Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, a mai facut careva ceva cu cei 500 euro din legea educatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Scuze, am vrut sa scriu 7.300 gr. :)

Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Eu in nas ii bag cate 1 ml in fiecare nara, apoi aspiram. Si mai bine merge cu apa de mare spray. Noi am folosit physiomer baby, de ex.

Pe David l-am diversificat la 6 luni, si am inceput cu cereale Humana. I le-am dat prima data la ora 10 vreo 3 zile, apoi le-am mutat la 18, si la 10 am bagat morcov, apoi mar, apoi tot asa am alternat un fruct nou cu o leguma noua. Probabil asa o sa fac si cu Iustin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Marikaki bine ai revenit. Oho, ce grasunel avem noi acolo. Te asteptam mai des de acum.

Mada la noi nu a copt vaccinul bcg, sper ca e ok ca oricum nu-i mai fac nik. O sa-i zic pediatrului. Sper sa nu ma puna sa i-l fac acum.

Alive cred si eu ca e frumos la Brasov, ninge tare si la noi, mi-a umplut balconul de zapada. As iesi si eu la zapada ca noi suntem amatori dar cu tusea asta nu mai reusim...

Corina nici un copil nu e la fel cum nici mamicile nu sunt la fel, nu mai compara ca nu-ti faci bine, asta e copilul tau si gata, bucura-te ca e sanatos ca altfel chiar ar fi o problema. Si nu te invinovati pt nimic, sunt sigura ca faci tot ce poti pt Daviduc, greseli oricum vom face, fie la primul, fie la al 2-lea. Daca mai ai in preajma pe cineva care te "ajuta" sa te invinovatesti, e si mai rau. La un mom dat cand era D bolnav, tot imi spuneam "daca faceam asa..." si mai rau intram in butoi, acum merg pe principiul ce-i de facut acum nu ce puteam face.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumim pt urari!

Pt nasuc am luat spray sterimar cu puf mic pt bebei, sincer nu m-as risca sa-i scap mai mult in nas sa se inece. Am auzit un caz unde s-a inecat tare copilul. Eu stiam din spital de max 3 picaturi de ser daca nu ai spray.

Am mai zis-o, aveti grija dupa vaccin ca sist imunitar e slabit si copiii pot raci usor.

Si Calin scuipa, e jale cu saliva asta, azi am schimbat 3 tricouri ca imi suge umarul.

Oana ma gandesc daca ai putea dilua cu lp gata preparat, nu stiu, e o idee. Eu i-am dat supa de morcov+pastarnac ca e mai dulce, faza e ca nu i-a placut niciodata zeama. Mai mult de 2 legume n-as baga la prima supa. In caz de vreo alergie, le dai separat si vezi la ce. Dar in general astea nu dau alergii, totul e sa fie bio.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma n-am facut nik cu banii aia pt ca, sincer, cred ca o sa uite aia la mine ca la o nebuna daca ma duc sa intreb. Mi s-a intamplat des in ultimul timp asa ca ma las.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna, eu sunt Alina si va urmaresc de mult, insa nu am scris niciodata. Azi mi-am spus ca trebuie sa intru si eu in comunitatea voastra, dat fiind faptul ca va citesc mereu si am invatat multe de la voi.

*****************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

am vorbit cu dr..david tot tuseste, are o gramada de secretii (am mai scos odata), ochisorii rosii si tristi..
mi-a zis sa-i curat nasucul, sa-i dau granule stodal dizolvate, sa-i pun pe piept vaporub (n-am, asa c-am pus pe pijama un plasture mentolat bebicina) si apa fiarta cu sare la capul patului, un fel de aerosoli..
i-am dat un bibe de lp si mi l-a vomat in 2 randuri de-a trebuit sa ne schimbam amandoi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Acu sa bag si eu de unde am ramas...

Stelutz, ma bucur enorm de tare ca te-au ajutat link-urile. Cum mai sunteti voi astati?

Oli, saru'mana de sfaturi cu maseloiu. Uite cum-necum, nu ma mai doare, tot asa din senin si cum a inceput sa ma doara. Nu mai pricep nimi Haios filmuletul!

Carina, bine ai revenit printre noi. Ce ma bucur ca bobocelul creste mare si frumos Despre diversificare, nu te stresa, ne mai tii si pe noi la curent, iar eu zic ca fiecare mama face cum simte pana la urma

Mirabela, cum se face orezul cu stafide? Cum mai este Calin? Lupisor a? Al meu e pisicel, miorlaie mai nou Ce dulce poate fi David! Mercic de info despre medicamentul pentru dintisori. Chiar sa ne zici cum reactioneaza la el. Uuu 5 luniteee, la cat mai muulte!!

La multi anisori si lunite Carmen pentru dragul de Paul! Cum mai este el? Cum mai e cu papa? Ce-ti mai fac mandrele?

madanan, ce mai faceti voi? Ce Mariuca frumoasa ai tu in poza

Si eu tot pe seama saptamanii 15 vreau sa pup schimbarile acestea ale pingului mic. Oli, rezista, ca oricum alta solutie nu avem

Aici mi-au dat prospectul vaccinului si o carticica cu info despre schema de vaccinare, pentru ce se face fiecare vaccin si tot asa. Singura chestie care m-a deranjat este ca nici mie nu mi-a zis despre reactiile adverse. Oricum la ei este o moda cu paracetamol, indiferent de varsta sau afectiune
Nu stiu daca ati apucat sa cititi, va intrebam daca sa ii fac in continuare vaccinul pentru hep B, care aici nu se face.

Ooo Marikaki! Ce pozica ai tu acolo Ce ma bucur ca v-a priit in tara! Cum a fost drumul? Nu ati avut probleme, nu?

Corinuka, ce sa zic, pare bine dupa vaccin, nu are piciorutele umflate, vrea tot timpul in brate si daca s-ar putea tinut in fundit sau in picioare. Nu iti imagina ca il las sa stea in picioare... Dar il tin asa de subrat si tare fericit e. Cum dau sa il pun in bouncer sau sa il tin in poala culcat, incepe scandalul Baleste la greu, imi mananca umarul, mainile, bavetica, tot ce prinde. Cum mai merge cu adormitul? Cu papacitul? Corinuka, eu as zice sa nu renunti asa repede Nu te supara te rog. Uite si Luca se trezeste de 1000 ori pe noapte si nu e de foame, ca daca il pun la san, papa 5-10 max si adoarme. Sau pot sa il adorm direct in patut cu foenul. Poate vrea sa stea mai mult la tine in brate.

Cu diversificarea eu inca rumeg, vorba Oanei, toate informatiile de pe aici, de pe toate blog-urile pe care le-am citit si tot nu ma pot hotari. Pe 30 cand vine tipa de la HV o intreb sa vad ea ce recomanda si sa fac un bilant. Oricum, inainte de 6 luni nu as vrea sa incep.

P.S Mi s-a reglat si mie lactatia. Nu mai curg sanii decat putin cand il aud plangand sau fix inainte sa il pun la tzitzi.

Haideti ca m-am intins...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alina, bine ai venit! Te asteptam cu detalii.

Offf, Corina, imi pare rau ca e bolnavior. Poate vomita din cauza secretiilor... Cand am citit ca are ochii rosii si tristi Pupam Daviducu sa se faca bine repede.

Norma, voi cum mai sunteti?

Kytana, ai nostri s-au vorbit sa se scoale devreme. Cu toate ca Maya a dormit bine, doar 2 treziri.

Mergi la inceput