Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Helau, doamnele!
Mi-am adus aminte cand o citeam pe buflea...Ana a primit un joc "pantomime", o gramada de cartonase cu animale, pe care trebuie sa le imiti sa inteleaga ceilalti. Am jucat la Cluj cu totii...nu-mi aduc aminte de cand n-am mai ras atata, treaba e ca n-ai voie sa scoti nici un sunet, doar sa te misti. Tare fain.
Da, e cotoioasa treaba cu serviciul. Treaba e ca eu vreau angajat, nu mai vreau afaceri. Explicatia are doua directii: in primul rand nu mai vreau sa raspund decat de fundul meu. Am avut firma cu 100 de muncitori in santier, sau cu 6 fete in cabinet. Va spun sincer: tot aia e intr-un fel. De doua ori pe luna trebuie sa-i platesti, ca ai facut bani sau n-ai facut. In al doilea rand, sunt dezamagit de modul in care esti tratat ca afcerist. Pe langa faptul ca nu esti ajutat cu nimic, esti doar faultat. Pentru toti esti o vaca de muls, de la aprobarile necesare pana la controalele aberante si nesfarsite. Efectiv nu-ti sta capul la afacere ci doar cum sa te strecori printre legi, ordonante, fise fiscale, declaratii si sa-ti ramana si ceva bani. Motiv pentru care sunt un angajat loial, imi iau salariul (bine, cand am de unde...) si merg acasa la ai mei. In plus, daca viviana zice ca are ceva pus de-o parte pentru inceput, eu n-am nimic. Doar perspective si bani blocati.
Mie mi-a devenit din ce in ce mai clar ca tinerii nostri trebuie sa aiba o meserie. O specializare. Ceva in care exceleaza si, indiferent ce se intampla, pot s-o ia de la capat. E plina lumea de studenti fara nici o finalitate, adica buni la toate si la nimic.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

helau,
Auzi dieta! Pfui. Celcesforaie a pierdut 6 kg eu mi-am pierdut rabdarea. Am trecut azi pe langa niste patiserii frantuzesti si o ciocolaterie belgiana sa te lingi pe degete. Patiseria era mirositoare. Ciocolateria vizuala - doamne, ce bine aratau bomboanele ale din vitrina! Am simtit chiar gustul ciocolatei topite pe limba.
De cand mananc eu bomboane?

Buflea, cum e cu tufanica? Are sau n-are tufanele?

Nashparlia + colega ei de banca nu au vrut sa chiuleasca de la latina. Spre disperarea colegilor care au fost nevoiti sa-si amane chiulul.
A fost ridicata la rangul de fraiera clasei.

Rufus, chiar mi-as dori sa incercam impreuna chestia cu cafeneaua/ceainaria. Am fi doar noi 2 angajati + cand s-o putea fetele noastre. M-am gandit chiar la o camaruta separata unde ele sa dea meditatii la engleza timp in care Alinuk, Ioana, si cine o mai vrea isi vor bea ceaiul sau cafeaua. Si de ce nu un long drink?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bingo Rufus, exact asta este si perspectiva mea si ce imi doresc pt copiii mei ... Sa se pregateasca spre o profesie si nu un job ... si sa avanseze in profesia aia cat de mult pot.
Sigur, intrebarea este ce inseamna o profesie, ca practica demonstreaza ca sunt mai multe joburi pe piata decat profesii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, raportez ...scriu de pe tel, sunt la coada la benzina. Eu am chelit-o si cam doare, mama ma-sii ...

Ce cascata sunt. Cardul meu de American Express a ramas in pantalonii mei de ski. Aici la benzina nu primesc decat am ex sau cash, asa ca am stat la coada 35 min si am pus benzina de $5 , inteligenta ce sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu ma pot opri din ras. Nu stiu ce-ai chelit tu ca io nu indrazneam sa am o asemenea curiozitate dar e bine primita confidenta.

Io intrebam de tufanelele coreene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buna dimimenatza si din partea mea
va mai citesc din cand incand dar nu mai am timp de scris. catzelul asta imi da de lucru,ca si asa nu aveam.vreau sa invat maniere...daca nu am reusit cu fiu-meu macar cu el sa reusesc:)

viviana, toata viatza am visat sa deschid o cafenea. daca vreodata o sa devin milionara...o sa vedeti cafeneaua Michelle.

Roxanaz la multi ani pt fetitza ta. e tare , tare dulce.

Buflea, vrei sa spui ca citit Tree house book si nu i-a placut? wow! sunt curioasa care din ele. o sa-l intreb si pe william care i-a placut lui cel mai mult poate mai incerci inca o data. ar fi pacat sa nu le citeasca.
sunt curioasa doar de ce le cumperi, nu mai bine imprumuti de la bibloteca din oras sau scoala copiiilor tai are bibloteca?

eu nu cumpar niciodata carti, nu sunt asa bogata...plus ca la cit citesc ar insemna sa fac o camera numai de carti.

nu am incercat niciodata audio, nu stiu daca are acelasi farmec ca o carte citita, rasfoita.

kari, felicitari pt cat ai slabit si la fel lui Celcesforaie al vivianei.
si eu daca as slabi 4 kg as fi cea mai fericita. tocmai m-am citarit am 128 lb =58 kg(la 1,52 inaltzime).
daca as ajunge la 52 sau macar 54...ce bine ar fii! dar fara dieta, cum?

rufus, adevarat graiesti cu tinerii fara meserie.toti vor joburi de office si pe aici merg la colegiuri si nu invata nimic care sa-i ajute. termina facultatea, au datorie in spate de abia o pot duce si servici,ioc.
cand stii o meserie indiferent unde ai fii, ai backup. asta am vazut si la sotul meu care avand o meserie mereu si-a putut gasi de lucru.

va las,s-a trezit Pepper.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, dar de ce stai la coada la benzina, frate? E criza?
Asa...uite cum e cu meseria versus jobul: eu sunt inginer de instalatii si n-am de lucru, in schimb toti instalatorii cu care lucrez de obicei au de lucru. La firma, sau la vecinul sau vecina. Acelasi lucru cu dulgherul, zidarul, zugravul. Ok, nu inseamna sa-mi dau copilul la scoala de meserii...daaaaar, poate incepe cu meseria in timp ce face facultatea. Asta incerc sa fac cu Teodora, in premiera, si pe incercate. Dupa ce termina liceul ei, se cheama ca este tehnician in economie. Un titlu pentru fostii contabili cu studii medii, dar "imbunatatit" cu cunostiinte de marketing, management. Intre timp, daca continua pe parte economica, face facultate in domeniu, timp in care profeseaza meseria economica (are diploma din liceu) si, pe baza faptului ca e studenta, poate fi angajata pe un post cu perspectiva. Inseamna ca puncteaza la vechime, un amanunt de kkt pentru care nu te angajeaza nimeni dupa facultate, ca n-ai vechime in domeniu. Intre timp, termina facultatea si incepe dupa ceva timp sa-si de examene pentru toate licentele ce tin de audit. Asta inseamna ca va avea o meserie, pentru ca intotdeauna va avea clienti, dar va putea fi si vreun director economic la o firma. Evident, sa fie buna. In comparatie cu ea, Ioana termina un liceu si pe langa BAC nu are nimic in plus. Trebuie sa faca o facultate, apoi un stagiu bun daca are noroc si doar dupa poate emite ceva pretentii si pune ceva conditii. Pentru ca n-are nici o meserie. Pe Ioana vreau s-o conving s-o ia pe calea pedagogica (daca nu va pleca in Olanda) intr-unul din domeniile care-i sunt la indemana: psihologie, limbi. Dar va avea mult de munca. Partea buna este ca-i place.

viviana, asa cum pui problema suna tare bine...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai vroiam sa zic lui Buflea ca si la noi se joaca Truth and Dare si-i zice Adevar sau Provocare.
O data baietii i-au dat fi-mii 2 provocari sa se dea cu capul de banca sau sa faca opturi la perete. Si cum ea habar n-avea ce-i cu 8-urile alea s-a dat cu capul de banca. Am invatat-o io cum e cu opturile alea.

Mai jucam un joc haios: se joaca intr-un parinte si 2 copii.
Copiii isi soptesc unul-altuia un cuvant la ureche.
Sa ziem ca Flavia primeste "gandaci"
Si Alex "rahat"
Le pui pe rand intrebari care mai de care mai surprinzatoare si haioase
Ce-ai mancat aseara? gandaci
Ce-ai pipait aseara? rahat
Copii astia cu care jucam eu isi puneau: muci, rahat, pipi, ochi scosi, soareci morti, mate, picioare de broasca, buze de vrabie, muste moarte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata, am revenit la serviciu …

Viv, nu pricep soro ce ma intrebi , si ma faci sa-ti descriu “gradina” personala … vrei sa-ti descriu “plantele” din Coreea ?

Michelle, nici eu nu cumpar carti, tot de la biblioteca le iau, am explicat acum in ce conditii le-am cumparat … totusi, la bucuria pe care a avut-o ca sunt ale lui, incep sa ma gandesc daca nu ar trebui sa ii fac biblioteca lui.

Magic Tree House a citit la scoala si mi-a zis ca nu prea ii plac, mai bine iimai luam 3 din Wimpy Kid asta.

Despre catile audio am mai scris in nenumarate randuri – sunt bestiale daca sunt citite bine si de regula sunt. Sunt ca un teatru radiofonic, de regula le citesc actori care au intonatie, isi schimba vocile in functie de personaje, vorbesc in slang sau cu accent. Cea mai bine citita carte pana acum mi s-a parut The Help – a fost citita de 3 individe, reprezentand cele 3 personaje principale. Fantastic … Mi-a spus o prietena ca si The Kite Runner, citita chiar de autor, este extraordinara …din pacate eu am citit-o pe hartie si rar recitesc carti. E drept ca eu citesc “audio” cand conduc, asa ca daca nu conduci mult pe zi, nu prea se justifica …

La benzina stateam la coada pentru ca iau dintr-un loc unde e mai ieftina si normal ca e coada …

Rufus, profesia economica cu toate specializarile ei este una din cele mai sigure pe lumea asta … spun din experienta, iti imaginezi. Este sigura din mai multe motive – in primul rand are arie mare de raspandire, tine foarte putin de industrie, are multe specializari care se intrepatrund, deci exista loc de patinaj profesional fara a iesi din bransa, are mult spatiu de evolutie profesionala, are oportunitati de a lucra in corporatii mari sau pe cont propriu si desi nu pare, reprezinta o pozitie cheie in orice organizatie. In general, la financiar se stie tot ce se intampla in companie, fara sa trebuiasca sa barfesti pe la colturi – se cunosc salariile, bonusurile, initiativele de investitii, incercarile de recrutare de personal, sughiturile de business, rateurile unor proiecte, pana si cuplarile ilicite, atunci cand iubitii in cauza deconteazaza banii de deplasari … bine, acum sa nu se inteleaga ca oricine lucreaza in finance are acces la toate aceste informatii – dar exista un nivel in ierarhia financiara, cand pentru a analiza performanta business-ului, sau a concepe bugete pentru viitor, ai acces la toate miscarile care implica resurse financiare. Mie imi si vine sa zambesc, ca la mine, managementul cel mai de sus (vice presedintii) are in fiecare saptamana un meeting, si dupa meeting, prin ceea ce urmeaza, eu realizez in ziua respectiva despre ce s-a discutat … si nici macar nu sunt in sala, dar orice proiect, incercare, abordare, care implica bani trebuie sa aiba documente in spate, deci orice initiativa incepe mai intai in sala aia de sedinta si trece apoi prin finance.

Asa ca drumul Teodorei este zic eu unul bine ales – e drept ca profesia asta este foarte structurata, foarte exacta si de multe ori incurca / intarzie business-ul prin natura regulilor ei …dar pentru cineva caruia ii place matematica, are simtul cifrelor, ii place sa lucreze cu cantitati mari de date, sa le analizeze, sa le reconcilieze si sa “filozofeze” pe marginea lor, este o profesie foarte buna.

Eu de ex sunt foarte buna la reconcilieri, nu pot sa explic, aproape cred ca e ceva nativ, pur si simplu, intr-un context cu multe cifre, intuiesc unde sa caut diferentele care nu ies la socoteala.

In plus, sunt o corporatista nativa, de cand ma stiu am lucrat in corporatii medii, mari si celebre , ma simt bine in mediul asta constipat de business, ingustat de reguli si procese, ma simt bine in sacou si fusta stramta, cu camasa pana la gat, ma simt in siguranta cand munca mea face parte si se integreaza intr-un proces, ma simt bine cu un program fix si asa cum spui tu, cu obligatii de serviciu numai 8-10 ore pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am uita s ava spun ca acum cand am iesit de la salon, am dat nas in nas cu 2 masculi care erau intrebati la receptie, cum s-au simtit, cum le-a placut ...

Am intrebat-o pe cosmeticiana mea, ce naiba fac barbatii aici - ca asta e un wax center ...si mi-a spus ca se smulg peste tot pe unde se smulg doamnele (subrat, sprancene, picioare, piept, spate) dar nici unul pana acum nu a avut curajul sa-si faca brazilian, nici macat bikini ... am ramas totusi socata ca exista brazilian wax pentru barbati si ca exista barbati care pun ceara pe ei.

Mergi la inceput