziua si noaptea, pt ca asa cere, nu are febra, nu are bubite, iritatii, nu e transpirata, nu da semne de colici. M-am gandit acum ca poate o fi prea uscat aerul din camera sau poate e prea cald... Incerc sa fac un pic mai rece si sa pun un castron cu apa pe jos, sa se mai umidifice aerul.
Mai aveti voi vreo idee? Eu incerc sa fiu calma, sa n-o agit si mai rau...

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Va multumesc fetele pt raspuns,asa o sa fac dau cu lanolina si stau cu ele la vedere ca la plaja
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Onutz,tare faza cu ciorba !
Asa-s si socrii mei !
Cam multe cazuri de bubite aud pe aici...Noi mai avem cateva si gata.Pe picior au ramas niste pete maro,urmele de la bube care vad ca palesc.Maine ne-a chemat la vaccinul de 2 luni.
Deja am intrat in febra botezului.Astept confirmarile pana la sf.lui ianuarie.Localul e rezervat,avansul e dat,am vb deja si pt.amenajarea salonului,flori,carduri de masa...Sper sa fie vremea buna ,sa se poata circula,ca localul e undeva la cativa km de oras.
In rest,va citesc zilnic .Si eu o alaptez pe Irina,a luat bine in greutate.De doua zile doarme si mai bine noaptea,adica de pe la 9 pana dimineata la 5.30 .Baie nu-i fac zilnic.Am zis ca poate lipsa apei va duce la uscarea mai rapida a bubitelor.Si cand ii fac folosesc numai ceai de galbenele si tarate de grau.Inca nu am trecut pe geluri de dus,sapun sau sampon.E un copil bun si cuminte,cu chef de vorba permanent.Mananca cam la 3 ore si are cam 4-5 scaune pe zi.Cateodata mai moi,alteori mai consistente.Nu plange decat atunci cand ii este foame sau somn .A dat de gustul degetelului de ieri... Si eu tot 2 pic.de Vitamina D ii dau zilnic.Seamana cu surioara ei mai mare ca doua picaturi de apa.Ma simt de parca am luat=o de la inceput cu acelasi copil.
Va pup si sanatate maxima minunilor noastre !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bubu ce baiat mare ai,deci nici in cadita nu mai are loc.Bravo vouaInca putin si sper sa scapam de colicii astia care ne dau mari batai de cap.

Bioana ce dor imi este sa imi fac si eu unghiile din pacate reusesc foarte rar sa mi le si tai.Si al meu e cumintel insa nici chiar asa

Onutz tare faza cu socrosenia.Multa sanatate unchiului tau

Dana si al meu a fost intr-o perioada asa o sa treaca

Ana fetele ti-au dat niste sfaturi foarte utile

Al meu nu doarme pe burta decat pe burtica mea si doar cand are colici.De ieri a descoperit ca poate sa scoata niste sunete mai ascutite si ai impresia ca tipa.Mi-e asa de drag de el
Maine mergem si noi sa facem vaccinul sper ca dupa sa nu faca febra.Scaunul lui nu mai contine nici mucus nici firisoare dar pentru orice eventualitate o sa facem o coprocultura.Cojitele din cap nu au trecut,eu credeam ca mergem spre bine ca mai disparusera dar de dimineata parca erau si mai multe.Vedem ce zice pediatra maine.
Am pus si eu o poza cu rochita de botez,am luat-o cam repede,nu am avut timp de bananait dar asta este.Sunt gata si invitatiile o sa pun o poza maine.
Azi a fost cumintel tare am reusit sa fac.Si mi-a ramas putin timp sa ma pensez si sa va scriu cste ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana178081

Va salut pe toate
Aea reusesc sa mai intru si eu 10min la calc/zi k de cand cu asta mica nu mai reusesc.
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat>fata mea a facut niste bubite pe burtica,am fost la dr cu ea mi-a dat mixtura sa-i dau,s-au mai ameliorat,dar n-au disparut complet(de 2zile ii dau cu mixtura).Voi ati patit asa ceva cu bebeii?
Si 2>mi s-au iritat foarte tare sfarcurile de la alaptat.Folosesc bepanthen,dar cum tb s-o alaptez n-au timp sa se mai vindece.Aseara,o masa i-am dat lapte praf ca nu mai puteam.Mi-am luat si niste protectii din silicon,dar nu sunt bune,sunt prea mari pt mine.Cred k sunt pe marimi :(
Va pup>zile si nopti linistite va doresc :)


Ana, protectiile de silicon sunt pe marimi probabil ai luat standard si iti trebuie small ( sunt marca Avent? Ca acestea sunt pe marimi).
Pe sani da cu lanolina pura de la Multimam, e foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Revin fresh dupa ce l-am pacalit sa dormim amandoi 2ore si jumatate.Acum a papat si sta mamaie al meu cu el sa ii zdrangane o jucarie.
A facut kk si s-a linistit de am putut sa il adorm.
Onutz si mamaie a mea a zis treaba cu ciorba,e tipic...eventual sa ii fac si niste mici la gratar cu mustar Nu v-am zis ca pe timpul iernii e la noi si intr-o noapte a venit sa ma trezeasca ca sa mut copilul de pe burta pe spate ca se sufoca...cati nervi mi-a facut de nu am mai dormit deloc,apoi s-a trezit piticul si uite asa vreo 4ore in mj noptii mi-am facut de lucru
Ioana pitica ta e o dulce,daca e asa cuminte si cand e mai mare o fac de nora
Am intrat sa vad pozele,chiar niste minuni bebeii nostrii,mi se par toti asa dulci si frumosi cu niste ochisorii superbi.
Angi te-am vazut si pe tine in rochita,invidia m-a cuprinsDin adolescenta nu am mai aratat asa.
Ana fetele ti-au spus tot ce trebuie,sa stii ca prima luna e cea mai grea cu alaptatul,apoi e mult mai usor.Cel putin asa a fost la mine.Acum am lapte mai mult,doar seara ii mai fac completare ca nu are rabdare sa suga cand urla de burtica si nici eu timp sa ma mulg ca el cere des...
Si eu vroiam sa stiu daca mananca mixt e nevoie de ceai?
Uitasem sa va zic ca abia acum la 1luna si 3sapt a facut rosu in locul unde a avut vaccin.

De azi am inceput tot arsenalul pt colici:colief,gripe water si protectis. Nu pot sa ii dau sab simplex sau infacol ca vomita intruna de la ele.

Gata ca urla,pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Sa inteleg ca sunt eu anormala de vreau sa incep diversificarea de la 4 luni?

Noi tocmai am facut o criza de colici, cand ziceam si eu ca am scapat de ele. Si acum am mancat si mango, dar sigur nu a fost de la asta, ca am papat dupa ce a adormit. Cat despre ce mananc eu: am inceput sa introduc treptat cate ceva nou, sa vedem cum reactioneaza.

Acum ma duc sa fac nani ca is rupta de somn

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Gina, fiecare mamica alege cum crede ea mai bine pentru bb ei. Si alegerea asta fiecare o face in deplina cunostinta de cauza, dupa ce s-a informat despre toate variantele. Daca asta ti se pare tie cea mai buna varianta, e ok. Eu am ajuns la concluzia ca nu ma grabesc nicaieri si decat sa aiba apoi probleme eventual din cauza unui stomacel insuficient dezvoltat, mai bine mai asteptam.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Popescule,draga noastra, sunt perfect de acord cu Cellena, fiecare mamica stie si simte cum e bine pentru puiul ei si eu cred ca si bebeii au sa aiba un mare cuvant de spus in privinta asta, va fi probabil destul de predictibil cand vor si "altceva".so,oricum va fi, va fi bine!

Onutz, tare de tot faza cu ciorbita!uf, uite de asta nu sunt suparata ca nu m-a ajutat nimeni, ca cine stie ce idei mai avea..V-am zis ca mi-a spus ca sa il las sa planga cat pot de mult, ca isi formeaza plamanii..Doamne fereste.Acum sa vedem ce mai zice, ca Nicholas nu e deloc plangacios, se trezeste cu gurita pana la urechi si incearca sa planga numai cand ii e foame, daca ma prinde nepregatita..Iar la colici, v-am zis, e un barbat adevarat, nu plange ci doar se vaita, de la o vreme, desi burtica e arc...Dragul meu drag..Or trece si astea..Fetele cu bebei colicosi.. greu inceput-si pt si pentru noi.Insa au sa vina timpuri mai bune!

La noi continua sa fie foarte frig, insa azi au fost -21, asa ca nu se compara cu ce a fost ieri.Continui sa sper ca in februarie va fi mai bine si ca in ziua botezului nu dardaim maxim.

Puiului meu ii place sa doarme pe spate, e super relaxat si linistit, cu mainile peste cap sau sub cap.Mai nou, doarme uneori cu o mana pe nas-4 degete pe nas si unul pe frunte, mori de ras!, zici ca sta sa cugete.., dar a inceput sa doarma foarte foarte bine noaptea si azi a dormit chiar si in timpul zilei doua ore, la intervale diferite.insa incepand cu ora 20-21, gata, da stingerea si pana la 5, 5 juma -cand incep colicii, se trezeste o data sau de doua ori, pt papa, altfel doarme tun.il tin tot langa mine, ca sa fiu pe faza cand incepe sa se vaite si il mai sterg la gurita, ca de cand face bulbuci, ma tem sa nu i se usuce buzele, asa ca am grija..

Incerc sa va pun pe Picassa poze cu cruciulitele si marturiile-botosei pentru invitati, sper sa va placa, fiindca noua ne plac la nebunie! Nu stiu cum sa fac cu invitatia, cred ca scanez textul, ca sa va amuzati si voi!!,dar asta maine.acum incerc sa pun pozele cu nebuniile frumoase pt botez.

fug, vreau sa imi fac niste suvite,nu-s normala, la ora asta,dar asta e si imi ies mult mai fain decat daca ma duc la coafor.fetelor, aici nu am gasit pana acum pe cineva care sa tunda cu adevarat bine!!:(...imi regret coafeza di tara de mor!

pup mamicile si toate minunile care au fost in burtici..

Fetelor, si voi ramaneti asaaaa, pierdute, uitandu-va la bebe, parca nevenindu-va sa credeti ca e al vostru??suntem innebuniti dupa el, saracul, il pup de il zapacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Gata, am pus pozele.

Cellena, este f f importanta umiditatea in camera la bebe, altfel saracutului i se usuca nasul, face cojite, respira greu, doarme agitat..nu e bine pt el.Incearca sa iei un umidificator, e f bun de avut, mai ales ca nu e pe perioade, iti trebuie mereu..trebuie sa ai intre 40-60 umiditatea in camera, ia un termometru care o masoara.

Cu plansul, verifica sa nu ii fie prea cald, sa nu aiba un body care are ceva aspru pe pielicica ei, sau eticheta care o gadila/zgarie, daca nu ii e prea cald sau prea frig (sa nu aiba nasucul rece), daca nu cumva nu ii place pozitia, daca nu cumva pampersul e prea strans, daca lumina nu e prea puternica...Ei au o mie de motive de plans, dar de regula bebeii plang doar daca au ceva de reclamat, ceva ce nu le place..

te pup, va doresc o zi mai usoara la amandoua

Mergi la inceput