Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

plus ca ma duc si la o prietena cosmeticiana care ma curata de parul inutil de pe fata, si ma face de pot scoate capul in lume.


Ai incercat cu laser? Eu am facut 3 sedinte si pare ca merge. Aici dau cam $60 / sedinta, e nevoie de 6-7 in total. Nu e dureros deloc

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu tot imi aduc aminte pe rand de seriale...6 feet under a fost unul bun iar, dar a rulat acum cativa ani...poate l-ati vazut.


Am vazut eu toate cele 5 sezoane cam in doua saptamani. Mama ce depresie m-a palit

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

rall o sa filmeze mai departe? Sau in aprilie incepe in Ro? Aici n-am mai vazut de o vreme serialul, ar trebui sa ma uit la ce mai gasesc pe net...


Ma refeream ca apar episoade noi incepand cu acea data, adica sezonul 4.

La Nurse Jackie s-a uitat cineva? Inceputul nu prea mi-a placut dar apoi m-a cucerit umorul negru si cat de... imperfecta e tipa din rolul principal. E dependenta de droguri, isi inseala si minte sotul.. dar totusi iti e simpatica cumva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

mianna, incerc sa explic abductia, sunt sigura ca stii de ea, are legatura cu lumea medicala. Metoda abductiva se bazeaza pe observatii si cunostinte avand ca scop gasirea unei solutii teoretice cat mai apropiate de adevar. Exemplul pe care ni l-a dat profa este cum pune un medic un diagnostic: se bazeaza pe cunostintele sale si pe observatiile asupra pacientului (simptome), pe baza caruia pune un diagnostic cat mai apropiat de realitate.

Ce am eu de discutat: pe baza a uneia din cateva teorii, la alegere (metoda ipotezei deductive, paradigma, abductie , realism/antirealsim stiintific) sa discutam de ce nu a fost concluzia lui Semmelweiss acceptata de catre colegii lui? (aia cu spalarea cu apa clorinata care a dus la scaderea deceselor in sectia A). Inca n-am citit articolele, sunt in engleza si imi trebuie putina concentrare, de care nu dispun dupa 8 ore de curs...



auci!

vad ca da, exista termenul de "metoda abductiva", dar zau daca l-am mai intalnit vreodata pana azi.

si chiar daca nu le stiu pe teoriile ennumerate de tine (adica le intuiesc doar, nu mi-au fost vreodata predate), ele mi se par doar ca dimpotriva, oricare din ele ar fi trebuit sa duca la acceptarea teoriei lui Semmelweis. cea care ar merge, cred, e cea a realismului/antirealismului, luand in considerare ce se considera la acea vreme ca fiind realism stiintific, in totala contradictie cu ideile lui (si acestea incorecte - nici el nu identificase germeni, considera ca tot umorile-s de vina, pe cand lumea medicala avea o cu totul alta explicatie pentru diversele umori).

scuze dac-am aberat, pur si simplu-s doar ideile mele fara vreo baza teoretica. nu stiu daca au legatura cu ce vi s-a predat si vi se cere voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

rall eu m-am uitat ocazional la Nurse Jackie dar nu cred ca la destule episoade, caci nu m-a prins .

mianna mersi mult. Discutiile sunt libere asupra intrebarii, deci se poate discuta si din punctul de vedere din care spui tu. Am sa citesc si articolele, sa vad ce zice in ele, poate exista pe acolo ceva de ce sa ma leg....
Eu oricum nu am auzit de niciuna din metode si cum nu sunt filozof de felul meu, adica exact paralela cu domeniul asta, ma uit inca ccc ca matza in calendar. O sa mai vorbsc si cu colega mea poloneza despre teoriile astea, desi lucrarea trebuie sa fie individuala si apoi vom discuta la un seminar, peste doua saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'naseara!
ce-ar fi sa mai vorbim si serios :) la subiectu' asta!
mihaela, mianna, sa nu va prind ca deschideti alte subiecte. tot ce aveti de discutat (asta suna si altora) discutati aici.
nu ma luati foarte-n serios, doar in princip :)

no, ce titlu pentru capitolu' urmator? ca doar putem deschide una din noi subiect nou, punem frumusel linku' aici si linku' dincolo si gata.

mai am de spus cate ceva :) da' la capitolu' urmator!

mihaela, io nu vreau sa cumpar titlu' vreau sa-l obtin prin alianta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

propunere de titlu:

Homeland si eclere-n pielea goala


de deschis putem deschide subiect nou, da' pe asta cine-l inchide?
oricum, cine face capitol nou neaparat sa puna imediat linkul la el aici, pentru blonde ca mine care stau doar cu butonul de refresh si-ar fi in stare sa mai scrie cine stie cat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

io votez cu titlul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am indraznit eu .

Mergi la inceput