Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Merge garantat. Spun din experienta.
Nu din experienta de mama ci din cea de copil cu 2 surori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Allinta, eu nu pot sa consacru la un copil o zi non-stop pe saptamina sau pe luna, insa in vacante se intimpla sa am numai pe unul cu mine si e foarte fain.
Metoda mea cu "eu + copil in masina" functioneaza foarte bine caci cel mare pune intrebari pe care nu mi le pune acasa (nu sistematic), cel mijlociu imi povesteste una-alta, cu cea mica ascultam muzica in romana si-i fac traduceri. E un laps de timp destul de mic, insa ei se bucura caci suntem numai noi doi. Sa nu crezi sa discutam tot timpul chestii profunde, insa e un timp numai al lor in care fratii sau altcineva nu intervine in discutie si nici macar nu asculta.

Si-ti spun ca merge in viata de zi cu zi caci, de exemplu, atunci intreaba cum e mai bine sa faca ceva concret sau o problema de la scoala. Si sunt asigurati ca tot timpul sunt ascultati si atunci cind suntem in doi si atunci cind suntem acasa. Nu fac deloc morala in timpul asta. mi se intimpla sa izbucnesc in ris sau sa ma mir in gura mare, insa ii asigur ca tot ce intreaba e foarte bine si ca eu nu asteptam la asa intrebare sau ca nici macar nu ma gindisem la asa ceva.

De multe ori in familiile cu mai multi copii se mai ivesc cazuri in care unul nu e ascultat sau asa i se pare. Si e bine sa aiba el un moment in care sa poata spune si ce-l framinta si ce-i trece prin cap si in ultimul caz sa fie sigur ca el, copilul, e cineva cu valoare, cu sentimente demne de luat in seama, cineva foarte important, cel putin pentru mama lui. Un timp in care poate sa vorbeasca numai cu tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Yup allinta, cu tine vorbeam :) nu mi-e la indemana butonul cu quote, nu-s' de ce

nu e numai in carti, o sa gasesti forumuri si bloguri care sa confirme. si noi o mai facem dupa cum avem timp, nici nu stii ce important se simte "impricinatul" si cat de cooperant devine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ah, multumesc pt atatea explicatii.
Am inteles, Mickyyy este pe drumul cel bun cu copiii sai. Ii doresc succes in tot ce intreprinde.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Da, asa e, am un singur copil si nu am frati.
Sunt curioasa daca, pe termen lung, va da roade metoda asta : o zi petrecuta cu fiecare copil in parte. Chiar sunt curioasa.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Pai chestia asta e chiar recomandata, tocmai pentru a imbunatati relatia copil-parinte si a disipa gelozia dintre frati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai, dar voi parca le provocati inadins. Ce era daca isi primeau premiile toate o data?
Da, mai ales in familiile cu mai multi copii, e nevoie de interactiune separata parinti-copil, dar nu cred ca beneficiile acestei interactiuni depasesc dezavantajele care vin din frustrarea celorlalti daca interactiunea se face de asa maniera incat ceilalti copii sunt clar dezavantajati si frustrati. Ce castigi pe-o parte platesti dublu pe alta. Care mai e avantajul? Balanta trebuie echilibrata intr-un fel in care sa inteleaga si sa simta si copiii ca este echilibrata. Ei au nevoie sa nu se umple de necaz ATUNCI in ziua cand mama se gandeste sa ia numai un copil din trei la plimbare, nu peste 5 zile cand o sa vina si randul lor. Peste 5 zile au si uitat, cum de altfel ai si remarcat ca au uitat, una ca a fost suparata ca ea nu a primit nimic, iar celelalte doua ca au primit suc si acuarele. Eu una nu vad avantajul in conditiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina08 spune:

Nu am scris pana acum aici,dar am citit ce s-a scris pana acum si, din punctul de vedere al cuiva care mai are doi frati,eu consider ca e benefic pentru copii sa aiba timp personal cu mama sau cu tata.Fiecare copil e diferit si poate discuta altfel cand e doar cu mama decat atunci cand sunt toti prezenti.Asa simte ca i se acorda atentie numai lui si este ascultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Pai in conditiile astea mijlocia a primit un premiu pe care celelalte le vor primi "by default".
Complicat.
Intradevar psihologii recomanda sa petreci timp si cu fiecare copil in parte (si aia cu 8 copii stiu ca isi programau periodic ca iasa undeva DOAR cu un copil). Probabil ca frustarile erau mai putine daca tatal petrecea si el un pic de timp de calitate cu celelalte copile... facea ceva interesant cu ele ( o iesire, un joc, ceva de construit... se gaseste de facut... sunt convinsa ca fetelor le lipseste tatal)

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

E o idee foarte buna, iar celelalte fete s-au simtit frustrate ptr ca nu s-au gandit ele la asa ceva.
Parerea mea: de acum incolo fiecare din ele va primi o iesire cu mami, nu la cumparaturi/piata, ci la plimbare, cofetarie, cumparaturi ptr acea fiica exclusiv.
E o idee foarte buna, atentie acordata uneia singure pe rand.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Poate ar fi trebuit sa incerci sa-i sugerezi alt premiu mijlociei, iar timpul petrecut cu mami sa fie neconditionat pentru toate trei, adica nu un premiu. Iesirea cu cate o fetita sa fie de drag si nu ca o recompensa...sau obligatie.
Si eu am perioade care le petrec doar cu un copil si intr-adevar vorbim altfel. Nu se supara niciunul, stiu ca va fi si randul lor.

Mergi la inceput