Quinoa

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andreia, cred ca ies ardeii umpluti de post cu quinoa, adica cu quinoa si legume: morcovi, ciuperci.

Eu am facut cu carne si quinoa si Victor m-a intrebat daca alea am uitat sa inlatur semintele de la ardei, drept e ca seamana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Chili cu Quinoa (2 pers)
100 de grame de quinoa (se spala in vreo 2 ape si se tine la inmuiat vreo 2 ore, fierbe mai usor)
100 de grame de fasole rosie fiarta (arunca prima apa cand fierbi fasolea)
1 ceapa mica
Sos de rosii
Praf de chili
maghiran
sare, ulei de masline

Quinoa se fierbe in apa cu putina sare. Dupa ce s-a fiert, se scurge foarte bine,apoi intr-o tigaie se caleste ceapa taiata julien, in ulei de masline , se adauga o jumatate de cana de sos de rosii si se amesteca bine. Apoi se adauga fasolea si quinoa + maghiran tocat. Tine tigaia pe foc pentru cateva minute, apoi adauga chili. Se serveste cald sau rece.


Ce scurgi tu dupa ce quinoa este fiarta? cand este fiarta a absorbit toata apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana
Ce scurgi tu dupa ce quinoa este fiarta? cand este fiarta a absorbit toata apa.

Corina


Da, de acord, daca pui cantitatea de apa potrivita, adica 300 ml la 100 gr Quinoa (ca si la pilaf), insa, daca pui mai multa apa....cum am pus eu...... Ideea este ca oricum se lasa putin sa se ,,odihneasca" inainte de a adauga restul ingredientelor, eu am pus-o in strecuratoare, mai mult de-atat am trecut-o si sub jet de apa rece, ce vrei , fiecare cu ,,obiceiurile" lui , pentru unii obiceiuri stranii !

Alta reteta de preparare quinoa
, de data asta in combinatie cu bulgur,intai se caleste in ulei apoi se adauga apa. Denumit un aliment al viitorului , in ceea ce ma priveste sunt incepatoare, experimentez deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Aha! intotdeauna am pus cantitatea de apa cat sa fie absorbita cand quinoa e fiarta.
Ieri de exemplu am mai avut unpic de quinoa simpla ramasa n frigider. Amgatit carne cu rosii si ciuoerci si am pus quinoa cu cateva rosii si ciuperci din cealalata mancare. A iesit super.Se pot face cred absolut orice combinatii cu bobitele astea de quinoa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina (cge) multumesc pt raspuns (itzi scriu zilele astea un PM sau un mail (cred ca mai am adresa)). Am facut ardei de post, umpluti cu quinoa si linte rosie. FF buni au iesit. Am urmarit reteta asta:

http://blossomofanewlife.blogspot.de/2012/07/ardei-umpluti-cu-quinoa-si-linte.html


Am mai gasit azi o reteta (eu am facut-o fara castraveti acum citeva sapt, ca nu aveam in casa):

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/reteta-sanatoasa-salata-quinoa-442648.html

Osna, de la Altanura e quinoa cumparata de mine de la DM (in Frankfurt). Daca vrei, ii fac o poza la punga, dar o gasesti cu siguranta. Potzi sa te mai uiti la Tegut sau Reformhaus, ca si astea au produse Alnatura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Andreia multumesc! sigur o gasesc la raftul cu seminte ca mai iau cate ceva de pe acolo cand am drum: seminte de in,amestecul acela de seminte pt paine,susan...probabil nu mi-a atras atentia pina sa scrieti despre ea.sambata e zi de cumparaturi si este pe lista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

la mega image se poate gasi,la sectorul cu cereale bio.e 20 de lei o punga de 500 de gr.am luat azi,dar nu am preagatit-o inca.toate cele bune va doresc!aici am citit prima data despre quinoa.nici nu stiam ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Osna, ai gasit quina in DM ? Eu nu am gasit nicaieri ,de asta am si intrat la acest topic sa vad daca cineva din Germania a cumparat

Helbi,eu am cautat in Edeka,Toom,Rossmann (la produsele Bio) si Dm langa Hauptnahnof si nu am gasit ! La care Dm ai gasit ? Spre Zeil,cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alayna, eu, desi stau in Fra imi fac cump in Ring Center in Offenbach si din DMul de acolo am luat. Incearca si in cel din MyZeil ca e mai mare. Apoi ar mai fi Alnatura si DM pe Schweizer Str daca iti e mai usor de ajuns. Daca totusi nu gasesti, spune-mi. Eu maine merg in Offenbach, itzi pot lua; nu ajung insa prea curind prin centru, dar luni sunt toata dimineata prin zona Sachsenhausen si ne putem vedea sa iti dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alayna sau Osna: de unde luati voi faina integrala, tarate, naut, soia? Si cum le zice in germana

Mergi la inceput