Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

neata doamnelor :)

azi ne-am trezit si noi cu -5 grade ceea ce e teribil aici :)

nelia, n-am inteles prea bine, chiar daca un elev incepe sa invete la o scoala poate sa fie mutat dupa aceea sau cum?? aici e batalie mare pe scolile bune dar odata ce ai fost acceptat ramii la scoala aceea pina la sfirsit.
si eu am probleme acum cu alegerea liceului, trebuie sa fie unul bun :) si la care copila poate sa ajunga singura ca noi muncim amindoi si nu o putem duce la scoala. cred ca pina la urma va trebui sa o dau la o scoala privata ca e singura care indeplineste toate conditiile .

cricor, nu trebuie sa-ti faci probleme cu gatitul :) noi sporovaim una alta, eu cel putin gatesc de placere fiindca gatesc destul de rar :) copila mea maninca mesele principale la after school, eu si sotul mincam pe la munci de amiaz' in timpul saptaminii asa ca nu trebuie sa gatesc decit pentru weekend. si chiar si in weekend abia astept sa fie vreme frumoasa sa mergem pe ici colea si sa mincam in deplasare :) vineri sau simbata seara , in timp ce ne uitam la tv sau jucam ceva eu si copila facem ceva rapid dulce sa ne ajunga o saptamina ( nu ajunge o saptamina niciodata dar nici altceva nu mai fac )

apropo de diete, mincaruri, seriale etc, my guilty pleasure e "the real wives of beverly hills" :)), ma uit mai ales martea cind sunt libera de obicei. mai fetelor, nevestele alea is slabe ca niste scinduri dar beau de n-au aer. nu am probleme cu nici una din afirmatii luate separat dar nu-mi explic cum reusesc sa le combine :) io cred ca alea nu maninca nimic-dar nimic- doar ca sa poata lua cite un vin/coktail la bord... de fapt am auzit de practica asta si aici mai nou, tinerele mai ales se infometeaza in timpul saptaminii si fac "economie" de mii de calorii ca sa le poata cheltui in weekend pe bautura...

mihaela, ce cosmetice ti-ai luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:


neata!
minus 15 feels like minus 24 in Kitchener
in Toronto ninge in draci! M-a albit de la statie pana la universitate!

mihaela, tu razi de gluma cu rata?

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

neatza, dau cafeaua azi. Neagra (n-am lapte) si concentrata, azi am cursuri de la 8.30 la 17! mai ceva decat la munca...sper sa rezist atatea ore cu fundul pe scaun si sa ma concentrez.

Va doresc o zi faina, canadiencele sa nu inghete tare.

La noi sunt numai -3 grade, e iarna frumoasa. Fac doar 5 minute pe jos pana la soala .

maru si eu rad.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Mi-am mai adus aminte de un serial fain de tot: The Big C. L-a urmarit careva?


Eu, mi-a placut
O sa inceapa iar pe Apr. 29, 2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

esti din zalau, dana-vio????




Nu. Dupa cum vezi n-am aprobat chiar toate randurile. Dar sunt ardeleanca.

Alexandra Maria
14.12.2007



Ah ok, ai aprobat si cateva care sunt specifice Zalaului si de asta am crezut .

maru da, de gluma cu rata. Ma mir ca am inteles-o ca engleza mea scartie .

rall o sa filmeze mai departe? Sau in aprilie incepe in Ro? Aici n-am mai vazut de o vreme serialul, ar trebui sa ma uit la ce mai gasesc pe net...

nelia, tin pumnii pentru Lisandru.

speed eu folosesc tare putine cosmetice. Nu fond de ten, nu pudra (m-am dat la ultima prezentare orala, am imprumutat de la Diana mea, ca ea foloseste de toate in ideea sa nu se vada roseata de pe gat, ca ma inrosesc cand ma emotionez si ma simteam ca o paiata, nu-mi place deloc...). Asa ca mi-am luat doua creioane de ochi (in culori deschise, un mov pal-cu asta m-am dat azi, e tare fain si un bleu deschis). Nu folosesc nici mascara (o colega ma intreba de ce, ca astea aici cu gene blonde ca ale mele folosesc la greu) pentru ca am ochii sensibili foarte si lacrimez mereu afara, ori de vant ori de frig si ma deranjeaza mascara. Am incercat in tinerete, nu pot.
Asa...si mi-am mai luat un gloss de buze ca ma simt mai bine decat cu ruj.

Azi gata cu scoala! Am avut un curs plictisitor acum dupamasa, de 4 ore...filozofie despre gandirea syiintifica, din alea cu realism, abductie (e corect termenul in romana?), pozitivism si antirealism, teoria paradigmei...ma iau de cap! Avem 4 articole de citit si de comentat pe baza conceptelor raspunsul la cateva intrebari. A auzit cineva de cazul (profa cica e foarte des dat ca exemplu studentilor) lui Ignaz Semmelweiss? Poate ma ajuta sa discut pe aici cu voi...sau poate deschid un subiect nou sa nu umplu aici paginile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu tot imi aduc aminte pe rand de seriale...6 feet under a fost unul bun iar, dar a rulat acum cativa ani...poate l-ati vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
abductie (e corect termenul in romana?)



nu cred. adica exista termenul in romana, dar inseamna altceva care nu se incadreaza in contextul tau:

ABDUCTIE, abductii, s.f. Miscare prin care se indeparteaza un membru sau un segment al acestuia de axul median al corpului. – Din fr. abduction.


in engleza "abduction" mai inseamna si rapire, dar nici asta nu cred ca e sensul folosit de tine. cam ce anume inseamna? ca nu-mi dau seama la ce sa ma gandesc.


Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
A auzit cineva de cazul (profa cica e foarte des dat ca exemplu studentilor) lui Ignaz Semmelweiss? Poate ma ajuta sa discut pe aici cu voi...sau poate deschid un subiect nou sa nu umplu aici paginile...




as vorbi, dar nu prea stiu cum sa-l abordez din punctul de vedere al filozofiei gandirii stiintifice - pentru mine reprezinta doar greutatea cu care e acceptata o opinie in lumea medicala (sau nu despre asta era vorba?). la o alta scara nu-s cu mult diferite lucrurile nici in ziua de azi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mihaela, io am crezut ca razi de faptul ca pruncul a lasat in pielea goala eclerele!

ninge, ninge, ninge!
Sa se opreasca o data!

eu folosesc cosmetice la greu, plus ca ma duc si la o prietena cosmeticiana care ma curata de parul inutil de pe fata, si ma face de pot scoate capul in lume. Dar nu ma luati in seama, io sunt baba!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

mianna, incerc sa explic abductia, sunt sigura ca stii de ea, are legatura cu lumea medicala. Metoda abductiva se bazeaza pe observatii si cunostinte avand ca scop gasirea unei solutii teoretice cat mai apropiate de adevar. Exemplul pe care ni l-a dat profa este cum pune un medic un diagnostic: se bazeaza pe cunostintele sale si pe observatiile asupra pacientului (simptome), pe baza caruia pune un diagnostic cat mai apropiat de realitate.

Ce am eu de discutat: pe baza a uneia din cateva teorii, la alegere (metoda ipotezei deductive, paradigma, abductie , realism/antirealsim stiintific) sa discutam de ce nu a fost concluzia lui Semmelweiss acceptata de catre colegii lui? (aia cu spalarea cu apa clorinata care a dus la scaderea deceselor in sectia A). Inca n-am citit articolele, sunt in engleza si imi trebuie putina concentrare, de care nu dispun dupa 8 ore de curs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

maru am ras de fapt si la faza aia. Le si vizualizam, mai ales ca le vazusem imbracate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

adela, ai vazut cat de ieftin cumperi un www.groupon.se/deals/hela-sverige/Dunans-Castle/16157165?nlp=&CID=SE_CRM_1_0_0_22&a=1665" target="_blank">tiltu nobil scotian?

Mergi la inceput