Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Noi suntem bine, crestem. La 3 luni aveam 3.700 gr si vreo 65 cm, papam lm si avem pe zi 7-8 mese. Nu vrem sa stam pe burtica, stam doar pe spate. Acum incercam sa prindem jucarii, si daca am pus mana pe ele direct in gura le bagam. Zilele astea suntem in focuri cu vaccinul BCG, pt. ca nu l-am facut la nastere din cauza reactiilor pe care il provoaca, dar doc.de fam. "ne-a convins" sa-l faceam ca circa tbc-ul pluteste peste tot in aer si este periculos daca nu-l faci. Sa faci acest vaccin dupa 3 luni e mai complicat, cu testare IDR, etc.
In rest, va citesc aproape in fiecare zi si va pe toate.

Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Mirabela, vaporub e o crema f mentolata.

Aici ninge ca in povesti, abia astept sa ii scot pe baieti la un pic de zapada. Ma duc sa ma apuc de treaba, e cam dezordine prin zona, si vreau sa fac si o tarta cu fructe pt diseara, ca avem niste invitati la masa. Bine ca doarme piciul, sper sa fie asta somn luuung de 3 ore! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
multu' tare de coffe, praji si suc!
fetele merci de link-uri si pareri...sper sa nu fac greseli si sa pot sa-i ofer copilului meu ce are nevoie..problema e ca nu-nteleg de ce unora le e atat de usor, iar mie mi se pare totul foarte greu..sper ca, cu timpul, sa mi se para si mie tot mai usor..e adevarat ca meseria de mamica e cea mai grea din lume..
oli sper ca est mai bine si ai depasit pasa proasta..nu cred c-o sa incep diversificarea mai repede de 6 luni..parca-s intelesi bebeii astia: plang la san, nu dorm, papa lp, dau afara...
kytana luca e bine dupa vaccin?..aseara l-am adormit prima data leganandu-l pe picioare, m-am gandit la tine..
carmen iesim si afara, dar nu atat de des cum mi-as dori...acuma a nins tare, nu mai iesim nici atat..noi folosim nativa, ni l-a recomandat neonatologul pentru reglarea tranzitului..
mirabela am inteles ce-ai vrut sa spui de greutate, e logic..daca ma uit per ansamblu a luat cam 1kg/luna, deci e bine..si noi avem mucisori si nu-i mai pot scoate cu pompita, ii aud cum harcaie..si parca tuseste si stranuta cam des...am sunat la farmacia de langa noi si mi-au adus acasa aspirator nazal, tare dragute...sper ca e mai bine calin, la multe lunite inainte!
apropos, cum se aspira? umezesc cu ser di dup-aia trag, nu? musai ser...
oana supa de legume din ce? daca se recomanda sa se-nceapa diversificarea cu un aliment cum faci supa? imi spui si mie, parca as incepe si eu cu supa si apoi sa trec la pireuri..
suzeta - eu am cumparat si rotunda si ortodontica, silicon si latex, ca nu le vroia cu nici un chip...acuma accepta una din latex de la chicco..
marikaki pupam un pui mare si frumos! felicitari pentru botez!

noaptea a dost horror..i-am dat aseara pe la 9 un bibe de lp, l-a lins in 2 timpi si 3 miscari..l-am adormit cu chiu cu vai, dar pe la 12, cand sa ma culc si eu s-a trezit pentru tzitzi..apoi la 1, apoi la 2, apoi la 3...papa cam 20 minute, la ora fixa se trezea, pe ceas!..la 3 i-am bagat iar un bibe..nu s-a trezit la 4, ci la 5, apoi 6 si 7..sunt mai rau ca zombie!..
e tot marait, mi frica sa nu se-mbolnaveasca..
pupici la toata gashca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mada, 3700 la 3 luni? Atat are sau ai scris tu gresit?

Mira, ne-a trecut stomacul amandurora. Multam de prajitura!

La multe lunite Calin!

Marikaki, pupam bobocelul voinic!

Corina, te chinui prea mult draga de tine. Eu in locul tau i-as da mai des lp, decat sa suga 20 min si sa doarma 40 toata noaptea. O iei razna asa si nu te ajuta cu nimic. Eu m-am resemnat de mult ca nu pot alapta exclusiv. Daca iti doarme 2-3 ore dupa lp si te oboseste atat, da-i mai bine uneori si lp. Nu dati cu rosii, dar eu nu cred ca o persoana poate rezista mult in ritmul asta! Nu uita ca eu de 3 luni ii dau ziua lp in 3 reprize, cand o vad ca plange la san. Noi deja ne-am obisnuit cu programul asta. Noaptea nu-i dau ca doarme bine, dar daca s-ar trezi ca David eu i-as da. Parerea mea!

A adormit pitica din nou pe la 8.40 pana la 11.20. Eu fragmentat, ca a dormit intai pe mine, apoi supt, apoi supt la celalalt san, ridicat sa ragaie ca plangea, plimbat, adormit iar pe mine. Va dati seama! Oricum, mi-e mai bine decat azi dimineata.

Mandra mea are o noua ocupatie: sa scuipe. Cu zgomot si cu bolta! :)))
Si e disperata sa stea in fund. Abdomene la greu, daca e pe plan inclinat se ridica, daca o ridic eu e super incantata. O intreb maine pe dra ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli ma bucur ca sunteti mai bine!
si eu m-am gandit la lp, mai ales dupa asa o noapte..a zis si dani azi-dimineata ca atunci cand papa lp se trezea de 2 ori pe noapte..probabil ca si de-aia tot plange, de foame ...a fost cand am muls 120ml, dar a fost cand am muls 20...asa ca nu stiu veci cat papa...
si david scuipa, dar fara bolta ..si dac-ar fi dupa el, ar sta doar in fund...sau in picioare
am reusit sa scot mucisorii ..a plans nitel, dar am scos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Corinuka, eu la David am inceput cu 2 linguri de morcov la borcanel, diluat cu zeama de la legume fierte (albitura - pastarnac si patrunjel, morcov - de astea de la supermarket). Am ajuns pe la 40 ml cred cu tot cu diluat.
A treia zi am pus 4 lingurite morcov si ajunsesem cu tot cu apa la 80 ml..Ca o zeama din care gusta el (bine zis gustat ca de mancat nu a mancat ca lumea)
Deci el efectiv manca morcov din borcanel, nu supa facuta de mine.

Doctorul a zis generic 'supa de legume' in ideea ca incepem cu legume si nu cu piure compact ci cu ceva mai diluat. Nu a detaliat, ca stie ca stiu de la David ce si cum...Apoi dupa o saptamana adaug fructe.Iar nu a detaliat in ideea ca tot asa, stiu ca se ia gradat si ca tipuri de legume/fructe si cantitati....

Eu incep la 5 luni jumatate.Asa m-am ''setat'psihic. Astept sa vad cum sta cu varicela, daca face sau nu si nu vreau oricum sa ii adaug stresuri suplimentare cu diversificarea.

Acum eu recunosc ca diversificarea asta cu legume la borcanel si zeama de legume fierte de mine nu imi mai suna foarte logic acum....adica daca dau borcanel, de ce nu il diluez cu apa, ca daca legumele alea sunt de la supermarket si nu sunt bio, zeama aia tot are cate ceva prin ea...Asta mai rumeg inca. Atunci, varianta asta cu diluarea prin zeama de legume fierte de mine, mi-a spus-o pediatra de la spital, care il stia pe el de cand avusese enterocolita la 2 zile si la ea ajungeam daca nu mergea ceva.Asa ca nu am mai pus intrebari si am zis ca o fi o varianta mai adaptata pentru stomacelul lui care se anunta mai sensibil.
Deci inca rumeg la treaba asta ''cu ce diluez''. Incerc sa vad daca gasesc morcovi bio (stiu ca sunt niste magazine online - desi nu stiu daca as avea incredere, mai repede am in borcanele ca sunt bio) si daca nu, poate diluez cu apa simpla...Sa fie ca o supa asa, ca ce e la borcanel e consistenta mai de piure.

Si mai e si asta o treaba - sunt copii care zic clar 'pas'' la chestii diluate si vor direct piure, adica o consistenta mai groasa. Ramane de vazut la fiecare....

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

merci oana!
eu mai citesc si pe-aici, poate intereseaza pe cineva:
http:// www.pediatrucluj.ro/2010/10/20/alimentatia-copilului-in-primul-an-de-viata/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Corinuka: la cursul la care am fost ne-a zis asa: 0,5 ml intr-o nara de ser fiziologic la 37 grade; aspirat apoi, cu copilul la verticala, si in toate directiile in nara, iar cealalta nara astupata cu un deget. Daca nu pui ser risti sa ii ranesti mucoasa nazala.

Am trimis pe adresa de mail comuna un curs de diversificare si acolo scrie cum incepi; nu e chiar o supa, morcov fiert in apa.

Tzitziri: merci de sfaturi, am cumparat si eu Infarix penta, datorita tie, in loc la Pentaxim daca tot am inceput cu Infarix. Pediatra a zis sa fac cum vreau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Corinka: chiar de la d-na a carui blog l-ai postat am cursul de diversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neaaaaataaa!! (aici e pana in 12 deci imi permit)

Ma servesc ca un vacus autoctonus cu praji si coffee si ce bunatati mai dati voi acolo. Eu nush cu ce sa va servesc, poate cu un iaurt grecesc cu fructe

Ieri am avut o zi agitata eu, nu Luca, adica m-a durut maseloiu si am fost posaca, ca o matza plouata. Acum nu ma mai doare nici maseloiul dar in schimb sunt prastie la capitolul somn. Ieri seara a dormit tot bineee binee, cu 2 treziri. Ei bine, de ce sa se invete mami cu somnul dulce? Nuu, cum sa facem noi asa ceva? Aseara a avut drept urmare treziri din 1h in 1h sau chiar mai putin. Nu de foame, evident, nush ce a fost cu el, nici ieri nu a dormit mult ca sa pun in seama un somn lung de dupa=amiaza.

Asa ca, subscriu mombilicilor (parca asa era in loc de zombie, nu?) De la 06.40 nu a mai vrut deloc sa adoarma, pana pe la 09.20, a adormit 1h si evident ca ii era baiatului foame. Eu incerc sa pap si sa va sctiu ca sta dl miaunici in bouncer.

Trimit si revin sa va raspund la ce s-a mai discutat

Mergi la inceput