Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mimitete, eu nu alerg la sala, ci doar afara, in cartier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Pai sigur ca afara, ca doar trebe' sa vada toata lumea lululemonul.
Eu una nu alerg, pentru mine e ceva ce nu ma reprezinta, nu ma vad alergand pe strazi, dar invidiez pe cine poate, pana la urma fiecare cu stilul lui.
Cge, eu nu stiu de cadou special, decat o carte cadou, sau o iesire la cinema, ori bilete la un parc tematic, gen la ronde, n-am alta idee.
Carmençita :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmençita

Pai sigur ca afara, ca doar trebe' sa vada toata lumea lululemonul.
Eu una nu alerg, pentru mine e ceva ce nu ma reprezinta, nu ma vad alergand pe strazi, dar invidiez pe cine poate, pana la urma fiecare cu stilul lui.
Cge, eu nu stiu de cadou special, decat o carte cadou, sau o iesire la cinema, ori bilete la un parc tematic, gen la ronde, n-am alta idee.
Carmençita :-)


Nu trebuie sa alergi pe strazi neaparat :)
Poti sa alergi pe banda de biciclete, pe stadion, prin parc.
Si desi nici eu nu eram fan alergat, aveam eu in cap din scoala ca nu sunt buna la rezistenta, am ajuns sa-mi placa.
Dar e clar ca nu iti place daca nu ajungi sa simti adrenalina aia de dupa o cursa, sau oricum dupa momentul ala cand te dor toate si-ti vine sa te opresti.
Asa ziceam si eu de yoga, ca nu ma reprezinta. Dar nici nu incercasem. Acum fac acasa niste programe dupa DVD si mi-am imbunatatit simtitor flexibilitatea.

Iar sportul poti sa-l faci oriunde. Aici nu e ca in Ro. Cand am fost acum doi ani si alergam pe strada (pana la stadion) ca nu era trotoar m-au claxonat n masini (inclusiv una de politie din care ranjeau fasolea doi burtosi de politisti), si nu ca mi-as fi aratat Lululemonii, dar pentru ca faceam sport, auzi ce tupeu !

De cand am inceput serviciul ne-am facut club la birou de urcat coborat scari. Cred ca si tu Carmencita scriai la un moment dat ca faceai asta. Mi se pare o foarte buna ocazie de a face miscare, ieftina si eficienta. In zece minute ai facut un mini workout pe cinste. Mai merg si la o plimbare cu o colega dupa ce mancam, un 20 de minute si am facut de 30 de minute de miscare.
Acum planuim, tot cu fetele de la servici sa mergem la Hot yoga, este o sala in apropiere si au cursuri exact la ora la care iesim de la servici. Am auzit ca este foarte eficienta, abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmençita

Buna idee a cu sculatul pe muzica, ai mei se trezesc fara nici o problema, nici eu nu-s somnambula, ma trezesc la 6, 6 jumate, dar is super ok cu timpul, am timp sa pregatesc pachetele de mancare, sa-I dau si ceva sa manance in liniste, nu pe fuga si sa-l si spal, schimb fara graba.
Noi am fost la chalet, super fain a fost, am avut vreme super, ei au schiat, noi am iesit la sanius si la tuburi, am facut BBQ, am baut, ba am avut chiar si tort. Si uite asa a trecut, dar ne-am promis sa o facem mai lata si mai des. Am gasit o cabana faina de tot, pe lac si cu un vaporas inclus in pret, super pentru la vara...
Acum astept primavara, ca eu asa zic, in martie-i gata, sau asa sper.



Bravo tie ! eu nu sunt niciodata ok cu timpul dimineata. Bine ca eu am doi de care trebuie sa trag, mai ales cea mica e o printesa, cu ea nu merge ca la armata cum e cu fi-miu.
Eu ma scoal la 6, pregatesc pentru mine pachet, pentru baiat doar snack ca ii cumpar de la scoala lunch, plus oatmeal-ul ala fiert pe care il mananca amandoi dimineata. La 6.30 ii trezesc pe ei, si in principiu la 7 trebuie sa fim la usa gata de iesit. Ne straduim in fiecare dimineata sa nu intarziem prea mult dupa saptele ala, dar mai mereu plecam cam pe la 7.10. Iar cu spalatul/imbracatul parca in fiecare zi uitam sa facem cate ceva, ori spalatul pe dinti, ori piepatanatul fetei, ori manusile lu unul. Asa ca am un arsenal de dubluri in masina au-cas-ou ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Diana, poti sa-mi scrii pe ce adresa vrei tu.

maru, merci de raspuns si de incurajare. Si in jurul meu alearga toata lumea, 5K, demi-marathon, marathon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

E adevarat, mai urc asa pe scari cand mai am chef, nu in fiecare zi si nu organizat, a fost o perioada cand nu am mai urcat deloc. Nu ca e ieftin, dar e gratuit si nici nu esti limitat, mie imi place ca pot gandi la ale mele. Urc cam 30 minute de obicei cand mananc ceva mai mult sau gras sau dulce, insa am vazut diferenta cand de revelion am dansat toata seara iar dimineata ma dureau toate cele, ar trebui cred miscare mai multa sau mai complexa care sa implice toti muschii din organism, nu numai picioarele...
Eu am si o eliptica acasa dar sta degeaba, as putea alerga pe eliptica, poate sa fac abdomene sau flotari, mai am o minge din aia de fitnes, insa am dezumflat-o de vreo cateva luni ca ocupa loc degeaba. Poate ar fi tjmpul sa o umflu? Stiti cumva daca mingea aia e eficienta sau are rezultate in anumite conditii, poti lucra anumite parti ale corpului? Eu as lucra la talie, so..
Haideti sa lucram impreuna, adica fiecare acasa la ea si aici sa scriem ce am facut.Ok?
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Vroiam sa va zic ca am gasit haine elegante de adolescent la Aubainerie.
Am echipat copilu` ptr receptie.

Diana, si noi e o adevarata provocare dimineata, dar parca ne perfectionam pe masura ce trec anii..

We placut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Mimitete, multumesc, am sa-ti scriu, cand ma mai linistesc ca acum am intrat iar intr-o agitatie la serviciu.

CGE, ma bucur ca mai sunt si ca noi :) Acum e mai bine, ca a venit bunicul si se ocupa el de rush-ul de dimineata. Dupa prima zi mi-a zis ca nu stie de ce ma vait ca copiii fac totul singuri. Da, sigur, cand au o ora in plus si dupa ce i-am antrenat eu la cursa 30-de-minute-si-iesim-din-pat-afara-din-casa. Dar tot e bine sa mai ai o pauza, cel putin ei, ca eu nu, acum ajung si mai devreme la serviciu.

Carmencita, poti sa te gandesti la ale tale si cand alergi :)
Eu te contrazic la urcatul/coboratul scarilor. Daca faci miscarea corect, lucreaza si muschii fesieri si abdomenul. Si daca vrei si brate, trebuie doar sa le incordezi si sa le misti ca si cum ai alerga. Si daca vrei mai mult pentru brate, iti pui niste saculeti din aia cu nisip cu arici la incheieturile bratelor.
Eu mi-am facut acasa o colectie de DVD-uri cu programe de gym. Mai intai am imprumutat de la biblioteca, si dupa ce am gasit cateva care mi-au placut mi le-am cumparat.
Pentru mingea de care spui, eu fac programul din seria asta http://www.karinelarose.com/dvd/ L-am gasit la Costo. Imi plac foarte mult exercitiile cu mingea pentru ca sunt low impact dar si lucreaza bine muschii.

O seara buna,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Merci Diana pentru link, o sa ma uit, deci umflu mingea, ok?
La urcat de scari problema e ca am facut muschi la picioruse, nu vreau la maini, dar la talie si in partea de sus.
O sa am sj eu ajutor in vara, vine soacra, scap de facut mancare, calcat... poate...Daca aveti nevoie de stat cu copilul, se pricepe, deci ar veni de pe la sf. lui iunie pana pe la sf. lui august.
Toate cele bune si sanatate la copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna doamnelor,

in primul rand sa va urez o primavara fericita, v-as darui si un buchet de ghiocei, dar saracii sunt sub zapada, bine ingropati...cand or iesi ei, o sa fie liliacul gata-n Romania .
Ioana a plecat cu taica-su la snowboarding, eu cu mama si David ne-am jucat in parc, apoi in gradina...Doamne, nu stiu cand s-o topi zapada asta.
da las sa fie ca altfel, iar o iau preturile la materiile prima razna daca e seceta...
Poate ma puteti ajuta cu o problema: am dori sa mergem in Cuba prin aprilie si sa o luam si pe mama mea. Am intrat pe site la MAE si acolo scrie ca cetatenii romani au nevoie de viza pt Cuba! Am ramas ff uimita, stiind ca inainte nu era nevoie de viza. A fost cineva recent cu un bunic- bunica-sora-frate cu pasaport romanesc in Cuba? Cum ati procedat cu viza?
de asemeni, cum ati procedat cu asigurarea medicala? Cea pe care o facem bunicilor inainte de a veni incoace o fii valabila si pt Cuba?
va multumesc din suflet pt raspunsuri!

Mergi la inceput