ACCESUL COPIILOR RESTRICTIONAT LA OPERA NATIONALA

ACCESUL COPIILOR RESTRICTIONAT LA OPERA NATIONALA | Autor: doradora

Link direct la acest mesaj

http://www.facebook.com/opera.bucharest/posts/10151242205531297

Asa arata anuntul... Dar persoanele needucate sunt ok...Sunt tare suparata! Asa cum cineva care chiar deranjeaza poate fi condus afara din sala de spectacole, se poate proceda similar si cu parintii copiilor de nestapanit. E ok ca un adulr sa vorbeasca la telefon, dar nu e ok sa lasi copiii? Cred ca e putin exagerat, din cate am vazut eu, si mergem destul de des, nu e chiar locul unde sa isi dea intalnire chiar toata pustimea din cartier...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu e chiar asa...sunt admisi copiii cu varsta de la 6 ani in sus, ceea ce e de bun simt. Opera nu e un fel de mall unde sa te duci cu copilul de 3-4 ani pt entertainment, doar ca sa pleci undeva de-acasa scos de plictiseala dar undeva la adapost de capriciile vremii. Un copil mic sub 6-7 ani cum nu intelege nici nu poate gusta opera, deci nu e capabil sa stea in liniste pe parcursul intregii perioade de spectacol. Sau si daca e capabil, nu l-as supune eu la asa exercitiu de toleranta. Asa ca, personal mi se pare un capriciu sa sustii ca poti merge la opera/teatru cu copilul dupa tine. Nu e relaxare nici pt tine nici pt copil, nici pt ceilalti spectatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

E am fost cu fetele la opera de cand cea mica avea 5 ani era in perioada in care facea balet asa ca era interesata de spectacolele de balet. Imi pare rau de aceasta interdictie pentru ca exista copii de 4-5 ani care chiar gusta spectacolele de balet si opera pentru copii: motanul incaltat, Craiasa Zapezii, Aba ca Zapada si ce am mai vazut noi. Acestea erau la matineu, special pt copii. Si aici s-a interzis accesul?

Acum am citit si eu anuntul si am vazut ca la spectacolele pentru copii accesul e de la 4 ani. Ce sa zic, acceptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Imi pare rau...pana la urma nu conteaza varsta copilului. Cel mic al meu avea 2.7 luni la primul spectacol de opera - Soldatelul de plumb, si a fost incantat. Aaaa, si foarte linistit. Spre deosebire de alti copii de 5-6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cititi cu atentie. Este vorba de operele pentru adulti, unde copiii pot intra de la 6 ani.

La operele pentru copii se poate de la 4 ani iar in aceasta stagiune spectacolele pentru copii sunt in numar de 10 diferite unele jucate de mai multe ori!

Mie mi se pare normal sa nu mergi cu copilul de 5 ani la Aida sau la Madame Butterfly, sincer. Locul lui e la Motanul Incaltat !

Baiatul meu merge chiar duminica la Hansel si Gretel care este absolut superb pentru copii, il recomand cu caldura.

http://onb.operanb.ro/ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si la cinema sunt filme la care copiii pana la o anume varsta nu au acces. De exemplu, la filmele cu 16+ nu are ce cauta un copil sub 16 ani, la intrarea in sala trebuie sa prezinte si o legitimatie. La filmele cu 12+ pot intra copii de la 6 ani numai insotiti de parinti, singuri doar de la 12 ani. Totul conform legii privind protectia copilului.
La Opera Nationala nu stiu exact cum stau lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la toate operele si institutiile muzicale din lume sunt recomandari de varsta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

eu nu cred ca la opera intra chiar oricine se plictiseste si nu are ce face cu copilul. biletele se procura cu ceva timp inainte, si sunt si cazuri in care da, poti merge cu copilul la aida :) am discutat cu ea inainte, i-am spus despre ce este vorba, am pregatit-o pt final, si mi-a spus netulburata ca e ca in romeo si julieta. si are doar 5 ani.

http://www.metoperafamily.org/metopera/about/faq-for-your-visit.aspx#children - aici se poate. mai verific si in alte colturi ale lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

revin: la scala se poate de la 6 ani in sus, dar pun pariu ca acolo nu se intra cu cafea si nici nu se vorbeste la mobil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui doradora

revin: la scala se poate de la 6 ani in sus, dar pun pariu ca acolo nu se intra cu cafea si nici nu se vorbeste la mobil...

doradora+andra






Repet: si la ONB se poate de la 6 ani in sus, iar la spectacolele pentru copii de la 4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cred ca este o masura luata in urma unor experiente la spectacole (altele decat cele dedicate copiilor in mod traditional). Si mai cred ca daca un copil ca al tau Dora, are experienta auditiei si va asculta respectand regula de bun simt a unui spectacol... nu va fi dat afara.


Exista Spectacolele pt Copii!!
Atat la ONB cat si la Opera pentru Copii.
Atentie! In Stire e specificat clar, ca la spectacolele pentru copii din we de la ora 11 (potrivita pt varste sub 6 ani) accesul e de la 4 ani.

Noi am inceput cu Clasic e Fantastic cand cel mic avea 2 ani... dar acolo erau povesti muzicale puse frumos in scena, atractiv.
Acum cred ca ar sta si la un spectacol de Opera de la ora 19, dar nu i-as duce.

Astazi am fost cu ei la Sala Radio la Seara Mozart, doar pt ca era Mozart. Au stat, a fost la limita. In timpul concertului ma intrebau daca se termina, iar la final ziceau ca de ce s-a terminat ..ca ei mai vor.

eu cred ca sunt variante ...pentru copii

iar timp sa vada Romeo si Julieta sa tot aiba...dupa 6 ani



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Pregatiti-va venele! 23.01.2013 / 11-13
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput