Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Ali multumim de cafeluta si sper ca piersicuta e mai bine. De fapt sper ca toate piersicutele bolnavioare si mamele racite sunt mai bine.
Eu acum savurez cafeaua pana Aurora mai doarme putin.
Ina, unde in Mangalia e Hotel Mangalia. Sunt doar curioasa pt ca eu am facut multe vacante si concedii acolo si nu imi suna deloc cunoscut. Stiu ca in Mangalia era baza de tratament doar la Hotel President. Si mai era ceva ce apartinea parca de Spitalul de Recuperare. Poate o fi mai nou si de aia nu stiu, ca eu nu am mai fost de vreo 4 ani.
O sa va anunt cum e la 1 Mai. Mergem la un hotel de 3 stele care are si complex spa. Stim complexul dintr-o vacanta anterioara, dar atunci am fost cazati altundeva si intram doar la spa.
Va pup sa mai si muncesc ceva pana se trezeste piticuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata


La noi este groasa treaba , aseara la 10 a facut o eruptie pe piele rau de tot , am fost as' noapte la Budimex la camera de garda , unde am dat de o rezidenta care cred ca si cu buletinul in mana nu stia cum o cheama . Imi spunea ca nu stie ce are , in fine a venit o alta doctora , verdict Rozalia infantila ( sper ca zic bine ) am 48 de ore nedormit , nici macar o clipa nu am inchis ochii , de acolo m-a trimis la Victor Babes , o alta nebuna ca are enteroviroza , unii dr ca are ronu in gat , ba nu are . Sa dau copilul cu pudra te talc . Fetelor ia luatt sange 2 asistente , mi l-au intepat de 2 ori , nu vreau sa va spun cum a urlat
Am sunat-o si pe dr lui la fel inclina spre Rozalia . Am oprit antibioticul , ii dau doar Zyrtec de 2 ori cate 5 pic siiiii .... asteptam sa treaca . Al meu copil are 12 ore nedormit , se scarpina in cap , il mananca ft tare , oricum eu in cel mai scurt timp o iau razna .
Nu este posibil sa mergem intr-un spital sa ai numai rezindenti ( eu sunt de acord ca si ei trebuie sa invete , dar nu pe copilul meu ) Concluzie finala , am programare la Medlife la 2 , daca si de acolo plec cu buza umflata , ma gasiti la balamuc .

Aaa a, sa-l spal cu ceai de pelin si galbenele . Are diaree la greu face apa si este ft verde . I=am dat mucilagiu de orez si ceai de menta si niste plicuri , nici nu-mi mai vine in minte numele , sper sa-l stranga la stomac , ca la VB ne asteapta cu recip pt kk . A si luni sa-i ia sange din nou sa vedem daca are pojar , pojarel si alte natii . Deci alte intepaturi , acum nu se putea ca era sub influenta antibioticului .

Va urma .... va tin la curent


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Roseola infantila http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/

Cam asa arata si copilul meu

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LAURA uite aici:
http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/24/roseola-infantum-a-sasea-boala-eruptiva/
si M al meu a avut Roseola infantum la 11 luni. atunci am facut cunostiinta ptr prima data cu Dr Monica LUMINOS de la Sp Matei Bals. eu ti as zice sa mergi acolo acum cu Andrei. au sectie de copii. cand ii recoltau sange lui M nimereau din prima (si au niste ace-fluture, gen branule, prin care recolateaza).
scaunul diareic si verde cred ca e de la AUGMENTIN, care da o diaree. dupa antibiotice poate aparea "diareea post-antibiotic". si aceasta boala e tot una ce tine de "infectioase".
sfatul meu e Sp MAtei BAls, sectia copii.
eu zic sa mergi acum, pana in ora 14, ca sa prinzi si medicii "mari" (mai experimentati) acolo, ca apoi dai numai de garda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Of Laura,si eu care credeam ca azi sunteti deja muuult mai bine
macar mananca,Andreiu?
nu merge likul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata,
Laura, oooofffff, parca nu se mai termina. Si eu zic sa mergi pe mana Inei, du-te acolo la Bals, mai multa lume m-a sfatuit si pe mine, eu nu am ajuns inca. Sau mergi la Iomc, dac vrei iti dau mobilul sefei de sectie de la infectioase. Nu cred ca la Medlife se pricep aia la boli infectioase. Si pediatra noastra a banuit roseola infantum cand a facut bb febra >39, dar nu a erupt nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Se pare ca nici la noi nu se mai termina.Mai mult am stat treaza decat am dormit.S-a muciosit si Emma .Nu a putut sa respire.S-a foit toata noaptea...plus nelipsitele miorlaieli de la dinti.Saracuta!Azi dimineata cand i-am facut toaleta,mi s-a parut ca e rosu si gatul .
Partea buna,daca pot sa spun asa...am inceput sa dau si eu jos putin din multele mele kg in plus.
Acuma ii pregatesc pranzul.De maine ii bag si putin dovlecel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

uf, speram la vesti bune....
laura , kimmy sanatate copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Asa, noi iar am avut o noapte cu nnnnn treziri, bb cu chef de vorba, l-am luat cu noi in pat si cand atipeam il prindea pe unul din noi de par si incepea "eeeeeeeiiiiiiiiiiii", "aaaaaaaiiiiiiii", "meeeeeeee" . Deja pe la 6 am renuntat, am aprins lumina, ne-am spalat si am inceput ziua. E pasare de noapte copilul asta, pe langa ca doar noaptea vorbeste, noaptea simananca: aseara la culcare a mancat 260 ml, iar la masa de noapte inca 100, in conditiile in care ieri toata ziiua (4 mese) a mancat 240 ml.

Ina, uite nu ma gandisem si la varianta mare. La europa am stat acum vreo trei ani cu mama, o vacanta ca fetele, ea a facut tratament, eu o cura de trat faciale, masaje etc, deh tineretea . Asta ar fi o varianta, pe celelalte nu le stiu, nu am stat ffff demult (in afara de acu trei ani cu mama, nu am mai fost la mare din fcultate, which was soooooo long ago).

Ali, germania e plina de bai cu ape termale si baze de tratament. Noi am fost acum doi ani intr-o statiune langa frankfurt, dar nu am facut trataemnt, doar baie&fun. Acum trecem la lucruri serioase.

Muraturica, astepam cronica de la hotel. Si 1 mai e o varianta, nu am mai fost de cand eram copil acolo.

Ana, si noi avem vaccinul sambata, la noi e cel de patru luni, amanat de nu stiu cate ori. Sper sa il facem acum. Nu cred ca o sa ii mai fca si rotarixul, ca a trecut de 5 luni.

Dc vrea cineva o doza de rotarix, i-o ofer pe a mea, e in frigider de o luna.

Va pup, ma duc sa aburesc legumele. Noutatea de azi e prazul, sper sa ii placa (eu nu il suport)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

MURATURICA: Hotel Mangalia, e fostul Siemens (pe vremea liceului meu), si acum mai nou ii zice PARADISO. este exact pe faleza, dar in capatul spre Saturn:
http://www.hotelparadiso.ro/

Mergi la inceput