Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, se potrivesc asa multe si la Matei, citind imi dau seama cat de mult a evoluat nici el nu se intoarce, dar la apucat jucarii, vorbit si interactionat cu mami se pricepe tare bine. Ah, iar semnele alea prevestitoare de puseu le experimentam din plin, de aici m-am convins ca suntem la puseu

Va pup pe toate! S-aveti o noapte linistita si odihnitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, fir-ar ea de masea! Daca e nervul scos in principiu n-ar mai trebui sa fie probleme, nu? Eu stiu ca daca pulseaza e infectie. Sper sa ma insel si sa n-ajungi la antibiotic - mie numai cu asta imi trecea infectia. Incearca sa faci gargara cu ceai de musetel, eu asta mai faceam pana ajungeam la dentist. Stiu ca si tuica ajuta

Oana, si eu prefer sa faca bolile copilariei mica, da' nu chiar asa de mica!
Hai ca esti tare! Si eu tot in '99 am intrat la Cibernetica. Eram la seria A. O alegere proasta pentru mine. Logica mea care fusese: dau aici ca ma fac programator, ca e meserie de viitor, banoasa. Nu luasem in calcul ca eu nici sa deschid un calculator nu stiam. Evident ca nu mi-a placut, ba mai mult, nu intelegeam programarea nici sa ma bati! Cu toate ca materia mea preferta era matematica. Aveam cosmaruri efectiv! Si am stat eu si m-am gandit ce naiba fac? O sa fac 5 ani o facultate care nu imi place, nu o sa stiu nimic la finalul ei, si unde sa ma angajez? Ca programator care nu stie sa programeze? Asa ca am zis sa schimb facultatea. Sa dau la alta era exclus, nu aveam chef sa o iau de la capat, singura sansa era sa ma mut la una tot din cadrul ASE-ului. Treceam anul 3 si era ultima sansa, ca din anul 3 se alegeam specializarile. Si am stat eu si m-am gandit ce mi-a placut mie din 2 ani de Cibernetica? Raspunsul a fost Managementul, asa ca m-am transferat la Management. Nu a fost usor, ca a trebuit in anul ala pe langa cele 13 examene normale, sa dau si 10 examene de diferenta cu ce materii nu facusem eu dincolo. Asa ca ma duceam la cursurile mele de anul 3, si la anul 1 si 2 la cele la care trebuia sa dau diferentele. Si asa am dat eu 23 de examene anul ala. Si le-am luat pe toate! Dar macar am facut o faculatate din care intelegeam si eu ceva, nu ma uitam ca curca in lemne si sa am cosmaruri ca nu inteleg nimic.

Si uite ceva de noapte buna, sa le aratati taticilor: http://www.youtube.com/watch?v=EHIQZyWwtHs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Apar si eu ca magarul inceata dar mai bine mai rar decat niciodata. Mi-as dori sa fiu mai activa dar din pacate nu pot. Cei 2 copilasi storc din mine tot ce pot. Am reusit sa va mai citesc asa pe sarite dar niciodata nu am reusuit sa mai scriu sau daca mi se parea ca as avea ceva de adaugat de fiecare data subiectele erau mai vechi de cateva zile asa ca nu mai avea rost sa mai adaug si eu ceva.

Stumful cel mic e bine, zic eu. Luni am facut vaccinul de 4 luni. El mai tuseste de ctaeva ori pe zi si are si acei mucisori de care iar nu scapam dar doctorita l-a consultat si nu a zis ca ar fi ceva.
masuratorile noastre sunt bune. Are strumful 7,4 kg si 66,5 cm la 4 luni.
Si ca sa ne treceti in tabel
nastere 3,1 kg si 50 cm
1 luna 4,25 kg si 55 cm
2 luni 5,64 kg si 60 cm
3 luni 6,54 kg si 62 cm
4 luni 7,4 kg si 66,5 cm

Stiu ca probabil nu o sa fiti de acord cu mine toate dar avand in vedere si recomandarea pediatrei ca pot sa incep diversificarea incet cand vreau de acum incolo cu mar , morcov si cereale precum si intuitia mea care imi spune ca asa e bine, ca nu are rost sa ii dau supliment de lp ci mai bine completez o masa cu niste cereale, eu am inceput incetisor si cu acest pas. Alex accepta bine cerealele si binisor sucul de mar. Nu ii place pulpa de mar dar o sa ii fac mai incolo copt ca atunci devine pasta de tot. nu vreau sa ii inlocuiesc o masa de san inca cu o masa diversificata cel putin pana la 5 daca nu chiar 6 luni dar vreau sa il obisnuiesc cu gusturi si texturi noi si sa il fac sa se sature fara sa ajung sa ii dau LP ca supliment si la alte mese decat la cina deoarece stiu ca la masa la care ii dau supliment deja refuza tot mai mult sa suga si nu vreau sa se intarce de tot asa cum a facut fetita. Oricum, spre deosebire de fetita unde ii dadeam masa diversificata si apoi in completare lapte la Alex ii dau san si doar daca mi se pare ca nu se satura vin cu ceva in completare. Zilele urmatoare vreau sa ii introduc treptat suculet de morcov.
AM citit o multime de documente in acest sens, inclusiv recomandarile OMF si chiar si acolo considera ca daca copilul are 4 luni si este alaptat si pare infometat la putin timp dupa se poate incepe usor diversificarea. Cu fetita la fel am inceput dar pentru ca era exclusiv pe LP si asa mi s-a recomandat si abiat dupa 7-8 luni am ajuns sa avem mese integral solide si fara supliment. Este un proces care dureaza si pe de alta parte am citit ca dupa 6 luni rezervele copilului de Fe si vitamine se reduc drastic si cantitatea care o pot lua din lapte este mica asa ca trebuie sa ajungem pana pe la 9 luni sa avem 3 mese solide si 2 de lapte (cca 500-600 ml/zi).

In alta ordine de idei, am vazut ca majoritatea boboceilor sunt agitati. La fel e si al meu. Noaptea trecuta a vut 2 supturi el care de ceva vreme suge doar o data pe la 4 si apoi urmatoarea masa e dupa 10. Iar acum seara a adormit pe la 21 si deja s-a trezit de 2 ori urland si a trebui sa-l readorm. Nu voia sa pape ca a refuzat sanul ci urla el asa. L-am tot cautat de dinti ca l-am vazut asa de agitat zilele astea si cu mainile agate pana la cot in gurita si cu balute la greu dar nu vad nimic. Sa vedem ce o fi si cu asta.

Va pup si sper sa revin maine.

Sa aveti o noapte cat mai odihnitoare

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza, mamici dragi!

Va servesc c-un cappucino spumooosss Dupa cum vedeti, mi-am reveniiit, pt ca azi-noapte am dormit si eu ca oamenii. La 22.30 l-am pus pe brotac in patul lui la primul somn ( a mai motait dupa baie o ora pana la 22.00 pe mine). Apoi nu stiu cum, m-am trezit la 4 si 20 dimineata cu brotacul langa mine in pat. Nu stiu cand m-am trezit, cand l-am luat langa mine, daca o fi mancat... Jur ca nu-mi aduc aminte. De la 4 si 20 n-a mai vrut sa doarma, a stat pana la 6 cand l-a luat si tati la leganat si a adormit destul de repede. Eu m-am pus in pat si m-am trezit la 8 si 20, brotacul sedea in patutul lui cu ochii deschisi, nu stiu de cat timp se trezise. Mi-a zis sotul ca la 8 a intrat, eu dormeam si el statea cuminte, treaz. Deci, isi spune cuvantul oboseala. Inca nu m-am trezit bine, dupa un somn asa profund De la 8 brotacul nu a mai dormit, uite ca acus a inceput sa scanceasca, il culc si pe el si poate mai bag si eu un somnic Va puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Merci de cappuccino, Stelutz!
Da' erai obosita, nu gluma, daca nu-ti mai aduci aminte cand l-ai luat in pat si daca nu l-ai auzit cand s-a trezit dimineata. Si mie mi-e teama cateodata ca o am langa mine in pat si nu-mi dau seama.
Pitica a dormit ok aseara. A adormit pe la 12. Treziri la 2.40, 6.20, 8.15 cand am luat-o langa mine si final la 10, ca vorba Kytanei dadea din maini ca elicele.

Aseara pe la 10 incepuse sa ma doara stomacul destul de tare si cred ca a simtit si pitica ceva, ca la trezirea de la 2.40 tot plangea la san si nu mai adormea, cu toate ca ea niciodata nu s-a trezit noaptea si sugea cu ochii inchisi. A adormit totusi repede sugand plimbata , in timp ce ne bolborosea stomacul la amandoua. Singura chestie noua mancata au fost niste clatite cu gem de capsuni cumparat. Nu stiu daca de la alea o fi fost. Testez azi ca mi-au mai ramas cateva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare tuturor!

N-am timp sa citesc acum, intru mai pe seara. Am dormit prost, la prima trezire l-am luat in pat cu mine si nu mai stiu cat a supt ca am cazut, m-am trezit la un mom dat cu un junghi in coaste care se foia. I-am bagat sanul in gura si iar am adormit. Dimineata eram zombie, el s-a trezit de tot la 6. Ma ia cu durere de cap de la oboseala.

Am facut orez cu lapte si stafide, n-am mancat inca. Ms Olivia.

Vb mai tarziu.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stella, multumim de cafea o completez si eu cu o felie de tort, astazi face Paul 4 luuuuni. La multi Ani!si pentru Roli, Paula_Frida.

Am avut si eu o noapte nu neaparat f grea dar s-a adunat oboseala si am picat ca o musca. S-a culcat la 22, prima trezite la 01, 04 si 06 dar de la 06 nu a mai vrut sa doarma iar eu eram zombi de tot. Pana la urma l-a luat sotul meu si au pregatit-o pe Daria impreuna pentru scoala si la ora 08,30 mi l-a adus la papica si am mai dormit amandoi pana la ora 11 . Mi-am mai revenit ca eram franta.

Mirabela si acum imi amintesc cum ne-am trezit cu ANa in patul nostru (avea 2 luni) si nici eu nici sotul nu ne amintim cand am luat-o.

carina nici nu trebuie sa fim de acord sau in dezacord cu tine, fiecare face cum simte si nu e lege, nu. Chiar acum 30min citisem pe agenda Anei de cand era mica si am vazut ca la 4,5 luni i-am dat 1/4 de banana , asa mi-o fi zis dr, nu stiu. Aaaa, si 20 ml de suc de portocala am scris in agenda ca i-am dat in una din zile, asta imi amintesc ca ii dadeam pentru a combate constipatia. Multe lucruri recitind mi le-am reamintit. Sanatate multa!

Olivia am ras cu lacrimi de taticul sechestrat in patut .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Corina, noi cand am facut vaccinul de 2 luni ne-a spus doc. ca se poate sa fie mai agitata in urmatoare le zile, poate asta e cauza pt. care David plangea si nu-l calma nimic.
Legat de suzete si biberoane noi folosim Dr.Brown's si sunt foarte bune.


Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Paul a fost agitat vreo saptamana dupa vaccinul de 2 luni, ma gandesc cu "drag" ca miercuri mergem iar la vaccin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna seara,

Cred ca si noi suntem afectati de vaccin. Aseara Alex s-a trezit in ora in ora urland inconsolabil cum nu am mai patit. Reuseam sa il linistesc dar doar dupa o tura de cateva minute 5-10 de plans. SI apoi a supt azi noapte de 3 ori si a dormit foarte agitat. Poate sii tu Corinuka esti in aceeasi situatie. Sper sa fie bine ca am citit pe net acuma o multime de balauri despere vaccine.

Va pupam si va doresc noapte buna

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput