Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

'neatza! O cafelutza nu da nimeni?

Eu m-am lasat de doua ori de cafea, in timpul sarcinilor. M-am reapucat de placearea de a o bea. Pur si simplu imi place, pe langa ca acum o vreau . Nici eu nu am simtit anxietatea dupa cafea. In schimb dupa energizante da si ma feresc de ele.

Azi cea mare a mers la scoala, dupa ce de vineri boleste. Cea mica a inceput numai duminica, ea mai sta acasa. Azi e calaria, zice ca vrea sa mergem...mai vedem dupamasa ce zice si medicul familiei aka sotu.

Munca mea poate nu pare atat de interesanta, e munca de laborator, cu aparate dar apar si chestii care iti dau de furca. Eu ma voi specializa pe biochimie, hematologie si banca de sange dar domeniul e foarte vast si include patologie, microbiologie, virologie, genetica, si desigur cercetare...pot alege orice insa la varsta mea tot ce-mi doresc e sa vin acasa si sa muncesc in laboratorul de aici care nu e unul foarte mare si implicit nu are toate partile astea.
Zilele astea cat am lucrat am vazut pentru prima data malaria la microscop, live sa zic asa. Banca de sange mi se pare foarte interesant domeniu, inca nu am lucrat acolo dar urmeaza.

bird, brrrr...mi te imaginez ca in Anatomia lui Grey. Sotul mai face rar garzi la urgenta, dar nu e pe trauma, la el mor oamenii din alte motive...

nelia ooof, ce intamplare trista. In vara o colega si prietena a Silviei, s-a spanzurat, intr-o padure din apropiere. Avea 11 ani. Silvia a plans cand a aflat, a fost la vreo luna dupa, am aflat eu la serviciu mai intai, era vacanta. Acum trec saptamanal pe acolo copiii (merg la o alta scoala la lectiile de atelier) si trec pe langa locul acela, prin padure. Silvia imi spune ca nu se poate uita acolo, ca mereu are lacrimi in ochi cand trec pe acolo. Si ca desi i-a spus invatatoarei sa aleaga alt drum ca ei nu-i place pe acolo(zice ca i se face frig pe spate) nu au pe unde sa mearga pe altundeva.

olympia n-am mai baut cafea la ibric....din studentie cred! Din prima mea studentie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nici eu nu stiu ce e Wicked, am googalit si e un muzical?

Mi-ar placea sa stam intr-un oras mai mare (dar numai din punctul asta de vedere!) sa avem acces la spectacole si cultura. Cat a muncit in Stockholm, sotul meu a mers la cateva spectacole de opera, ah ce l-am invidiat! Tot planuiam si invarteam sa jung si eu...dar n-am reusit. O sa o facem dupa ce termin scoala, o sa calatorim de placere si pentru culturalizare.

Eu visez de cativa ani sa merg la un concert in Stockholm. Cea mare mi-a luat-o inainte si a fost in noiembrie la Swedish House Mafia...ce emotii am avut! Mai de vreo luna ne-am luat si noi bilete in sfarsit la primul concert: in mai la Bon Jovi. Doar eu si sotul, cea mica e prea mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca vin eu cu cafeaua. Si cu clatite cu magiun.

Am discutat in dimineata asta cu ea, i-am spus ce se intimpla la un asemenea eveniment (nu stia, are dreptate Olympia, ea vrea sa fie linga prietena ei), ca prietena ei are nevoie de o prietena si dupa ce se va reintoarce la scoala si atunci poate fi linga ea, dar daca ea chiar vrea sa mearga, tati va schimba programul si o duce. Mi-a zis ca se gindeste... s-a imbracat si in timp ce o pieptanam, mi-a zis ca nu vrea sa mearga, caci nu vrea sa fie dupa aceea trista gindindu-se mereu la ce a vazut acolo. Si ca o aseapta pe prietena ei sa se intoarca la scoala si poate o invita intr-o zi sa doarma la ea. I-am zis ca este o idee minunata si sint de acord cu ea si... am rasuflat usurata.

O ducea sotul daca ea zicea ca da si dupa ce i-am explicat putin ce inseamna ce se intimpla la biserica. Nici eu nu stiu exact ce se intimpla, cred ca sint ori haitieni, ori africani, nu stiu ce religie au si deci nici cum se desfasoara o inmormintare. Sigur, ca nu-i ducea la inmormintare, e vorba doar de biserica, dar.. of, incerc sa nu ma mai gindesc, toata noaptea am visat numai timpenii, un stomac pe afara, singe... am visat-o pe fetita cintind la pian (au fost intr-un timp la pian amindiua, Agata si fata respectiva). Discutind cu Agata saptamina asta, mi-a tot povestit despre ea si mi-a spus ca era atit de tinara, nici macar nu si-a ales secundara la care sa mearga.. si a inceput sa plinga.

Da, Olympia, i-a zguduit bine pe copii, caci erau in pauza, toata scoala era afara cind a lesinat. Si apoi, cind i-au anuntat ca a murit, au trecut prin fiecare clasa, o mica echipa de interventie (psiholog, lucrator social si directoarea) si le-au spus in ce birou sa vina daca simt nevoia sa vorbeasca despre asta.

Pentru Tudora e prima data cind intra asa direct in contact cu moartea, pentru Agata e a doua oara. A mai fost o tragedie cind era ea mai mica, o sora si un frate (fratele fiind de virsta ei, dar in alta clasa, sora mai mare un pic) au murit in avionul Air France prabusi in ocean.

Iertati-ma ca va scriu lucruri atit de neplacute, dar la noi toata saptamina a fost asa, o atmosfera incarcata din cauza asta, si la ele la scoala si le vad si dupa-amiaza seara ca sint triste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

cred c-ar fi cazul sa ma rog de un moderator sa spliteze posturile legate de cercetarea clinica. in primul rand poate va plictisesc, in al doilea rand poate-ar fi cazul sa le citeasca mai multa lume care nu intra pe-aici.

Da, nu ar fi rau sa apara subiectul asta la Generale ... eu de ex as mai avea intrebari, mai ales ca sunt direct interesata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

inca nu-s convinsa ca-l vreau mutat - la Generale cred ca s-ar duce repede in jos pe langa restul subiectelor, iar Clinica nu mi se pare chiar atat de vizionata. fiindca fetele au zis ca nu le deranjeaza, prefer sa povestesc aici - daca ma razgandesc o sa propun sa-i fac o dublura, doar sa ma decid in ce subforum (si sa fie si moderatorii de acord).

insa pana atunci imi poti pune absolut orice intrebare aici si prin mesaj privat (adica lasam aici chestiile de interes general, si chestiile particulare prin PM).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bine, cum crezi, ma gandeam sa nu amestecam subiectul asta despre “toate si nimic concret” cu ceva extrem de punctual. …

Continui aici cu intrebarile :

1. Cum stiu oncologii despre aceste studii clinice … exista o baza de date unitara cu toate studiile clinice in desfasurare la un moment dat, de catre toti sponsorii ?

2. Aceste studii clinice sunt cumva universale, nu ? Adica se studiaza la un laborator din lumea larga si apoi se testeaza pe bolnavii din mai multe tari ...parca ai spus despre asta mai devreme, ca ai zis ceva de rase umane si cum acestea reacttioneaza diferit ...

3. Exista posibilitatea ca un citostatic sa fie testat simultan de mai multi sponsori ? – aici banuiesc raspunsul, probabil ca NU, pentru ca studiul clinic vine dupa un proces de cercetare dezvoltat de sponsorul X, deci probabilitatea ca doi sponsori sa cerceteze acelasi lucru este mica, nu ?

4. Cine face primul pas – oncologii studiaza cumva studiile clinice in desfasurare si se inscriu in ele cu pacientul X sau sponsorii ii apeleaza pe oncologi si le ofera informatiile despre studii, motivandu-i sa participe ?

5. Tu lucrezi pentru un sponsor, sau pentru o entitate separata care manageriaza rezultatele studiilor clinice a mai multor sponsori ?

Incerc sa inteleg cum functioneaza sistemul, astfel incat, tata, cand va fi propus pentru un stidiu clinic sa aiba cat mai multe informatii …

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Bine, cum crezi, ma gandeam sa nu amestecam subiectul asta despre “toate si nimic concret” cu ceva extrem de punctual. …

Continui aici cu intrebarile :

1. Cum stiu oncologii despre aceste studii clinice … exista o baza de date unitara cu toate studiile clinice in desfasurare la un moment dat, de catre toti sponsorii ?

2. Aceste studii clinice sunt cumva universale, nu ? Adica se studiaza la un laborator din lumea larga si apoi se testeaza pe bolnavii din mai multe tari ...parca ai spus despre asta mai devreme, ca ai zis ceva de rase umane si cum acestea reacttioneaza diferit ...

3. Exista posibilitatea ca un citostatic sa fie testat simultan de mai multi sponsori ? – aici banuiesc raspunsul, probabil ca NU, pentru ca studiul clinic vine dupa un proces de cercetare dezvoltat de sponsorul X, deci probabilitatea ca doi sponsori sa cerceteze acelasi lucru este mica, nu ?

4. Cine face primul pas – oncologii studiaza cumva studiile clinice in desfasurare si se inscriu in ele cu pacientul X sau sponsorii ii apeleaza pe oncologi si le ofera informatiile despre studii, motivandu-i sa participe ?

5. Tu lucrezi pentru un sponsor, sau pentru o entitate separata care manageriaza rezultatele studiilor clinice a mai multor sponsori ?

Incerc sa inteleg cum functioneaza sistemul, astfel incat, tata, cand va fi propus pentru un stidiu clinic sa aiba cat mai multe informatii …



1. sponsorul alege medicii care vor participa in studiu. exista si o baza de date, dar medicul nu poate cere sa participe la un studiu, trebuie sa primeasca oferta de a lua parte, oferta pe care o accepta sau nu.

2. da, studiile sunt internationale, participa mai multe tari de pe mai multe continente. uneori se foloseste un laborator central, la care sunt trimise probele, alteori se lucreaza doar cu laboratorul local (nu neaparat laboratorul spitalului, se poate alege un laborator particular, cum e de exemplu Synevo, cu care se face un contract, si acesta este laboratorul local in studiul respectiv). chiar si atunci cand se lucreaza si cu laborator central, se iau in calcul si rezultatele de la laboratorul local. tomografiile de cele mai multe ori se trimit la un revizor international (dupa ce sunt interpretate la nivel local, se trimit pe un CD ca sa se centralizeze si sa se verifice inca o data).

3. exact cum spui, e testat de cel care-l descopera. mai exista si posibilitatea ca un citostatic sa fie deja pus pe piata, avand aprobare doar pentru o anumita boala, si apoi sa se desfasoare alte studii pentru alta boala (de ex un medicament care a fost aprobat pentru limfoame sa se testeze ulterior pentru anumite tipuri de leucemie, sau un medicament aprobat pentru cancerul de san sa fie testat pentru cancer ovarian etc).

4 si 5. ca-i mai usor sa le discut impreuna: eu lucrez pentru o companie care e intre sponsor si medici. exista si sponsori care au propriul departament de cercetare clinica, dar majoritatea apeleaza la companii de cercetare, ca-i mai eficient asa. si da, lucram cu mai multi sponsori.

astfel de companii sunt si ele la nivel international, cu birouri sau cu reprezentanti care lucreaza home-based in multe tari. se face o licitatie pentru un studiu clinic, si sponsorul alege compania care-i convine (raport calitate-pret, ca in orice alt domeniu). la aceasta licitatie compania ii promite un anumit numar de pacienti si un anumit numar de site-uri.

"site" inseamna oncologul respectiv plus echipa care va lucra cu el in studiul clinic, si departamentul in care lucreaza.

de asemenea un sponsor poate alege sa lucreze cu doua companii de cercetare - sa zicem una in tarile din estul Europei si una in tarile din Vest. cu ambele, studiul se va desfasura exact la fel, dupa acelasi protocol.

deci sa zicem ca respectiva companie a promis ca va avea 20 de site-uri in zona in care va desfasura studiul. compania stie la ce se poate astepta, cu ce medici a mai lucrat pana acum, si imparte aceste 20 de site-uri la modul 4 in Romania, 3 in Bulgaria, 9 in Rusia si 4 in Polonia.

ca sa se aleaga cele 4 site-uri in Romania, se contacteaza vreo 6-7 oncologi. li se prezinta protocolul si li se cere sa spuna cam cati pacienti care ar corespunde studiului vad intr-un an. normal ca se aleg cei care au cel mai mare potential de a avea acces la pacientii respectivi. asa ca se incepe cu primele 4 site-uri. daca astea au promis in total ca vor inrola 20 de pacienti intr-un an, si pe la jumatatea anului vedem ca in total s-au inrolat doar 4 pacienti in Romania, se contacteaza din nou cele 2-3 site-uri care nu au fost alese prima data si li se propune si lor sa participe in studiu.

in concluzie nu, nu isi alege oncologul un studiu, ci oncologul este ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aham, am inteles ... deci pot trage concluzia ca daca oncologul este solicitat in a participa la cat mai multe studii, este un doctor destul de bun, cu o gama mare de acoperire profesionala (mai multe tipuri de cancer ?) si cu multi pacienti de unde are posibilitatea sa aleaga.

Acum si mai punctual - cate studii clinice despre cancerul de prostata exista in momentul de fatza in derulare, in compania ta de cercetare ... nu stiu exact cum sunt impartite studiile astea, dar ma intereseaza cele care cauta metode suplimentare de stagnare a evolutiei, in cazul in care antiandrogenele consacrate, cu efecte foarte bune timp de 7 ani, nu mai au efect acum (flutamida de ex)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mianna, daca apar mai multi doritori, il vei muta, daca nu, scrie aici, pe mine nu ma deranjeaza. Ba chiar mi-am si salvat mesajele, caci nu vreau sa le citesc cu atentie si nu stie niciodata cind vei avea nevoie de un punct de plecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

pe moment noi n-avem niciun studiu cu cancer de prostata, dar asta n-are nicio relevanta.

in baza de date exista 9 studii in Romania pentru cancerul de prostata:

http://www.clinicaltrials.gov/ct2/results/map/click?term=prostate+cancer&recr=Open&map=EU&map.x=557&map.y=479

1 si 7 sunt "not yet recruiting" - in traducere inca nu se pot inrola pacienti, si nu stiu cand se va putea (e o intreaga poveste cu birocratia necesara inaintea inceperii propriu-zise a unui studiu).

8 si 9 nu sunt tratamente pentru cancer, ci au legatura cu efectele adverse ale tratamentului.

restul se potrivesc cu ce spui tu - fireste, fiecare ia in considerare si alti factori legati de tratamentele anterioare. daca dai click pe cate un studiu vezi destul de multe detalii, unele fiind cele despre care am povestit aici (de exemplu vezi clar ce reprezinta criteriile de includere si excludere pe care eu le-am amintit doar sumar, ca exemple).

site-urile nu sunt afisate decat cu numarul site-ului si orasul in care se afla (unul singur mentioneaza, mai mult sau mai putin corect, numele spitalelor sau ale policlinicilor), asa ca te rog nu ma intreba pentru care din ele a fost aleasa doctorita de care vorbesti.

in principiu, daca sunt 5 studii concomitente pentru acelasi tip de pacienti, nu e indicat ca un oncolog sa se bage in toate 5, chiar daca sponsorii le propun, fiindca asta poarta numele de "studii competitive" si fireste ca niciun sponsor nu-si doreste sa stie ca pacientii lui sunt disputati de alti sponsori. insa cand un medic are foarte multi pacienti cu un anumit tip de cancer, poate avea mai multe studii adresate lor.

Mergi la inceput