Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Mickyyy, eu la voi vad un dezechilibru f mare intre ce resurse trebuie sa dai ( fetelor, la munca, etc) si ce resurse primesti. Trebuie sa-ti gasesti de undeva o sursa de resurse suplimentare, energie in seunsul new age, cum vrei s-o numesti.

Fie castigi mai multi bani si angajezi ajutor domestic, fie iti faci mai multe bucurii si te incarci tu, fie preia sotul tau mai multe responsabilitati, fie vine mama ta mai des si te ajuta, fie aplici niste sfaturi f bune de structurare si organizare....orice, sa indrepti un pic balanta.

Incearca sa te gandesti de unde sa aduci ceva in plus in familia voastra, trebuie sa fie o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Buna ideea, Michelle , poate deschizi unul !

o sa incerc daca am timp astazi, dar o sa fie nevoie de fiecare sa isi aduca aportul cu idei cum sa ne imbunatatzim si usuram viatza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mickyyy, bravo pentru dimineata perfecta si la cat mai multe!

Laura, e frumos ce povestesti tu cum iti rasfeti copiii si sotul dimineata in timpul saptamanii si dupa ce pleaca ei te rasfeti si pe tine, iar in weekend te rasfata sotul si poate si copiii. Eu incerc sa fac asta si chiar imi reuseste de cele mai multe ori si e bine si frumos in zilele cand raman sa lucrez de acasa sau pot sa plec la servici mai tarziu decat ei. Cu alte cuvinte, sa am un pic de timp pentru mine dupa ce pleaca ei. Insa in zilele cand trebuie sa plecam toti deodata de acasa, e dimineata. Si asta acum cand am doar unul si ma ajuta si sotul. Cand o sa ajung ca Mickyyy cu trei copii si zile in care sa trebuiasca sa-i pregatesc eu singura pe toti, si pe mine, si sa-i duc pe fiecare la gradinita/scoala lui, si pe mine la servici, habar n-am cum o sa fie. Deocamdata seara ma culc dupa copil si pregatesc cat pot de multe de cu seara, pachetelul copilului, pachetelul sotului, pachetelul meu, haine, genti etc. Insa dimineata orice as face nu reusesc sa ma trezesc inaintea copilului. Cu cat ma trezesc eu mai devreme, cu atat se trezeste si el mai devreme. Seara are un somn profund, pot sa dau petrecere in casa ca nu-l deranjeaza. Dimineata ma simte imediat, cum am facut un pas in varful degetelor (si nu in camera lui). E drept ca are abia un an jumate, poate pana la varsta copiilor vostri am sa ajung sa trag de el sa se trezeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Lai, nnu te speria de pe acum !
Tu ai sa ai "enormul" avantaj sa ai 2 la fel si de lasat in acelasi loc. (si eu am avantajul asta caci pe cel din mijloc fie il lasam la cresa/scoala cu cea mica sau la gimnaziu acum cu cel mare).

Chiar daca esti teribil de bine organizata, tot te ajunge citeodata oboseala, sau, cel mai grei, e cind ai ceva neprevazut : scoala inchisa ca ninge, o raceala, un accident domestic mititel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mickyyy cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Noua ne strica ziua sotul, va vine sa credeti?
El e lenesul familiei si tot el e cu gura cea mare dimineata, dar noi fiind 3 il punem la punct.

Eu sunt foarte organizata si ma consult permanent cu baietii:
- ce doriti maine la gradi (uneori vor la fel, alteori diferit, ma refer la pachetel)
- maine vreti sa va imbracati cu.....nu prea aleg ei, dar mi s-a mai intamplat dimineata sa nu le convina ce le-am pregatit si sa-mi dea peste cap cateva minute.
- celui mare ii amintesc de ora de sport de miercuri si isi alege singur pantalonii de trening si pantofii sport pe care ii pune in ghiozdanel sau doar in punga si o bag eu.
- cel mic se mobilizeaza mai rapid
- cel mare e cu lenevitul si atunci recurg la jocul de-a macaraua (adica il intreb daca are nevoie de macara=de ridicat in brate ca sa se ridice.....si luat in brate il duc la baie)
- si eu sunt de principiul mai bine leg eu sireturile decat, ca ta-su:hai, nu v-ati legat inca, uite, stati, hai, mai repede, ce asteptati....

Sa va povestesc o intamplare:
Baietii nu suporta sa fie zoriti, grabiti (fugariti, spun ei) si cu toate ca ai vrea sa le creasca viteza adopta stationarea

Eram in criza de timp sa prindem autobuzul si ma gandeam cum sa-i faca sa alerge putin,,,,,,hai sa vedem daca reusim sa ajungem in fata autobuzului in statie sa vedeti cum grabeau pasul: mama, vom fi primii in statie, wau ce surpriza ii vom face autobuzului ca vom ajunge inaintea lui....


Dar.....stiti si voi nu intotdeaua avem inspiratie si nu stiu de ce ne iese mai rapid un ton rastit decat un hohot de ras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mickyyy cum mai esti?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mai bine din unele puncte de vedere, mai rau din altele, dar per total e un progres in "spre bine".

N-am mai reusit sa postez, la mine week-endul e in general o perioada moarta pentru tot ce tine de forum, mai bag cate-un ochi, dar nu am niciodata timp de taclale.
Un ochi plange si-unul rade, cam asa a fost week-endul la mine.
Am avut un week-end cu mijlocia (urmeaza si cu celelalte, oricum facusem un concurs saptamana trecuta, la care celelalte surori au cerut chestii materiale daca vor castiga, gen acuarele guase, suc, etc, iar mijlocia a vrut "o zi doar ea cu mami"). Si ne-am facut putin de cap, am fost noi 2 la Antipa, ne-am plimbat, am admirat, am povestit. A fost frumos si relaxant, dar evident ca celelalte s-au simtit nedreptatite (chit ca le-am promis ca urmeaza si randul lor) si pe cat de faina a fost ziua noastra pe atat de urata li s-a parut lor, ramase doar cu tati acasa (de fapt la cea mare, care desi stie ca week-endul viitor e al ei, a decretat ziua de sambata cea mai urata zi din viata ei). Deci ras cu mijlocia, plans cu cea mare.
Apoi sotul dupa ce a tras de-a rupt ultimele 2 luni, cu trezit la 5 dimineata si venit seara la 9 acasa, a avut parte de-o marire de salariu (pe care o si ceruse cu ceva timp in urma). Doar ca suma a fost cu mult mai mica decat ce-si dorea el. Asa ca a fost cu moralul la pamant tot week-endul. Pe de o parte ma bucuram ca totusi e o marire de salariu, chiar daca mica, pe de alta sufeream alaturi de el, il intelegeam, se simtea nedreptatit, comparativ cu cat muncise.

Cam asa a fost tot week-endul, una calda, alta rece, dar per total cred ca au fost mai calde alea calde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citind mi-a venit o idee: daca cele care nu petreceau o zi cu tine faceau ceva mai distractiv decat sa stea incuiate in casa cu tati care era si bosumflat de la serviciu nu cred ca mai erau frustrate de situatie. Cred ca trebuia sa faceti pe dos: ele sa mearga la muzeu cu tati si tu la plimbare sau la stiu eu ce activitate cu cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Micky, deci mijlocia, care e cea mai dificila, a vrut o zi doar cu mami :)
Sotul tau nu s-a angajat de curand? sau timpul zboara asa repede? Zic ca in vremurile astea e bine daca i s-a marit salariul unui angajat (cat de cat) proaspat.

O saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mickyyy, eu am numai un copil, dar daca as fi avut mai multi, nu m-ar fi lasat sufletul sa plec la plimbare cu unul si ceilalti sa ramana acasa cu tatal lor. Punandu-ma in situatia copiilor, simt ca as fi tare geloasa pe sora/fratele care se distreaza cu mama in oras, iar eu stau si vegetez in casa. Chiar daca zici tu ca vrei sa petreci timp de calitate cu fiecare copil in parte, nu se poate separat. Fiindca, de fiecare data, petreci un alt fel de timp, deci ceilalti copii simt ca au pierdut acea distractie cu mama lor. Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
Mai degraba, hotaraste ca o sambata sau duminica, sa fie zi de iesit in oras cu totii. Toate fetele vor fi multumite.
Eu asa vad lucrurile; tu faci cum consideri.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput