Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

szivarvany, normal ca pot sa va raspund la intrebarea asta, doar ca ceea ce fac fetele ziua aflu si eu la randul meu de la cristina si de la ele. Ce fac ele in 6 ore eu aflu seara intr-un rezumat de 5-10 minute, asa ca foarte multe detalii nu am decat atunci cand sunt probleme. Nu inseamna ca nu stiu ce fac peste zi!

Exista si zile mai linistite, dar nu sunt tocmai dese. O zi "problematica" arata cam asa:
Dupa scoala vin acasa, mananca si se odihnesc vreo ora, dupa care cea mare isi face repede temele si apoi televizor si calculator la greu (mai nou nu prea mai au calculator ca e parolat si nu au parola). Mijlocia se mosmondeste cu orele la teme, ea are si foarte multe comparativ cu sora ei. Face nazuri, scandal, o deranjeaza pe sora ei, raspunde obraznic cand o pui sa faca ceva ce nu-i convine, la fiecare 5 minute de scris mai pierde inca vreo 30 facand diverse alte lucruri, se enerveaza usor daca nu ii faci pe plac, striga, tipa, raspunde obraznic sau vorbeste urat, cu chiu cu vai reuseste sa isi termine temele pana seara pana vin eu de la munca.
Spuneam si mai inainte, cea mare o "agreseaza" verbal, o intarata din vorbe, chiar daca fizic nu ii face nimic, iar ea riposteaza in cele mai urate moduri (fie sare la bataie, fie mai nou scuipa, desi fata de mine nu recunoaste, iar daca cumva o prind cu minciuna, imi promite mereu ca a fost doar un accident, si nu mai face).
Nu se joaca impreuna decat foarte rar, fiecare isi gaseste ceva de facut, mai deseneaza, mai coloreaza, mai citesc, dar in majoritatea timpului se "bat" pe televizor sau calculator.
Pe la 4 jumatate deja sunt in formatie completa, adica o ia si pe cea mica de la gradinita (inainte stiu ca mijlocia mai mergea cu bona sa o ia pe sora ei de la gradi, in ultima vreme nu mai ies niciuna din casa), si dupa e din ce in ce mai greu pentru mijlocie sa isi faca temele daca nu si le-a terminat pana sa vina cea mica acasa. In concluzie, facutul temelor e un chin pentru oricine sta langa ea, pentru ca are si un stil de-a te "certa" daca nu ii faci pe plac, ea nu se concentreaza suficient la teme, si apoi se plange ca nu i-ai explicat pe intelesul ei, si intotdeauna foloseste pe celalat adult drept exemplu, daca face teme cu cristina, mami i le explica mai bine, daca face cu tati, atunci cristina i le explica mai bine, daca face cu mine, tati i le exlica mai bine, si tot asa!

Nu ies afara in timpul zilei, pin afara plimbarii dus-intors scoala/gradinita. Cand era mai cald afara, dupa scoala se mai opreau in parc la joaca (cu bona dinainte), dar acum parcul nu e atragator pentru nimeni. Afara ies doar in week-end, cu noi, si in general le luam prin rotatie la cumparaturi sau alte treburi care le mai avem noi de rezolvat pe afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fa-le un orar. Asa mare afisat pe usa individual pt fiecare in parte.
(noi avem orar pt zilele cu activitati ca deja le incurc chiar si eu, dadaca umbla cu el in buzunar sa n-o uite pe undeva).
La voi poate contine orarul x pranz, x timp relax, x timp teme. PUNCT.
Cum a zis si Ralu, cu sanctiuni la nevoie si recompense la respectatul programului si celorlalti din incapere.
Ia cu tine cablu tv si cel de la pc sa nu mai aiba pe ce se certa pana vii tu acasa :-)


(eu recunosc, am umplut orarul ei si pe al bonei (care inafara de dus-adus si plimbat nu are alta treaba in casa, insa cand sunt zile in care n au de mers nicaieri, dar ies ele la plimbari, asa e de cand a fost fi`mea de 1 an si asa li se pare si lor normal, sa iasa la aer)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Micky, eu cred ca fetele tale se plictisesc grav. De aia nici nu are chef sa faca temele ce-a mijlocie. Face temele si apoi ce? Se bate cu sor'sa pe calc sau tv. De ce nu le scoate bona afara cand e frumos? De ce nu se joaca cu ele (sunt destul de mari sa joace tot felul de jocuri de carti, monopoly etc)? Chair nimic nu le place?
Trebuie sa le stimulezi cu ceva placut : faceti repede temele si apoi mergem afaraaa, sau faceti nu stiu ce activitate. Trebuie sa le placa ceva.

Apoi, cred ca tu trebuie sa scapi de corvoada mancarii. Faci in wk mai multe feluri siasa ai pe 2-3 zile. se termina si faci restul de 2 seri ceva ultra rapid : mamaliga cu branza si smantana, macaroane cu branza, ce va place voua si iti ia minimul de timp.




Vicky, Printzesone and BB (25+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Mickyy, parca il descrii pe fi-miu in clasa I-a. Era un calvar cu temele, nici nu vreau sa-mi aduc aminte.
In clasa a 2-a s-a schimbat brusc in bine, poate la ajutat si after-ul din scoala, cert este ca nu am mai avut decat mici probleme.

Hmm, szivarvany, daca nu mai au TV si calculator, fac ravagii in casa pana vine Mickyy, iti dai seama ?

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La TV avem un card pentru cablu, l-a mai scos barbata-meu de cateva ori cand nu ne intelegeam cu ele.

Cat despre program, cel putin la nivel de teorie il stiu si ele, dar nu il resecta, o ora pauza de relaxare dupa ce vin de la scoala, si apoi 3 ore timp sa isi faca temele, pana vine si cea mica acasa. Cea mare respecta cat de cat programul.

Cat despre pedepse...chiar nu mai stiu ce naiba sa fac....nu mi se pare normal sa le tin numai si numai in pedepse, mai ales ca sunt la o varsta la care pedepsele nu prea mai dau rezultate. Sau cel putin pedepsele care le dau eu, pentru ca neavand alte pasiuni sau alte lucruri care sa le faca placere, nu am ce sa le iau decat televizorul sau calculatorul.

Nu de pedepse au ele nevoie, ci de mine, de tati, de joaca, de facut lucruri impreuna. Si de reguli care sa fie respectate de toti, si de adulti si de copii.

Ele sunt asa cum sunt in principal din cauza noastra. Si cand am deschis subiectul asta am facut-o tocmai pentru ca stiu ca am luat-o pe un drum gresit. Nemaiavand timp pentru mine, nemaiavand alte satisfactii de la viata decat cele oferite de familie, nemaiavand un concediu normal de 4 ani de zile, nervii mei si moralul sunt la pamant, si nu mai am forta sa lupt. Starea mea psihica proasta li se transmite si lor indirect, si chiar daca nu's responsabila cu zambetele familiei, cum zicea parca Rufus, inceputul meu de depresie e molipsitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Mickyy, sigur se plictisesc fetele, cum s-a scris mai sus. Pe de alta parte, toate activitatile extra, sporturile coste, fir-ar sa fie, plus ca in cazul tau trebuie sa inmultesti cheltuielile cu trei .

Exista insa solutii , o prietena de-a mea a avut copila la dansuri la Palatul Copiilor, platea o suma modica, a fost foarte multumita, ani de zile s-a dus fata la antrenamente si concursuri. Trebuie sa mai fie variante in Bucuresti in afara de Palat (daca stai departe, nu e nici o afacere), poate mai stiu fetele de pe forum, sa te indrume.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici eu nu dau pedepse pt ca n am ce, in general.
In particular, am dus laptopu` pe biroul meu duminica seara pt o tema nefacuta la engleza dupa un weekend relaxant. Care nu m ar fi deranjat daca n as fi primit raspunsul sec, ca le poate face si in pauze :D (partea buna e ca se descurca si scrie rapid :D)

Eu am rezolvat problemele astfel: temele la after in scoala cu doamna si pranzul la cantina scolii. Activitatile extra se incheie cand ajung eu de la servici, 3 zile o scot eu la 6 juma si atunci ne plimbam spre casa, agale, ne mai oprim prin parculet sau mergem la cumparaturi daca se impune (lapte, paine, de `astea de musai).
Verificarea temelor si lectiilor: cate 5 minute fiecare materie, cu cate un caiet pt romana (dictare sau de facut in ton cu lectia propozitii sau ce este), mate (3 exercitii rapide de scadere/adunare combinate), engleza (scris 2-3 cuvinte, nimic special) si la cunaosterea mediului repetat in 3 fraze lectia. Nu cu foarte mare stres ca stem obosite :D

Ma repet la nesfarsit, nu stiu cum e cu 3 fete.
As fi vrut sa ti scrie in detalii mamicile cu mai multi copii, ele sgur au sfaturi mult mai practice pt voi



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Fa-le un orar. Asa mare afisat pe usa individual pt fiecare in parte.
(noi avem orar pt zilele cu activitati ca deja le incurc chiar si eu, dadaca umbla cu el in buzunar sa n-o uite pe undeva).
La voi poate contine orarul x pranz, x timp relax, x timp teme. PUNCT.
Cum a zis si Ralu, cu sanctiuni la nevoie si recompense la respectatul programului si celorlalti din incapere.
Ia cu tine cablu tv si cel de la pc sa nu mai aiba pe ce se certa pana vii tu acasa :-)

(eu recunosc, am umplut orarul ei si pe al bonei (care inafara de dus-adus si plimbat nu are alta treaba in casa, insa cand sunt zile in care n au de mers nicaieri, dar ies ele la plimbari, asa e de cand a fost fi`mea de 1 an si asa li se pare si lor normal, sa iasa la aer)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Si pune-le sa-si faca temele in camere separate. Pana cand vine cea mica acasa/ajungi tu. Cand vii, primul lucru verifici care/ce au lucrat; cine are temele gata primeste o recompensa: calc sau TV pana la cina(?) apoi le asculti si apoi program de seara (baie, somn). Cat timp gatesti mai poti spicui o imbratisare/poveste cu cea mica.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu au cum sa faca in camere separate, sau au cum, dar asta presupune ca cel putin una din ele le face singura, ori ele s-au invatat sa fie mereu cineva langa ele cand fac teme (cel putin mijlocia nu concepe sa ii citesti enuntul si sa o lasi sa rezolva problema, trebuie sa stai langa ea ca altfel nu scrie).

Temele sunt gata pana ajung eu acasa, la cea mare intotdeauna, la mijlocie mai sunt seri cand nu le termina, dar in majoritatea timpului reuseste si ea sa le faca in 6 ore.

Problema e ca daca bona sta 5 ore doar dupa fundul ei sa faca teme, nu mai poate face nimic cu celelalte, sau nu mai pot face alte lucruri impreuna.
O fi si asta o strategie, sa o tina cat mai mult langa ea pe cristina, sa fie doar ea in centrul atentiei tot timpul, ca nu cumva sa petreaca timp prea mult si cu celelalte.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Nu au cum sa faca in camere separate, sau au cum, dar asta presupune ca cel putin una din ele le face singura, ori ele s-au invatat sa fie mereu cineva langa ele cand fac teme (cel putin mijlocia nu concepe sa ii citesti enuntul si sa o lasi sa rezolva problema, trebuie sa stai langa ea ca altfel nu scrie).

Temele sunt gata pana ajung eu acasa, la cea mare intotdeauna, la mijlocie mai sunt seri cand nu le termina, dar in majoritatea timpului reuseste si ea sa le faca in 6 ore.

Problema e ca daca bona sta 5 ore doar dupa fundul ei sa faca teme, nu mai poate face nimic cu celelalte, sau nu mai pot face alte lucruri impreuna.
O fi si asta o strategie, sa o tina cat mai mult langa ea pe cristina, sa fie doar ea in centrul atentiei tot timpul, ca nu cumva sa petreaca timp prea mult si cu celelalte.....


Una dintre ele face in camera lor, sa zicem cea mare si este destul de mare sa si le faca singura si bona face cu cea mijlocie in bucatarie pana cand merge dupa cea mica. Recompensa ptr cea mijlocie: daca terminam, retine terminam (adica, bona+mijlocia impreuna) lectiile pana cand meregem la gradi va duc in parc/plimbare 30min, daca nu stai acasa sa le termini singura.

Daca si azi temele ptr cea mare sunt gata cand mergi acasa recompenseaz-o cu ceva. Cea mijlocie o sa vada/auda si o sa vrea si ea. Cand va avea si ea temele gata va primi si ea.

Bafta!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput