Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Bioana mie un singur dr a stiut sa imi explice ce e cu eczema atopica. Oricum ar fi bine sa eviti pana mai creste tot ce poatye da alergie. Daca tot mai face poti sa incerci si o formula de lapte hipoalergenica.

Nicoleta, la fel face si a mea. Eu nici nu ma gandesc sa ii dau completare, oricum nu am in casa lapte praf, nu vreau sa fiu tentata sa ii dau. A mea face in special daca o doare burtica sau daca intarzii sa o pun la san si apuca sa se enerveze.

Manusi nici eu nu i-am pus deloc. I-am taiat unghiile de 2 ori, dupa ce i le tai o dau cu rivanol pe fiecare unghie. Ea sta cuminte, dar evit sa i le tai pt ca prima data a facut panaritiu la 2 unghii dupa ce i le-am taiat, desi am dezinfectat cu spirt si foarfeca si unghiuta, poate cu rivanol nu mai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Sper sa fi scapat de anemie... Maine am iar eco transfontanelara...

de perfect - Gabriel

15-12-2012


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Sper sa fi scapat de anemie... Maine am iar eco transfontanelara...

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mena, tin pumnii sa fie bune rezultatele la eco!
Imi pare rau de necazurile pe care le aveti din cauza fierului. Sper sa scapati repede de toate necazurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, eu a trebuit sa-l tin cu manusi pana acum cateva zile, pt ca isi baga degetele direct in ochi (in plus fata de faptul ca se zgaria pe fatzuca, indiferent cat de scurte ii taiam unghiile). Pt ca l-am tinut atata cu manusi s-a obisnuit sa nu deschida palmutele si astfel cand se freaca la ochi nu mai baga degetele. Acum s-a obisnuit sa le si deschida si e ok, am incredere in el ca nu-si scoate ochii
Eu nu pot sa-i tai unghiile in somn, pentru ca simte si se smuceste. Numai seara, in timp de mananca, cu chiu cu vai. Nu-mi vine sa cred ce unghiute mici are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:


Buna fetelor,

Bioana - chiar vroiam sa va intreb daca aveti unele dintre voi ciclu - ca eu azi am niste dureri care seamana :) Am doar 6 sapatamani de cand am nascut...
Legat de dermatita atopica, fetitei mele i-a trecut cu crema Mustela Spelaprotect si cu apa termala.Apa o pulverizam pe fata si apoi o stergeam.
Vineri am rezolvat si cu botezul, am platit avansul. Va fi in luna mai
Eu incerc sa ma mobilizez si sa ma apuc de sport (alergat) si de o dieta. Mananc haotic, cand mi-e foame si asta nu e bine. Ma dispera si vergeturile (6 bucati) de pe burta, sunt inca rosii si am inteles ca se pot trata. Ieri mi-am cumparta o crema.
Am fost si la control cu Marc, e foarte bine. Nu-mi vine sa cred ce copil cuminte am, nu plange deloc, doarme, papa, gangureste. Sunt o norocoasa
In schimb cu Mara e greu, face in ciuda, nu asculta, face numai tampenii si trebuie sa fiu non stop cu ochii pe ea. Ieri a golit sapunul lichid in chiuveta, a baut apa din sticla in care tin apa ptr calcat, varsat iaurtul pe parchet...intr-o singura zi! Incerc sa-mi dau seama daca are vreo legatura cu venirea fratiorului, desi il iubeste din cate vad. Am ajuns sa-mi pierd controlul, sa o cert non stop si sa nu mai am rabdare si toleranta fata de ea.
Voi cum va descurcati cu fratiorii mai mari? Aveti asemenea probleme?
Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Am facut si noi vaccinul acum doua zile am trecut cu bine,avem 56 cm si 5,200 gr.
Nu mai stiu cine ce a scris,sunt pe tel si e greu.Si al meu se agita la tzitzi,
am crezut ca nu mai am laptic dar m am linistit cand am verificat.Se agita atat de rau incat ii scapa pantaloni in vine de cateva ori.Eu nu i am pus manusi niciodata desi s a ygariat de cateva ori pentru ca nu le suporta plangea rau daca i le puneam.Asa f#259;e si cu suzeta pe care incercam sa i o dau decat cand avea colici,si nici biberon nu #259;cepta sa vad ce o sa fac cand o sa ii dau ceiut.Diversificarea o sa ó incep pe la cinci sase luni nici nu ma gandesc sa incep mai devreme.Sper sa pot intra mai tarziu focamdata cat doarme piticul merg sa spal hainutele pt ca nici acum nu am marina reparata.
Mena te asteptam cu vesti bune.Cum s a acomodat pisoiul cu bebe.
Popi aceiasi intrebare si pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Nici eu nu i-am pus manusi niciodata. Ii tai unghiutele de 2 ori pe saptamana cu o forfecuta speciala de bebe si asta e. La picioruse nu i le-am taiat niciodata.

Cand ii vedeti ca se agita la san, sa va asigurati ca nu au nasucul infundat. Cateva picaturi de ser fiziologic au facut minuni la noi.

Fetelor, nu le mai dati completare pt ca vi se pare ca nu se satura. Asa o sa fiti mereu in urma cu lapticul, o sa produceti mereu mai putin decat are bebe nevoie. Puneti copilul la san cat mai des, mai bagati pompa 10-15 minute dupa ce termina bebe de supt chiar daca nu mai iese nimic si cu rabdare ar trebui sa aveti din ce in ce mai mult lapte. Nu dati cu rosii, e doar parerea mea si eu spun ca bebe merita efortul. Dar cum spuneam, fiecare mamica decide si face cum stie mai bine pentru mogaldeata ei.

Eu am de trei zile o durere de cap de nu mai stiu de mine. E de la sinuzita si in mod normal imi trecea cu paracetamol sinus, dar acum n-am voie. Sper sa-mi treaca mai repede, ca sunt zombie.

Ieri am avut si noi prima iesire in lume. Am lipsit 4 ore de acasa si a fost foarte bine. Am prins si o masa in oras si i-am dat cu biberonul (nu pot sa alaptez in public; mi se pare ceva mult prea intim ca sa ma pot desfasura pe o banca in mall sau in parc). S-a uitat ea un pic ciudat la biberon, s-a strambat un pic, ca nu e obisnuita cu bibe, dar a mancat fara proteste.in rest a dormit dusa in carucior

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Dupa vaccin voua v-a dat ceva preventiv sa nu fac febra?
Inca o data scz de greselile din msj anterior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Angelique, mie mi-a zis sa ii pun un paracetamol supozitor preventiv, ca n-are ce rau sa-i faca. Nu i-am dat, ca sa vad ce reactii are copilul. N-a avut niciuna
In afara de asta mi-a zis sa-i pun gheata pe bubita imediat ce ajung acasa, ceea ce am facut.
Cellena, ai dreptate in ceea ce priveste completarea Noi inca n-am scapat de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ARY mersi, studiez sa vad care lapte e hipoalegenic....ca pediatra zice ca o sa ii treaca de la sine...tot mustela folosim si noi si ne trec dar apoi apar altele....daca nu pe fata, pe gat...acum folosim nidina premium si ii merge bine.adevarul e ca,cum am mai zis si eu am piele atopica...imi de de furca vara si asta numai de 10 ani, cand am fost prima data in israel...eu pana atunci nu am avut nimic...acum nu mai pot pune parfum direct pe piele deloc, si folosesc doar geluri pentru piele atopica.haine numai de bumbac...toata povestea.

eu nu alaptez si de aceea mi-a venit ciclul asa de repede..dar nu se mai termina...si de 2 ori intr-o luna!!!!.......



Mergi la inceput