Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna dimineata!

In sfarsit a atipit un pic micuta mea. Si la noi incepe sa se contureze un program. Dimineata ne trezim cam pe la 8.30 apoi e binedispusa vreo jumatate de ora, apoi plimbat in brate pana la 11 cand adoarme iar, pana seara mai are vreo 2 reprize de somn. La 8.30 facem baita, la 9 papa si pe la 10 facem nani. Pana dimineata mai papa de 2-3 ori si face nani, daca nu o doare burtica.

Vigantol eu i-am dat 3 picaturi la inceput si dupa controlul de 1 luna i-a marit la 4 pentru ca a luat foarte mult in greutate in timp scurt. Fontanela trebuie sa se inchida in jur de 1 an, eu asa stiu. La baieti s-a inchis pe la 1,5 ani.

Si eu am mancat sarmale de Craciun, nu a avut reactii, alcool nu am baut, dar ciocolata am mancat cate un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Neata si de la mine, eu sunt putin intoarsa....cred ca pierd laptele, de vreo 3 zile scot f f putin cu tot cu galaforul luat zilnic . Vroiam macar 3 luni sa i dau chit ca nu era mult, dar poate conta si particica aia mica. Nu stiu ce sa mai iau si sincer nici nu mi vine sa mai fac vreun efort cand vad ca e degeaba. Acum 2 sapt m am suparat f tare, am fost f stresata, s au aliat parca toti si m- au scos din minti, toate se spargeau in capul meu, oare de la asta sa fie? Am avut probleme si cu stomacul vreo 2 sapt, tot ce mancam ...vomitam instant cu niste dureri groaznice de stomac, nu prea m am alimentat bine....cred ca toate adunate au dus la asta.
In rest bebe e bine, vrea numai in brate, nu reusesc sa i fac un program. Acum suntem in pregatiri pt botez.
Va pup


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Pyo trebuie sa iti activezi PM

Eu tin cont de tot ceea ce pap insa bebe al meu tot are colici.Cateodata ma intreb de unde imi iau vitamine,caci supliment eu nu iau si de mancat mananc doar pilaf,piure,ficatei,pui,peste cateodata ca mi-a zis o asistenta sa o las mai usor cu pestele si vita numai la gratar sau la cuptor cu legume (morcov si cartof), ciorbite ca in ultimul timp am adaugat bulion putin in mancarica sa sa pot face si eu si altceva de mancare,ceapa si usturoi tot cate putin.Fructe pap doar banane si recunosc ca am mai papat eugeni in ultimul timp.De baut doar apa plata si ceai,nu am pus gura pe altceva iar acum am renuntat si la lactatNasol tare ca eu mi-am bagat dovlecel,ardei,vinete la congelator,fructe.Si cu toate astea avem probleme cu burtica.Cand am ajuns la spital primul lucru care m-au intrebat a fost ce am papat eu

Bebe al meu are 5100 gr,oricum mergem zilele astea si la vaccin asa ca o sa il si masoare.
Dupa vaccin o sa incerc sa il pun la el in patut ca pana acum a dormit cu mine ca sotul a fost racit si a dormit in sufragerie.Dar cand se intoarce tati in dormitor mi-e frica sa mai dorm cu el ca e spatiul mai mic.Noaptea il lasam pe el pe o parte si eu pe cealalta si avem loc suficient.Sa vedem oricum patutul lui este lipit de al nostru.

Onutz nici Stefanut nu mananca bine la o masa,suge,adoarme la san se trezeste peste 15-20 de minute si plange dupa tzitzi,dr. mi-a zis sa incerc sa ii dau la 2 ore macar dr nu reusesc ca plange de foame.Am incercat sa il trezesc sa pape in continuare dar nu merge decat noaptea faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Revin si eu dupa absenta.

Iliac Pune bebelu la san si incearca sa nu te mai gandesti ca e putin lapte. Apoi ii dai completare. Si cel mai important, lasa supararile deoparte. Conteaza foarte mult sa fii relacata.

Mami Si eu am mancat sarmale de Revelion. Poti manca de toate cate putin. Vezi ce reactie are si Ivan dupa. Eu am mancat si ceapa cruda. Si ceapa face lapte, dar nu mancata in cantitati mari pt ca schimba gustul.

Am vazut ca vorbeati despre fructe ca nu e bine sa le consumam. Eu am mancat cel putin un fruct pe zi si cel putin o cana de lapte, la fel si lefume in salate.

Azi mergem si noi la controlul de o luna. Corina s-a facut bine si nu mai tuseste. Se vede ca a luat in greutate, sa vedem si cat.
In rest incerc si eu sa ii fac un program pe timpul zilei, dimineata l-am facut deja. Mananca pe la 4-5 dimineata si apoi doarme, eu ma trezesc la 6.30 sa o timit pe Bia la scoala si pana pleaca se face iar ora de masa.
Bianca o iubeste de nu mai poate si abia asteapta sa se trezeasca si sa se joace cu ea. A invatat sa o schimbe de scutec si cateodata ii da ea biberonul cu completare. Afara doar ea impinge carutul.

la bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata,uf nu stiu ce sa fac cu vit d3...nu am reusit sa voerbesc cu dr....pana una alta ii dau 2 picaturi...desi m-am uitat inca odata pe reteta, scrie 5 clar.si imi amintesc ca am intrebat ca 5 sa ii dau..fontanela e mai bine decat cum era la 1 luna.cum a inceput greu sa ia in greutate, la inceput ii era mai deschisa. stiu ca m-a intrebat si de sold, cand ii facem eco...nu are legatura cu asta nuż desi ajuta si la fixarea calciului in oase, nu numai la fontanela... multumesc mult fetelor.

irina doarme....am pus-o pe paturica aceea de activitati si a dat din maini si picioare pana a obosit si apoi a adormit...oricum ea pana pe la 4-5 dupa masa asta face, mananca si doarme.

ANGELIQUE se pare ca Stefanut are colici indiferent ce mananaci tu...un pupic sa scape de ei...

IRILAC stresul nu ajuta.pune baiatul sa suga,si asa te stimuleaza.nużca eu asa l-am pierdut.ii dadeam lapte praf ca plangea de foame si piept nu mai voia...si asa, in scurt timp nu am mai avut ce scoate. hai, sa reusesti.

TNICOLETA ma bucur sa aud ca e bine Corina. sa ne spui cate kg are cand te intorci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, am activat PM, mersi ca mi-ai zis ;-) Ti un regim ft strict, imi pare rau ca puiul are si asa colici...Poate pana la urma e cum zice Cellena, si nu regimul nostru determina colicii, altfel, de ce ar avea bebeii hraniti cu Lp colici?
Eu mananc fructe de cand am nascut...mi-au dat si la spital fara probleme, cum spune si Angiuta, insa dr. nici nu mi-a zis ca ar trebui sa ma abtin de la ceva, cum stiu ca se spunea acasa. Aici mi-a spus sa nu mananc iute in primele 2 luni, in rest...orice!?
Bioana, ce fetita cuminte ai! Asa e si Victor, slava Domnului !
Onutz, si Victor face exact asa uneori, si eu incerc sa-i fac un program de masa...sa vad daca reusesc! SI mie imi vine sa-l mananc! De vreo 2 saptamani rade si gangureste si adora sa-i cant...ma topesc toata!
Mami, eu am mancat vinete de sarbatori si a fost ok.
Irilac si eu te sfatuiesc sa mai incerci cu lapticul tau si, cel mai important, sa nu te stresezi! Eu la inceput am fost trista ca nu a fost nimeni langa mine, nu am avut familia, vroiam sa impartasesc bucuria nasterii cu ei insa, mai apoi mi-am dat seama ca si prea multa lume si sfaturi si care mai de care in jurul meu m-ar fi stresat poate mai mult. Asa, am fost doar eu cu sotul, ne-am descurcat cum am putut, dar, cel mai important, nu m-am stresat. Lapticul a venit, Victor nu a facut colici pana acum si sper ca nici nu mai face de acum incolo. Fi zen, cum spune Bubu!
Mena, cat ma bucur ca Gabriel e bine! De abia astept sa-l vad, pe el si pe toti piticii, in poze. Sper sa reusesc...


Fericita mamica de Victor Andrei (23.11.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns logam spune:

Salutare mamici si bebici si bine v-am gasit in noua casa!
Revin si eu dupa o lunga absenta.

Eu ii dau D3 cate 2 picaturi pe zi, asa mi s-a spus si tin minte ca asa ii dadeam si Sorinei acum 5 ani.
Noi ieri am fost la preot pentru dezlegare ca la noi la tara se respecta treaba cu statul in casa 6 saptamani, iar azi am fost sa duc actele pentru indemnizatie si alocatie. L-am lasat pe Tudor cu tata si dupa o ora si jumatate ma suna disperat ca isi mananca degetele si suspina, asa ca hopa inapoi acasuta. Bine ca am apucat sa rezolv tot.
Tudor papa si doarme, ii dau doar tzitzi. Noaptea doarme pana pe la 6 dimineata, de pe la 11 seara, dupa ce se agita o tura buna de am impresia ca nu mai are de gand sa se culce. Aseara chiar l-am imbracat si l-am scos pe terasa si a adormit.
Nu stiu cate kg are ca nu am cantar acasa si la dr inca nu am fost, dar e destul de greu ca ma doare spatele de la ridicat. Nu e obisnuit in brate, sta cumintel si se uita pe pereti sau la noi prin casa.
La fix o lunita mi-a zambit cu directie, vorba fetelor, iar la 5 saptamani s-a intors de pe burtica pe spate. Intai am crezut ca a fost o intamplare dar a repetat de cateva ori. Am si pus pe FB o mica filmare cum se intoarce. Imi vine sa il pap tot
Colici nu prea are, doar ce se mai screme cateodata si tipa, dar nu dureaza mult, cateva minutele.
Mananc de toate, inafara de ceapa, usturoi, varza iar cu ciocolata nu am fost niciodata prietena. Beau si lapte, O vreme nu am baut ca are bubite si m-am gandit ca de la el, dar tot facea in continuare asa ca beau iar.Bubitele cred ca sunt de la caldura, si tot din cauza caldurii am impresia ca nu vrea sa doarma seara. E cam greu de reglat temperatura in casa cu soba pe lemne, mai deschid geamul dar tot cald ramane.
Botezul il fac in februarie dar nu am stabilit inca data.
Cred ca e cam mare placinta mea asa ca ma opresc.
Revin cand mai pot intra, va pupicesc si aveti grija de voi si de



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Pya ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Irilac trebuie sa fii relaxata,stiu ca e greu de spus,eu de la inceputul anului am avut numai necazuri m-am suparat dar m-am gandit ca toate au o rezolvare pana la urma.Trebuie sa il pui cat mai mult la san si cand vezi ca nu mai curge nimic ii dai lp.

Profit ca bebe doarme sa mai scriu cate ceva.Stefanut adoarme dupa baita la vreo o ora,depinde cand i-o facem ca el mai atipeste seara si il asteptam sa faca ochisori.Ii place tare la baita chiar daca e infometat nu scoate un sunet cat este in cadita.Cand il scoatem protesteaza dar nu mereu depinde cat ii e de foame.Apoi se culca si se trezeste la 3-3,5 ore poate si 4 cateodata.De obicei adoarme la san daca nu are colici,daca are ne plimbam prin casa sau il pun in carut si il legan pana adoarme.Trezirea finala este la 7 sau 8.El ar mai dormi dar nu il lasa nesuferiti de colici care sunt prezenti in fiecare dimineata.El mai atipeste dar geme rau in somn,se trezeste din 5 in 5 minute iar eu stau numai langa el si nu mai adorm.Ziua este cumintel, nu plange decat cu motiv,gangureste,rade cand ma vede se lumineaza tot la fata.Este o minune de copil pe care il ador.Bubitele ne-au trecut,avem iar obrajiori finiS a trezit fug sa ii dau sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

TUDOR, VICTOR sa ramaneti asa si pe viitor.altceva in afara de mancat si dormit nu aveti ce face.

ONUTZ te cred ca iti vine sa il mananci. eu zic sa il pupi acum pana te lasa ca apoi....nu le prea place la toti. eu asa fac cu irina.si nu ma mai satur...

Mergi la inceput