Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Buna seara fetelor,ma scuzati ca dau buzna pe pagina voastra.....Sunt o "pralinuta belgiana",ma numesc Alina,si am intrat aici cu gandul de a va intreba cateva lucruri despre viata in Canada.Eu sunt in Belgia de 6 ani,cu sotul si 2 copii nascuti aici.Nu prea mai merge treaba in Belgia,sotul sta acasa de 2 luni,eu lucrez in titre-service(menaj)jumatate de norma....asa ca ne gandeam sa emigram in alta parte.A-ti putea sa-mi spuneti si mie cam care e traiul acolo in Canada?Adica se gaseste usor de munca?Cum se poate emigra acolo?Cum este sistemul sanitar?Cam cat costa o chirie?Care sunt salariile?
Astept un raspuns de la voi,daca doriti sa ma ajutati.Va multumesc,o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Alina, mie imi place :)

Dar traiul e asa cum ti-l faci, intelegi ce vreau sa spun. Depinde mult de ce virsta ai - mergi la scoala sau nu - si ce calificari ai - salariu mic, mediu sau peste.

MAi departe, depinde de provincia in care te stabilesti.
In Quebec - unde sint eu - e mai multa asistenta sociala, gradinite mai ieftine, ajutoare o vreme daca faci scoala de franceza, ceva si cu burse si facultate daca ai copii sub sase ani dar nu stiu despre ce vorbesc asa ca poate ma insel - dar sint taxe mai mari, salarii mai mici. Teoretic, cred ca poti sa iesi la pensie (vorba vine) de pe ajutor social, care (cred!) de invirte pe la 1000 de dolari de familie pe luna. Si frig din noiembrie pina in martie-aprilie. Si cind zic frig, pai e frig! Si cind nu e frig, ninge! LOL Si strazile sint pline de gropi, dar traficul e mult mai civilizat decit ce-am trait eu in Ro vreodata.

In Ontario, salarii (un pic) mai mari, taxe mai mici, dar chirii/preturi la case mai mari, gradinite nesubventionate, asigurari la masina neinchipuit de mari comparate cu Quebec, cred ca n-ai ajutor daca tre sa meri sa faci scoala de engleza. Clima mai blinda. In martie deja vezi iarba (in timp ce in quebec o vezi in aprilie, iar la sfirsitul lui aprilie inca muntii aia de zapada adunati din colecarea zapezii inca n-au disparut cu totul).

Restul provinciilor cam ca si Quebec, British Columbia cica bate recordurile la preturi rau de tot. Dar si salariile sint mai buna, plus ca nu sint taxati asa pe leafa.

Cred ca pt emigrare tre sa mergi pe site-uri de ambasada, daca emigrezi ca si cetatean roman cred ca tre sa o faci prin ambasada Bucuresti (nu stiu cum se face pt Quebec, noi am depus intii acte la Consulatul de la Viena, sa fim aprobati ca emigranti in Qc, si abia apoi la ambasada in Bucuresti sa ne aprobe Canada).

Sistemul sanitar e corect, lumea se plinge mult, astepti cu nemiluita la urgente daca mergi cu febra si durere in git, cind stai numai 6 ore se cheama ca ai avut noroc, in schimb daca ai o problema adevarata/grava esti pe primul loc si isi scot sufletul pentru tine. (desigur, exista si exceptii). Platit de stat si, mai apoi, cin ai job, comania are contract cu un asigurator privat, platesti acolo si ai asigurarea pentru care platesti.

Asa ca cred ca trebuie sa incepi prin a sti in ce provincie vrei, raspunsuri mai la obiect dupa ce clarifici asta.

La procedura de emigrare poate intra vreuna din fetele venite de curind si te ajuta mai mult.

Bafta si o decizie inteleapta,
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Simonna.......mai lamurit de tot
Se pare ca este cam ca in Bruxelles.Si aici sictemul sanitar este la fel..am fost cu fiimea de 2 ani la urgente cu temperatura 41,9 si am stat in sala de asteptare 4 ore pana a venit un medic sa o vada.
Eu eram curioasa de munca daca se gaseste usor.De ex sotul de meserie este bucatar,eu nu am o specializare dar am lucrat in bar(taverna)5 ani,deci ma pricep,momentan sunt menajera(aici lucrez cu contract).
Cam care este salariul minim pe economie?Cat este tva-ul la voi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Pai cred ca cel mai simplu ar fi sa vezi pe internet asta.
Sint multe restaurante, sint tot feul de firme care ofera servicii de curatenie. Teoretic, joburi ar fi.
TVA nu stiu exact, din nou, taxele difera de la o provincie la alta, cam 15% cind cumperi ceva in Quebec, in ON cred ca ma putin.
Cred ca trebuie sa intri pe internet si sa vezi.
workopolis.com
joboom.com (sau .ca nu ma stiu)

Sau pur si simplu scrie job cooks Montreal sau jobs cooks Canada... Si o sa te lamuresti mai bine decit am putea sa o facem noi care nu sintem in domeniu.
Stiu ca, la inceputuri, sint multi emigranti care incep prin a face ospatarie pe salariu minim, sau pizza deliveri, la fel salariu minim. Cred ca e in jur de 9$/h acum, tot internetul o sa te ajute, salaire minim Quebec sau minimum wage Canada.

Bafta,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui misssexy

Buna seara fetelor,ma scuzati ca dau buzna pe pagina voastra.....Sunt o "pralinuta belgiana",ma numesc Alina,si am intrat aici cu gandul de a va intreba cateva lucruri despre viata in Canada.Eu sunt in Belgia de 6 ani,cu sotul si 2 copii nascuti aici.Nu prea mai merge treaba in Belgia,sotul sta acasa de 2 luni,eu lucrez in titre-service(menaj)jumatate de norma....asa ca ne gandeam sa emigram in alta parte.A-ti putea sa-mi spuneti si mie cam care e traiul acolo in Canada?Adica se gaseste usor de munca?Cum se poate emigra acolo?Cum este sistemul sanitar?Cam cat costa o chirie?Care sunt salariile?
Astept un raspuns de la voi,daca doriti sa ma ajutati.Va multumesc,o seara placuta.



Prea multe nu am de spus, Simonna a acoperit cam tot. Am vrut doar sa adaug ca desi nu mai cunosc bine felul in care se emigreaza in prezent, stiu ca a crescut binisor timpul de asteptare, si ca te poti astepta la 2,5-3 ani (la modul optimist) pana primesti viza.
Iar de cand cu criza nu se mai gaseste de munca prea usor. Sigur, joburi inca se gasesc, dar cat de repede... asta depinde de foarte multi factori, inclusiv de noroc. Asa ca sfatul meu pentru un nou venit ar fi sa vina cu niste banuti care sa ii permita sa se sustina cateva luni bune, in caz ca nu apare nici un job.


In alta ordine de idei, ne-a cam nins ca in povesti pe aici, n-am mai vazut atata zapada de ani de zile. Sper ca toata lumea e bine, noi acum incercam sa facem poteca sa iesim de pe driveway.

Eu inca sunt cu gandul la tarile calde... Am cunoscut acolo un cuplu mai in varsta din Quebec cu care am intrat in vorba, el povestea ca si-a vandut terenul din jurul casei (avusese o ferma) si a ramas cu vreo cateva sute de mii de dolari pe care acum ii cheltuieste cu sotia pe plajele din Caraibe. Ce viata! De ce nu primesc si eu o ferma din asta mostenire???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Hello si bine v-am gasit. Voi v-ati intilnit pe ascuns ? si mie nu mi-a spus nimeni? Vreau si eu s-o vad pe Diana in King Julien caci Patel este forever imortalizat.

Vad ca imi puneti talentele (reduse) de Sherlock H la grea incercare, DianaNews, columbiana...

Nu imi vine sa cred cit au crescut copiii, unii in clasa I care erau parca ieri nou nascuti.

Maru, vreau sa imi dai si mie secretul tau cu alergatul caci desi il urasc sincer este on my bucket list. Imi place spinning, zumba si Pilates, urasc covorul ala de la sala care imi aduce aminte de un hamster care alearga. Tie ti-a placut sa alergi? Pe Oana sigur o iau la interogatoriu ca e linga mine. Big fan Lululemon, close to obsession ar zice unii.

Am avut doua luni de cosmar pe aeroporturi, unde era o furtuna, hop si eu.. atitea zboruri anulate si intirziate ca anul asta, nu am avut placerea in trecut. For the record Air Canada sucks la customer service big time. Cica sa suni 1-800 la care ti se spune ca timpul de asteptare este intre 4 si 5 ore (I am not making this up).

O saptamina buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Mimitete, nu ne-am intalnit. Adica eu nu m-am intalnit cu nimeni :)

As avea nevoie de sfatul tau intr-o problema de HR, nu e chiar problema, dar nu sunt eu impacata. Pot sa-ti scriu un email ? doar ca am doua, unul de la servici si unul de yahoo, care e mai bun ?

Sau poate chiar o sa sciu aici. Poate mai e lume care s-a intalnit cu situatia asta si oricum nu e nimic compromitator, doar o situatie de servici.

Sper ca nu ne-ai scris din vreun aeroport chiar acum :)

Si apropo de King Julie, uitati cum ii trezesc pe copii dimineata:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenēita spune:

Buna idee a cu sculatul pe muzica, ai mei se trezesc fara nici o problema, nici eu nu-s somnambula, ma trezesc la 6, 6 jumate, dar is super ok cu timpul, am timp sa pregatesc pachetele de mancare, sa-I dau si ceva sa manance in liniste, nu pe fuga si sa-l si spal, schimb fara graba.
Noi am fost la chalet, super fain a fost, am avut vreme super, ei au schiat, noi am iesit la sanius si la tuburi, am facut BBQ, am baut, ba am avut chiar si tort. Si uite asa a trecut, dar ne-am promis sa o facem mai lata si mai des. Am gasit o cabana faina de tot, pe lac si cu un vaporas inclus in pret, super pentru la vara...
Acum astept primavara, ca eu asa zic, in martie-i gata, sau asa sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Care primavara ? Pe aici vine iarna, desi nu plecase.
Ninge cu fulgi mari, parca vine vacanta de Craciun, nu de Relāche.

Am si eu o intrebare: Victor are un prieten evreu, de la scoala din Montreal.
Si l-a invitat la receptia dupa prima comuniune, cred ca "bar-mitzvah" se cheama.
Intrebarea mea este: ce cadou ar fi bine sa duca, un "carte cadeau" cum duce el de obicei la aniversari sau ce.
O voi intreba si pe mama baiatului.

Si ii trebuie ceva haine elegante, unde sunt haine de adolescenti si "cool" si elegante?
El are camasa si cravata, dar parca ii mai trebuie ceva.

Treaba e serioasa ca a primit invitatie in plic acasa, cu carton de confirmare.
Voi ati avut asa experiente ?

Multumesc si o zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mimitete, of, nu mi-a placut deloc sa alerg. Am inceput de nevoie, apoi m-am ambitionat pentru ca am fost provocata sa particip la o cursa, de numai 5km, dar cel ce m-a provocat, sarit de 60 de ani, participa la maraton cu timp de 4 ore (10 km pe ora).
Acum imi place de mor, sunt ca un leu in cusca, ffffff multa lume alearga in jurul meu, doctorii de la fostul loc de munca alergau, sefa mea actuala alearga, ce mai, e un trend domle si eu nu pot sa fiu in afara, nu?
Uite, vara alerg sambata dimineata, la 6 is afara dand ture in cartier. Imi blocheaza tendinta de a manca tot timpul, ma simt cu enorm de multa energie, plus ca meditatia de dimineata imi asigura buna dispozitie toata ziua. Am spus ca meditez cand alerg? dap... senzatia e nemaipomenita!

secretul e sa incepi cu alergat 30 de sec, mers cateva minute. Apoi cresti intervalele de alergat, le reduci pe cele de mers. Musai sa iti pui Endomondo pe telefon, muzica buna pe telefon, si haine cool deja ai, so go for it! Ah, si cand respiratia incepe sa doara, suge burta

Mergi la inceput