MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata.

Te-am intrecut Ninha, ca eu m-am trezit la 5 . Deja am spalat 3 ture de masina.

Miha, daca nu ii tarziu, merg eu luni la Metro ca si pe mine m-ar interesa o tigaie. La 4shared ai un link pe prima pagina si cu un user si o parola intri, sunt poze cu montignacele, carti monti si mai nou retete monti. Iti trimit pe PM.

Carmen, din fericire nu am probleme cu leguminoasele. Dar carbunele ar trebui sa rezolve problema.

Mersi Brandusiko de reteta

Ariel, bravo pt MD. Ma bucur ca ai reusit

Dana, eu sunt exact opusul cu magazinele. Imi place cele mari si spatioase in care ma pot plimba ca pe promenada . Metro insa nu e favoritul meu.

Cristina, hai cu meniul saptamanal ca nu prea stiu ce fac saptamana viitoare. Frumos cadou din partea firmei

Ciocolata, noi mancam doar cu 85%. Asta am luat prima data la inceputurile dietei si cu asta defilam de 4 ani. Oricare alta mi se pare prea dulce. Am incercat si cu 99% de la Lindt dar e necomestibila.

Aseara am lasat gratarele pt azi si am facut creveti cu usturoi si patrunjel . Nu razbeam sa mananc si eu si sa ii curat si la Stefi

Azi la MD am facut pachetele de primavara, la pranz fac supa lui Brandu si gratare de curcan. De cina nu stiu ca mergem la mama.

Sa ne tineti pumnii ca azi e prima zi de ski a lui Stefi. Sper sa ii placa.

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusiko, la supa nu trebuie sos de soia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel poti sa stergi tu postul ala "editat" te rog...ca de fapt e replay...sau nush ce ai mesterit ...ca o luat jumate de pagina..si eu nu am acces la mesajele altora..

ninha fulgi de ovaz..imi plac mult...inainte sa plec in ro imi luasem si cativa de porumb..ca salivam dupa ei si amestacam..dar acum numai ovaz...


puisoaro nu se pune sos de soia..in general sos de soia e numai pentru fript in wok..adik pentru sosuri..felul doi

trebe sa spun cu regret in suflet...si gol in viata mea...ca mi-a plecat chinezoaica forever in China...i'm all alone here......o sa pastrez insa legatura cu ea...si o sa mai schimb retete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

in alta ordine de idei...voi ce gatiti?is in pana de idei...si chef...dar tot trebe s pregatesc ceva pentru sapt viitoare...

am in dotare asa...quinoa(dupa care nu ma dau in vant); orez, ciuperci si ardei congelati, vreo 4 cutii de fasole, carne de iepure, curcan, peste, carnati, si coaste afumate(luate din ro pentru ciprba mea de afumatura)

deci ce idei aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

Brandusik imi pare rau ca a plecat prietena "chinezoaica"...dar o sa pastrati legatura...
Daca ai oase pt ciorba de ce nu faci?? peste cu legume la cuptor... gratar de curcan, o mancarica cu carne de curcan...
Sa-mi spui ce faci pana la urma.

Ani cum faci pachetele de primavara??

Eu astazi am calcat stramb: am mancat la MD coliva+ cafea
P: varza( de la sarmalele copiilor-facute cu carne de curcan dar au orez)+ gratar de curcan

La cina nu stiu ce va fi ca vom merge intr-o vizita.
Si beau multa apa...

Pentru saptamana viitoare am :
-ghiveci de legume cu carne de curcan
-ciorba de praz+ legume
-mancarica de linte.

Inca nu am reusit sa-mi fac niste lipii, deocamdata profit ca sunt tevile de caldura fierbinti( la servici) si pun cutiuta cu mancare dimineata pe ele, iar la 14.00 cand mananc mancarea e calduta...
Poate reusim sa primim aprobare sa luam un cuptor cu microunde.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

scuze, scuze!!! in loc de edit am dat reply. am sters.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Branduso, as face o ciorba de afumatura pt cina. Quinoa cu ciuperci si ardei langa ceva carne de curcan. Din fasole poti face un fel de curry, mai pui si niste linte verde si gata http://www.adihadean.ro/2010/12/linte-%C8%99i-fasole-intr-un-curry-vegetarian-%C8%99i-de-post/ .

Carmen, nu sunt chiar conforme pachetelele mele pt ca au foite de orez( si ma indoiesc ca sunt cu orez basmati ). Foi de orez cumpar de obicei din Cora. Umplutura eu o fac cu varza, morcov, germeni de soia, sos de soia si taitei de fasole daca vrei. Calesc un pic umplutura si o condimentez. Apoi inmoi pt o secunda foaia in apa calda( operatiune facuta de Stefi de obicei ), o pun pe un servet umed, o lingura de umplutura si le impatur ca pe sarmale. Ar trebui prajite in ulei dar eu le dau la cuptorul pus pe functia gril si iasa foarte bine. Azi le-am dat si cu un spray cu ulei de struguri si au iesit foarte bune.

Deja am mancat supa chinezeasca si mi-a placut. La Stefi nu i-au placut calamarii deci nu mai pun, pun doar creveti. Si cred ca nici hribii uscati nu au fost de mare ajutor pt ca au o aroma prea puternica si au acoperit tot gustul. Si mi-a iesit prea groasa dar data viitoare pun mai multa apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel sar'na

carmen multumesc de sugestii ..o sa aleg eu ceva...dar pe maine cred, mai am ceva supa de legume...o sa mananc cat o sa mai mananc din ea si dupa nush daca o sa mai fac vreo ciorbica

puisoarodar ai folosit cantitile alea?...mie niciodata nu-mi iese groasa.... Imi pare rau ca nu i-au placut cretulinei calamarii...io care nu ma dau in vant dupa fructe de mare...pe astia ii suport in supa...dupa cum spuneam...poti face si cu alte tipuri de carne...am incercat dupa cum spuneam in reteta si cu vita si pui..bune ambele

nu am linte verde...cred ca mai am ceva linte rosie prin dulap..dar nu-s sigura...lintea verde din cate stiu euse pastreaza mai tare decat celelalte culori nu?

hm...ce-ar fi sa fac fasole cu carnati...ca tot se vb pe aci de aere si balonari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Puisor multumesc de PM. Unde ai dus-o pe Stefi la ski?

Am intrat pe 4shared, dar nu mai pot face supa c nu am taitei subtiri. Nu-i bai ramane pentru una din zilele viitoare.

Brindu fa fasole cu carnati. Si eu am mancat acu cu ciolan.
Imi pare rau ca ti-a plecat prietena.

Eu de o saptamana mananc la MD slanina inghetata. Waw ce bunaciune

Am fost in Selgros si mi-am luat oale. M-am enervat ca daca vreau sa fac ceva de mancare tot trebuie sa mut felul ce l-am facut in oale mai mici si alte oale ce le am sunt prea mari 20, 25 l si ma pierd in ele imi ies ciorbele prea spalacite . Mi-am luat o semioala de inox ( 10 l) o cratita cu interior ceramic ( 6 l) si 2 tigai cu interior ceramic una de 24 cm si una de 28 cm. Ce mi-as fi dorit eu de la cratita aia sa aiba manere si capac sa poata fi bagata in cuptor, dar n-am gasit.

Ariel copii tai sunt de-o varsta cu ai mei Alex si Victor. Mai zi de Lidle ca ma inspir si eu.

Pe astazi am facut ciorba de perisoare si umrmeaza sa mai fac varza de bruxeles ( de la Lidle) dupa reteta Puisoarei. Apropo Ani tu cu ce ai inlocuit pesmetul? Nu cred ca mai vezi intrebarea in timp util ca esti la zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

miha gata ...e hotarat ..de aia fac..da maine de acu

eu azi...am fost zi de nemonti ..deci nu mai scriu meniul...pot spune doar ca am incercat sa reduc pe cat cu putinta cantitatile....dar nu am renunta la berea dupa care salivam de ceva vreme...alcoolista ma fac la englezii astia

Mergi la inceput