Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Lasati-o mai moale cu cafeaua, cofeina da anxietate. Mie mi-a tot zis consortul dar nu l-am crezut ca are asa efect puternic pana m-am lasat.



daca efectul asta puternic duce la anxietatea practic inexistenta la mine, poi daca ma las de cafea inseamna ca devin de-un miserupism dus spre nesimtire mai bine nu.

ce v-a casunat asa pe biata cafea? pentru unii-i ok, pentru altii nu, excesul nu e bun (cum nu e bun excesul in legatura cu orice altceva), dar chiar s-o puneti asa la zid...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

ca sa trecem la chestii mai amuzante (chit ca nu-i comedie), sunt la al 6-lea episod din Homeland. imi place stilul. si nu mi-au blurat chestiile indecente decat in episodul pilot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Gata, am intrat in weekend. La mine e joia si vinerea, caci lucrez simbata si duminica. Bine, ca joia lucrez in alta parte, benevol. La centrul si scoala de copii cu dizabilitati despre care am scris la subiectul despre integrare. Miine e prima zi dupa vacanta, mi-e dor de ei, abia astept sa-i vad. Acolo lucrez cu copiii trei ore si apoi am cite un rendez-vous pe saptamina cu familia unui copil. Si o data pe luna, tot joia, sint si in locul in care am facut stagiul, unde am ramas in consiliu de administratie al centrului comunitar si particip la sedinta, dar am si cite o vizita acasa la membrii inscrisi, in mare parte cam aceeasi ca unde lucrez (are si gradinita centrul si mergem sa vizitam familiile, sa vedem copiii). Nu as putea sa spun care imi place mai mult, caci din toate locurile nu ma dau dusa... atit de mult imi place ce fac.

Adela, superinteresant ce ai lucrat. La lucratul cu bani nu ma bag, eu nu stiu decit sa-i cheltui, dar despre ce ai facut inainte tare mi-ar placea sa mai povestesti. Noi facem in echipa coordonarea, bine ca exista o directoare si o coordonatoare, dar totul se hotaraste in echipa (in departamentul nostru, ca nu-i asa in toate) si in linii mari, in rest fiecare e liber sa se implice cum vrea, numai sa o faca si sa fie bine pentru oameni.

A iesit bine de tot astazi, participare maxima, muzica, voie-buna.. mirosea a bacon prajit toata cladirea.

Am cerut si noi pamint! Vrem sa-i scoatem din camere si in afara de sporturi, unde nu se prea inghesuie, o gradina comunitara ar fi un proiect maxim. Am depus proiectul la stapinire si aceasta va vedea ce face mai departe, dar tare as vrea sa-i vedem la aer in primavara.

Si mie imi place sa citesc cu ce va ocupati!

Maru, ma bucur ca iti place noul job, stiu cit de mult iti placea si celalalt.

Mianna, am citit rezumatul tau la rezumat. Stiu cam cu ce se maninca cercetarea clinica, iar tu ai povestit foarte frumos, am inteles tot. Mie imi place cercetarea, ma atrage... cine stie, poate intr-o zi sa intru si eu intr-un proiect pe o tema care ma framinta. Sint multe, multe proiecte aici si unele dintre ele sint foarte interesante si, cred eu, cu folos pentru oameni.

Bird, of! Inteleg cum te simti, cumplit! Stiu cu cafeaua si anxietatile, ma lupt cu cei de unde lucrez sa nu bea multe pe zi... si dupa aceea ma duc in birou si mai trag un git de cafea. Eu is anxioasa daca nu beau!

Ocebine si speed, eu nu stiu ce e Wicked, dar daca voua va place, poate caut si eu sa vad despre ce e vorba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
aca efectul asta puternic duce la anxietatea practic inexistenta la mine, poi daca ma las de cafea inseamna ca devin de-un miserupism dus spre nesimtire mai bine nu.


mi-ai luat vorba din gura cafegioiaca si miserupista am fost de cand ma stiu barbatu' in schimb n-a baut niciodata cafea, sa n-o vada si e anxios cu diploma



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ei, daca Mianna spune ca-i place, atunci e musai sa ma uit si eu. Devine complicat partea a doua, Mianna, a rezumatului despre cercetare vreau sa spun... trebuie sa mai citesc o data.

Asa, deci si voi sinteti anxioase daca nu beti, nu daca o beti... cred ca inteleg acum de ce sintem toate adunate aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Olympia, centrul este privat, pentru unele programe, cum ar fi terapia in toxicomanie, banii vin de la guvern, pentru altele isi platesc ei, cei care lucreaza. Cei din santé mentale au un fel de pensie pentru ca nu pot lucra, deci tot de la buget vin banii. Multi dintre ei au lucrat ani buni de zile pina cind s-a declansat boala, altii nu au putut lucra niciodata, adica au diagnostic grav.

Cei care nu au nimic, lucreaza orice, de la contabil, sofer pina la menaj. Iti dai seama ca daca sint acolo, toti au macar o problema temporara (depedentele sint cele mai grave: jocuri, droguri, alcool), altii au facut inchisoare si sint in eliberati conditionat, adica sint situatii diferite.

Cei care lucreaza putin, ca cei din departamentul nostru, o fac benevol in centru (tot centrul este intretinut din munca lor benevola, si a noastra, a angajatilor de altfel, pentru a economisi bani, pe care ii folosim pentru activitati) sau lucreaza, in functie de capacitati si aptitudini, in magazine de muzica, de carti, in alte centre la fel ca al nostru (multi sint artisti, dar artisti din aia fini... necunoscuti de nimeni, insa sint niste mici genii). Munca benevola consta si in a merge prin oras, impreuna cu noi, sa cautam itinerantii. Se face echipa si se merge prin oras, sint locuri unde servim supa calda, mai ales acum iarna, sandwich-uri si cafea sau ceai... ii intrebam de sanatate pe toti cei gasiti pe strazi, pe linga metrouri... care vor sa mearga, ii trimitem la adaposturi... dar, din pacate, nu stau mult, tot in strada le e mai bine. Se face prin rotatie, dar toti cei iesiti un pic la suprafata, in echilibru, fie el si precar, sint implicati in asta, ii ajuta sa se valorizeze si sa cistige incredere in ei...

La noi toate activitatile facute sint benevol, fara profit, centrul este cel care da bani, din subventii sau donatii (multi din cei care au trecut pe acolo si acum sint bine, fac donatii, caci stiu cum e sa fii acolo, unele chiar substantiale). Fiecare banut e folosit la maxim, caci e centru comunitar, nu institutional, unde se duc grosul subventiilor, de cele mai multe ori fiind blocati in programe grele si ineficiente (dar se lucreaza si cu institutiile, cum ar fi spitalele sau clinicile, insa, e un centru care vine dupa institutionalizare de oricare ar fi aceasta).

Dar sint in Montréal si locuri in care se scoate profit de pe urma acestor activitati, cum spunea Adela (se fac expozitii de arta cu vinzare, lansari de carti cu vinzare, mici intreprinderi de economie sociala etc.).

Mai intreaba, ca iti mai spun... observi ca nu-mi place deloc sa vorbesc despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

dac-am fost incoerenta, intreaba, ca mie mi se pare ca puteam explica mai clar, doar ca nu stiu cum

si intreaba-i si pe altii daca chiar nu poti folosi linkul ala pe care ti l-am dat. io nu m-astept sa vina sa ma lege careva, nu stiu cum se aplica la voi cand doar te uiti - nu downloadezi si mai ales nu comercializezi nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

M-am luat cu scrisul si am uitat ca vine trupa... flaminda, care cum deschid usa vor mincare, pe trei voci. Ma duc sa fac o supa de pui cu galuste de gris si clatite, ca le-am promis. Si sa ma gindesc la ceva pentru pachetul lor de miine... Vin mai tirziu, daca mai ramine cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna
asta puternic duce la anxietatea practic inexistenta la mine, poi daca ma las de cafea inseamna ca devin de-un miserupism dus spre nesimtire mai bine nu.

Nu am suferit niciodata de anxietate clasica, dar cand consumam cofeina aveam o stare de agitatie pe care o confundam cu energia . Dupa ce m-am lasat, am devenit mult mai calma si reuseam sa fac aceasi treaba dar fara sa ma agit. Nu prea stiu cum sa explic. La mine s-a vazut foarte clar efectul cand m-am lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


citesc cu interes despre ce munciti, suna foarte fain. eu mai incet cu povestile, tagma mea e subiect de glume, mai rau decit ardelenii ; si cind ma gindesc ca acu' 100 de ani, in fata ASE-ului imi tremura'dosarul in brate si am jurat in barba orice, numai contabilitate nu; asa am ajuns la credite/finante, dar cum dupa facultate, in primii ani dupa revolutie, lumea fugea de teama exploatarii patronului, ghici cine s-a aruncat cu capul inainte la firma privata sa tina contabilitati:).
bina ca aici am virat spre fiscalitate, imi place tare mult ce fac, si sunt genul de salariat pe care-l da patronul afara pe usa seara; da' compensez cu atitudinea, nici o problema, nu prea le e la indemina sefilor sa ma aiba-n echipa , le ies slabiciunile im evidenta in preajma mea.

cafeaua..pot doar sa zic ca daca pot alege, la intilnirea cu doamna cu coasa as prefera o ceasca de cafea in mina, sa-mi ramina gustul si aroma ei, ultima amintire (cafea europeana, nu pishvaitzeru' de aici)



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput