Quinoa

Quinoa | Autor: buflea

Link direct la acest mesaj

Doamnelor,

In 2013, se pare ca vedeta semintelor si succesul sanatatii sta in QUINOA. Pe la mine pe aici, este foarte populara, asa ca, eu am facut primul pas si am cumparat o punga ... urmeaza sa o si gatesc, astfel incat, la sfarsitul lui 2013, sa ma prezint mai slaba si mai tanara cu 5-10 (?) ...kg si ani.

Voi cum gatiti quinoa ?

P.S. Va rog, sa fiti detaliati cu fiecare etapa din proces, la mine nu merge asa cu pui ceva apa, ceva sare, ceva mirodenii si este nemaipomenita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

2 cups de apa aduse la fierbere, pui 1 cup quinoa si lasi pe focul mic pentru 15 minute, mai amesteci din cand in cand. Si GATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, e un aliment www.desprecopii.com/info-id-9444-nm-Alegeti-quinoa-pentru-o-alimentatie-sanatoasa.htm" target="_blank">minune

am gatit www.supereva.ro/info.asp?id=10687" target="_blank">asta dar si www.supereva.ro/info.asp?id=3344" target="_blank">salata asta pe post de garnitura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Scuze! le aduci pe amandoua la fierbere si apoi cele 15min de simmer.

Eu am rosie, f buna!!! am pus reteta ptr quinoa simpla. In ea poti toca legume crude si este minunata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

3 sferturi de cana cu quinoa impreuna cu 1 cana si jumatate de apa se pun la fiert 15 minute. Separat se mixeaza 2 banane, 1 lingura zahar brun si 2 cani de lapte. Dupa ce a fiert quinoa, se adauga amestecul facut cu blenderul si se mai pune la fiert 5-10 minute, pana cand are o consistenta cremoasa. Daca iti place, dupa ce ai luat dupa foc cratita, mai poti adauga vanilie pentru aroma. Budinca aceasta o mananca cu mare placere fetita mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cu quinoa poti inlocui orezul din retetele clasice cu carne tocata( sarmale, ardei umpluti).

Mie imi place mult cu ciuperci pleurotus. Ciupercile feliate le pun in wok cu ulei de susan, sos de soia si usturoi feliat. Eventual mai adaug un pic de apa pana sunt fierte. Apoi adaug peste ele quinoa fiarta.

Neaparat sa speli quinoa intr-o sita cu multa apa, altfel ar putea fi amaruie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Eu calesc ceapa, usturoi si ce legume am in casa (de preferinta ardei/gogosar, dovlecei, ciuperci) si pe urma adaug quinoa si apa conform indicatiilor pe ambalaj. Sare, piper, cumin sau curry sau orice mirodenie care iti place tie. O servesc des in loc de orez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

De unde cumparati, in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

amironeanu, gasesti, de ex., in Auchan, la produsele vrac....

Mai gasesti in magazinele naturiste.

Eu iau doar din Auchan.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu am gasit in sectiunea de naturiste de la Centrofarm.
success!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Sunt atat de curioasa ca am sa cumpar si eu sa vad cum e.Cred ca o voi manca singura ca ai mei nu gusta mancaruri experimentale.
M-am uitat pe net si am gasit intr-un supermercat aproape de mine.In saptamana cumpar o juma' de kil sa vad cum e

Mergi la inceput