Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Vreau sa va recomand si eu un roman: "Moi, Dora Maar" de Nicole Avril. E o poveste de dragoste pe care o inteleg. Din pacate, nu cred ca a fost tradusa in limba romana. Voila, un fragmen care sa va incite:

"On m'appelle Dora Maar. Auprès de mes amis, Georges Bataille, Paul Eluard, Man Ray, Brassaï, j'étais une photographe d'un certain renom. J'ai rencontré un homme. Il était le génie. Il était la vie. Il était la déchirure. Il m'a demandé de le suivre sans me retourner, et, si je me retourne aujourd'hui vers ce qui fut notre amour, c'est que cet homme- là vient de mourir. Il s'appelait Pablo Picasso.
Ce fut un amour fou. Quand l'amour se retira, il ne resta que la folie. On prétend m'avoir entendue affirmer qu'il n'y avait plus que Dieu après Picasso. Je ne me souviens pas l'avoir dit, mais je n'ai jamais cessé de le penser."

PS. Rog tufetele frantuzoaice sa mi-o achizitioneze cind le iese in cale. Nu e o urgenta pentru ca o am in cap si-n suflet dar mi-ar placea sa o am si-n biblioteca. Exemplarul meu a avut acelasi final ca multe din cartile mele preferate: l-am imprumutat si nu mi-a mai fost restituit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Sper ca ati petrecut bine si veti continua asa tot wkd-ul !!

Floric, cu imprimatul si eu as merge pe tricou, nu pe camasa, de fapt din ce am vazut eu local doar pe tricouri imprimau


Inapreda, si eu stiam ca e bine sa mai tii copilul putin acasa , sa-si refaca imnunitatea , mi se pare logic ca sa zic asa ca pe un fond slabit sigur se lipesc mai bine crocobaurii
Las' ca ne lamureste Mada sigur



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ina- Ti-am comandat cartea. Asta a fost simplu. Mai complicat va fi sa ti-o trimit (intotdeauna sunt in intarziere la trimis pachete si scrisori in Ro), dar m-am bagat, fiindca ai zis ca nu te grabesti.

Floric- Daca ai deja un tricou cu maneca scurta sau posibilitatea sa cumperi altul, eu as vedea situatia rezolvata. Il imbraci modern : tricou cu maneca scurta peste unul cu maneca lunga (unul alb cu masina rosie peste unul cu maneca lunga rosu- e o idee).
http://www.dailymotion.com/video/xuu4fh_tee-shirt-les-schtroumpfs-effet-2-en-1-garcon_creation#.UQ4gOYVzky4
Altfel, cumperi de la inceput unul simplu cu maneca lunga si il inscriptionezi, cum ti-au sugerat fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

[quote]citat din mesajul lui inapreda

Am iar un semn de intrebare. Unii zic ca, dupa raceala/viroza, e bine sa mai tii copilul acasa o saptamina, chiar doua sa se...intremeze ca, altfel, e "slabit" si un, doi, ia un crocobaur. Altii spun ca e preferabil sa-l duci imediat dupa boala ca nu cumva sa se obisnuiasca cu "sterilitatea" :-) de acasa. Cica, ar fi mai bine sa dea piept cu crocobaurii de la gradi' si sa-i infrunte. Voi ce parere aveti?

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis





[/quote

Helou. Eu zic ca dupa ce trece raceala, daca nu mai are simptome decat eventual o tuse reziduala sau ceva fornaieli in nas (deci nu febra) e bine sa reia mersul la gradi, tocmai ca dupa lupta cu viroza corpul a produs anticorpi, deci e apt din nou. Cum sa-l mai tii o saptamana dupa ce s-a vindecat, a mea ar urca pe pereti. Si parintii care merg la serviciu ce ar face, ar cere o saptamana concediu pentru "refacere"? Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Am iar un semn de intrebare. Unii zic ca, dupa raceala/viroza, e bine sa mai tii copilul acasa o saptamina, chiar doua sa se...intremeze ca, altfel, e "slabit" si un, doi, ia un crocobaur. Altii spun ca e preferabil sa-l duci imediat dupa boala ca nu cumva sa se obisnuiasca cu "sterilitatea" :-) de acasa. Cica, ar fi mai bine sa dea piept cu crocobaurii de la gradi' si sa-i infrunte. Voi ce parere aveti?


Sa-l mai tii acasa 1-2, hai 3zile, sa fi sigura ca e refacut si nu se complica, da, e ok. 1saptamana -2 mi se pare absolut inutil. Despre obisnuitul cu "sterilitatea"...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Roro mi-ai facut ziua -si nu numai- mai frumoasa!
Nu ma asteptam la asa viteza de reactie pentru ca si eu sint mai...molcoma in actiune
Iti multumesc tare si ma bucur la fel de tare sa stiu ca Ea, Cartea Mea exista undeva

Te rog sa-mi trimiti un PM cu contul in care pot depune banii. Multu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Va multumesc ca ma sfatuiti la bine si la rau
Nu stiu ce sa fac mai mult ca sa stiti ca va apreciez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Exact, exista riscul sa stii mai mult timp ca exista ..undeva, dar ce e sigur "candva" va ajunge si la tine.

Am fost asa rapida, pentru ca aveam ceva de comandat pe Amazon si cum o aveau acolo, am pus si cartea in cos si-am dat comanda.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart.apr09 spune:

cap ***458***

Mergi la inceput