Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Da eu o sa merg la scoala cu el si copii,invatatoarele o sa ma ia drept sorasa.Si mie mi-o dat Flixotide dar nu am gasit nicaieri zicea farmacistele ca nu se mai fabrica:-j si am luat fiole de ACC sper sa ii treaca.Poate maine o sa va povestesc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca am revenit si eu in sfarsit.

Fleur, ce simpatici trebuie sa fi fost Eric si vecinica, jucandu-se impreuna

Delia, ce spaima ai tras! Bine ca s-a rezolvat!

Michelle, in carrier afara o imbrac in costumul de fas, luni cand a fosr mai cald: dres, pantaloni, body, bluza, pulover; in magazine: dres si body- la plecare o bag in costumul de fas.

Wilton, eu i-am facut aerosoli de la 6 sapt cu ser fiziologic simplu sau si cu adrenalina la raceala.

Aaaaah, Ioana, ce dor mi-ai facut de un thai massage asa sa-mi trosneasca tot corpul ca parca sunt intepenita cu totul. Eu am Lactana de la Topfer daca te intereseaza

Zizou, sanatate!

Roxy, eu o pun singura in carrier, ca asa iesim afara si n-are cine sa ma ajute. Leg carrierul de mijloc, stau in fund, asez pitica in el, imi dau bretelele pe umeri si apoi cu mainile pe sus pe dupa cap prind clama. Sper ca se intelege.

Hai ca trimit ca scriu de 4 ore!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Am revenit de la vaccin,pana la urma i l-a facut.A zis ca secretiile sunt asa de multe si din cauza ca e foarte inflamata la gingii.Si sa o aspir cu BB doar ff rar,ca se stimuleaza secretia.
Mi-a dat si schema de diversificare.Mai bine nu-mi dadea...ca e aia clasica de acu 100 de ani
Are 8100 si 66 cm.In ultima vreme a scazut putin in greutate.La 5 luni avea 8400.Deci 700 gr in 2 luni.Pun pe seama dintilor,ca papa semnificativ mai putin,sta 2-3 minute,si alea intrerupte,la 1,5 h

Wilton,la Timi i-a dat ceva vitamine wellkid sau osteocare,10 zile/luna timp de 3 luni,si daca persista durerile de picioare si transpiratiile,face si o tura de fier.

Ali,nu mi se pare ca i-ar fi frica,cosmaruri cel putin nu mai are,dar nici singura nu vrea sa doarma,deci nu stiu ce sa zic.

Ma uit pe hbo la un serial despre obezitatea din state.Poate o sa ma mobilizeze si pe mine putin

Sa aveti o seara frumoasa,noapte buna,si ne vedem dimineata la cafea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Kimmy,Iacob baiatul meu sa plans vreo doua-trei zile dar acuma nu o mai zis demult ca il mai doare,oricum tre sa ajung si eu cu el la pediatra sa ii dea ceva vitamine si sa manance mai bine ca in ritmul asta o sa il ajunga Bea din urma cu greutatea.Si mie imi place sa ma uit la documentare din astea cu obezitate mai este si pe TLC documentare interesante.Oare 4 zile de aerosol cu ser+ ACC ar fii suficiente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Howdy,
Am fost pe la lidl azi,mi-am cumparat o pijama tare ieftina si draguta,2 tricouri la oferta,niste fructe..era sa ma lipesc si de o masina de facut painedeh niscai cheltuiala..
Ana,sper ca de data asta n-a mai facut febra Vladut
Michelle,foarte tare metoda de leganat!:))
Ioana,sa-ti fie de bine masajul!
Zizou,sanatate multa!
Roxyeu am biscuiti simpli,cumparati tot de la cora, of course,ca eu prin alte parti n prea am cm sa ajung.Sunt pentru 6+ si se numesc baby's biscuit
Sa purtati sanatosi, carrierul !
Laura,ma bucur ca Andreiu s-a dat pe brazda si mananca legume.Eu ma intreb cum sa fac sa nu se mai strambe asa la ele..
Lorena,poate au fost cerealele de vina..sa ne tii la curent.sanatate multa Onutei!
Oli esti mai bine?Ce face Maya

Ah,am uitat sa va spun ca ieri noapte am visat ca l-am scapat pe Mattia pe scari M-am trezit traumatizata






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am fost si noi la a 2 a doza de vaccin antigripal. Mai mare deranjul cu iesirea pe frigul asta ingrozitor (-19). Eu la imbracarea copilului pt iarna aproape fac atac de panica, ma apuca toate transpiratiile, el imi simte nervozitatea si maraie, mi se pare ca-l chinui si mi se urca si mai tare sangele la cap. In fine, bine c-a trecut si asta, de-acum la 1 an mai facem vaccinuri, deci paaauuuuzaaa pana in iunie .
Am uitat sa spun ca Eric a fost cuminte ca de obicei, nu a plans deloc.

Wilton, bine ai venit, ca mamica de 2 copii ai experienta mai mare decat mine la primul copil, varsta nu conteaza, deci ai cu ce sa contribui, daca vrei bineinteles.
Aici nu se fac/recomanda aerosoli, eu cel putin nu am auzit de asa ceva.

Laura, eu stiam ca proteine (carne, peste sau ou) se dau de 2 ori pe saptamana, dar cred ca nu-i probl daca ii dai in fiecare zi cantitate mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor intru sa va salut si sa va multumesc pt urarile de ieri! Am fost si noi la vaccin, n-a plans decat 10 secunde, cred ca greu s-a prins ce i s-a intamplat, n-a facut deloc febra dupa, i-am dat ca de obicei 3 granule de Thuya. Paracetamol supozitor nu ii pun preventiv, asa simt eu. Toate bune cu pitica, m-a felicitat ca n-a racit deloc, ca tot lapticul pe care il primeste e de la mine etc.

Eu in schimb sunt la pamant de aseara, mi-e ft rau, dureri musculare, ameteli, o durere de spate de zici ca sunt gravida in 9 luni, iar starea psihica nu mai zic... In loc sa o serbam pe pitica, aveam si un tort pregatit, am tras o mare cearta cu sotul, stau f prost cu nervii nu ma mai recunosc efectiv, nu mai gasesc fericire in nimic in afara de zambetul fetitei, dar recunosc ca si ea ma oboseste si ma extenueaza cum n-am crezut vreodata ca e posibil. Am luat decizia sa merg la psiholog de saptamana viitoare, pt ca la mine starile depresive se accentueaza, oricat as incerca sa neg. Am fost azi si la doctor la Medlife, maine ma duc la analize, suspecteaza o anemie severa, lipsa de magneziu de unde si caderi nervoase repetate. Ma rog, o sa vad in cateva zile si rezultatele. Azi am lasat-o 90% din timp cu mama, doar am alaptat-o pt ca efectiv nu o puteam ridica de jos, asa de tare ma doare spatele. Ma simt tare vinovata ca am ajuns asa fragila, vinovata fata de copil ca nu ii sunt o mama puternica...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

uitasem sa va intreb, pot incepe sa ii dau iaurt? Daca da, e ok Napolact? asa a recomandat pediatra. Voi cu ce il dati? Dupa iaurt se mai da tzitzi?

Mi-e mi-a zis sa ii scot cerealele de orez si biscuitii ( ii dadeam Plasmon) pt ca i-am zis ca e constipata si se chinuie saraca sa faca o maslinuta Asa ca am ramas cu 2 mese diversificate, la 10-11 ii dau para rasa, goala, iar la 13-14 ii dau legume piure , completata de tzitzi. Dupa amiaza aveam cereale dar acum sunt in pom ce sa fac cu masa asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Fleur,meseria de mama o inveti practicand:) revinind la aerosoli la Bea ia dat sa ii facem 4 zile si 5 zile antibiotic:( brrr -19 la noi cred ca odata am avut pana acuma zapada de o palma:)Ardealul vad ca e mai ferit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am intrat si eu putin sa va salut. Gata, am facut kineto.70 lei ora.A ras la inceput si apoi s-a suparat rau de tot. Cand se enerveaza se face rosu la fata si maraie cumva . V-am zis isi tine respiratia si face cumva din gat.
ZIZOU, sanatate. Nici nu vreau sa ma gandesc la sinuzita.
ROXY, am vazut poza cum se prinde. O sa incerc si eu.
Multu din suflet ca sunteti alaturi de mine.
ARUBA, e bine daca reusesti sa mergi la psiholog. Eu am fost in starea asta, sper ca acum sunt pe drumul cel bun.Din cauza, anemiei, aveam senzatii de lesin in permanenta si ameteli, de credeam ca dau in atacuri de panica. Imi era frica sa plec pe strada. M-am adunat singura, ca mi-am dat seama ca daca nu-mi revin e de rau.
Totul se intampla din cauza oboselii si a stresului. Eu sunt in situatia, urmatoare in acest moment. Nu ma mai bucur de nimic.Al meu mi se pare ca are niste rautati gratuite la adresa mea si asta ma enerveaza de nu va pot spune. Adica, azi mi-a spus ca am inceput sa-i dau ordine lmamei lui si daca mai continui sa vina si mama mea sa stea cu copilul. Ne-a spus terapeuta ca trebuie sa stea cat mai mult pe burta.Ei, acum spre seara ,l-am pus pe burta si a inceput sa planga si soacra-mea ii e mila de el si l-a ridicat. Nu am zis decat ca trebuie sa-l tinem pe burta ca daca ne e mila, nu mai facem nimic.Va dau un ex. si, de aici a inceput ca dau eu ordine. Bine, ne trece imediat dar sunt chestii care ma macina pe moment. Maica-mea nu are cum sa vina de la 360 de km ptr. ca are birou notarial si munceste tot pentru noi. Socra-mea nu are si nu a avut niciodata serviciu.Ea este o femeie deosebita, dar, comenteaza domnul.M-am transformat intr-un robot cu multe griji. Nu ma pot bucura de nimic, cel putin asa mi se pare.As vrea sa ma asociez, dar, nu pot acum.M-am mai descarcat si eu pe aici, ca simt ca-mi bubuie capul.
ARUBA, ai grija de tine si ia magneziu. Cand ma ia o ameteala eu bag un venofer si-mi revin.

Mergi la inceput