Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mihaela, toata ziua m-am gindit astazi la fata aia care s-a sinucis in padure. Cunoasteti motivul? Of, ce trist, la 11 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Mianna, daca apar mai multi doritori, il vei muta, daca nu, scrie aici, pe mine nu ma deranjeaza. Ba chiar mi-am si salvat mesajele, caci nu vreau sa le citesc cu atentie si nu stie niciodata cind vei avea nevoie de un punct de plecare.


ba cred ca vrei ca altfel nu le-ai fi salvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sigur ca vreau, greseala de tipar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am fost cu Silvia si cu sotul meu la scoala de calarit! Ce frumooooos! Am stat in frig doua ore jumate, dar a meritat din plin. Pun si cateva poze sa vedeti.

nelia lumea zice ca era bullied...dar Silvia spune ca nu, din cate stie ea. Ca era o fata vesela, la locul ei si ca nu era bullied. Am gresit, avea 12 ani. Terminase la scoala asta vara trecuta (aici asa sunt scolile, cu clasele de nivel(nu e potrivit cuvantul dar intelegeti voi, nu are legatura cu nivelul de inteligenta ci cu anii de scoala) jos si mediu, adica 0-3 si 4-6 la o scoala si apoi nivelul inalt adica cl. 7-9 la alte scoli). Gurile rele spuneau ca a fost amenintata cu batjocura de catre viitorii ei colegi. Altii spun ca parintii se despratisera de putina vreme si ca SI asta ar fi contribuit. Nu stiu insa motivul adevarat...dar la 12 ani, nu credeam sa fie copii sa aiba probleme. Silvia oricum spunea ca ea nu a vazut nimic ciudat la ea. Erau la aceeasi clasa de fritids si se jucau, povesteau...desi erau 4 ani intre ele. Dar aici asa e, nu era singura fata de varsta ei care se juca cu cei mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nelia, ce greu trebuie sa-i fie fetitei tale . Cand fata mea cea mare era in clasa a 4-a un baiat de la ea de la scoala a murit...atat de stupid. Era cu maica-sa la mall, a alergat pe niste scari, a cazut si a dat cu capul de o treapta. A murit inainte sa ajunga paramedicii la el. Eu vad tot felul de tragedii zilnic, dar copiii ma termina, cu asta nu o sa ma pot obisnui niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mihaela, ce calareata frumoasa!

Bird, daca nu s-a dus, e in regula. Sigur ca atunci cind iei prima data contact cu moartea si mai ales cind aceasta se intimpla prin moartea unui prieten, e si mai greu. Insa toata ziua am incercat sa evit sa ma gindesc la familia respectiva, numai ei stiu sarmanii cum duc aceasta durere. Ma duc sa le iau acum de la scoala, inca nu stiu cum sint. Poate reusesc sa iau intr-o dupa-amiaza pe prietena Tudorei la noi, as fi tare bucuroasa daca ar lasa-o parintii ei, poate chiar sa doarma la Tudora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Adela, te-as ruga sa-mi zici si ce activitati profitabile faceati ! Si revin ca parca o intrebasem si pe Nelia, cine finanteaza programele respective?



programele is finantate de stat, comuna/municipiu sub diverse forme ... multiple; noi aplicam si pentru fonduri europene

dintre activitatile profitabile pot aminti de pilda
cafenea/restaurant. pregateau micu' dejun adica sandwich, cafea, ceai ... faceau niste sandwich-uri , preferatele meu erau baghetele cu oua si creveti :), masa de pranz ... si era deschis pentru toata lumea nu doar intern. se faceau chiar rezervari ca pregateau doar un numar limitat de portii.
atelier de tamplarie. io am cumparat o lada de zestre in ideea de o picta in stilu' www.wanjeskog.se/webbgalleri2/images/allmoge2.jpg" target="_blank"> asta ; aici mai faceau si kubb pe care io le-am vopsit juma' galben, juma' albastru - culorile Suediei - si motu' regelui cu rosu, sa fie tricoloru' :) jocu' asta-i originar de pe insula ta, mihaela. gurile rele spun ca de fapt ar fi din Scotia :) va jucati kubb la chefurile voastre stradale :) adica alea de care ziceai ca le tineti pe gård :)
si mai sunt si alte posibilitati: noi sunam la firme sa ne dea de lucru, intr-un an am facut pungi de Craciun , perne care se pot incalzi la microunde, umplute cu grau si un pic de levantica.
idei sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Adela, interesant! Mai spune, ce fel de activitati faceati din alea fara profit? Promit ca iau notite.

Unde am lucrat acum doi ani, la gradinita, aveau cantina/restaurant si ofereau la un pret mic prinzul pentru copiii de la scoala de alaturi (cartier defavorizat). Aveau si gradina pentru legume, chiar gateau din ce produceau. In alt loc, unde am facut stagiul, au confectionat un fel de pernute, in forma de ursuleti si iepurasi, in care sa pui punga de gheata pentru copii, cind se lovesc. Foarte frumoase. Si felicitari pentru vinzare facute cu fierul de calcat si creioane colorate de ceara pe carton lucios... superbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Multumesc Mianna pentru informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

cu placere. cand mai ai intrebari, stii unde ma gasesti.

gataaa, am terminat primul sezon al serialului. tema de casa: ganditi-va sa-mi sugerati altul care sa ma prinda la fel de mult, ca-i clar ca pana saptamana viitoare il termin si pe-al doilea

Mergi la inceput