Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, de bine ce ai laudat cumintelul, raportez un bebe marait toata ziua, care a supt tot timpul, de am sfarcurile dureroase, trebuie sa caut lanolina nici nu stiu unde-am pus-o ca n-am mai folosit-o din primele saptamani dupa nastere.

In rest, a fost si dragalas: a papat de seara bine, nu mult, dar atat cat i-am dat, o combinatie care a acceptat-o: avocado-pui, desert piure de piersici. In timpul mesei ii pun desene, era atat de scump cum radea si tremura de bucurie la personajele lui preferate, niste copii-pirati .

Tot in seara asta eram s-o comit: i-am dat un cotor de mar sa-l rontaie un pic, ca bineinteles murea de pofta ca mancam eu un mar, si s-a inecat urat,eu cred cu saliva ca nu apucase sa desprinda vreo bucata. M-am speriat si cred ca i-am dat cam tare la spate si a inceput sa planga mititelul.

Aruba, te inteleg, e surmenaj, poate nu te odihnesti si nu te alimentezi bine. Din pdv al meu, e prea mult si afacere si bebe, ambele sunt solicitante la maximum. Suferi de epuizare fizica si nervoasa, cred, vezi si Ada ce probleme a avut. Incearca sa dedici mai mult timp fetitei, profitand in acelasi timp de tot ajutorul disponibil. Si eu simt ca innebunesc cateodata, si sa-l iau in brate mi se pare greu, si sa-l schimb, sa-l imbaiez, sa-i dau sa manance. Dar stiu ca am ales sa ma dedic numai copilului, si asta fac.

Va pup, ma duc la programul de seara: dragalit si leganat, poate adoarme mai devreme ca a avut o zi mai solicitanta mititelul de el.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Michelle, cumpar germeni din auchan (broccoli, ridichi, mix), ma tenteaza un germinator tip borcan, dar inca nu m-am hotarat.

Aruba, am si eu momente de disperare, mai ales cand plange si nu-l pot consola, am avut si meci cu sotul, dar astea sunt inevitabile si trec, ca o furtuna de vara. Sper sa-ti revii cat mai repede. Vitamine ai luat? Eu iau vitamine, atlernativ elevit si materna, si calciu. Cred ca ajuta la oboseala adunata.

Wilton, am facut aerosoli cu ser si acc, cu rezultate foarte bune.

In legatura cu acceptarea gusturilor, la mine in schema de diversificare de la doctorita de familie, care este foarte bine documentata, scrie asa: "S-a dovedit prin studii ca bebelusii vor accepta noi gusturi, daca acestea le sunt oferite la interval de doua zile, alternativ cu un aliment bine agreat si in cantitatea pe care ei o accepta."
Poate s-a mai scris, dar la carnita se poate adauga unt sau ulei de masline, pentru ca are o consistenta mai inecacioasa.

Sa nu radeti de mine, dar am facut o ragada de toata frumusetea (prima), daca trage mai tare am senzatia ca va ramane cu mamelonul in gurita. Asta dupa ce Robert a avut o perioada foarte agitata si statea toata noaptea la san. Am senzatia ca nici laptic nu am suficient, probabil de la oboseala.

Despte Robert, parca e un pic mai linistit, cred ca e in puseu de crestere sau salt in dezvoltare. Dupa 2 zile de ada-aba-ova-ava au urmat 4 cu mama-amama. Acum cu mama in gura se trezeste. Se rostogoleste in toate directiile, rade mult in hohote si cred ca e pregatit pentru diversificare. Cand mancam noi il pun cu noi la masa in scaunelul lui, analizeaza toate farfuriile, ne urmareste atent cum mancam, mi-e mila ca nu-i pot da si lui. Am fost in vizita la dr, ne-am masurat, Robert la 5 luni are 8900 si 69 cm. Peste 2-3 saptamani incepem si noi diversificarea, cu legume, ca asa se recomanda la cei din categoria grea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Vera sunt mai bine. Maya imi solicita tot timpul, nici vasele nu mai am timp sa le spal, d-apoi sa fac altceva. Vrea mereu intretinuta, bagata in seama, sa ma joc cu ea. Nu ma plang, ca si mie mi-e drag s-o smotocesc si s-o pupacesc toata ziua Acum suntem la saptamana 19, deci e mai agitata.
Apropp de asta, uitati aici un site despre Wonder weeks. Ni l-a dat o mamica la bobocei si zicea ca ne putem inscrie pe site si primim email inainte de fiecare leap, cu ce ne asteapta. N-am avut inca timp, dar pare interesant. Pt sapt 19 oricum aveam salvat de la voi

Fleur, si la noi imbracatul pt afara se lasa cu plansete. Nu-i place deloc, si eu ca tine, transpir toata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

http://www.thewonderweeks.com/index.php/about-the-wonder-weeks/what-are-leaps
Pfffui, am avut un cosmar si nu reuseam deloc sa ma trezesc din el. Evident cand am reusit am trezit-o si pe pitica

Aruba ai grija de tine ca alergi si tu in toate partile.

Ada te si pe tine sa treaca supararea.

Maria, multa sanatate micutei!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si poftiti la cafea cu lapte si ceai.
Ati fost tare vorbarete....
Tocmai cand ma plangeam ca Aurora inca nu isi tine biberonul a inceput sa se agate de el. Il tine, il trage, vrea sa il duca la gura, e foarte interesata de el. Mai nou are in repertoriu "iaai iaai" si ceva ce seamana cu "dha" sau "tha". Toate la volum maxim.
Viairo, eu pentru ragade am folosit o crema albastra, Garmastan parca se numea. A fost foarte eficienta la mine.
Aruba, e greu intr-adevar si cu business si cu bebe, dar sunt sigura ca ai sa reusesti. Daca tu simti ca un psiholog te poate ajuta, nu ma sta si fa o programare.
Depresia asta post-natala bag eu de seama ca nu e chiar dupa nastere. Cred ca mai degraba la ceva timp dupa cand te ajunge oboseala si statul acasa (in cazul meu). Oricum, pup fetele necajite sa treaca toate supararile.
Lore, maria, sper ca sunt bine piersicutele.
oli, multumim de link.
Ali, imi faci pofta cu prajitura aia cu caramel. Eu inainte sa raman gravida nu mancam deloc dulce. Am mancat in sarcina si vad ca am ramasa asa setata pe dulce.
Si-a pierdut piticut suzeta. Ma duc sa o remufez si intru mai incolo.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Muraturica, servesc un ceai, multumesc.

Mandra mea care toata saptamana s-a trezit la 10, azi a fost fresh la 6.45 Si ea niciodata nu s-a trezit mai devreme de 8. Pun si eu pe seama saptamanii 19, ca nu vreau sa cred ca isi schimba programul. A supt si ziceam si eu ca adoarme. De unde! Am plimbat-o/leganat-o cu tzatza in gura, a inceput sa ma muste. Asa ca acum o legan pe perna. Momentan vad ca nu protesteaza, dar nici nu adoarme. Sper sa adoarma si sa mai reusesc si eu, ca de obicei adorm greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata. Muraturica merci, eu vreau o cafea.

Ada capul sus, tu esti o luptatoare, primele luni dupa venirea copilului sunt mai grele pentru toti membrii familiei.

Fleur cum faci avocado cu pui pentru Eric?

Fetelor ce fructe proaspete mai dati bebeilor? M#259; gandesc ca nu ii tinem la nesfarsit cu mar si para.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata!
Muraturica multu pt ceai!
Ma bag sa fac capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug_2012 spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput