Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

'Neatza, ca la noi e 'neatza.

Laura si Andrei , suntem binisor, suntem stationari, ca sa zic asa, eu nu mai am nimic din raceala, dar Ericutu tot cu muci, il mega-aspir, la trezirea de la 4-5. Aseara i-a crescut temperatura la 37.4, i-am dat Tylenol 2 doze, a revenit la normal. Pana nu-si face mendrele raceala asta, stam cuminti in casa... Azi e caldut si ninge...pe duminica-luni ne asteapta -17-18 .

Anca, bine ai venit si felicitari pt piersicuta ta, se mai echilibreaza raportul fetite-baieti, bag seama. Poti scrie datele ei aici sa o trecem pe prima pagina (daca vrei). Mersi pt apreciere, zen poate am fost, nu mai sunt, dar incerc sa raman optimista, asa ca nota generala, pt ca mi-a dat D-zeu un copil minunat.

Lui Eric carnea de ce o fi nu ii place, din cauza texturii mai inecacioase, cred eu. Aseara se tot stramba la ea, ca de obicei, avea piure de morcov (baza)-zuchini-curcan ( 2 lingurite). Asa ca i-am bagat 2 lingurite de branza quark si a devenit totul mai cremos. A papat mai bine.
Fetelor, eu cred ca sar peste branzica facuta in casa din lp si ii dau lactate de vaca (branza, iaurt). El nu mi-a facut nici o alergie pana acum si sper sa nu se dezminta in continuare.
Ali, nici eu habar n-am de care iaurt sa ii iau. Poate azi ajung pe la supermarket. Orice marca ar fi, sa fie din lapte integral, nu degresat, nu 1-2%. Cred ca ma orientez spre un iaurt grecesc, mai consistent.

Porumbita, succes la diversificare! Ce baiat mare, tine canita deja si papa singur !

Am mai vazut piersicutele papand in poze, ce dulci sunt.
Roxy, voiam sa iti spun, sa nu te superi, nu e un pic cam mare lingurita pt gurita ei? Eu i-am luat lingurite mai mici si de atunci papa mai bine.

Aruba, ti-au dat fetele sfaturi bune cu detensionatul ambilor sani. Da timp organismului sa se autoregleze, e supra-lactatie dar nu cred ca va dura mult timp. Si poate micsorezi cantit. de piureuri ca sa nu mai sariti peste nici o masa de lapte (inafara de cea pe care si-a eliminat-o singura trezindu-se mai tarziu).

Ile LML Irinei cu multi dintzoci!

Va pup, ma cheama datoria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Laura, gata treaba, a terminat tati curatenia. Noi ne-am mutat dintr-o camera in alta. Prea putin l-am ajutat pe tati, schimbat o lenjerie, rufe la spalat, strans jucariile Onutei pt marea spalare. Cam atat, in rest tati.

Ma bucur ca Andreiu e mai bine! Sa stii ca eu pe Onuta nu am scos-o 2 sapt afara, e adevarat ca si eu si pediatra suntem mai precaute-panicoase, dar nu mai tuseste deloc. Chiar daca mi-a fost greu ca nici eu nu am mai iesit, dar .,...

Vera, asa se explica tratamentul primit. Ma gandeam ca e la o clinica privata ee la noi, dar nu-mi era cunoscuta procedura, monitorizarea atenta, implicarea si rabdarea cadrelor medicale.

Aruba, Porumbita, eu stiam ca laptele de inceput e cam apos si ca este de sete, iar cel de sfarsit e cel hranitor... am inteles ca ideea e sa reduci cant de lapte, dar sa ai grija si de necesitatile lui Grace. Dar la productia ta nu stiu care e solutia..... Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

laura- si eu ma gandesc la dinti...daca nu manca d la inceput stiam ca e sclifosita si asta e...dar ea papa si cate un borcanel de fruct si 100-125 de piure- de asta sunt mai agitata.ma bucur ca andrei e mai bine.

in 3 sapt a luat 200 gr-ar fii trebuit undeva pe la 325 de aceea dr a zis sa-i bag cereale la masa de noapte si sa nu se mai trezeasca si la 12 noaptea.

lorena- tu unde mergi sa te vezi cu pediatra??elias- sau grigore? lasa-mi nr ei pe pm te rog.

a mancat la 16 piureul. poate gresesc eu pe undeva si ii dau prea repede una dupa alta...voi fructul il dati aprox la 4 ore???eu cred ca aici gresesc.ea papa dim pe la 4-5 lapte. urmatoarea masa sa ii dau fructul?sau laptele?
la noi mesele sunt cam asa:
4-5 dim lapte -120ml
8-9 dim tot lapte-70-90ml-ca nu pot sa-i dau fructul la 8 dimineata,nu?
10-11 dim fruct
13-14-piure
apoi la 3ore jumate-4 lapte si la 20-21 cereale.

eu cred ca o gresesc pe undeva dimineata cu fructele.

la carte scrie ca daca la 6 dim papa lapte apoi la 10 ii dai fruct...

eu sunt cu capul
mersi pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

porumbita- ce cana folosesti?am una cu supapa de la tommee tippee si nu trage din ea inca-nu stie.....cred ca-mi trebuie una fara supapa...

ea cam roade tetinele-le plimba-se joaca cu ele-de aceea ma gandesc c-o vrea din canita cu cioc. cica astea ar fii semnele de trecere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorenaflore

Aruba, Porumbita, eu stiam ca laptele de inceput e cam apos si ca este de sete, iar cel de sfarsit e cel hranitor... am inteles ca ideea e sa reduci cant de lapte, dar sa ai grija si de necesitatile lui Grace. Dar la productia ta nu stiu care e solutia..... Succes!

Mamica Oanei Maria (27 iulie 2012)
FIV1 - Budapesta Peter Kovacs


Eu asa am citit in cartea lui Karp , se pune la un san 5 min si la celalalt cat mai vrea bebelusul . Asa il detensionezi pana la urmatoarea masa .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Valy, eu cred ca micuta ta bea prea putin lapte, daca sunt cantit. scrise de tine, ies vreo 350 ml pe zi, in 3 mese. Mult prea putin fata de necesarul unui bebe de 5 luni, care trebuie sa fie pe la 900-1000ml in 24h. cel putin asa "scrie la cartea" mea. Nu ma bag in schema stabilita cu dr. ta, dar sunt curioasa, dupa cereale la 20-21 nu se mai trezeste noaptea deloc? AL meu din contra devenea agitat daca-i dadeam cereale seara si nu putea adormi.

In locul tau, i-as da completare de lapte dupa fiecare masa de piure, fruct etc. Eu ii dau 2 mese solide pe zi, la 30min-1h de la masa de lapte. In timp cresc cantit. de solide si intarzii mesele de solide dupa lapte. Suntem insa departe de a inlocui vreo masa de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancader spune:

Am revenit..... datele noastre: cezariana, 39 sapt, 3120g, 49.5cm, apgar 9, Claudia Maria, 31.07.2012. Pitica mea nu vrea decat de la titi sa pape, nu biberon, suzeta nici macar, asa ca suntem cam legate.

Aruba, incearca sa faci cum te-au sfatuit fetele, o pui un pic la sanul angorjat, cat sa detensioneze.

Michelle

Laura, ai dreptate cu cat papa la bibe, mai bine la san ca nu ne mai facem ganduri. Isi ia cat are nevoie. Pupam Andreiutu sa se faca bine si felicitari pt dintoci!

Lorena, sa va fie de bine curatenia, nici noi nu am iesit cu pitica de 2 sapt afara, tot ca sa ii treaca mucisorii si tusea, doar cu geamul deschis.

Fleur, ai incercat sa ii pui in piure un pic de lapte de la tine sau un pic de ulei de masline sa-l faca mai alunecos? Eu stiu ca de la 7 luni se poate baga iaurtul cu cat mai multa grasime. Cu branzica facuta in casa, mai mult mozoleam oalele de la fiertul laptelui si se alegea o lingura de branza. Ne-am inteless bine cu branzica fagaras.

Valy, teoretic asa e la 6 lapte, la 10 fructe, dar mie la baiat nu-mi iesea, asa ca la 8 papa lapte si la 10-10.30 fructe si a fost ok.

Ioana, te asteptam cu vesti.

Despre apa plata eu stiam ca bucovina e buna.

Sanatate multa piersicutelor bolnave si parintilor binenteles.

Sa aveti un week-end frumos, se anunta temperaturi bune pt zilele ce vor urma ( pt buc cel putin)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Mai fetelor si ai vostrii copii tipa ? Andrei cat este treaz tipa in continuu , este efectiv ragusit . Nu pot sa-l inteleg ce-l distreaza la tipatul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug_2012 spune:

Capitol Nou

Mergi la inceput