Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Zizou, felicitari! Bine ca nu a racit, inseamna ca Emma are un sistem imunitar fff bun! Tinet-o tot asa!

Ioana, felicitari pt cele 6 kg ale Anei!

Valy, nici eu nu m-am gandit la dezinfectat aerul! Dar te poate scapa de multe belele. Cat am fost in spital, eu umblam cu spirtul in mana si dadeam pe toate clantele si intrerupatoarele...

Porumbita, esti foarte mobila, bravo! Eu sunt la polul opus si nu-mi place deloc. Acum imi reprosez ca nu am dat de carnet de sofer.
Victor a inceput si tratamentele cosmetice odata cu difersivicarea. Dar era ceva cant in castron, i-ai dat tot?

Cred ca noi am ramas coada diversificarea!

Pupam, Andreiu dintosu! Cate au dat peste el deodata si raceala si alergia si dintii.

Pupam si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Valy ai incercat sa ii ridici un pic salteaua? Ma gandesc ca daca sta un pic in panta ii curge in jos pipi ce e aia d&p?

Porumbita si noi tot singuri ne facem rezervarile

Roxi de unde ai luat ceai de schinduf?

Azi i--am dat suc din canitza, v-am spus ca a mea are 5 dinti? I-am luat periute deja

Cam atat pot sa scriu

Va pup pe toate

Ina ai fost la ferma la Dumbrava? Eu il stiu de vreo 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, sunt tare obosita (n-am dormit bine azi noapte) si eric nu doarme deloc ziua. Acum l-am pus in balansoar poate o atipi, slaba speranta.

Ile, felicitari pt dintzoasa! Nu stiu daca mi-ai citit intrebarea, dar ai raspuns la ea. intrebasem daca ii spalati pe dinti. Eu am luat periuta din aia de deget.

Laura si voua felicitari pt dinti. Chiar asa, multe pe capul lui Andrei deodata. dar de acum toate merg spre bine! De ce ii dai lp, nu se satura la san?

Va ziceam ca al meu e cam palidut, l-am si cantarit si iar a dat inapoi la greutate, cam incep si eu sa-i numar coastele, stiu ca e greu de crezut dar asa e. Mananca f putin solide, cu diversificarea inceputa de 2 luni suntem la 2 linguri cereale + aproape un sfert de banana pe zi + niste lingurite de piure din alte fructe. Masa de seara o sarim des pt ca el adoarme devreme (7-8), pe la 6 se pune pe supt deci "ritualul" de seara, baita etc tb terminat pana atunci.Imi impun sa respect mai bine programul de 2 mese de solide pe zi, si sa-i mai bag proteine. Branzica/iaurt nu ii dau inca, pt ca nu am iesit zilele astea sa-i iau din alea integrale si consortul nu stie de care. Azi i-am dezghetat carnita de curcan.
De dezbaterea bio, ce sa zic, aici e si mai greu sa cumperi pui "alergati". Sunt niste ferme la sute de km departare, cine, cand sa se duca. Legume bio se gasesc in supermarketuri si mag. naturiste, dar nu am incredere ca sunt 100% asa ceva. In borcanelele bio am incredere insa, pt ca se impun nsite certificari ca sa poata scrie "bio" pe ele. Asa ca-i mai dau din astea.

Va pup, poate dorm un pic ca-mi cad ochii in gura... (Eric are ochii cat cepele in balansoar ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow!
Laura - felicitari pt dintzoci! Au iesit aman2 odata? Ma bucur k e mai bine grasunelul :*
Porumbitza - welcome to diversificare land :)) sa fie cu noroc!
Ile - au adus ceai de schinduf la bb tei dar am gasit si la plafar. Este īnfior#259;tor la gust, nu-l suport nici amestecat cu ala de lactatie :( bleah, e amaaarrr!!!
Vera, lore - va astept piticii la programat :))
Subiectul bio - este intr-adevar o mega afacere.de prostit oamenii...eu m-am lecuit, lamurit pe tema asta. Bio este DOAR ce cresti tu cu mana ta (ma rog, sau bunici, rude f apropiate). In rest nu am incredere nici in cea mai amarata mamaie din piata! Cand luam chestii pt pitik incercam sa fie cat mai putin aratoase, necosmetizate, mai cu o galma, mai o neregularitate, mai mici etc. Pui ne trimite ssocrella de la tara, crescuti de ei, mere la fel, iar la primavara o sa puna din nou si morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecei, fasole, cartofi, ardei etc asa k o sa avem si de-astea. Tocmai ce mi-a mai trimis acum o lada de mere si oua proaspete.
Piticot de vreo cateva zile a inceput sa se trez pe la 7-8, bolboroseste prin pat, se joaca pn se plicti cu prietena ei de nani, si apoi dk nu o bagam in seama incepe sa ne strige "eeeeiii" pana o da in plans...asa k ii dau sa pape si ne bagam aman2 la somn :) pana la 11-12 :))
Azi am papat prima data dovlecel si a fost yummy :) am vzt k voi amestecati cerealele cu fructe - cum faceti? Puneti cerealele direct in piureul de mar? Fara sa mai puneti apa sau lapte?
Ms pt gndurile bune :* a fost azi sotzulache pn la tara si era mai bine mamaie, dimi cica a gasit-o socrella la baie...s-a deparalizat k sa zic asa, se misca asa cat de cat dar mai in reluade, e constienta dar nu poate vb deloc :(( oricum tot e ceva k e mai bine k ieri...sa vdm ce-o fi in continuare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ILE: am fost pana la ferma intr o plimbare. ne am si aprovizionat cu niste legume.
si baiatul tau cel mare, V, este tot intr a I-a?
M, desi de abia in iunie a facut 6 ani, l am dat in cls a 1-a. invata f bine, e constiincios, ambitios, ii place colectivul si de invatatoare, dar e FFF imprastiat si dezordonat... si fiindca ies f repede de la scoala, la 11,30, eu il las in fiecare zi la un optional (sah, karate, engleza) si apoi mananca de pranz acolo si de abia la 1 il iau. plus ca de 2 ori/saptamana merge si la vioara. cred ca daca nu ar fi facut astea ni se urca in cap de plictiseala... facem lectiile, repeta, se uita la TV/calculator si cel tarziu la 20,30 e in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ROXY: Doamne ajuta sa nu aveti probleme in familie!

ADA: pana la 1 an mi s a spus sa i fac branzica din lapte praf pentru sugari. asa ca eu cumparam lapte praf de bebei mai ieftin (atunci BEBELAC), acum am lust niste cutii de VITALACT ptr cand mi o trebui. si mie tot in piureul de fructe mi au zis sa i pun (la inceput cu mar, apoi si cu banana).

Reteta:
Branzica din lapte cu calciu lactic sau lamaie: 8-10 pastile calciu lactic sau zeama de la o lamaie la 1 l de lapte. Se prepara lp conform instructiunilor de pe cutie, cam 500 ml sau 1 litru lapte praf BEBELAC sau VITALACT (lapte praf mai ieftin, dar potrivit copilului pana la 1 an), (1 masura la 30 ml apa fiarta si racita), se pune pe foc sa inceapa sa fiarba. Dupa un clocot, se da jos de pe foc si se adauga pastilele pisate sau zeama de lamaie, se amesteca bine. Laptele se coaguleaza. Apoi se strecoara si se lasa la scurs. Se amesteca in piureul de fructe.
Calciu lactic: sunt tablete; ieftine, se gasesc la farmacie.

eu am preferat sa i fac cu calciu branzica, ca sa aiba un aport de calciu si sa nu fiu nevoita sa i dau sirop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IIULI: legat de ULEIUL de PESTE:

la M, cu diversificarea inceputa la 6 luni, mi au zis ca pot sa i dau ulei de peste incepand de la 7-8 luni, in functie de cum ii vine randul la alimente (legume primele, pe rand, apoi cereale, carnita, fructe, branzica si cam aici ar veni randul uleiului de peste).
atunci am luat un Ulei de peste destinat bebelusilor incepand de la 6 luni: Equazen eye q baby:
https://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=47&prodgrp=29
nu are aditivi, nu are nici un gust sau miros adaugat si miroase (pute) doar a peste. acesta se pune in piureul de legume cu carnita.

intre timp a aparut si pe piata Romaneasca, un ulei de peste cu indicatie ptr copii, dar nu este la capsule, ci este varsat, se da cu lingurita. are adaugata lamaie, dar mirosul este tot de peste:
OMEGA-3 Ulei de Peste, facut de LYSI:
www.plafar.net/produse/Lysi-omega-3-lamaie-240ml-buc-lysi-i6526.html" target="_blank">http://www.plafar.net/produse/Lysi-omega-3-lamaie-240ml-buc-lysi-i6526.html

http://bebeinfo.webs.com/
Informatii despre ULEIUL DE PESTE:

www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360" target="_blank">http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103" target="_blank">http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx" target="_blank">http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266" target="_blank">http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250" target="_blank">http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116" target="_blank">http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

cei de la EQUAZEN livreaza direct si in Romania.
dar mai ieftini iesi daca are cine sa ti cumpere din UK, de la magazinele BOOTS (un fel de SensiBlu al nostru), care are si oferta "2 for 3" (platesti 2 cutii, primesti 3):
http://www.boots.com/en/Pharmacy-Health/Health-shop/Vitamins-supplements/Omega-fish-oil-vitamins-supplements/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise


Laura si voua felicitari pt dinti. Chiar asa, multe pe capul lui Andrei deodata. dar de acum toate merg spre bine! De ce ii dai lp, nu se satura la san?


**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Fleur ii dau lp , pentru ca are diaree si l-am trecut pe regim ( nu eu , doctorul ) ii dau lp fara lactoza . Problema este ca de ieri dupa amiaza si as'noapte a mancat lp , azi nu a mai vrut sub nici o forma sa bea la biberon . Dimineata era ok cu scaunul , se intarise ( sa zic asa ) azi pe zi i-am dat san si surpriza iar diaree Ii dau si furazolidon 2 tab/zi si hidraset 3 plec/zi si lp fara lactoza , poate sa-l beau eu Nu mai zic cat este de oparit la fund si am fost pe faza la schimbat si tot degeaba

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fetelor cine este Anca Bretea de pe FB , eu nu pot sa identific , cred ca de la oboseala , vad ca apare in lista de prieteni a multora dintre voi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput