Problema cu scutecul de noapte - idei, va rog!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu folosesc Toujours de la Lidl si sunt f. bune. Piciul meu are aprox. 14 kg si pana de curand am folosit nr. 4 acum am trecut pe 5 da' NICIODATA nu i-a iesit pishu' pe-afara.

Seara pana adoarme bea uneori si 500ml lapte.
Si-al meu doarme fara paturica, doar cu o pijama de bumbac si-atat.

Mai poti pune pentru protectie si aleze absorbante. Se gasesc de la Happy si chiar unele la DM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Nu cred ca e scutecul de vina.
Eu cred ca-i e frig, 19 grade mi se pare mult prea putin.
sau, are cuculetzul indreptat in sus si iese pe la burtica, am mai patit si eu asta(adica baietelul meu )

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Ana, mie mi se pare ca 19 grade in camera copilului noaptea este ideal. E imbracat in pijama si doarme in sac de dormit gros, ca o plapuma. Nu cred ca se umple scutecul pentru ca ii e frig.
Cum am spus, o sa incerc alt tip/marca de scutec. Mi se pare insa ciudat ca ceea ce foloseam facea fata si acum nu mai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Nu te contrazic. Dar copilul meu doarme cu pijama si tot in saculet, dar sunt 26 de grade in camera. Nu transpira, e tocmai ok.

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_2010

Nu te contrazic. Dar copilul meu doarme cu pijama si tot in saculet, dar sunt 26 de grade in camera. Nu transpira, e tocmai ok.

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011


Eu cred ca-i mult prea mult 26 de grade si in sac de dormit. Practic il supraincalzesti + ca il inveti clocit. 26 de grade sunt multe si pt un adult. Daca stati in maneca scurta si pantaloni scurti in casa, nu inseamna ca e ok si temp. Eu stiu ca e ok 20-22 grade, iar la baie 24.
Dar stii cum e, fiecare face cum crede si-si creste copilul tot cum crede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

Am patit-o si eu. folosesc scutece Baby Love de la DM, mi se par muuult mai bune decat Pampers, nr 5 la 1 an si 8 luni , si pe cel de noapte il trag mai mult in fata, pe burtica si las minimum la spate.Si a mers!


Camelia, o sa incerc. se gasesc cuma si in pachete mai mici, sa le putem incerca?

Un magazin DM in zona Grigorescu - Dristor stiti cumva? Sau cat de cat aproape...

Multumesc!






Este un DM deschis recent pe Mihai Bravu, intre Dristor si Prosper. S-a deschis si Hipermarketul Kaufland acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

temperatura ideala pentru dormit in camera copiilor este 16-19 grade. ok, mie mi se pare frig, eu o dau mai sus, adica la 20 de grade, dar ai mei dorm cam peste patura si fara sac. 26 de grade este MULT prea cald.

Pampers Active Fit sunt de rahat. Schimba cu aia facuti pentru noapte, e o luna desenata pe pachet, un pachet verde, o luna aurie si scrie ca sunt pentru 12 ore. Nu stiu exact cum le zice, dar din experienta mea aia sunt cei mai buni. Cam asta e sfatul. Si scoate-i o sticla de noapte, e destul de mult, ei chiar nu au nevoie, nu e de foame, e de alint sticla aia de noapte. Bea foarte bine inainte de culcare, chiar nu e nevoie de mai mult. O sa urle o noapte, doua, dar o sa se obisnuiasca cu idea repede. E ca si renuntatul la suzeta, e naspa primele doua trei nopti, dupa e liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

temperatura ideala pentru dormit in camera copiilor este 16-19 grade. ok, mie mi se pare frig, eu o dau mai sus, adica la 20 de grade, dar ai mei dorm cam peste patura si fara sac. 26 de grade este MULT prea cald.

Pampers Active Fit sunt de rahat. Schimba cu aia facuti pentru noapte, e o luna desenata pe pachet, un pachet verde, o luna aurie si scrie ca sunt pentru 12 ore. Nu stiu exact cum le zice, dar din experienta mea aia sunt cei mai buni. Cam asta e sfatul. Si scoate-i o sticla de noapte, e destul de mult, ei chiar nu au nevoie, nu e de foame, e de alint sticla aia de noapte. Bea foarte bine inainte de culcare, chiar nu e nevoie de mai mult. O sa urle o noapte, doua, dar o sa se obisnuiasca cu idea repede. E ca si renuntatul la suzeta, e naspa primele doua trei nopti, dupa e liniste.

Cam "naspa" copiii astia!
Niste alintati, niste santajisti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

temperatura ideala pentru dormit in camera copiilor este 16-19 grade. ok, mie mi se pare frig, eu o dau mai sus, adica la 20 de grade, dar ai mei dorm cam peste patura si fara sac. 26 de grade este MULT prea cald.

Pampers Active Fit sunt de rahat. Schimba cu aia facuti pentru noapte, e o luna desenata pe pachet, un pachet verde, o luna aurie si scrie ca sunt pentru 12 ore. Nu stiu exact cum le zice, dar din experienta mea aia sunt cei mai buni. Cam asta e sfatul. Si scoate-i o sticla de noapte, e destul de mult, ei chiar nu au nevoie, nu e de foame, e de alint sticla aia de noapte. Bea foarte bine inainte de culcare, chiar nu e nevoie de mai mult. O sa urle o noapte, doua, dar o sa se obisnuiasca cu idea repede. E ca si renuntatul la suzeta, e naspa primele doua trei nopti, dupa e liniste.

Cam "naspa" copiii astia!
Niste alintati, niste santajisti...


--------------------------------------------
Rares-Costin 4 oct 2009



Ma lasati doamna, va rog frumos. Nu am spus asta si nu vorbesc despre un bebe de 3 luni care vrea lapte noaptea. Un copil de aproape 2 ani nu are nevoie fiziologica de a minca noaptea, si nici de suzeta, este obisnuinta si atit. Trebuie schimbat ritmul.

Sau ma rog, fiecare face cum crede, si cum nu te-am sfatuit pe tine direct, te rog sa te abtii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Din cauza asta am renuntat la pampers noaptea :); facea o singura data pe noapte, dar uda patul. Abia incepuse sa doarma toata noaptea si ma speriau prietenele ca tb sa ma scol din nou, sa il pun la olita. Culmea este ca dupa ce nu i-am mai pus pampers, noaptea nu s-a trezit pt pp, desi bea in fiecre seara lapte.

Mergi la inceput