Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

rufus si eu te inteleg, cand am incheiat/vandut casa si afacerea din romania...mi se rupea inima.
am investit mult, bani dar f. mult emotional am fost legata de asta. si pe mine ma durea cand vedeam ca nu pot multumii lumea oricat ma straduiam dar unii chiar nu erau multumiti de la natura...si tot aveau ceva de comentat.
dar am intilnit si oameni minunatzi care apreciau efortul nostru si pentru ei mergeam inainte cu zimbet pe buze si inima impacata ca fac bine ce fac.

eu cred ca daca iti place ceea ce faci sa continui...e ceea ce iti iasa cel mai bine.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
felicitari pt catel; am inteles gresit prima data ca vi s-a marit familia...ma asteptam sa vad un carucior la semnatura!
E destul de greu cu animalute aici pt ca caosta f f scump; dupa ce pisica lui s-a chinuit aproape 1 an cu cancer de colon si a murit in chinuri groaznice (pt ca nu a dus-o la timp sa o trateze, mi-a ignorat avertizarile de la primele semne cind i-am spus, iar cind a fost pe moarte nu a vrut sa o scuteasca de suferinta prin injectie)mie nu mai imi trebuie animal in casa in veci! am ramas cu cealalta pisica acum si ea este destul de batrina si mai are probleme de sanatate, a avut un chist pe spate deschis si asa a stat vreo 2 luni pina a dus-o sa o opereze sa nu zic cit a costat operatia....ca nu cistig eu in 3 -4 luni atita!
As vrea sa ma duc sa le ajut pe centru, sa am grija de ele acolo, dar nu acasa.

Pinguinilor, nu am cu cine impartasi vestile mele bune, asa ca le impartasesc cu voi: azi am fost in soc total cind mi-am vazut statul de plata, mi-a crescut plata la salar cu 1.30$! asa brusc fara nici un motiv! sint 99% sigura ca e mina managerului cu care lucrez de citeva luni...pt ca de cind m-am angajat vreo 2 ani jumate nu mi-a crescut cu nici un cent! iar in contractul ce am semnat nu se zicea nimic de crestere, iar pe colegi cind i-am intrebat mi-au spus ca f rar cind se creste...sint inca in soc, pt unii cred ca nu inseamna nimic pt mine face diferenta!
Se prefigureaza un an f f interesant pt mine anul asta....am reusit sa ma inscriu la colegiu la ce am nevoie sa studiez ca sa intru intr-un program, am "sarit" f multe "prerequisites" cu studiile care le am asta dupa ce anul trecut mi-au spus ca nu se poate m-au trimis sa iau totul de la inceput! Pt prima data dupa 6 ani incep sa am o umbra de speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Puah ! Foarte interesant, nici nu mi-a trecut prin minte ca o situatie de criza se poate referi la sanatatea clientului. Foarte interesant si foarte riscant pentru toata lumea – iata cum o buba pe fund, poate da planurile peste cap unei intregi echipe de infrumusetare. De retinut si cauza, partile fierbinti, neventilate corespunzator , se irita si capata alergie …. Hellloooo, doamnelor, scoateti fundul la aerat, mai ales vara si mai ales inainte de “electrocutare” , altfel va fi nevoie de resurse extrene, serioase, in a-l tine ventilat … banuiam cu totul altceva, de genul ca se strica aparatele, ca trebuie facuta maintenanta regulata, ca trebuie urmarita curatenia, lumina de pe pereti sau muzica din cabinete …

Indirect ai raspuns la urmatoarea intrebare pe care o aveam pe tzeava si anume : cam cat timp alocai, ca si owner, acestui proiect … inteleg ca nu prea exista timp alocat ci timp 100% dedicat, probabil ca in orice business mic si la inceput.

Oare cat dureaza pana cand un business mic da voie unui patron dedicat sa se ocupe si de altceva (viata personala de ex) ? De unde vin povestile alea in care patronul sta la Miami observand bikinile pe plaja si angajati au grija sa nu ii lipseasca nimic in deplasare, nici macar crema …de soare (intreaba muza mea poetica )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bravo msl, ma bucur ca se vede o luminita la capatul tunelului tau. Esti pe drumul cel bun, fara scoala nu prea exista sanse de evolutie in tara asta.

Michelle, pe mine m-ai pierdut la animale. Imi plac numai in poza, sper sa nu-mi faca barbatul vreodata vreo surpriza la insistentele copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

msl1 as fi vrut eu, un caraucior la semnatura...dar barbate-miu probabil si-a spus ca asa scapa mai ieftin.

buflea, am vrut si eu o data in viata sa am un pet. parintii nu m-au lasat, imi ziceu "cand vei fi la casa ta sa iti iei", iar la "casa mea" nu prea s-a putut pana acum...ca am tot fost plimbaretzi.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pinguinilor, va salutez pe weekend. Maine nu mai lucrez si nici un weekend de acum inainte pe anul asta. Am inchis luna, trimestrul, anul, am trimis rezultatele proaste in Elvetia, acum asteptam sa ne trimita banii care sa ne scoata pe linia de plutire. Mai avem un audit pe cap, dar acolo e numai de raspuns la intrebari ...
Maine avem hockey si o vizita la niste amici ... Duminica, daca reusesc sa ma mobilizez, poate bag un ski cu piticii ...
Weekend placut, linistit si calduros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen pinguinilor

msI1 ma bucur ptr tine. daca tin bine minte, tu ai destule probleme. e o raza de speranta, ia-o si transformo in soare ptr tine.

phuai, am uitat ca de luni intru in concediu oficial. neoficial sunt deja de ieri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Salut Kari si celelalte pinguinite si pinguin.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna dimineata dragi pinguini!
Deci kari...in concediu. Iar??? Pai nu tocmai venisi din tarile calde?
Plecati iar?
Sunt verde de ciuda. O fi de la bluza de pe mine, vad ca-i verde.
Tora iar e la servici. Muta birouri. Reorganizare.
Iar eu fac cornulete, prima oara in viata. Cum naiba le rula mama, numai ea stia. Ca mie nu-mi ies.
Dar apoi fac pateuri cu branza. Alea-mi ies, ca am mai facut.
Pentru buflea (chit ca citeste doar luni...): aparate stricate, mentenanta, curatenie, muzica si lumini...usual stuff. De alocat, alocam destul timp, dar programul era elastic, asa incat aveam timp sa o duc si sa o iau pe Ioana de la scoala, sa manance, sa doarma...nu prea stateam dupaamiezele cu ea, dar i-am luat un motan.
Problema e ca in genul asta de afacere, cel putin una mica, daca nu stai acolo risti sa inchizi repede. De exemplu, o clinica completa, da de-aia de se invartea dupa soare, (eu aveam 20% din ce avea patronul ala de acolo, care era si dealerul meu, reprezentant unic pe Romania) s-a inchis dupa nici un an. Patronul umbla cu alte afaceri, iar fetele angajate bagau banii in buzunar. Direct. Ok, nu-i lege ca asa trebuie sa mearga treaba...la ce personal am avut eu, mai rar asa ceva. Dar este foarte posibil.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Buna dimineata dragi pinguini!
Deci kari...in concediu. Iar??? Pai nu tocmai venisi din tarile calde?
Plecati iar?
Sunt verde de ciuda. O fi de la bluza de pe mine, vad ca-i verde.




dezverzeste-te imediat! doar eu sunt in concediu voi sta acasa, numai acasa. desigur ca imi iau concediu si de la bucatareala
Rufus, simt si eu pasiune in mesajele tale. pasiune ptr ce ai facut. niciodata nu-i tarziu sa reincepi.

Mergi la inceput